Arvustus. Andrei Mogutši "Joobnud" kisub maskid maha ({{commentsTotal}})

"Joobnud" Autor: Kuldne Mask

Kuldse Maski teatrifestivali tükkide näitamine Tallinnas on teadagi siinne venekeelse teatri kõrghetk igal aastal. Jäin korraks mõtlema, kas see pole karuteene meie Vene Draamateatrile, kui Venemaa teatritippude paraad siit läbi sõidab. Olgu, see on ketserlik mõte. Eks meie vene näitlejad kaifivad ju samuti ja saavad inspiratsiooni ja sirutavad siis omi tiibu.

"Joobnud"

Autor: Ivan Võrõpajev

G. Tovstonogovi nim. Suur Draamateater
10. ja 11.oktoobril Rahvusooperis Estonia
Lavastaja: Andrei Mogutši

Aga kujutlege, kui kuskil maailmas oleks veel üks Eestimaa, kus elab 160 mijonit inimest ja tehakse vaat et maailma parimat teatrit ja siis sõidavad need teatrid Eestisse. Pakun et meie teatriinimesed vaataksid siis neid üsna nukralt. Või noh, kui tuleks siia eestikeelsed kirjanikud, kes erinevalt minust oleksid maailmanimed...

Olgu, see oli lora.

Olgu ette ära öeldud, et Lembit Petersoni – Ivan Võrõpajevi "Joobnuid" ei ole ma veel näinud. (Aga kavatsen vaadata, nüüd eriti.)

Mogutshi "Joobnuid", millega ta on keeranud realismitraditsioonidega Tovstonogovi teatri stilistika kergelt vussi ja põhjustanud veidike segadust, aga saanud siis Moskvas pärjatud ja värvilise maski pihku, sain vaatama minna Estonia teatrisse. Vedas, et sain, sest saal oli puupüsti täis. Valdavalt oli see venekeelne publik. Aga eestlasi, kes kõrvaklappidest tõlget kuulasid, leidus ka. Need olid enamuses teatrikooli tudengid, õppejõud ja näitlejad. Ja paar muude valdkondade inimest, kes avalikult teatrist ei räägi, aga keda ma näen pea iga kord teatris, kui miskit head on.

Mulle anti koht klapptoolile. Ma polnud sellisel varem istunud ega osanud klappi avadagi. Nüüd ma olen hallineva habemega onks ja tiba imelik oli klapile istuda, aga härrasmees mu kõrval ütles julgustavalt: "See on sul ju väga hea koht!" Ja oligi. Seina külge kinnitatud klapi peal istudes oled saalipublikust tiba kõrgemal ja vaade on avar.

Aga etendus?!

Oh, ma nautisin venekeelse teatri kuulamist-vaatamist.

Tükis teadagi lõputud purjus inimeste dialoogid, mis jõuavad enamasti välja jumala ja armastuseni. Alati vähe erineva nurga alt. Selge, et purjus venelast on eestlasel äärmiselt raske mängida. On oht üle mängida või siis liiga sordiini alla jääda. Sellepärast tahangi meister Petersoni versiooni näha.

Ja purjusolekut on üldse keeruline mängida, sest keskendutakse liialt purjus olemisele, aga mängida tuleb ilmselt seda, mis asja purjus inimene ajab, kuidas ta pidurdunult või eksalteeritult mõtleb. Ja enamasti üritab ta oma purjusolekut hoopis varjata, aga see tähendab topeltmängu.

Piiteri näitlejad teevad purjusolekut muidugi orgaaniliselt. Nad on omas elemendis ja ei pinguta üle. Mõnikord tembutavad mõnuga ja harrastavad purjus inimeste balletinumbreid, aga see mõjub loomulikult. Realismus seguneb... jah, millega? Groteski, absurdi ja revüülikkusega, sest vahel räägitakse ka otse saali imaginaarset neljandat seina lõhkudes ja samas on neljas sein nõiaväel jälle kohe kohal ja sa usud uut stseeni. Taolist kabareetamist tehti Venemaal küll juba sada aastat tagasi, see on traditsioon. Tairovid ja Meierholdid ja kes nad seal olid.

