90 raamatut 90 päevaga. Mika Waltari, "Turms, surematu" ({{commentsTotal}})

Mika Waltari Autor: promo

90 aasta jooksul, mis lahutavad meid regulaarsete raadiosaadete algusest Eestis, on ilmunud maailmas palju põnevat kirjandust. Need raamatud on kõik oma ajastu lapsed ja ühtlasi selle kujundajad, peegeldades erinevaid tehnilisi, kultuurilisi ja poliitilisi olusid. Vikerraadio toimetajad Urmas Vadi ja Peeter Helme valisid välja 90 teost ajavahemikust 1926 kuni 2016, mida tutvustatakse iga päev alates 5. septembrist. Teksti kujul saab neid lugeda ERR kultuuriportaalist.

Aasta on 1955.

Tagantjärele võib öelda, et sel aastal liigub maailm vaikselt, aga kindlalt pingelõdvenduse suunas. Kuid see on ainult tagantjäreletarkus. Tõsi-tõsi – jaanuaris teatab NSV Liit, et peab juba kümme aastat varem Saksamaaga de facto lõppenud sõda ka päriselt lõpetatuks, aprillis sõlmivad liitlased Austria riigilepingu (Österreichischer Staatsvertrag), millega pannakse alus sõjajärgse Austria omariiklusele ning augusti lõpus lahkuvad viimased nõukogude okupatsiooniväed Austriast. Aprillis sõlmib Jaapan rahulepingu Birmaga, mis märgib järjekordset sammu Tõusva Päikese Maa naasmisel maailma riikide perre ning oktoobris toimunud rahvahääletuse tulemusena ühineb vahepeal Prantsusmaa okupeeritud Saarimaa Lääne-Saksamaaga.

Samal ajal jätkuvad Hiina ranniku saartel lahingud Kuomintangi ja kommunistide vahel, Sudaanis puhkeb kodusõda, Istanbulis toimuvad kreeklastevastased pogrommid ning maailmas on lugematul hulgal liiklusõnnetusi, tulekahjusid, tornaadosid ja kõike muud koledat.

Eesti jaoks on märgiline aasta varem võimule tulnud NLKP keskkomitee esimese sekretäri Nikita Hruštšovi kahepäevane külaskäik Eestisse 17. ja 18. juunil. Ilmselt ei saa selle meelelahutusväärtust küll võrrelda Disneylandi avamisega Californias kuu aega hiljem, aga ikka parem kui mitte midagi.

Kirjanduslikus mõttes on tegu rikka aastaga. John Ronald Reuel Tolkieni sulest ilmub "Sõrmuste isanda" kolmas osa ning kümne aasta eest rahvusvahelise kuulsuse tippu lennanud Mika Waltari avaldab järjekordne mahuka ajalooromaani. Raamatu pealkiri on "Turms, surematu" ning selle tegevus viib lugeja viiendasse Kristuse-eelsesse sajandisse. Suhteliselt aeglase ja filosoofilise romaani tegevus keerleb etruski kultuuri allakäigu ümber.

Teoses avalduvad Waltarile omane melanhoolia, arusaam kõige kaduvusest ja üldised pessimistlikud meeleolud. Ainus, mis jääb, on head sõbrad ja vein, paistab Waltari ütlevat. Siiski jääb õhku ka tunne, et midagi on veel, et see pole siiski kõik, et maailm ei koosne ainult käegakatsutavast. Ja see on lohutav sõnum kõigil aegadel, nii kindlatel kui ebakindlatel.

Teos ilmub eesti keeles juba 1959. aastal, kuid seda mitte Eestis, kus Waltari on keelatud, vaid Johannes Aaviku tõlgituna Kanadas. Eestis antakse "Turms, surematu" välja alles 1996. aastal Uno Liivaku tõlkes.

Sari "90 raamatut 90 päevaga" on eetris iga päev alates 5. septembrist "Vikerhommikus" kell 8.50. 

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: Vikerraadio{{c.alias}}
{{c.createdMoment}}
{{c.body}}
{{cc.alias}}
{{cc.createdMoment}}
+{{cc.replyToName}} {{cc.body}}
Kommentaare ei ole.
Oled sisseloginud kui {{user.alias}}. Logi välja
Sisselogimine ebaõnnestus.

Pole veel kasutajat/unustasid salasõna

Nimi võib olla kuni 32 tähemärki pikk
Kommentaar võib olla kuni 600 tähemärki pikk
{{comment.captcha.word.answer}}

kultuur.err.ee

HEAD TEED, LEMBIT ULFSAK!

Suri armastatud näitleja Lembit Ulfsak

Meie seast lahkus 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak (04.07.1947 - 22.03.2017).

Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

Kolleegid meenutavad Lembit Ulfsakit kui suurt näitlejat

Kolleegid meenutavad Lembit Ulfsakit kui sooja ja erakordse huumorimeelega inimest ning suurt näitlejat. Oma filmirollidega kujunes ta teatud mõttes Eesti märgiks kogu maailmas.

Arvustus. Kibe tõde keskeas kuttidest

Uus film kinodes
"T2 Trainspotting"
Režissöör: Danny Boyle
Osades: Ewan McGregor, Ewen Bremner, Jonny Lee Miller,  Robert Carlyle
7/10

FILM
Janno Zõbini kolm soovitust Maailmafilmi festivaliks

Janno Zõbin valis kultuuriportaali palvel kolm taiest Maailmafilmi festivaliks, mis toimub 20.-25. märtsil Tartus.

TEATER
Renoveeritud Ugala teatrimaja avas külastajatele taas uksed

Laupäeval avas publikule taas uksed Ugala renoveeritud teatrimaja.

KIRJANDUS
Kirjanduspreemia nominent Nikolai Baturin: rahu on peamine, mitte raha

Täna kuulutatakse välja kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhindade võitjad. ERRi kultuuriportaal koostöös Eesti Kirjanike Liiduga tutvustab nominente. Proosa kategoorias konkureerib Nikolai Baturin teosega "Mongolite unenäoline invasioon Euroopasse".

KUNST
Arvustus. Naivistlik antropoloog

Taaslavastamine maalide, objektide või heliinstallatsioonidena põlistab endelised olukorrad, kirjutab Ave Taavet Sirbis.

Arhitektuur
Ilus aasta 1967. Viru hotell

1967 oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mis Eestis ja maailmas juhtus palju muud. Head, ilusat, naljakat, kurba, dramaatilist. Peeter Helme ja Urmas Vadi valisid välja kakskümmend asja, sündmust ja nähtust, mis kõik 1967. aastal juhtusid ning jutustavad neist nüüd raadiokuulajale. Kultuuriportaal avaldab jutud kirjalikult

Arvustus. Hästi ruumipärane helikunstiteos

Helikunstiteos
"Lugulaul"
Rahvusarhiiv uus hoone Noora
Autorid: Martin Kikas ja Kiwa

MUUSIKA
Superstaar Janine Jansen

Esmakordselt säras see kuulus Hollandi viiuldaja Eesti publiku ees 2009. aasta 27. augustil, kui Eesti Kontserdi hooaja avakontserdi sisutas Frankfurdi Raadio Sümfooniaorkester Paavo Järvi käe all, solistiks Janine Jansen (viiul). Toona Sirp arvustuse kirjutanud Lembi Mets tunnistas, et nii orgaanilist pillimängu kuuleb üleüldse väga harva.

Arvamus
Keeleteadlane Anna Verschik: eesti keele olulisus seisneb selle sümbolväärtuses

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli keeleteadlane Anna Verschik, kellega vesteldi eesti keele staatusest ja sellest, miks on hea osata mitmeid keeli.

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.