Vallo Toomla: me ütleme ei asjadele, mis meid ei huvita ({{commentsTotal}})

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli režissöör Vallo Toomla, kes rääkis oma uuest filmist "Teesklejad" ja sellest, kuidas ta ise filmi temaatikaga suhestub. Noor lavastaja tõi välja ka mõned oma, nn Y-põlvkonda iseloomustavad jooned.

Toomla esimene täispikk mängufilm "Teesklejad" on püüdnud tabada teatud psühholoogilisi mustreid, mis iseloomustavad ühte põlvkonda. Režissööri sõnul on küll Y-põlvkond niivõrd killustunud, et üldistada on keeruline, kuid teatud ühisjooni võib siiski leida: "Meil on mingisugune tung teostada ennast ausalt – teha seda, mis meile meeldib ja mida me tahame teha. Me ei käi ilmtingimata läbikäidud radu selleks, et lihtsalt hakkama saada. Me oleme julged ja ütleme ei asjadele, mis meid ei huvita."

Omal moel käsitleb film täiskasvanuks saamise protsessi, mille käigus tuleb teha palju raskeid valikuid. "See sõna "täiskasvanud" ise on eesti keeles ilus. Meil kõigil on olemas nagu mingi potentsiaal, mingi ruum, mida me saame täita ja see on inimestel erinev. Kui me jõuame sellele potentsiaalile lähedale, siis me võimegi öelda, et oleme täiskasvanud. Nagu õunad puu otsas, nad on täiskasvanuna üsna samasuurused. Meil on see ruum, milleni on vaja täis kasvada. Mõnel õnnestub see natuke kiiremini ja mõnel võtab see kauem aega ja vahetevahel on ka haruldasi õunu," kirjeldas ta keerukat mõistet.

Üks olulisi teemasid filmis on otsustamine ja otsustusvõimetus valikute rägastikus. "Otsustamine on loomulikult raske, eriti praegusel ajal, kui on väga palju valikuid või kui sa oled väsinud ja meeled on hägustunud, ei tea mida tahta. Või siis kui on palju või vähe halbu valikuid. Otsuse tegemine on alati raske, aga et teha häid otsuseid või olla julge otsustama, peab saama tuttavaks oma südametunnistusega või enda kutsega," rääkis Toomla.

Filmis on otsitud vastust küsimusele, kuidas elada nii, et täituksid unistused, saavutataks ühiskondlik tunnustus, oleks majanduslik kindlustatus ning kõige selle juures säiliks vabadus. Need dilemmad ei ole ka Toomlale võõrad: "Loomulikult ma olen tahtnud vabadust. Ühiskondlikku tunnustust ilmselt mitte nii teadlikult, aga minu elukutse ise nõuab, et oleks vaja tunnustust ja mis puudutab majanduslikku kindlustatust – see aitab hakkama saada ja elada. Kuidas seda kõike korraga saavutada, selleks mul mingit head vastust ei ole ja ka tegelastel seal filmis ei ole. Aga selleks, et leida selles rägastikus mingi vastus, tuleb oma südame häält kuulata. Ma arvan, et üks võti on see, et tuleks võtta endale aega ja peaks oskama ei öelda. Tuleks õppida tundma, mis on sinu enda jaoks õige ja vale."

"Kui ma mõtlen paralleelidele tegelaskujudega, siis ma olen küll olnud sarnaste küsimuste ees. Selleks ajaks kui ma seda filmi hakkasin tegema, ma sain aru, et mul ei ole selle isikliku vabadusega, mida ma nii väga hindasin, midagi peale hakata. Mõistsin, et elus on palju tugevamaid väärtusi, nagu elu ise. Elu on midagi haruldast ja imelist, olla tunnistajaks uue inimese sünnile, on midagi väga erakordset. Austus elu vastu on üldse midagi väga tähtsat ja me võtame tihti elu iseenesest mõistetavalt, mida me ei tohiks teha. Küpsemise jooksul ma olen oma arusaamu muutnud ja õppides armastama, olen ise kasvanud," rääkis ta isiklikust kogemusest.

Toimetaja: Marit Valk, Valner Valme

Allikas: "Plekktrumm"Kino ja Viktor Tsoi lauludKino ja Viktor Tsoi laulud
Elamus. Mama Anarhia

Kontsert

Tsoi laulud

Vennaskond, Like & Share, Огни большого города, DND, Идеальные люди

Tallinn, Harjumägi

15. august

Haapsalu piiskopilinnusHaapsalu piiskopilinnus
Haapsalu piiskopilinnuse muuseum sulgeb arendustöödeks uksed

Järgmisel nädalal sulgeb uksed Haapsalu piiskopilinnuse muuseum ning seal algavad 2019. aastani kestvad arendustööd. Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuselt saadud ligi 3,2 miljoni eurose toetuse abiga ehitatakse välja aasta ringi avatud keskaega käsitlev tegevusmuuseum ja külastuskeskus. Haapsalust jätkab Juhan Hepner.