Lava kaldpinnal on paksud kahekordsed poroloonmatid ja neil ei saagi teisiti liikuda kui kõikudes ja tuikudes. Nutikas leid. Mattidele saab muretult ninali kukkuda ja kukutaksegi igatpidi. Ja kõige selle vahel, nagu öeldud, räägitakse hingeminevalt kõige olulisematest asjadest elus. Nagu joobnud inimesed ikka. Ivan Võrõpajev kasutab dialoogis palju kordust, nagu vindisena end ikka korratakse ja seda ei pruugi olla kerge teha. Aga kordagi polnud tunnet, et nõks ei töötaks. Kõik tobedad kordused tehti puhtalt ära ja läksid tihti kumuleerudes üha paremaks.

Tüki ülesehitus meenutab Arthur Schnitzleri "Ringmängu", kus ka uues stseenis vahetub tegelane välja ja aetakse muudkui armastuseasja. Ja eks neid tükke ole veelgi. Nõks on osav. Karakterit saab avada mitme nurga alt. Ehitada intiimsetest episoodidest kokku suurema pildi. Üksildased inimesed kondavad ringi, aegajalt põkkuvad ja siis jätavad vastleitud suhte jälle kus seda ja teist ja sööstavad uut kaaslast otsima. Elu ja armastuse ringtants.

Mis peale mitme näitleja peene mängu ja tegelaste hingemineva südamepuistamise meelde jäi? Mingi üldisem vapustus või tõdemus oli? Võrõpajev on suurepärane oma joodiklike filosofeerimistega, aga mulle jäi sisse ehk hoopis etenduse ja näitlejate energia, ansamblimäng ja seda ma siin juba lahti seletada ei suuda. Kui kellelgi oli soolokoht, siis teised toetasid. Ja samas tulid uue hoo ja teemaga kõrvalt sisse. Andmata mingit aega hanguda. Nagu jazzis. Lavastaja priima töö.

Eesti näitleja ei saa lihtsat veenvalt niimoodi pikalt ja pidevalt karjuda, see ei oleks loomulik. Ja siis samas kohe tardunult molutada. Vene näitleja saab ja see on igati tore. Mis ei tähenda, et eesti näitleja ei saaks omamoodi orgaaniline olla. Aga venelast mängida on meil pagana ränk. Hindut võib veel mängida, sest neid me nii hästi ei tea, aga eks sest kipu siis karikatuur tulema. Jäin jälle lorama.

Bussiga kodu poole sõites kuulasin, kuidas teatritudengid lobisesid võrdlevalt Mogutshi ja Petersoni lavastustest ja sealt mul hakkaski hargnema mõte, et mis nõksudega meie ikkagi vene temperamendiga täidetud asja teha saame. Ehk peaks tegema rohkem lavastusi vene näitlejatega koos. Ja mitte ainult vene näiteljatega. Miks mitte läti näitlejatega. Pealegi saaksime siis näha uusi nägusid ja neid on lihtsam uskuda.

Aga põnevid asju nii põhiprogrammis kui OFF-programmis tuleb Kuldsel Maskil veel ridamisi. Tõsi, piletitega on nüüd juba keeruline.

Toimetaja: Valner ValmeRidley Scott "Tulnukas" ("Alien")Ridley Scott "Tulnukas" ("Alien")
Kultuuriportaali kümme soovitust HÕFFiks

28. aprillil algab taas Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival ning kultuuriportaal jagab selleks õõvast, koletistest ja eelkõige omalaadsetest elamustest tulvil nädalavahetuseks mõned soovitused.

Motor Tension EnsembleMotor Tension Ensemble
Arvustus. Motor Tension Ensemble lööb pehme rusikaga

Uus kassett
"We Are All Prisoners"
Motor Tension Ensemble
6/10

Kaader videostKaader videost
Merle Jääger kehastub meheks

Mais esietendub Tartus vanas anatoomikumis lavastus "Vaim masinas. G.F. Parrot", mille lavastaja on Tiit Palu ja meespeaosaline Merle Jääger.

Kaader videostKaader videost
Aleksander Suumani peidetud maalid jõudsid avalikkuse ette

Kuressaare linnateatris avati kunstnik ja luuletaja Aleksander Suumani 90. sünniaastapäeva puhul üks erilise taustaga näitus.

FILM
"Kõrboja peremees"
ERR.ee video: vestlus Kaie Mihkelsoniga "Kõrboja peremehe" teemal

25. aprillil toimus Eesti Kinoliidus saalis järjekordne linastus sarjast "Viva la Diva!", kus sel korral sai näha filmi "Kõrboja peremees".

TEATER
Märt-Matis Lill
Vanemuise lavale jõuab Eesti algupärane ooper "Tulleminek"

22. aprillil kell 19 esietendub Sadamateatris ooper "Tulleminek", mille helilooja on Märt-Matis Lill, libreto autor Jan Kaus, muusikajuht Paul Mägi ja lavastaja Taago Tubin.

