Hollandlane rajab Massiaru koolimajja kunstnike ja teadlaste residentsi ({{commentsTotal}})

Hollandi tuntud lavastaja ja tantsija Jan Ritsema, kes on ka Eesti e-resident, ostis Häädemeeste vallalt mitu aastat tühjana seisnud Massiaru koolimaja ning rajab sinna kunstnike ja teadlaste residentsi, kus võib kunstnik, kirjanik, teatriinimene või mõne muu ala loomeinimene oma tööga tegelda kümne euro eest päevas.

Neli aastat tagasi õppis Massiaru koolis kolm last. Tegemist oli liitklassiga, kus nii teises, kolmandas kui ka neljandas klassis oli vaid üks laps ja õpetaja pidi asja nii korraldama, et kõik ained ikka läbi võetud saaks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Seejärel pandi kool kinni ja maja müüki. Tuntud Hollandi lavastajal Jan Ritsemal on Prantsusmaal esituskunstide foorum PAF, kus käib aastas sadu noori kunstnikke ja teadlasi, et oma projektidega töötada.

PAF-is käis ka Pärnu helilooja Andrus Kallastu, kes soovitaski Ritsemal Massiaru koolist samasugune keskus teha. Kui Ritsema kohale tuli, hakkas talle seal kohe meeldima.

"Siin on suurepärane vaikus - väga avatud, kutsuv ja inspireeriv. Siia võid tulla ja kontsentreeruda või kohtuda ja töötada koos - tantsijad, teatriinimesed, kirjanikud, muusikud," rääkis ta.

Maja saab nimeks MAS - Massiaru for Arts and Sciences ehk Massiaru kunstnike ja teadlaste residents.

Häädemeeste vallajuhtidele teeb rõõmu, et hoone lõpuks omaniku leidis. 15 000 eurot pole teab kui suur summa, aga omavalitsused müüvad hooneid vahel ka ühe euro eest, et neile lihtsalt omanik leida.

"15 000 on sümboolne summa. See ei ole ka väga väike. Saame siinsamas Massiarus kas või näiteks raamatkogu arendada ja teha vajalikke asju. See on ikkagi arvestatav summa. Loodame, et hästi läheb uuel omanikul. Nüüd on otsus tehtud, nüüd tuleb ainult hoogu anda," rääkis Häädemeeste vallavanem Magnus Mõttus.

Toimetaja: Merili Nael{{c.alias}}
{{c.createdMoment}}
{{c.body}}
{{cc.alias}}
{{cc.createdMoment}}
+{{cc.replyToName}} {{cc.body}}
Kommentaare ei ole.
Oled sisseloginud kui {{user.alias}}. Logi välja
Sisselogimine ebaõnnestus.

Pole veel kasutajat/unustasid salasõna

Nimi võib olla kuni 32 tähemärki pikk
Kommentaar võib olla kuni 600 tähemärki pikk
{{comment.captcha.word.answer}}

kultuur.err.ee

HEAD TEED, LEMBIT ULFSAK!

Suri armastatud näitleja Lembit Ulfsak

Meie seast lahkus 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak (04.07.1947 - 22.03.2017).

Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

Kolleegid meenutavad Lembit Ulfsakit kui suurt näitlejat

Kolleegid meenutavad Lembit Ulfsakit kui sooja ja erakordse huumorimeelega inimest ning suurt näitlejat. Oma filmirollidega kujunes ta teatud mõttes Eesti märgiks kogu maailmas.

Arvustus. Kibe tõde keskeas kuttidest

Uus film kinodes
"T2 Trainspotting"
Režissöör: Danny Boyle
Osades: Ewan McGregor, Ewen Bremner, Jonny Lee Miller,  Robert Carlyle
7/10

FILM
Janno Zõbini kolm soovitust Maailmafilmi festivaliks

Janno Zõbin valis kultuuriportaali palvel kolm taiest Maailmafilmi festivaliks, mis toimub 20.-25. märtsil Tartus.

TEATER
Renoveeritud Ugala teatrimaja avas külastajatele taas uksed

Laupäeval avas publikule taas uksed Ugala renoveeritud teatrimaja.

KIRJANDUS
Kirjanduspreemia nominent Nikolai Baturin: rahu on peamine, mitte raha

Täna kuulutatakse välja kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhindade võitjad. ERRi kultuuriportaal koostöös Eesti Kirjanike Liiduga tutvustab nominente. Proosa kategoorias konkureerib Nikolai Baturin teosega "Mongolite unenäoline invasioon Euroopasse".

KUNST
Arvustus. Naivistlik antropoloog

Taaslavastamine maalide, objektide või heliinstallatsioonidena põlistab endelised olukorrad, kirjutab Ave Taavet Sirbis.

Arhitektuur
Ilus aasta 1967. Viru hotell

1967 oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mis Eestis ja maailmas juhtus palju muud. Head, ilusat, naljakat, kurba, dramaatilist. Peeter Helme ja Urmas Vadi valisid välja kakskümmend asja, sündmust ja nähtust, mis kõik 1967. aastal juhtusid ning jutustavad neist nüüd raadiokuulajale. Kultuuriportaal avaldab jutud kirjalikult

Arvustus. Hästi ruumipärane helikunstiteos

Helikunstiteos
"Lugulaul"
Rahvusarhiiv uus hoone Noora
Autorid: Martin Kikas ja Kiwa

MUUSIKA
Superstaar Janine Jansen

Esmakordselt säras see kuulus Hollandi viiuldaja Eesti publiku ees 2009. aasta 27. augustil, kui Eesti Kontserdi hooaja avakontserdi sisutas Frankfurdi Raadio Sümfooniaorkester Paavo Järvi käe all, solistiks Janine Jansen (viiul). Toona Sirp arvustuse kirjutanud Lembi Mets tunnistas, et nii orgaanilist pillimängu kuuleb üleüldse väga harva.

Arvamus
Keeleteadlane Anna Verschik: eesti keele olulisus seisneb selle sümbolväärtuses

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli keeleteadlane Anna Verschik, kellega vesteldi eesti keele staatusest ja sellest, miks on hea osata mitmeid keeli.

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.