Greta Varts jagas filmisoovitusi ({{commentsTotal}})

Filmikriitik Greta Varts võttis täna "Terevisioonis" vaatluse alla kolm uut mängufilmi, mis lähiajal Eesti kinopubliku ette jõuavad.

"Teesklejad" režissöör Vallo Toomla

"Eesti filmil on olnud huvitav aasta, palju noori uusi tegijaid on tulnud. Vallo on Triin Ruumeti kursavend, aga need kaks filmi on väga erinevad. Seda ongi väga huvitav jälgida, kuidas noorte režissööride käekirjad hakkavad vormuma. Teesklejate puhul on tegemist natukene Polanskiliku suhtedraamaga, kus Priit Võigemasti ja Mirtel Pohla poolt mängitud paar läheb üksikusse mahajäetud majja aega veetma ja nad puutuvad kokku teise paariga ja algab mäng, mis on palju rohkem ohtlik nende suhtele ja ka inimestele. Loodusel on kogu aeg oma plaan ja ka see maja on täiesti omaette tegelane. Sümmeetriline Emil Urbeli tehtud modernistlik villa on nii kaameratöös kui ka loos hästi tähtsal kohal. Mingis mõttes on see film võib-olla irooniline allegooria, et seda ei maksa liiga otseselt võtta. Ta on oma sellise aeglase tempo ja mingisuguse distantsiga tegelikult mõeldudki olema irooniline kõrvaltvaatav pilt nendele rabelevatele suhteprobleemidele, aga ta lahkab neid üsna mitmekülgselt."

"Deepwater Horizoni katastroof" režissöör Peter Berg

"See katastroof ise on loomulikult väga tähtis sündmus, mida kajastada. Ta on filmina väga huvitav kombinatsioon väga hästi tehtud actionist ja lihtinimese elu dramatiseerimisest. Tavaliselt need tõsielul põhinevad lood jäävad kuidagi nõrgaks, aga siin on väga peenelt ja tundlikult lavastatud üks päev läbi ühe inimese, kes seda pealt nägi ja see on väga õnnestunult tehtud. Seal ei ole sellist odavat efektitsemist, vaid ta on tõesti kaasahaarav. Paar korda küll Ameerika lipp vilksab läbi, aga ta üldiselt ei tegele sellise eepilise efektitsemisega. Pigem tuleb kiita sellist lihtinimese juurde minevat action´it, mis siin väga hästi toimib. Ta loob sellise üldistuse."

"Julieta" režissöör Pedro Almodóvar

"Almodóvar hakkab ka vanaks jääma ja ta ongi oluliselt rahulikum ja mitte nii hüsteeriline, kui ta eelmised filmid on olnud. Tegeleb sellise väga lihtsa teemaga ema ja tütre suhtest. Ta on hästi ilus mälestuste dramatiseerimisest, lugu loo sees, lugu emast, kes räägib loo oma tütrest. Väga poeetiline, väga kaunis ja melodramaatiline nagu Almodóvari filmid ikka."

Toimetaja: Madis LaurSelgusid teatri aastaauhindade laureaadid

Ugala teatris toimus teatri aastaauhindade pidulik auhinnatseremoonia, kus jagati kätte preemiad möödunud aasta silmapaistvamatele teatritegijatele. Lavastaja preemia pälvis Hendrik Toompere jr, kes pühendas auhinna Lembit Ulfsakile.

Mikk Pärnits. Keele nõiduslik mõju

Sõnumise ja algkeele otsinguil.

Andres Levald. Linnamets pole vaid loodusand

Tallinna linna metsade omandisuhted ei soodusta nende sihipärast arendamist linlaste elukeskkonna parandamise nimel.

Keelesäuts. Kas 101 sõjasaadikut?

Kui küsida otse, kes on parlamentäär, siis usun, et kõik teavad, et see on ühe sõdiva poole volitatud läbirääkija teise sõdiva poolega ehk parlamentäär on sõjasaadik, vastasega läbi rääkima saadetud isik.

Arvustus. Bing ja Ruthi klaveriminimalism + ambient-nüansid

Uus plaat
Bing & Ruth
"No Home of the Mind" (4AD)
7/10

FILM
Arvustus. Lollid kosmoses ehk rumalus hävitab maailma

Uus film kinos

“Elu”

lavastaja Daniel Espinosa

osades Jake Gyllenhaal, Rebecca Ferguson, Ryan Reynolds, Ariyon Bakare, Olga Dihovichnaya, Hiroyuki Sanada

Hinne: 4/10

Kinodes alates 24. märtsist

TEATER
Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

KIRJANDUS
Mudlum. Qiaotou nööp

Mida saab inimene, kes on kõikidest maailma asjadest juba kirjutanud, veel lisaks öelda? On ju nii, et kui igasuguseid asju on juba lehekülgede viisi kirjeldatud ja nimepidi üles loetud, sukatrippidest sulgpallideni, peale selle veel kõvasti pead murtud nende filosoofilise tähenduse üle, et misasi üks asi ülepea on ja muud sellist loba, siis nagu ei jäägi peaaegu mitte midagi enam järele?

KUNST
Rebeka Põldsam: Anu Põder lõi ainult konkreetsesse hetke

Anu Põder oli Eesti skulptor, kes töötas vaid orgaaniliste ja kaduvate materjalidega. Tema teosed vananevad ja lagunevad põrmuks sarnaselt inimesega. Kumus on alates tänasest üleval Anu Põdra retrospektiivnäitus "Haprus on vaprus".

Arhitektuur
Arvo Pärdi keskuse arenduseks eraldatakse täiendavalt 2,2 miljonit eurot

Valitsus otsustas eraldada täiendavalt kuni 2,2 miljonit eurot Laulasmaal asuva Arvo Pärdi keskuse uue hoone ehitamiseks. Ehitusleping sõlmitakse riigihankel soodsaima pakkumise teinud aktsiaseltsiga Ehitustrust, keskus peaks valmima Eesti 100. sünnipäevaks, mil helilooja tähistab 83. sünnipäeva.

Renoveeritud Ugala teatrimaja avas külastajatele taas uksed

Laupäeval avas publikule taas uksed Ugala renoveeritud teatrimaja.

MUUSIKA
"MI" otsib muusikat autovaruosadest ja elektroonikast

Veebruari lõpul andis ERSO kontserdi "Alternatiivne energia", kus põimiti orkestrimuusikaga kokku elektroonika ja live-videolahendused. Märtsis esitles alternatiivseid musitseerimisviise Tallinnas saksa DJ Henrik Schwartz. Noppeid nendest nägi neljapäevases muusikasaates "MI", toimetaja Hele-Maria Taimla kirjutas kohtumisest Schwartziga ka artikli.

Arvamus
Linda Kaljundi, Ulrike Plath. Eesti ajalookirjutus põimitud perspektiivist

Veel Vabadussõja ajal, 1919. aastal ilmus trükist algkoolidele mõeldud õpik „Eesti ajalugu“, mille oli „piltide kujul kokku seadnud“ Mihkel Kampmann (Kampmaa), kes oli ajaloolasena küll asjaarmastaja, ent omas ajas mõjukas ja menukas õpperaamatute autor.[1]

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.