Hollandlane rajab Massiaru koolimajja kunstnike ja teadlaste residentsi ({{commentsTotal}})

Hollandi tuntud lavastaja ja tantsija Jan Ritsema, kes on ka Eesti e-resident, ostis Häädemeeste vallalt mitu aastat tühjana seisnud Massiaru koolimaja ning rajab sinna kunstnike ja teadlaste residentsi, kus võib kunstnik, kirjanik, teatriinimene või mõne muu ala loomeinimene oma tööga tegelda kümne euro eest päevas.

Neli aastat tagasi õppis Massiaru koolis kolm last. Tegemist oli liitklassiga, kus nii teises, kolmandas kui ka neljandas klassis oli vaid üks laps ja õpetaja pidi asja nii korraldama, et kõik ained ikka läbi võetud saaks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Seejärel pandi kool kinni ja maja müüki. Tuntud Hollandi lavastajal Jan Ritsemal on Prantsusmaal esituskunstide foorum PAF, kus käib aastas sadu noori kunstnikke ja teadlasi, et oma projektidega töötada.

PAF-is käis ka Pärnu helilooja Andrus Kallastu, kes soovitaski Ritsemal Massiaru koolist samasugune keskus teha. Kui Ritsema kohale tuli, hakkas talle seal kohe meeldima.

"Siin on suurepärane vaikus - väga avatud, kutsuv ja inspireeriv. Siia võid tulla ja kontsentreeruda või kohtuda ja töötada koos - tantsijad, teatriinimesed, kirjanikud, muusikud," rääkis ta.

Maja saab nimeks MAS - Massiaru for Arts and Sciences ehk Massiaru kunstnike ja teadlaste residents.

Häädemeeste vallajuhtidele teeb rõõmu, et hoone lõpuks omaniku leidis. 15 000 eurot pole teab kui suur summa, aga omavalitsused müüvad hooneid vahel ka ühe euro eest, et neile lihtsalt omanik leida.

"15 000 on sümboolne summa. See ei ole ka väga väike. Saame siinsamas Massiarus kas või näiteks raamatkogu arendada ja teha vajalikke asju. See on ikkagi arvestatav summa. Loodame, et hästi läheb uuel omanikul. Nüüd on otsus tehtud, nüüd tuleb ainult hoogu anda," rääkis Häädemeeste vallavanem Magnus Mõttus.

Toimetaja: Merili NaelLeelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal: minu lugu on minu lugu

Juubilar Leelo Tungal vestleb Ilona Martsoniga juuni Loomingus. Lugege tervet intervjuud ka ERR kultuuriportaalist.

Anna ŠkodenkoAnna Škodenko
Selgusid Köler Prize´i nominendid

Näituse "Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum" avamisel selgusid järgmise aasta kevadel EKKMis toimuva "Köler Prize 2018" nominendid – EKKMi juhatus otsustas Köler Prize’i kaasaegse kunsti auhinnale nomineerida järgnevad kunstnikud: Anna Škodenko, Holger Loodus, Taavi Talve, Tanja Muravskaja ja Tarvo Hanno Varres.

FILM
Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

TEATER
Triinu Sikk
Teatraalne kaamera. Triinu Sikk, "Unistajad"

ERR kultuuriportaal jätkab sarjaga, milles Tartu Ülikooli teatriteaduse magistrandid arvustavad lavastusi videoformaadis, filmijaks UTTV, projekti algatajaks õppejõud Ott Karulin.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

KUNST
Banksy töö Calais´ põgenikelaagris.
Arvatakse, et Goldie paljastas tänavakunstnik Banksy identiteedi

Suurbritannia trummi ja bassi produtsent Goldie viitas interneti audio-vestlussaates "Distraction Pieces" poolkogemata Banksy kunstist rääkides kellelegi Robile. Nüüd arvatakse, et muusik pidas silmas oma head sõpra Robert Del Najat, keda on varasemaltki Banksy nime all tegutsevaks peetud.

Arhitektuur
JaamahooneJaamahoone
Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuurimälestiseks

Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuuriministri käskkirjaga ehitismälestiseks. 1870. aastal ehitatud raudteejaam on Eesti üks vanemaid.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Esimese Haapsalu Tšaikovski festivali väljakuulutamine Tšaikovski restoranis.
Haapsalus tuleb esimene Tšaikovski festival

Peatselt saab Haapsalus osa omal ajal selles kuurortlinnas suvitanud vene helilooja Pjotr Tšaikovskile pühendatud festivalist.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Linnar Priimägi. Eesti luule vaskvanaema

Ütelgu feministid mis tahes, eesti naisluule jaguneb perioodideks teisiti kui meeste luuletatu: kuldajastu (Marie Under), hõbeajastu (Betti Alver, Kersti Merilaas), vahepealne vaskajastu ja nüüdne raudaeg: „Raud, see hukkav metall, ning rauast hukkavam kuldki / ilmusid nii... Voorus on võidetult maas...”

Keelesäuts. Pole vaja arvust numbrit teha

„Eesti eurolaulu poolfinaalil olid suured vaatajanumbrid.“ „Elektriautode müüginumbrid on kahanenud.“ Miks tuleks nendes lausetes „numbri“ asemel „arvu“ kasutada? Mis vahe ikkagi on arvul ja numbril?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.