Juubilar Rein Veidemann: infoajastu on toonud tohutu sõnainflatsiooni ({{commentsTotal}})

Emeriitprofessor Rein Veidemann tähistab täna, 17. oktoobril oma 70. sünnipäeva – tema ellu on mahtunud rohkelt ameteid, mis kõik ühel või teisel moel on seotud kirjasõnaga.

Rein Veidemanni ja tema muheda saatja Minniga kohtus "Aktuaalne kaamera. Nädal" Kadriorus, kus nad tegid oma igahommikust jalutuskäiku.

Juubeliks sai kaante vahele Rein Veidemanni esimene luulekogu, mis kannab pealkirja "Lausungid ja pausid".

"Mingisugune kujutlus luuletajast oli algusest peale minus olemas," tunnistas Veidemann.

"Aga minu kohta ei saa öelda, et see on luuletaja Veidemann. Ma pigem olen see, kes oli 18. või 19. sajandil literaat ja literaatide puhul oli nõutav luuletamisoskus. Nad pidid ise olema võimelised midagi kirjutama looma... nagu tänapäeval öeldakse creative writing," selgitas ta.

Veidemanni eluloos moodustab päris pika aja töö ministrite nõunikuna ning president Arnold Rüütlile kõnede kirjutajana. Küsimusele, kas tal polnud kahju kirjutada oma kõne alla Arnold Rüütli nimi, vastas Veidemann: "See, mis on sinu looming, on nagu rahvaluule. Ega rahvaluules ka autoreid ei teata ju. Eesti demokraatlikus riigis on president ennekõike just kõneisik. Ja tema kõned on rahvale sõnumid, ta on sõnumitooja alati."

Ligi 20 aastat on Rein Veidemann õppejõu ja professorina kandnud hoolt kultuuriloo järjepidevuse eest Tartu ja Tallinna Ülikoolides.

"Peame tunnistama, et see tegelikkus, mis meil on, jäädvustub sõna kujul. Meie ühiskonna siirdumine täiesti uude seisundisse, n-ö infoajastusse on ju toonud tohutusuure sõnainflatsiooni. Oleme nagu mingil suurel väljal, kus on väga palju prügi, seejuures ka sõnaprügi," rääkis Veidemann.

"Sõna devalvatsioonist või sõna inflatsioonist tõelise mõtte väljatoomine ja puhta inimestevahelise kommunikatsiooni säilitamine – see muutub iga päevaga aina vastutustnõudvamaks," lisas ta.

Toimetaja: Priit LutsVince Staples lõkke ääres uues videos.Vince Staples lõkke ääres uues videos.
Päeva video: Vince Staples - "Rain Come Down"

Täna ilmus räppar Vince Staples´i uus album "Big Fish Theory" ning juba varem, koostöös Ty Dolla $ign´iga avaldatud lugu "Rain Come Down" sai värske video.

Leelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Klaudia Tiitsmaa
Ugala publik valis lemmikud

Ugala teatris etendus eile, 21. juunil viimast korda suvelavastus „Gogoli disko“. Lõpuaplausi järel kuulutati Ugala suurel laval välja publikupreemia Kuldõun 2017 laureaadid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Arvo Pärt kuulsa vannitoariiuli juures oma teose partituuri uurimas
Maria Mölder. Sissevaade Arvo Pärdi ülikooli argipäeva

19. juunil asetatakse Arvo Pärdi keskusele pidulikult nurgakivi. Uus hoone avatakse juba vähem kui pooleteise aasta pärast, 2018. aasta hilissügisel. Millised ettevalmistustööd keskuses praegu käsil on, selgus vestluses, kus osalesid Arvo Pärdi Keskuse nõukogu liige Nora Pärt, tegevjuht Anu Kivilo, toimetaja ja muusikateadlane Kristina Kõrver ning arhivaar Anneli Kivisiv.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.