Nobeli kirjanduspreemia võitis Bob Dylan ({{commentsTotal}})

{{1476350264000 | amCalendar}}

Rootsi Akadeemia tunnustas tänavu Nobeli kirjanduspreemiaga USA lauljat-laulukirjutajat Bob Dylanit.

Akadeemia selgitas, et 75-aastane Dylan pälvis preemia uue poeetilise väljenduslaadi loomise eest Ameerika laulutraditsioonis.

"Kui me räägime konkreetsest tunnustusest, siis minu jaoks on see tunnustus mitte Dylanile endale, vaid kogu sektorile populaarses muusikas," kommenteeris muusikakriitik ja õppejõud Tõnis Kahu "Aktuaalses kaameras".

Dylan, kodanikunimega Robert Allen Zimmerman, sündis 1941. aastal ning alustas muusikakärjääri 1959. aastal erinevates Minnesota kohvikutes mängides.

Enamik Dylani mõjukamast loomingust pärineb 1960ndatest.

Dylani olulisemaid albumeid: "The Freewheelin' Bob Dylan" (1963), "The Times They Are a-Changin" (1964), "Highway 61 Revisited" (1965), "Blonde On Blonde" (1966), "Blood On The Tracks" (1975), "Oh Mercy" (1989), "Love And Theft" (2001) ja "Modern Times" (2006) - aga muidugi on neid veel kümneid.

Tema märgilised lood nagu "Blowin' in the Wind" (video allpool), "Masters of War", "A Hard Rain's a-Gonna Fall", "The Times They Are a-Changin", "Subterranean Homesick Blues" või "Like a Rolling Stone" kandsid kodanikuühiskonna mässumeelsuse vaimu ning Rootsi Akadeemia liikme Per Wastbergi sõnul on ta suurim elusolev poeet.

Kuigi Dylanit ei loetud spekulatsioonides Jaapani kirjaniku Haruki Murakami, Süüria poeedi Adunise, Keenia kirjaniku Ngugi wa Thiong’i või ameeriklase Philip Rothi kõrval preemia põhipretendentide hulka, valitses Nobeli Akadeemia sekretäri Sara Daniuse ütluse kohaselt otsustajate seas selge üksmeel, vahendas Reuters. Ameeriklane võitis Nobeli kirjanduspreemia viimati aastal 1993, kui pärjatud sai kirjanik Toni Morrison.

Nobeli kirjanduspreemiat peetakse maailma mainekaimaks kirjandusauhinnaks, mida antakse välja alates aastast 1901. Mullu pälvis Nobeli kirjandusauhinna valgevene kirjanik Svetlana Aleksijevitš, kelle teostest on eesti keeles ilmunud "Pruugitud aeg. Punainimese lõpp" (kirjastus Tänapäev, tõlkija Veronika Einberg) ja "Tšernobõli palve" (Maalehe Raamat, tõlkija Andres Ehin).

Viimastel aastatel on Nobeli preemia väärtus olnud 8 miljonit Rootsi krooni ja nii oli ka sel aastal.

Kihlveokontori Ladbrokes pingerida pakkus tänavu potentsiaalsete laureaatide hulka ka kaht eestlast: Doris Kareva ning Jaan Kaplinski.

Toimetaja: Madis Järvekülg{{c.alias}}
{{c.createdMoment}}
{{c.body}}
{{cc.alias}}
{{cc.createdMoment}}
+{{cc.replyToName}} {{cc.body}}
Kommentaare ei ole.
Oled sisseloginud kui {{user.alias}}. Logi välja
Sisselogimine ebaõnnestus.

Pole veel kasutajat/unustasid salasõna

Nimi võib olla kuni 32 tähemärki pikk
Kommentaar võib olla kuni 600 tähemärki pikk
{{comment.captcha.word.answer}}

kultuur.err.ee

HEAD TEED, LEMBIT ULFSAK!

Suri armastatud näitleja Lembit Ulfsak

Meie seast lahkus 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak (04.07.1947 - 22.03.2017).

Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

Kolleegid meenutavad Lembit Ulfsakit kui suurt näitlejat

Kolleegid meenutavad Lembit Ulfsakit kui sooja ja erakordse huumorimeelega inimest ning suurt näitlejat. Oma filmirollidega kujunes ta teatud mõttes Eesti märgiks kogu maailmas.

Arvustus. Kibe tõde keskeas kuttidest

Uus film kinodes
"T2 Trainspotting"
Režissöör: Danny Boyle
Osades: Ewan McGregor, Ewen Bremner, Jonny Lee Miller,  Robert Carlyle
7/10

FILM
Janno Zõbini kolm soovitust Maailmafilmi festivaliks

Janno Zõbin valis kultuuriportaali palvel kolm taiest Maailmafilmi festivaliks, mis toimub 20.-25. märtsil Tartus.

TEATER
Renoveeritud Ugala teatrimaja avas külastajatele taas uksed

Laupäeval avas publikule taas uksed Ugala renoveeritud teatrimaja.

KIRJANDUS
Kirjanduspreemia nominent Nikolai Baturin: rahu on peamine, mitte raha

Täna kuulutatakse välja kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhindade võitjad. ERRi kultuuriportaal koostöös Eesti Kirjanike Liiduga tutvustab nominente. Proosa kategoorias konkureerib Nikolai Baturin teosega "Mongolite unenäoline invasioon Euroopasse".

KUNST
Arvustus. Naivistlik antropoloog

Taaslavastamine maalide, objektide või heliinstallatsioonidena põlistab endelised olukorrad, kirjutab Ave Taavet Sirbis.

Arhitektuur
Ilus aasta 1967. Viru hotell

1967 oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mis Eestis ja maailmas juhtus palju muud. Head, ilusat, naljakat, kurba, dramaatilist. Peeter Helme ja Urmas Vadi valisid välja kakskümmend asja, sündmust ja nähtust, mis kõik 1967. aastal juhtusid ning jutustavad neist nüüd raadiokuulajale. Kultuuriportaal avaldab jutud kirjalikult

Arvustus. Hästi ruumipärane helikunstiteos

Helikunstiteos
"Lugulaul"
Rahvusarhiiv uus hoone Noora
Autorid: Martin Kikas ja Kiwa

MUUSIKA
Superstaar Janine Jansen

Esmakordselt säras see kuulus Hollandi viiuldaja Eesti publiku ees 2009. aasta 27. augustil, kui Eesti Kontserdi hooaja avakontserdi sisutas Frankfurdi Raadio Sümfooniaorkester Paavo Järvi käe all, solistiks Janine Jansen (viiul). Toona Sirp arvustuse kirjutanud Lembi Mets tunnistas, et nii orgaanilist pillimängu kuuleb üleüldse väga harva.

Arvamus
Keeleteadlane Anna Verschik: eesti keele olulisus seisneb selle sümbolväärtuses

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli keeleteadlane Anna Verschik, kellega vesteldi eesti keele staatusest ja sellest, miks on hea osata mitmeid keeli.

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.