Greta Varts jagas filmisoovitusi ({{commentsTotal}})

Filmikriitik Greta Varts võttis täna "Terevisioonis" vaatluse alla kolm uut mängufilmi, mis lähiajal Eesti kinopubliku ette jõuavad.

"Teesklejad" režissöör Vallo Toomla

"Eesti filmil on olnud huvitav aasta, palju noori uusi tegijaid on tulnud. Vallo on Triin Ruumeti kursavend, aga need kaks filmi on väga erinevad. Seda ongi väga huvitav jälgida, kuidas noorte režissööride käekirjad hakkavad vormuma. Teesklejate puhul on tegemist natukene Polanskiliku suhtedraamaga, kus Priit Võigemasti ja Mirtel Pohla poolt mängitud paar läheb üksikusse mahajäetud majja aega veetma ja nad puutuvad kokku teise paariga ja algab mäng, mis on palju rohkem ohtlik nende suhtele ja ka inimestele. Loodusel on kogu aeg oma plaan ja ka see maja on täiesti omaette tegelane. Sümmeetriline Emil Urbeli tehtud modernistlik villa on nii kaameratöös kui ka loos hästi tähtsal kohal. Mingis mõttes on see film võib-olla irooniline allegooria, et seda ei maksa liiga otseselt võtta. Ta on oma sellise aeglase tempo ja mingisuguse distantsiga tegelikult mõeldudki olema irooniline kõrvaltvaatav pilt nendele rabelevatele suhteprobleemidele, aga ta lahkab neid üsna mitmekülgselt."

"Deepwater Horizoni katastroof" režissöör Peter Berg

"See katastroof ise on loomulikult väga tähtis sündmus, mida kajastada. Ta on filmina väga huvitav kombinatsioon väga hästi tehtud actionist ja lihtinimese elu dramatiseerimisest. Tavaliselt need tõsielul põhinevad lood jäävad kuidagi nõrgaks, aga siin on väga peenelt ja tundlikult lavastatud üks päev läbi ühe inimese, kes seda pealt nägi ja see on väga õnnestunult tehtud. Seal ei ole sellist odavat efektitsemist, vaid ta on tõesti kaasahaarav. Paar korda küll Ameerika lipp vilksab läbi, aga ta üldiselt ei tegele sellise eepilise efektitsemisega. Pigem tuleb kiita sellist lihtinimese juurde minevat action´it, mis siin väga hästi toimib. Ta loob sellise üldistuse."

"Julieta" režissöör Pedro Almodóvar

"Almodóvar hakkab ka vanaks jääma ja ta ongi oluliselt rahulikum ja mitte nii hüsteeriline, kui ta eelmised filmid on olnud. Tegeleb sellise väga lihtsa teemaga ema ja tütre suhtest. Ta on hästi ilus mälestuste dramatiseerimisest, lugu loo sees, lugu emast, kes räägib loo oma tütrest. Väga poeetiline, väga kaunis ja melodramaatiline nagu Almodóvari filmid ikka."

Toimetaja: Madis LaurVince Staples lõkke ääres uues videos.Vince Staples lõkke ääres uues videos.
Päeva video: Vince Staples - "Rain Come Down"

Täna ilmus räppar Vince Staples´i uus album "Big Fish Theory" ning juba varem, koostöös Ty Dolla $ign´iga avaldatud lugu "Rain Come Down" sai värske video.

Leelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Klaudia Tiitsmaa
Ugala publik valis lemmikud

Ugala teatris etendus eile, 21. juunil viimast korda suvelavastus „Gogoli disko“. Lõpuaplausi järel kuulutati Ugala suurel laval välja publikupreemia Kuldõun 2017 laureaadid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Arvo Pärt kuulsa vannitoariiuli juures oma teose partituuri uurimas
Maria Mölder. Sissevaade Arvo Pärdi ülikooli argipäeva

19. juunil asetatakse Arvo Pärdi keskusele pidulikult nurgakivi. Uus hoone avatakse juba vähem kui pooleteise aasta pärast, 2018. aasta hilissügisel. Millised ettevalmistustööd keskuses praegu käsil on, selgus vestluses, kus osalesid Arvo Pärdi Keskuse nõukogu liige Nora Pärt, tegevjuht Anu Kivilo, toimetaja ja muusikateadlane Kristina Kõrver ning arhivaar Anneli Kivisiv.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.