Sakarias Leppik: Neitsi Maarja eksponaat näitas muuseumirahva kasinat lastetuba ({{commentsTotal}})

Täna teatas Eesti Rahva Muuseum (ERM), et vastuolulisi reaktsioone tekitanud Neitsi Maarja eksponaadilt kaob puutetundlikkus. Õigeusu preester Sakarias Jaan Leppik arvas "Ringvaates", et eksponaadi esialgne variant näitas selle üles seadnud inimeste vähest empaatiavõimet ja kasinat lastetuba. Saates sai sõna ka Jüri Arrak.

Sakarias Leppik ütles, et Neitsi Maarja eksponaadil oleks ERM-is oma koht, kui selle kasutamine oleks kontekstikohane.

"Antud eksponaadi puhul on probleem ERM-i ekspositsiooni läbimõtlejate ja korraldajate kasina lastetoaga. See on empaatiavõime puudumine, see on oskamatus mõtelda kaugemale ning tunda teiste inimeste tundeid ja sügavaid emotsioone," sõnas ta.

Ta lisas, et kui seda Lääne-Euroopa kultuuriruumis ei arvestata, siis on see väga kahetsusväärne ja lapsik.

"Kristlasena on mul väga hea meel, et selle eksponaadi eksponeerimise viisi suhtes on võtnud sõna inimesed, kes on täiesti kristluse või usukauged, aga kellel on väga selge arusaam sellest, mida Neitsi Maarja tähendab näiteks sümbolistlikus käsitluses – kogu emadust. Kas me anname oma emale jalaga?"

Saates avaldas oma arvamust ka Jüri Arrak.

Ta leidis, et Neitsi Maarja eksponaadis väljendus sisu ja vormi vastuolu. Ta ütles veel, et poleemikat tekitanud eksponaadi juures ei oleks tohtinud olla nii palju visuaalset agressiivset Neitsi Maarja vastu esitatud sümboolikat, vaid see oleks pidanud olema eelkõige reformatsiooni selgitav.

Arrak lisas, et eksponaati saaks parandada põhjalikuma tekstilise informatsiooni esitamise kaudu.

"Reformatsiooni selgitus peaks algama nii, et need, kes 19-aastaselt keskkooli lõpetavad, saavad aru, mida tähendab reformatsioon, mida tähendab religioon, mida tähendab inimeseks olemine. See on pikk loeng,“ selgitas Arrak.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Allikas: "Ringvaade"Nite JewelNite Jewel
Kaspar Viilupi plaadisoovitused: 2017 esimene poolaasta

2017. aasta hakkab vaikselt poole peale jõudma ja uut muusikat lendab ustest ja akendest kogu aeg juurde. Kõigega ei ole seejuures võimalik kursis olla, see on paratamatus, millega tuleb leppida. Pärast halbade ja veel halvemate plaatide vahelt põiklemist jäid silma aga 20 albumit ja 5 EP-d, mis aitavad loodetavasti kodu- ja välismaises muusikameres paremini orienteeruda.

Jim Ashilevi lugemismaratonilJim Ashilevi lugemismaratonil
Jim Ashilevi: eesti keeles ei saa filosofeerida

Essee alternatiivmuusika keskel üles kasvamisest, mis avaldati esmakordselt TÜ Viljandi kultuuriakadeemia 65. aastapäeva esseekogumikus "Omakultuurist ja oma kultuurist".

FILM
"Rannavalve" ("Baywatch")
Arvustus. "Baywatch" on näide laisast kassahitist

Uus film kinodes
"Rannavalve" ("Baywatch")
Režissöör: Seth Gordon
Osades: Dwayne "The Rock" Johnson, Zac Efron, Priyanka Chopra, Alexandra Daddario, Kelly Rohrbach, Ilfenesh Hadera, Jon Bass, Yahya Abdul-Mateen II
Kinodes alates 16. juunist
2/10

TEATER
Triinu Sikk
Teatraalne kaamera. Triinu Sikk, "Unistajad"

ERR kultuuriportaal jätkab sarjaga, milles Tartu Ülikooli teatriteaduse magistrandid arvustavad lavastusi videoformaadis, filmijaks UTTV, projekti algatajaks õppejõud Ott Karulin.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal: minu lugu on minu lugu

Juubilar Leelo Tungal vestleb Ilona Martsoniga juuni Loomingus. Lugege tervet intervjuud ka ERR kultuuriportaalist.

KUNST
Banksy töö Calais´ põgenikelaagris.
Arvatakse, et Goldie paljastas tänavakunstnik Banksy identiteedi

Suurbritannia trummi ja bassi produtsent Goldie viitas interneti audio-vestlussaates "Distraction Pieces" poolkogemata Banksy kunstist rääkides kellelegi Robile. Nüüd arvatakse, et muusik pidas silmas oma head sõpra Robert Del Najat, keda on varasemaltki Banksy nime all tegutsevaks peetud.

Arhitektuur
Arvo PärtArvo Pärt
Arvo Pärdi Keskuse uus hoone sai nurgakivi

Arvo Pärdi Keskuse uus hoone Laulasmaal sai täna nurgakivi. Pidulik tseremoonia toimus tulevases kammersaalis ning nurgakivi asetati saali põrandapinnas alale, kus hakkab paiknema lava.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Eeva Talsi laulab plaadil Jaan Tätte "Ojalaulu".
XII noorte tantsupeo lood ja laulud said plaadile

Ilmus eeloleval noorte tantsupeol kõlava muusikaga plaat, millele salvestatud 26 lugu esitavad armastatud Eesti solistid, kelle muusika saatel ligi 8500 tantsijat ja võimlejat ka 30. juunil ja 1. juulil tantsima hakkavad.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Linnar Priimägi. Eesti luule vaskvanaema

Ütelgu feministid mis tahes, eesti naisluule jaguneb perioodideks teisiti kui meeste luuletatu: kuldajastu (Marie Under), hõbeajastu (Betti Alver, Kersti Merilaas), vahepealne vaskajastu ja nüüdne raudaeg: „Raud, see hukkav metall, ning rauast hukkavam kuldki / ilmusid nii... Voorus on võidetult maas...”

Keelesäuts. Pole vaja arvust numbrit teha

„Eesti eurolaulu poolfinaalil olid suured vaatajanumbrid.“ „Elektriautode müüginumbrid on kahanenud.“ Miks tuleks nendes lausetes „numbri“ asemel „arvu“ kasutada? Mis vahe ikkagi on arvul ja numbril?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.