90 raamatut 90 päevaga. Anthony Burgess, "Kellavärgiga apelsin" ({{commentsTotal}})

"Kellavärgiga apelsin", 1971, Stanley Kubrick. Autor: outnow.ch

90 aasta jooksul, mis lahutavad meid regulaarsete raadiosaadete algusest Eestis, on ilmunud maailmas palju põnevat kirjandust. Need raamatud on kõik oma ajastu lapsed ja ühtlasi selle kujundajad, peegeldades erinevaid tehnilisi, kultuurilisi ja poliitilisi olusid. Vikerraadio toimetajad Urmas Vadi ja Peeter Helme valisid välja 90 teost ajavahemikust 1926 kuni 2016, mida tutvustatakse iga päev alates 5. septembrist. Teksti kujul saab neid lugeda ERR kultuuriportaalist.

Aasta on 1962

Ameerika kuulutab Kuubale embargo. Rwanda kuulutab aga välja iseseisvuse. Astronaut Glenn teeb esimese ameeriklasena tiiru Maa orbiidil. Eestis tõusevad alates 1. juunist toiduainete hinnad. Näiteks liha 30 protsenti ja või 25 protsenti. Hinnatõus oli tingitud põllumajandussaaduste kokkuostuhindade kasvust. Keskkoolide õppekavadesse ilmub ühiskonnaõpetus. Aasta sportlaseks valitakse Paul Keres. Sel aastal on sündinud Tom Cruise, Elmo Nüganen, Anu Saagim, Jaan Ehlvest, Viktor Pelevin ja Jaan Elgula.

Eesti kirjanduses läheb kah järjest huvitavamaks. Sel aastal ilmub ka kassettväljaanne Noored Autorid 1962. Noorteks autoriteks on Paul-Erik Rummo, Enn Vetemaa, Linda Ruud, Mats Traat ja Arvi Siig.

Sel aastal ilmub Suurbritannia raamatupoodidesse Anthony Burgessi romaan "Kellavärgiga apelsin". Üheksa aastat hiljem teeb Stanley Kubrick selle raamatu põhjal ka filmi.

Mis seal raamatus siis toimub? Vastus on, et peamiselt igasugu jõhkraid asju. Raamatu peategelane on Alex, kes on ühe kamba liider. Kohe raamatu algul kirjeldab ta oma gängi riideid selliselt: "Meie kõigi nelja riietus oli viimase moe kõrgusel, mis tollal tähendas musti üliliibuvaid trikoopükse, trikooharude vahel oli munatoos, nagu meie seda nimetasime, see pakkus kaitset ja oli otsekui firmamärk." Ütlen siia vahele, et kui siin ütleb Alex, et trikoopüksid olid mustad, siis Kubricki filmis on püksid valged ja see muudab need tegelased klounilikumaks ja isegi perversseks.

Kirjeldus jätkub: "Meil olid seljas pihtkuued ilma, ilma reväärideta, aga tohutute õlgadega. Ja veel, mu vennad, olid meil luuvalged suure sõlmega kaelasidemed, need nägid välja nagu klopitud kartulipuder, mille sees on kahvliga songitud. Meie juuksed olid üsna lühikesed ja jalas olid meil löömiseks metsikult hoorasood saapad." Üsna kummaline välimus, päris skinhead'id nad just välja ei näinud, aga sellele kambale mõeldes tekib paratamatult küsimus, kas Burgessi raamatust pole saanud indu kõik need Suurbritannia jalgpallikambad.

Filmis on üks stseen, kus Alexi kamp tungib sisse majja, kus elab mees oma naisega. Majapidamine on üliuhke, isegi veidi naeruväärne, näiteks istub naine munakujulises toolis ja loeb raamatut, mees istub trükimasina taga. Ja korraga sajab see kamp sinna majja, hakkab laamendama, peksma nii meest kui naist, naine vägistatakse. Filmis näeb mees, kes kirjutusmasina taga istub, väga Anthony Burgessi moodi välja. Ilmselt nii see mõeldud oligi. Sest Burgess on ise öelnud, et seda raamatut sundis teda kirjutama see, et Teise maailma sõja ajal üks purjus ameeriklaste kamp peksis Burgessi esimest abikaasat.

