Võrus näeb võrusid ({{commentsTotal}})

Vana-Võromaa kultuurikoja kunstigaleriis avati metallikunstnike liidu aastanäitus, kus on eksponeeritud enam kui poolsada tööd 27 kunstnikult, esindatud on nii ehte- kui ka sepakunst.

Hea tava kohaselt rändab ka Eesti metallikunstnike liit oma aastanäitustega mööda Eestit ja nii ollaksegi ringiga Võrus. "Ma arvan, et ainult Tallinnas või Tartu suuremates keskustes ei ole mõtet teha näitust, vaid pigem peaks viima ka regionaalselt laiali näituseid, et ka väljaspool pealinna näeksid inimesed Eesti ehtekunsti," rääkis näituse kuraator Kadi Kübarsepp "Aktuaalsele kaamerale".

Võrru tulemine on sedapuhku vastastikku kasumlik, sest just Võru linna nimest on inspireeritud ka aastanäituse pealkiri "Võrud". "Ehtekunstnikud tegelevad üldse põhilislet võrudega, on nad siis kaelavõrud, käevõrud, ka sõrmused on võrud," kirjeldas kuraator.

Pooled näitusel eksponeeritud tööd on tehtud just selle näituse tarbeks. Võrude kõrval saab näha ka Võrumaast inspireeritud töid nagu näiteks Jaan Pärna viis rinnaehet "Võrumaa metsad ja järved" või Riin Somelari rinnaehe "Tamula". Kasutatud materjalidest on jätkuvalt domineerimas hõbe. "Põhimaterjal on hõbe, aga kogu aeg tehakse veel nii-öelda katsetusi nagu näiteks teras, värv, puit, on kasutatud asjad," kirjeldas ehtekunstnik Mari Pärtelpoeg.

Vaheldust ehetele toovad aga Heigo Jelle rauast skulptuur ja bännerid tema sepistest. Selline tööde mitmekesisus ja varieerivus tõestab asjaosaliste sõnul, et metallikunstnike, keda tuleb pidevalt juurde, läheb hästi ning igal on oma koht. "Meid on väga palju, metallikunstnike. Meid on väga palju ja meid tuleb kogu aeg juurde ja ma arvan, et meil läheb hästi. Me mahume kõik ära," kiitis Pärtelpoeg.

Liidu aastanäitus "Võrud" jääb avatuks kuni 30. oktoobrini.

Toimetaja: Rutt ErnitsVince Staples lõkke ääres uues videos.Vince Staples lõkke ääres uues videos.
Päeva video: Vince Staples - "Rain Come Down"

Täna ilmus räppar Vince Staples´i uus album "Big Fish Theory" ning juba varem, koostöös Ty Dolla $ign´iga avaldatud lugu "Rain Come Down" sai värske video.

Leelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Klaudia Tiitsmaa
Ugala publik valis lemmikud

Ugala teatris etendus eile, 21. juunil viimast korda suvelavastus „Gogoli disko“. Lõpuaplausi järel kuulutati Ugala suurel laval välja publikupreemia Kuldõun 2017 laureaadid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Arvo Pärt kuulsa vannitoariiuli juures oma teose partituuri uurimas
Maria Mölder. Sissevaade Arvo Pärdi ülikooli argipäeva

19. juunil asetatakse Arvo Pärdi keskusele pidulikult nurgakivi. Uus hoone avatakse juba vähem kui pooleteise aasta pärast, 2018. aasta hilissügisel. Millised ettevalmistustööd keskuses praegu käsil on, selgus vestluses, kus osalesid Arvo Pärdi Keskuse nõukogu liige Nora Pärt, tegevjuht Anu Kivilo, toimetaja ja muusikateadlane Kristina Kõrver ning arhivaar Anneli Kivisiv.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.