90 raamatut 90 päevaga. Mika Waltari, "Turms, surematu" ({{commentsTotal}})

Mika Waltari
Mika Waltari Autor/allikas: promo

90 aasta jooksul, mis lahutavad meid regulaarsete raadiosaadete algusest Eestis, on ilmunud maailmas palju põnevat kirjandust. Need raamatud on kõik oma ajastu lapsed ja ühtlasi selle kujundajad, peegeldades erinevaid tehnilisi, kultuurilisi ja poliitilisi olusid. Vikerraadio toimetajad Urmas Vadi ja Peeter Helme valisid välja 90 teost ajavahemikust 1926 kuni 2016, mida tutvustatakse iga päev alates 5. septembrist. Teksti kujul saab neid lugeda ERR kultuuriportaalist.

Aasta on 1955.

Tagantjärele võib öelda, et sel aastal liigub maailm vaikselt, aga kindlalt pingelõdvenduse suunas. Kuid see on ainult tagantjäreletarkus. Tõsi-tõsi – jaanuaris teatab NSV Liit, et peab juba kümme aastat varem Saksamaaga de facto lõppenud sõda ka päriselt lõpetatuks, aprillis sõlmivad liitlased Austria riigilepingu (Österreichischer Staatsvertrag), millega pannakse alus sõjajärgse Austria omariiklusele ning augusti lõpus lahkuvad viimased nõukogude okupatsiooniväed Austriast. Aprillis sõlmib Jaapan rahulepingu Birmaga, mis märgib järjekordset sammu Tõusva Päikese Maa naasmisel maailma riikide perre ning oktoobris toimunud rahvahääletuse tulemusena ühineb vahepeal Prantsusmaa okupeeritud Saarimaa Lääne-Saksamaaga.

Samal ajal jätkuvad Hiina ranniku saartel lahingud Kuomintangi ja kommunistide vahel, Sudaanis puhkeb kodusõda, Istanbulis toimuvad kreeklastevastased pogrommid ning maailmas on lugematul hulgal liiklusõnnetusi, tulekahjusid, tornaadosid ja kõike muud koledat.

Eesti jaoks on märgiline aasta varem võimule tulnud NLKP keskkomitee esimese sekretäri Nikita Hruštšovi kahepäevane külaskäik Eestisse 17. ja 18. juunil. Ilmselt ei saa selle meelelahutusväärtust küll võrrelda Disneylandi avamisega Californias kuu aega hiljem, aga ikka parem kui mitte midagi.

Kirjanduslikus mõttes on tegu rikka aastaga. John Ronald Reuel Tolkieni sulest ilmub "Sõrmuste isanda" kolmas osa ning kümne aasta eest rahvusvahelise kuulsuse tippu lennanud Mika Waltari avaldab järjekordne mahuka ajalooromaani. Raamatu pealkiri on "Turms, surematu" ning selle tegevus viib lugeja viiendasse Kristuse-eelsesse sajandisse. Suhteliselt aeglase ja filosoofilise romaani tegevus keerleb etruski kultuuri allakäigu ümber.

Teoses avalduvad Waltarile omane melanhoolia, arusaam kõige kaduvusest ja üldised pessimistlikud meeleolud. Ainus, mis jääb, on head sõbrad ja vein, paistab Waltari ütlevat. Siiski jääb õhku ka tunne, et midagi on veel, et see pole siiski kõik, et maailm ei koosne ainult käegakatsutavast. Ja see on lohutav sõnum kõigil aegadel, nii kindlatel kui ebakindlatel.

Teos ilmub eesti keeles juba 1959. aastal, kuid seda mitte Eestis, kus Waltari on keelatud, vaid Johannes Aaviku tõlgituna Kanadas. Eestis antakse "Turms, surematu" välja alles 1996. aastal Uno Liivaku tõlkes.

Sari "90 raamatut 90 päevaga" on eetris iga päev alates 5. septembrist "Vikerhommikus" kell 8.50. 

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: VikerraadioVince Staples lõkke ääres uues videos.Vince Staples lõkke ääres uues videos.
Päeva video: Vince Staples - "Rain Come Down"

Täna ilmus räppar Vince Staples´i uus album "Big Fish Theory" ning juba varem, koostöös Ty Dolla $ign´iga avaldatud lugu "Rain Come Down" sai värske video.

Leelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Klaudia Tiitsmaa
Ugala publik valis lemmikud

Ugala teatris etendus eile, 21. juunil viimast korda suvelavastus „Gogoli disko“. Lõpuaplausi järel kuulutati Ugala suurel laval välja publikupreemia Kuldõun 2017 laureaadid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Arvo Pärt kuulsa vannitoariiuli juures oma teose partituuri uurimas
Maria Mölder. Sissevaade Arvo Pärdi ülikooli argipäeva

19. juunil asetatakse Arvo Pärdi keskusele pidulikult nurgakivi. Uus hoone avatakse juba vähem kui pooleteise aasta pärast, 2018. aasta hilissügisel. Millised ettevalmistustööd keskuses praegu käsil on, selgus vestluses, kus osalesid Arvo Pärdi Keskuse nõukogu liige Nora Pärt, tegevjuht Anu Kivilo, toimetaja ja muusikateadlane Kristina Kõrver ning arhivaar Anneli Kivisiv.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.