Tartus näeb kahte seni tundmatut Konrad Mäe maali ({{commentsTotal}})

Tartu Kunstimuuseumis avatakse neljapäeval näitus, kus eksponeeritakse kahte seni täiesti tundmatut Konrad Mäe maali. Maalid kuuluvad erakogusse ning neid ei ole mainitud üheski Konrad Mäe loomingut käsitlevas kogumikus.

Konrad Mäe loomingut on põhjalikult uuritud, vahendas "Aktuaalne kaamera". Esimene uurimus ilmus 1932. aastal Rudolf Pariselt, 1979. aastal lisandus sellele Evi Pihlaku monograafia ning 2011. aastal ulatuslik Maie Raitari teos. Ometigi ei käsitlenud ükski neist kogumikest kahte Konrad Mäe maali, mis jõudsid Tartu Kunstimuuseumisse möödunud kevadel pea juhuslikult.

Näituse kuraator Mare Joonsalu kinnitas, et tema esimene küsimus omanikule oli see, et kus ta neid nii kaua peitnud on, et keegi neist midagi ei tea. "Omanik ütles, et need olid meil kodus seina peal, elasime nendega koos ja lõpuks, kui maja remonti läks, võeti seina pealt pildid maha ja omanik mõtles, et äkki tuleks neid näidata muuseumis," kinnitas ta. Näituse kuraatori sõnul ostis maalide omaniku vanaisa maalid Konrad Mäelt endalt. Mõlemad, tõenäoliselt Pühajärve maastikku ja Saaremaa mereäärset vaadet kujutavad maalid jäävad Konrad Mäe ekspressionistlikusse Eesti perioodi.

Mare Joonsalu sõnul on ebatavaline, et Pühajärve maastikul on Konrad Mägi kujutanud ka inimfiguure. "Varem me ikkagi arvasime, et Konrad Mägi oma Eesti maastikel inimesi pole kujutanud, kuid seal on kaks inimfiguuri," ütles Joonsalu ja lisas, et inimesed tulid Mäe loomingusse hiljem, alles Itaalia perioodi töödel.

Konrad Mäe seni tundmatute maalidega näitus jääb Tartu Kunstimuuseumis avatuks 6. novembrini.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: Aktuaalne kaameraNite JewelNite Jewel
Kaspar Viilupi plaadisoovitused: 2017 esimene poolaasta

2017. aasta hakkab vaikselt poole peale jõudma ja uut muusikat lendab ustest ja akendest kogu aeg juurde. Kõigega ei ole seejuures võimalik kursis olla, see on paratamatus, millega tuleb leppida. Pärast halbade ja veel halvemate plaatide vahelt põiklemist jäid silma aga 20 albumit ja 5 EP-d, mis aitavad loodetavasti kodu- ja välismaises muusikameres paremini orienteeruda.

Jim Ashilevi lugemismaratonilJim Ashilevi lugemismaratonil
Jim Ashilevi: eesti keeles ei saa filosofeerida

Essee alternatiivmuusika keskel üles kasvamisest, mis avaldati esmakordselt TÜ Viljandi kultuuriakadeemia 65. aastapäeva esseekogumikus "Omakultuurist ja oma kultuurist".

FILM
"Rannavalve" ("Baywatch")
Arvustus. "Baywatch" on näide laisast kassahitist

Uus film kinodes
"Rannavalve" ("Baywatch")
Režissöör: Seth Gordon
Osades: Dwayne "The Rock" Johnson, Zac Efron, Priyanka Chopra, Alexandra Daddario, Kelly Rohrbach, Ilfenesh Hadera, Jon Bass, Yahya Abdul-Mateen II
Kinodes alates 16. juunist
2/10

TEATER
Triinu Sikk
Teatraalne kaamera. Triinu Sikk, "Unistajad"

ERR kultuuriportaal jätkab sarjaga, milles Tartu Ülikooli teatriteaduse magistrandid arvustavad lavastusi videoformaadis, filmijaks UTTV, projekti algatajaks õppejõud Ott Karulin.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal: minu lugu on minu lugu

Juubilar Leelo Tungal vestleb Ilona Martsoniga juuni Loomingus. Lugege tervet intervjuud ka ERR kultuuriportaalist.

KUNST
Banksy töö Calais´ põgenikelaagris.
Arvatakse, et Goldie paljastas tänavakunstnik Banksy identiteedi

Suurbritannia trummi ja bassi produtsent Goldie viitas interneti audio-vestlussaates "Distraction Pieces" poolkogemata Banksy kunstist rääkides kellelegi Robile. Nüüd arvatakse, et muusik pidas silmas oma head sõpra Robert Del Najat, keda on varasemaltki Banksy nime all tegutsevaks peetud.

Arhitektuur
Arvo PärtArvo Pärt
Arvo Pärdi Keskuse uus hoone sai nurgakivi

Arvo Pärdi Keskuse uus hoone Laulasmaal sai täna nurgakivi. Pidulik tseremoonia toimus tulevases kammersaalis ning nurgakivi asetati saali põrandapinnas alale, kus hakkab paiknema lava.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Eeva Talsi laulab plaadil Jaan Tätte "Ojalaulu".
XII noorte tantsupeo lood ja laulud said plaadile

Ilmus eeloleval noorte tantsupeol kõlava muusikaga plaat, millele salvestatud 26 lugu esitavad armastatud Eesti solistid, kelle muusika saatel ligi 8500 tantsijat ja võimlejat ka 30. juunil ja 1. juulil tantsima hakkavad.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Linnar Priimägi. Eesti luule vaskvanaema

Ütelgu feministid mis tahes, eesti naisluule jaguneb perioodideks teisiti kui meeste luuletatu: kuldajastu (Marie Under), hõbeajastu (Betti Alver, Kersti Merilaas), vahepealne vaskajastu ja nüüdne raudaeg: „Raud, see hukkav metall, ning rauast hukkavam kuldki / ilmusid nii... Voorus on võidetult maas...”

Keelesäuts. Pole vaja arvust numbrit teha

„Eesti eurolaulu poolfinaalil olid suured vaatajanumbrid.“ „Elektriautode müüginumbrid on kahanenud.“ Miks tuleks nendes lausetes „numbri“ asemel „arvu“ kasutada? Mis vahe ikkagi on arvul ja numbril?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.