"Plahvatuslik blond""Plahvatuslik blond"
Arvustus. Plahvatuslik, aga õnneks mitte blond film

Uus film kinos

“Plahvatuslik blond”

Lavastaja David Leitch

Osades Charlize Theron, James McAvoy, John Goodman

7/10

FILM
Carlotta (Marion Cotillard) tuleb pärast Indias New Dehlis veedetud aastaid tagasi Prantsusmaale nagu eksootiline lind, kes lendab aknast sisse, paneb plaadimängijasse esimese ettejuhtuva vinüüli ja tantsib oma endise mehe uuele naisele võidukat sõjatants
Tõnu Karjatse filmikomm. "Ismaeli vaimud" tungivad vaataja pähe

Prantsuse filmilooja Henry Clouzot on öelnud, et filmi jaoks pole vaja mingit kindlat tehnikat peale jätkuva avastamise, režissöör leiutab ise viisi ja tehnika, mis just talle kõige paremini sobib. Clouzot ütles seda küll Jean Cocteau filmi “Orpheus” (1945) kohta, kuid mõnes mõttes on see sobitatav ka universaalse loomevalemina, sest igal kunstnikul tekib tihti probleem just sobiva vormi leidmisega. Arnaud Desplechin on “Ismaeli vaimude” juures läinud isegi mitut teed, raamides ja lavastades ühte fiktsiooni ka teistlaadi, žanrilt ja stiililt erinevalt.

TEATER
Itaalia trupp MOTUS
Algas etenduskunstide festival SAAL Biennaal 2017

Rahvusvaheline etenduskunstide festival SAAL Biennaal leiab aset 15. - 27. augustil Tallinna teatrites ja linnaruumis.

Uuendatud: 21:38 
KIRJANDUS
Hans Luik
Suri kirjanik Hans Luik

Hans Luik
26.03.1927 – 13.08.2017

KUNST
Üks tubadest, mis ootab Paides Arvamusfestivali ajaks taaselustamist.
ERR.ee video. Paides nihestati ruumi

Paide Arvamusfestivali ajal võis näha põnevat ajutist näitust, millest jäädvustasime video. "Ruuminihe" on näitus, mis lõi eeskuju mahajäetud kohtade ellu äratamiseks ja püüdis elustada Paide tühje ruume ja linnapilti. Näitus hõlmas nelja Tallinna tänaval asuvat hoonet.

Arhitektuur
lendlend
Fotovõistlus bioTallinn ootab töid ja küsib, kas loodus on olemas

TAB 2017 teema on sel korral bioTallinn, mis seab küsimuse alla arusaamad loodusliku ja tehisliku piiridest. Antud fotovõistlus on inspireeritud samast ideest - selmet käsitleda loodust tasakaalus süsteemina, mida inimtegevus häirib ja lõhub, oletab bioTallinn, et loodust kui sellist ei ole olemas.

Uuendatud: 12:22 
Jõhvi haridusmaastikJõhvi haridusmaastik
Arhitektide liit tutvustab omavalitsuste projekte

10. - 27. augustini saab Eesti Arhitektuurimuuseumis tutvuda viie Eesti Arhitektide Liidu ja kohalike omavalitsute koostöös läbi viidud arhitektuurivõistluse materjalidega. Näitusel on väljas Narva ja Jõhvi uute linnakeskuste ideekavandid, Türi spordihoone ja Türi põhikooli õppehoone ideekavandid, Valga koolihoone ja spordihoone ning Saue uue vallamaja arhitektuurivõistluse tulemused. 

MUUSIKA
Ruja filmi esilinastus. Kino Artis.
Galerii: Esilinastus dokumentaalfilm Rujast

Täna esitleti Artises dokumentaalfilmi "Ruja – Keelatud!".

Arvamus
Uuringute teostamine Hermann Ride kappaltarilUuringute teostamine Hermann Ride kappaltaril
Keelesäuts. Teostada või mitte?

Võib juhtuda, et mööda suvise pealinna tänavat kõndides komistame otsa sildile, millele on kirjutatud: „Ettevaatust! Teostatakse parandustöid!“ Sama tõenäoline on lugeda ajalehest ametniku kinnitust, et „praamidega teostatakse Saaremaale reisijate vedamist“.

Aet Annist saates "Globaalne eestlane"Aet Annist saates "Globaalne eestlane"
Aet Annist: kuidas toimib inimene ühiskonnaliikmena?

Rainer Sternfeldi külaline podcast´i "Globaalsed eestlased" 23. saates oli sotsiaalantropoloog Aet Annist, kes oli hiljuti Inglismaal asuva Bristoli ülikooli õppejõud ning ühtlasi ka Tartu Ülikooli etnoloogia osakonna vanemteadur. 

"Deadpool""Deadpool"
Ära usalda filmikriitikuid (vähemalt mitte ülemäära)

Filmikriitika allakäigus on ennekõike süüdi kriitikud ise, kes ei süvene ega viitsi tööd teha.

Väikelaps ei oska ohtu tajuda. Väikelaps ei oska ohtu tajuda.
Tallinnas ja Helsingis toimub konverents kunstilisest moderniseerumisest

Täna algab Tallinna Ülikoolis ja Helsingi Ülikoolis konverents "End Games and Emotions: The Sense of Ending in Modern Literature and Arts", mis keskendub küsimusele, kuidas mõjutab meie häälestatus (tajud, meeleolud, aistingud, emotsioonid) meie maailmakogemust ja meie tegutsemist erinevates tähendusstruktuurides.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.