Lõpetuseks üks huvitav fakt Burgessi kohta. Aastal viiskümmend üheksa sai Anthony Burgess teada, et tal on ajukasvaja ja elada jäänud aasta. Burgess hakkab palavikulise hooga kirjutama. Ja elab veel 34 aastat ja jõuab kirjutada 50 raamatut, nende hulgas "Kellavärgiga apelsini".

Sari "90 raamatut 90 päevaga" on eetris iga päev alates 5. septembrist "Vikerhommikus" kell 8.50. 

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: Vikerraadio{{c.alias}}
{{c.createdMoment}}
{{c.body}}
{{cc.alias}}
{{cc.createdMoment}}
+{{cc.replyToName}} {{cc.body}}
Kommentaare ei ole.
Oled sisseloginud kui {{user.alias}}. Logi välja
Sisselogimine ebaõnnestus.

Pole veel kasutajat/unustasid salasõna

Nimi võib olla kuni 32 tähemärki pikk
Kommentaar võib olla kuni 600 tähemärki pikk
{{comment.captcha.word.answer}}

kultuur.err.ee

HEAD TEED, LEMBIT ULFSAK!

Suri armastatud näitleja Lembit Ulfsak

Meie seast lahkus 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak (04.07.1947 - 22.03.2017).

Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

Kolleegid meenutavad Lembit Ulfsakit kui suurt näitlejat

Kolleegid meenutavad Lembit Ulfsakit kui sooja ja erakordse huumorimeelega inimest ning suurt näitlejat. Oma filmirollidega kujunes ta teatud mõttes Eesti märgiks kogu maailmas.

Arvustus. Kibe tõde keskeas kuttidest

Uus film kinodes
"T2 Trainspotting"
Režissöör: Danny Boyle
Osades: Ewan McGregor, Ewen Bremner, Jonny Lee Miller,  Robert Carlyle
7/10

FILM
Janno Zõbini kolm soovitust Maailmafilmi festivaliks

Janno Zõbin valis kultuuriportaali palvel kolm taiest Maailmafilmi festivaliks, mis toimub 20.-25. märtsil Tartus.

TEATER
Renoveeritud Ugala teatrimaja avas külastajatele taas uksed

Laupäeval avas publikule taas uksed Ugala renoveeritud teatrimaja.

KIRJANDUS
Kirjanduspreemia nominent Nikolai Baturin: rahu on peamine, mitte raha

Täna kuulutatakse välja kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhindade võitjad. ERRi kultuuriportaal koostöös Eesti Kirjanike Liiduga tutvustab nominente. Proosa kategoorias konkureerib Nikolai Baturin teosega "Mongolite unenäoline invasioon Euroopasse".

KUNST
Arvustus. Naivistlik antropoloog

Taaslavastamine maalide, objektide või heliinstallatsioonidena põlistab endelised olukorrad, kirjutab Ave Taavet Sirbis.

Arhitektuur
Ilus aasta 1967. Viru hotell

1967 oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mis Eestis ja maailmas juhtus palju muud. Head, ilusat, naljakat, kurba, dramaatilist. Peeter Helme ja Urmas Vadi valisid välja kakskümmend asja, sündmust ja nähtust, mis kõik 1967. aastal juhtusid ning jutustavad neist nüüd raadiokuulajale. Kultuuriportaal avaldab jutud kirjalikult

Arvustus. Hästi ruumipärane helikunstiteos

Helikunstiteos
"Lugulaul"
Rahvusarhiiv uus hoone Noora
Autorid: Martin Kikas ja Kiwa

MUUSIKA
Superstaar Janine Jansen

Esmakordselt säras see kuulus Hollandi viiuldaja Eesti publiku ees 2009. aasta 27. augustil, kui Eesti Kontserdi hooaja avakontserdi sisutas Frankfurdi Raadio Sümfooniaorkester Paavo Järvi käe all, solistiks Janine Jansen (viiul). Toona Sirp arvustuse kirjutanud Lembi Mets tunnistas, et nii orgaanilist pillimängu kuuleb üleüldse väga harva.

Arvamus
Keeleteadlane Anna Verschik: eesti keele olulisus seisneb selle sümbolväärtuses

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli keeleteadlane Anna Verschik, kellega vesteldi eesti keele staatusest ja sellest, miks on hea osata mitmeid keeli.

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.