Juubilar Rein Veidemann: infoajastu on toonud tohutu sõnainflatsiooni ({{commentsTotal}})

Emeriitprofessor Rein Veidemann tähistab täna, 17. oktoobril oma 70. sünnipäeva – tema ellu on mahtunud rohkelt ameteid, mis kõik ühel või teisel moel on seotud kirjasõnaga.

Rein Veidemanni ja tema muheda saatja Minniga kohtus "Aktuaalne kaamera. Nädal" Kadriorus, kus nad tegid oma igahommikust jalutuskäiku.

Juubeliks sai kaante vahele Rein Veidemanni esimene luulekogu, mis kannab pealkirja "Lausungid ja pausid".

"Mingisugune kujutlus luuletajast oli algusest peale minus olemas," tunnistas Veidemann.

"Aga minu kohta ei saa öelda, et see on luuletaja Veidemann. Ma pigem olen see, kes oli 18. või 19. sajandil literaat ja literaatide puhul oli nõutav luuletamisoskus. Nad pidid ise olema võimelised midagi kirjutama looma... nagu tänapäeval öeldakse creative writing," selgitas ta.

Veidemanni eluloos moodustab päris pika aja töö ministrite nõunikuna ning president Arnold Rüütlile kõnede kirjutajana. Küsimusele, kas tal polnud kahju kirjutada oma kõne alla Arnold Rüütli nimi, vastas Veidemann: "See, mis on sinu looming, on nagu rahvaluule. Ega rahvaluules ka autoreid ei teata ju. Eesti demokraatlikus riigis on president ennekõike just kõneisik. Ja tema kõned on rahvale sõnumid, ta on sõnumitooja alati."

Ligi 20 aastat on Rein Veidemann õppejõu ja professorina kandnud hoolt kultuuriloo järjepidevuse eest Tartu ja Tallinna Ülikoolides.

"Peame tunnistama, et see tegelikkus, mis meil on, jäädvustub sõna kujul. Meie ühiskonna siirdumine täiesti uude seisundisse, n-ö infoajastusse on ju toonud tohutusuure sõnainflatsiooni. Oleme nagu mingil suurel väljal, kus on väga palju prügi, seejuures ka sõnaprügi," rääkis Veidemann.

"Sõna devalvatsioonist või sõna inflatsioonist tõelise mõtte väljatoomine ja puhta inimestevahelise kommunikatsiooni säilitamine – see muutub iga päevaga aina vastutustnõudvamaks," lisas ta.

Toimetaja: Priit Luts{{c.alias}}
{{c.createdMoment}}
{{c.body}}
{{cc.alias}}
{{cc.createdMoment}}
+{{cc.replyToName}} {{cc.body}}
Kommentaare ei ole.
Oled sisseloginud kui {{user.alias}}. Logi välja
Sisselogimine ebaõnnestus.

Pole veel kasutajat/unustasid salasõna

Nimi võib olla kuni 32 tähemärki pikk
Kommentaar võib olla kuni 600 tähemärki pikk
{{comment.captcha.word.answer}}

kultuur.err.ee

HEAD TEED, LEMBIT ULFSAK!

Suri armastatud näitleja Lembit Ulfsak

Meie seast lahkus 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak (04.07.1947 - 22.03.2017).

Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

Kolleegid meenutavad Lembit Ulfsakit kui suurt näitlejat

Kolleegid meenutavad Lembit Ulfsakit kui sooja ja erakordse huumorimeelega inimest ning suurt näitlejat. Oma filmirollidega kujunes ta teatud mõttes Eesti märgiks kogu maailmas.

Arvustus. Kibe tõde keskeas kuttidest

Uus film kinodes
"T2 Trainspotting"
Režissöör: Danny Boyle
Osades: Ewan McGregor, Ewen Bremner, Jonny Lee Miller,  Robert Carlyle
7/10

FILM
Janno Zõbini kolm soovitust Maailmafilmi festivaliks

Janno Zõbin valis kultuuriportaali palvel kolm taiest Maailmafilmi festivaliks, mis toimub 20.-25. märtsil Tartus.

TEATER
Renoveeritud Ugala teatrimaja avas külastajatele taas uksed

Laupäeval avas publikule taas uksed Ugala renoveeritud teatrimaja.

KIRJANDUS
Kirjanduspreemia nominent Nikolai Baturin: rahu on peamine, mitte raha

Täna kuulutatakse välja kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhindade võitjad. ERRi kultuuriportaal koostöös Eesti Kirjanike Liiduga tutvustab nominente. Proosa kategoorias konkureerib Nikolai Baturin teosega "Mongolite unenäoline invasioon Euroopasse".

KUNST
Arvustus. Naivistlik antropoloog

Taaslavastamine maalide, objektide või heliinstallatsioonidena põlistab endelised olukorrad, kirjutab Ave Taavet Sirbis.

Arhitektuur
Ilus aasta 1967. Viru hotell

1967 oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mis Eestis ja maailmas juhtus palju muud. Head, ilusat, naljakat, kurba, dramaatilist. Peeter Helme ja Urmas Vadi valisid välja kakskümmend asja, sündmust ja nähtust, mis kõik 1967. aastal juhtusid ning jutustavad neist nüüd raadiokuulajale. Kultuuriportaal avaldab jutud kirjalikult

Arvustus. Hästi ruumipärane helikunstiteos

Helikunstiteos
"Lugulaul"
Rahvusarhiiv uus hoone Noora
Autorid: Martin Kikas ja Kiwa

MUUSIKA
Superstaar Janine Jansen

Esmakordselt säras see kuulus Hollandi viiuldaja Eesti publiku ees 2009. aasta 27. augustil, kui Eesti Kontserdi hooaja avakontserdi sisutas Frankfurdi Raadio Sümfooniaorkester Paavo Järvi käe all, solistiks Janine Jansen (viiul). Toona Sirp arvustuse kirjutanud Lembi Mets tunnistas, et nii orgaanilist pillimängu kuuleb üleüldse väga harva.

Arvamus
Keeleteadlane Anna Verschik: eesti keele olulisus seisneb selle sümbolväärtuses

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli keeleteadlane Anna Verschik, kellega vesteldi eesti keele staatusest ja sellest, miks on hea osata mitmeid keeli.

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.