KIRJANDUS
Lauri Sommer
Lauri Sommer: räpist on kohati kõrgpoeesia saanud

Kirjandusfestivali Prima Vista patroon on sel aastal kirjanik ja muusik Lauri Sommer. 8.–13. maini peetava festivali tänavune teema "Seitsme maa ja mere taga" viitab rännakutele nii ruumis, ajas kui iseenda sees.

KUNST
Voronja galerii esimese suvenäituse, Kiwa kureeritud väljapaneku „Ajutine valitsus. Nelikend aastat punki“ avamine.
Kas vasakpoolne neoliberalism või solidaarsus?

Kultuuriministeerium korrastas kunsti rahastussüsteemi, kunstnikud ja väikeste omaalgatuslike galeriide juhid ei ole rahul, vahendab Sirp.

Arhitektuur
Näituse reklaamfotoNäituse reklaamfoto
Arhitektuurimuuseum kutsub ringkäigule Tartus

Möödunud aasta sügisel esmakordselt Tartmusis esitletud näitus "Kes loob linna?" uurib, kes, milliste eesmärkide, vahendite ja tulemustega kujundavad linnaruumi. 22. aprillil kell 16 oodatakse huvilisi aga arhitektuurimuuseumisse sellekohasele ringkäigule kuraator Kaja Paega.

"Narvainen""Narvainen"
Selgus Narva vanalinna südame arhitektuuriline ideekavand

Narva vanalinna südame arhitektuurikonkursi võitjaks kuulutati ideekavand märgusõnaga „Narvainen“, mille autoriteks on Andrus Kõresaar, Raivo Kotov, Eleriin Tekko, Liis Uustal, Lisete Kivimägi, Lilian Männikust, Sirkka Siimso ja Tõnis Malkov büroost KOKO arhitektid OÜ. Arhitektuurivõistlus hõlmas Narva kesklinnas asuva Stockholmi platsi ja Raekoja platsi piirkonda. Lahendust pakuti ka Raekoja pargi arendamiseks, mille ehitus jääb esialgu kaugemale tulevikku.

Uuendatud: 19:27 
MUUSIKA
Dianne Reeves
Täna Jazzkaarel: Dianne Reeves, Yemen Blues, Erki Pärnoja

Mitmekordne Grammy võitja Dianne Reeves esineb täna kell 19 Nordea kontserdimajas. Telliskivi Loomelinnaku kontsertidel köidavad tähelepanu Iisraeli klubibänd Yemen Blues ja Erki Pärnoja uue albumiga "Efterglow".

Arvamus
Tamur Tohver. Perpleks!

Polygon Teatris esietendub 27. aprillil "Perplex". Lavastaja ja teatrijuht Tamur Tohver kirjutas kultuuriportaalile, kust need mõtted moodsa aja absurdikomöödiaks tulid.

Meelis Oidsalu.Meelis Oidsalu.
Meelis Oidsalu: konflikt on iga loomingulise protsessi loomulik osa

"Ringvaates" oli külas kultuurikriitik Meelis Oidsalu, kelle 20. aprillil avaldatud Vikerraadio päevakommentaarist selgus, et Henrik Kalmet on esitanud lahkumisavalduse Tallinna Linnateatrisse. Stuudios selgitas ta selle konflikti tagamaid.

EMTA rektorikandidaadid "MI-s".EMTA rektorikandidaadid "MI-s".
"MI": Veerandsada aastat ülikooli juhtinud rektor saab mantlipärija

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiat ootab ees ajalooline verstapost – 25-aastase ametiaja järel annab Peep Lassmann teatepulga üle uuele rektorile. Enne veel kui rektorikandidaadid kogunevad 25. aprillil avalikuks väitluseks, korraldas muusikasaade "MI" nendega teledebati.
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia rektoriteks kandideerivad pianist Marje Lohuaru, muusikateadlane Kerri Kotta, pianist Ivari Ilja ning klarnetist ja dirigent Toomas Vavilov.

Arvustus. Kadastiku karma

Mart Kadastik. Nüüd ma siis kirjutan. Elutööraamat. Tallinn: Varrak, 2016. 400 lk. 26.75 €; Paradokside puntras: Mart Kadastik kirjutab. Koost. Juku-Kalle Raid. Tallinn: Ema & Isa, 2016. 102 lk. 1.00 €.

Html Plokk