Võrus näeb võrusid ({{commentsTotal}})

Vana-Võromaa kultuurikoja kunstigaleriis avati metallikunstnike liidu aastanäitus, kus on eksponeeritud enam kui poolsada tööd 27 kunstnikult, esindatud on nii ehte- kui ka sepakunst.

Hea tava kohaselt rändab ka Eesti metallikunstnike liit oma aastanäitustega mööda Eestit ja nii ollaksegi ringiga Võrus. "Ma arvan, et ainult Tallinnas või Tartu suuremates keskustes ei ole mõtet teha näitust, vaid pigem peaks viima ka regionaalselt laiali näituseid, et ka väljaspool pealinna näeksid inimesed Eesti ehtekunsti," rääkis näituse kuraator Kadi Kübarsepp "Aktuaalsele kaamerale".

Võrru tulemine on sedapuhku vastastikku kasumlik, sest just Võru linna nimest on inspireeritud ka aastanäituse pealkiri "Võrud". "Ehtekunstnikud tegelevad üldse põhilislet võrudega, on nad siis kaelavõrud, käevõrud, ka sõrmused on võrud," kirjeldas kuraator.

Pooled näitusel eksponeeritud tööd on tehtud just selle näituse tarbeks. Võrude kõrval saab näha ka Võrumaast inspireeritud töid nagu näiteks Jaan Pärna viis rinnaehet "Võrumaa metsad ja järved" või Riin Somelari rinnaehe "Tamula". Kasutatud materjalidest on jätkuvalt domineerimas hõbe. "Põhimaterjal on hõbe, aga kogu aeg tehakse veel nii-öelda katsetusi nagu näiteks teras, värv, puit, on kasutatud asjad," kirjeldas ehtekunstnik Mari Pärtelpoeg.

Vaheldust ehetele toovad aga Heigo Jelle rauast skulptuur ja bännerid tema sepistest. Selline tööde mitmekesisus ja varieerivus tõestab asjaosaliste sõnul, et metallikunstnike, keda tuleb pidevalt juurde, läheb hästi ning igal on oma koht. "Meid on väga palju, metallikunstnike. Meid on väga palju ja meid tuleb kogu aeg juurde ja ma arvan, et meil läheb hästi. Me mahume kõik ära," kiitis Pärtelpoeg.

Liidu aastanäitus "Võrud" jääb avatuks kuni 30. oktoobrini.

Toimetaja: Rutt Ernits{{c.alias}}
{{c.createdMoment}}
{{c.body}}
{{cc.alias}}
{{cc.createdMoment}}
+{{cc.replyToName}} {{cc.body}}
Kommentaare ei ole.
Oled sisseloginud kui {{user.alias}}. Logi välja
Sisselogimine ebaõnnestus.

Pole veel kasutajat/unustasid salasõna

Nimi võib olla kuni 32 tähemärki pikk
Kommentaar võib olla kuni 600 tähemärki pikk
{{comment.captcha.word.answer}}

kultuur.err.ee

HEAD TEED, LEMBIT ULFSAK!

Suri armastatud näitleja Lembit Ulfsak

Meie seast lahkus 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak (04.07.1947 - 22.03.2017).

Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

Kolleegid meenutavad Lembit Ulfsakit kui suurt näitlejat

Kolleegid meenutavad Lembit Ulfsakit kui sooja ja erakordse huumorimeelega inimest ning suurt näitlejat. Oma filmirollidega kujunes ta teatud mõttes Eesti märgiks kogu maailmas.

Arvustus. Kibe tõde keskeas kuttidest

Uus film kinodes
"T2 Trainspotting"
Režissöör: Danny Boyle
Osades: Ewan McGregor, Ewen Bremner, Jonny Lee Miller,  Robert Carlyle
7/10

FILM
Janno Zõbini kolm soovitust Maailmafilmi festivaliks

Janno Zõbin valis kultuuriportaali palvel kolm taiest Maailmafilmi festivaliks, mis toimub 20.-25. märtsil Tartus.

TEATER
Renoveeritud Ugala teatrimaja avas külastajatele taas uksed

Laupäeval avas publikule taas uksed Ugala renoveeritud teatrimaja.

KIRJANDUS
Kirjanduspreemia nominent Nikolai Baturin: rahu on peamine, mitte raha

Täna kuulutatakse välja kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhindade võitjad. ERRi kultuuriportaal koostöös Eesti Kirjanike Liiduga tutvustab nominente. Proosa kategoorias konkureerib Nikolai Baturin teosega "Mongolite unenäoline invasioon Euroopasse".

KUNST
Arvustus. Naivistlik antropoloog

Taaslavastamine maalide, objektide või heliinstallatsioonidena põlistab endelised olukorrad, kirjutab Ave Taavet Sirbis.

Arhitektuur
Ilus aasta 1967. Viru hotell

1967 oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mis Eestis ja maailmas juhtus palju muud. Head, ilusat, naljakat, kurba, dramaatilist. Peeter Helme ja Urmas Vadi valisid välja kakskümmend asja, sündmust ja nähtust, mis kõik 1967. aastal juhtusid ning jutustavad neist nüüd raadiokuulajale. Kultuuriportaal avaldab jutud kirjalikult

Arvustus. Hästi ruumipärane helikunstiteos

Helikunstiteos
"Lugulaul"
Rahvusarhiiv uus hoone Noora
Autorid: Martin Kikas ja Kiwa

MUUSIKA
Superstaar Janine Jansen

Esmakordselt säras see kuulus Hollandi viiuldaja Eesti publiku ees 2009. aasta 27. augustil, kui Eesti Kontserdi hooaja avakontserdi sisutas Frankfurdi Raadio Sümfooniaorkester Paavo Järvi käe all, solistiks Janine Jansen (viiul). Toona Sirp arvustuse kirjutanud Lembi Mets tunnistas, et nii orgaanilist pillimängu kuuleb üleüldse väga harva.

Arvamus
Keeleteadlane Anna Verschik: eesti keele olulisus seisneb selle sümbolväärtuses

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli keeleteadlane Anna Verschik, kellega vesteldi eesti keele staatusest ja sellest, miks on hea osata mitmeid keeli.

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.