90 raamatut 90 päevaga. Boris Pasternak, "Doktor Živago" ({{commentsTotal}})

Kaader filmist "Doktor Živago" Autor: press

90 aasta jooksul, mis lahutavad meid regulaarsete raadiosaadete algusest Eestis, on ilmunud maailmas palju põnevat kirjandust. Need raamatud on kõik oma ajastu lapsed ja ühtlasi selle kujundajad, peegeldades erinevaid tehnilisi, kultuurilisi ja poliitilisi olusid. Vikerraadio toimetajad Urmas Vadi ja Peeter Helme valisid välja 90 teost ajavahemikust 1926 kuni 2016, mida tutvustatakse iga päev alates 5. septembrist. Teksti kujul saab neid lugeda ERR kultuuriportaalist.

Aasta on 1957.

Kui jätta poliitiline ajalugu kõrvale, on 1957 vallatu ja tore aasta – Ameerikas tuuakse turule esimene elektronkell, mille värskeks omanikuks saab ajastu staar Elvis Presley, samuti Ameerikas leiutatakse esimene frisbi ehk lendav taldrik ning jällegi Ameerikas, New Yorgis esietendub Leonard Bernsteini "West Side Story".

Kuid muidugi ei juhtu kõik tähtis vaid Ameerikas. 1957. aastal toimuvad olulised sündmused Aafrikas, kus prantslased keelavad ÜRO-l sekkuda üha verisemaks muutuvasse Alžeeria konflikti ja britid loovad eeldusi oma kolooniatele iseseisvuse andmiseks. 4. oktoobril lendab orbiidile Maa esimene tehiskaaslane Sputnik 1 ning kuu aega hiljem, 3. novembril järgneb talle Sputnik 2 Laikaga pardal. Viimase saatus on kurb – ilmselt sureb ta palavusse vaid mõni tund pärast starti ega püsi elus nädalaid, nagu reipalt raporteerib nõukogude propaganda.

Kurb ja keeruline – kuid siiski õnneliku lõpuga – on ka Boriss Pasternaki romaani "Doktor Živago" lugu. 1956. aastal keeldub kirjandusajakiri Novõi Mir Stalini ajal niigi palju kannatanud meistri teksti avaldamast. Toimetus viitab seejuures raamatu hälbimisele sotsialistlikust realismist. Õnneliku juhuse tahtel smuugeldab aga üks kommunistist Itaalia ajakirjanik käsikirja kaasa ning 1957. ilmub "Il Dottor Živago" esmatrükk Itaalias.

Nõukogudemaal on skandaal tohutu ja paisub veelgi, kui aasta hiljem määratakse just Pasternakile Nobeli kirjanduspreemia. Tõsi, "Doktor Živagot" mainitakse põhjenduses vaid kaude. Seal seisab suhteliselt neutraalselt, et Pasternak saab auhinna "oluliste saavutuste eest nii tänapäeva lüürilises luules kui ka suures Vene eepilises pärandis". Pasternakil aga ei lubata Stockholmi auhinda vastu võtma sõita ning ta sureb 1960. aastal.

Kuid teos jääb. Ja jutustab ühelt poolt lugu oktoobrirevolutsiooni ja sellele järgnenu õudustest, kuid ühtlasi on see lugu inimese võitlusest ja soovist jääda igas olukorras inimeseks. Jan Kausi sõnul on "Doktor Živago" "ülendava kirjanduse tõeline tähtteos" ja sellega võib vaid nõustuda.

Sari "90 raamatut 90 päevaga" on eetris iga päev alates 5. septembrist "Vikerhommikus" kell 8.50.  

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: Vikerraadio{{c.alias}}
{{c.createdMoment}}
{{c.body}}
{{cc.alias}}
{{cc.createdMoment}}
+{{cc.replyToName}} {{cc.body}}
Kommentaare ei ole.
Oled sisseloginud kui {{user.alias}}. Logi välja
Sisselogimine ebaõnnestus.

Pole veel kasutajat/unustasid salasõna

Nimi võib olla kuni 32 tähemärki pikk
Kommentaar võib olla kuni 600 tähemärki pikk
{{comment.captcha.word.answer}}

kultuur.err.ee

HEAD TEED, LEMBIT ULFSAK!

Suri armastatud näitleja Lembit Ulfsak

Meie seast lahkus 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak (04.07.1947 - 22.03.2017).

Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

Kolleegid meenutavad Lembit Ulfsakit kui suurt näitlejat

Kolleegid meenutavad Lembit Ulfsakit kui sooja ja erakordse huumorimeelega inimest ning suurt näitlejat. Oma filmirollidega kujunes ta teatud mõttes Eesti märgiks kogu maailmas.

Arvustus. Kibe tõde keskeas kuttidest

Uus film kinodes
"T2 Trainspotting"
Režissöör: Danny Boyle
Osades: Ewan McGregor, Ewen Bremner, Jonny Lee Miller,  Robert Carlyle
7/10

FILM
Janno Zõbini kolm soovitust Maailmafilmi festivaliks

Janno Zõbin valis kultuuriportaali palvel kolm taiest Maailmafilmi festivaliks, mis toimub 20.-25. märtsil Tartus.

TEATER
Renoveeritud Ugala teatrimaja avas külastajatele taas uksed

Laupäeval avas publikule taas uksed Ugala renoveeritud teatrimaja.

KIRJANDUS
Kirjanduspreemia nominent Nikolai Baturin: rahu on peamine, mitte raha

Täna kuulutatakse välja kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhindade võitjad. ERRi kultuuriportaal koostöös Eesti Kirjanike Liiduga tutvustab nominente. Proosa kategoorias konkureerib Nikolai Baturin teosega "Mongolite unenäoline invasioon Euroopasse".

KUNST
Arvustus. Naivistlik antropoloog

Taaslavastamine maalide, objektide või heliinstallatsioonidena põlistab endelised olukorrad, kirjutab Ave Taavet Sirbis.

Arhitektuur
Ilus aasta 1967. Viru hotell

1967 oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mis Eestis ja maailmas juhtus palju muud. Head, ilusat, naljakat, kurba, dramaatilist. Peeter Helme ja Urmas Vadi valisid välja kakskümmend asja, sündmust ja nähtust, mis kõik 1967. aastal juhtusid ning jutustavad neist nüüd raadiokuulajale. Kultuuriportaal avaldab jutud kirjalikult

Arvustus. Hästi ruumipärane helikunstiteos

Helikunstiteos
"Lugulaul"
Rahvusarhiiv uus hoone Noora
Autorid: Martin Kikas ja Kiwa

MUUSIKA
Superstaar Janine Jansen

Esmakordselt säras see kuulus Hollandi viiuldaja Eesti publiku ees 2009. aasta 27. augustil, kui Eesti Kontserdi hooaja avakontserdi sisutas Frankfurdi Raadio Sümfooniaorkester Paavo Järvi käe all, solistiks Janine Jansen (viiul). Toona Sirp arvustuse kirjutanud Lembi Mets tunnistas, et nii orgaanilist pillimängu kuuleb üleüldse väga harva.

Arvamus
Keeleteadlane Anna Verschik: eesti keele olulisus seisneb selle sümbolväärtuses

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli keeleteadlane Anna Verschik, kellega vesteldi eesti keele staatusest ja sellest, miks on hea osata mitmeid keeli.

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.