90 raamatut 90 päevaga. Raimond Kaugver, "Igapäevane leib" ({{commentsTotal}})

Raimond Kaugver
Raimond Kaugver Autor/allikas: ERR

90 aasta jooksul, mis lahutavad meid regulaarsete raadiosaadete algusest Eestis, on ilmunud maailmas palju põnevat kirjandust. Need raamatud on kõik oma ajastu lapsed ja ühtlasi selle kujundajad, peegeldades erinevaid tehnilisi, kultuurilisi ja poliitilisi olusid. Vikerraadio toimetajad Urmas Vadi ja Peeter Helme valisid välja 90 teost ajavahemikust 1926 kuni 2016, mida tutvustatakse iga päev alates 5. septembrist. Teksti kujul saab neid lugeda ERR kultuuriportaalist.

Aasta on 1964.

Nõukogude Liit saadab orbiidile esimese mitmeliikmelise meeskonnaga kosmoselaeva Voshod 1. Šveitsi ja Itaalia vahel avatakse Saint Bernardi tunnel. NLKP Keskkomitee I sekretäriks saab Leonid Brežnev. Eestit külastab Soome president Urho Kaleva Kekkonen.

Tallinnas avatakse kino Kosmos ja linna külje all Eesti Riiklik Vabaõhumuuseum, Tõraveres teeb uksed lahti aga Wilhelm Struve nimeline Tartu Astrofüüsika Observatoorium. Selle aasta suvest hakkab tegutsema Eesti Üliõpilaste Ehitusmalev.

Muudkui avatakse ja tehakse tööd. Ja seda, et töö käib, on näha ka Raimond Kaugveri romaanist "Igapäevane leib". Seda raamatut lugesin ma just äsja, aga selle raamatu selg ja see pealkiri – "Igapäevane leib" – on mul lapsepõlvest saati meeles. Lugesin pealkirja ema-isa raamaturiiulist. Peale tuli teatav kurbus ja tunne, et kirjandus on üks raskepärane ja sünge asi. No mida toredat saab olla kirjas raamatus, mille selgadel seisab: "Kivi leiva asemel", "Maa ja rahvas", "Ristideta hauad", "Tuli tuha all". Ja nende hulgas "Igapäevane leib".

Romaani pealkiri on täpne ja tabav. Sest raamatu keskmes ongi töö, Tallinnas ehitatakse trammiteed, see, mis on halvasti tehtud, tehakse uuesti. Sest mitte kõik brigaadid ei ole usinad, vaid on ka vusserdajaid ja isegi luhvtitajaid. Raimond Kaugver on ka ise töötanud aastatel 1950 - 1961 Tallinna Trammitrustis. Isiklikku kogemust on lugedes selgelt tunda. Ühelt poolt on see muidugi tore, et inimene tunneb materjali, teab, millest kirjutab. Teisalt upub Kaugver kõigisse nendesse trammitee ehituse detailidesse ära. Seda romaani saaks hästi kasutada ka teatmeteosena. Kel vaja teada, kuidas tollal trammiteed ehitati, võib lugeda Kaugveri romaani.

Töö, või nagu raamatu pealkirigi ütleb – igapäevane leib – ja selle teenimine on allutanud justkui kõik enda alla. Kõik inimsuhted, kõrgemad sihid ja huvid ning ka raamatu ülesehituse. Romaan algab väga huvitavalt. Ühe trammitrusti töölise küüditatud ema tuleb vangilaagrist tagasi, Stalin on surnud. Ema on väike ja häbist murtud. Tema süü seisneb selles, et nad olid koos mehega andnud sakslastele üles inimesi, kes end fašistide mobilisatsiooni eest varjasid. Aga see liin ja ka mõned teised põnevamad liinid maetakse töökirjelduste alla.

Kaugver pole selle töö suhtes kuidagi irooniline, vastupidi, ta õilistab tööd. Ilmselt oli ka Kaugver lugenud Tammsaarelt seda lauset, et tee tööd ja näe vaeva, et siis tuleb midagi. Ja midagi tõesti tuleb. See ei ole armastus, see ei ole uhkus ja vaimustus millegi ülesehitamisest, see pole ekstaas, on igapäev. Teos lõpeb selliselt: "Ei ole midagi erakordset selles õhtus. Nagu ei ole eluski, mida me elame... Temast ei tüdine iial – nagu ei tüdine kunagi ega keegi igapäevasest leivast, mis on meid üles kasvatanud ja annab meile iga päev uut jõudu."

Sari "90 raamatut 90 päevaga" on eetris iga päev alates 5. septembrist "Vikerhommikus" kell 8.50. 

 

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: VikerraadioIvar Kaasiku näitus "summa rerum" Münchenis.Ivar Kaasiku näitus "summa rerum" Münchenis.
Evald Okase muuseumis saab poppi ja glämmi

Evald Okase muusemi galeriis avatakse 27. juunil kell 17 Ivar Kaasiku ja Andro Kööbi maalinäitus "Pop & glam", kuraatoriks Harry Liivrand.

Eeva Talsi laulab plaadil Jaan Tätte "Ojalaulu".Eeva Talsi laulab plaadil Jaan Tätte "Ojalaulu".
XII noorte tantsupeo lood ja laulud said plaadile

Ilmus eeloleval noorte tantsupeol kõlava muusikaga plaat, millele salvestatud 26 lugu esitavad armastatud Eesti solistid, kelle muusika saatel ligi 8500 tantsijat ja võimlejat ka 30. juunil ja 1. juulil tantsima hakkavad.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Katarina Tomps
Teatraalne kaamera. Katarina Tomps, "Don Quijote"

ERR kultuuriportaal jätkab sarjaga, milles Tartu Ülikooli teatriteaduse magistrandid arvustavad lavastusi videoformaadis, filmijaks UTTV, projekti algatajaks õppejõud Ott Karulin.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Kadri Voorand
Kadri Voorand kirjutas noorte laulupeoks kooridele kaks uudisteost

2. juulil kõlavad noorte laulu- ja tantsupeol esmakordselt Kadri Voorandi lood "Elu on lootus ja loomine" (sõnad Doris Kareva) segakooride ning "Aga tule" (sõnad Liisa Lotta Tomp neidudekooride esituses.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.