Arvustus. Mart Avi album kui Bertrand Russelli häälega ämblik köögiseinal ({{commentsTotal}})

Mart Avi
Mart Avi Autor/allikas: Raul Saaremets, Raadio 2

Uus album
Mart Avi
"Rogue Wave" (ise välja antud)
9/10

Stiilipuhtus on mõistagi väärtus, kuid sünteesi võlusid ei saa samuti alahinnata. Mart Avi on üks nendest muusikutest, keda on keeruline positsioneerida ning kelle puhul pole kunagi päris täpselt kindel, mida ta ise oma muusikasse konkreetselt sisse mõtleb. Võimalik, et konkreetset sõnumit ehk ei olegi. Meenub tore seik maailmakuulsa neuroloogi Oliver Sacksi nooruspõlvest, kus ta oli eksperimendi mõttes võtnud sisse paarkümmend tabletti sünteetilist ravimit Artane. Sacks silmas köögiseinal korraga ämblikku ning alustas temaga sundimatut vestlust, mis keskendus peamiselt analüütilise filosoofia tehnilistele aspektidele. Sacks mäletas hiljem täpselt, et ämblikul olnud Bertrand Russelli vahe ja lõikav hääl. Kõik oli iseenesestmõistetav, vaatamata situatsiooni ilmselgele sürreaalsusele.

Mart Avi kolmas täismõõdus album "Rogue Wave" on minu jaoks mingis mõttes nagu see Bertrand Russelli häälega ämblik, kes ootab sind köögiseinal ning kellega on väga mõnus süüdimatusse intellektuaalsesse dialoogi astuda. See ei tule üldse pähe, et õigupoolest võib see kõrvalseisjate jaoks kummalisevõitu paista. Albumi "Rogue Wave" väärtus seisneb suuresti ka selles, et kui sageli on artistide albumid veidi egoistlikuvõitu enesereflektsioonidel põhinevad monoloogid või mingit laadi seisundi-steitmendid, siis "Rogue Wave" kutsub dialoogi pidama või siis vähemasti kaasa mõtlema. Mõtlema ehk pole õige sõna, pigem ikka kaasa elama.

Kui ma ei eksi, siis Mart Avi ei tahtnud oma eelmise albumi "Humanista" kohta eriti mingeid juhtnööre anda ega mõjutada kuulajaid sellega, mida tema kui autor ise mõelnud on. Väga meeldiv žest ajastul, kus kõik soovitakse teha kergesti mõistetavaks ja võimalikult ladusalt tarbitavaks ning kus su meeli üritab mudida sadakond suhtekorraldajat päevas.

Inimloomusele on omane püüd kippuda endast kaugemale, võtta selle tarbeks abiks kas teleskoop või mikroskoop. Vahetu ümbruse piirid on nagu nad on, vahest tahaks juba niisama piiririkkujaks hakata. Teistpidi võib maailma ilu ja väärtust tajuda ka puhtalt iseeneses, polegi vaja kohvreid pakkida või meeli rändama saata. Elu põnevus tegelikult seisnebki sageli selle ambivalentsuses, mille tõttu indiviidil on põhimõtteliselt kõik valikud ja tajuelamused käeulatuses.

Muidugi on hämara art-pop-tonaalsusega "Rogue Wave" eksperimentaalne ja kui soovite, siis ka elitaarne ning kindlasti päris veider kraam, mida ei söanda igaühele soovitada. Siin pole kohta klišeedel, triviaalsusel ja stampidel, kuigi kasutatakse taas elemente paljudest stiilidest, jazzist kaheksakümnendate romantilise sündipopini, ambiendist gruuviva lokaalipopini. "Rogue Wave" ei ole hermeetiline, ei ole steriilne. Ehk kohtab kaheksakümnendaid siin rohkem kui Avi varasematel plaatidel, futuristlike analoogsüntesaatorite kosmiliste saundide abil luuakse mõnusalt maalähedane atmosfäär. Avi kohati neurootilist, kohati deividbõuilikku ja aianköörtislikku vokaali ei maksa kuidagi alatähtsustada, kuigi tundub, et olulisim öeldakse taas ära muusika abil.

Albumi avalugu "End of an Era".

Toimetaja: Madis JärvekülgArvo Kukumäe ärasaatmineArvo Kukumäe ärasaatmine
Galerii ja video: Arvo Kukumägi saadeti viimsele teekonnale

Laupäeva pärastlõunal saadeti näitleja Arvo Kukumägi Sõpruse kinos leinatalitusel meie seast ära.

Gregg AllmanGregg Allman
Suri rockmuusik Gregg Allman

Ansambli The Allman Brothers Band asutajaliige Gregg Allman suri 69-aastaselt.

FILM
"Tschick"
Greta Varts andis uued filmisoovitused

"Terevisiooni" tuli külla filmikriitik Greta Varts, kes tõi esile, mida põnevat ka kinolinal neil päevil näidatakse.

TEATER
Ivar Põllu
Ivar Põllu: disko võib tulla ka ilma tsaaririigita

2. juunil esietendub Ugalas Paavo Matsini samanimelise romaani järgi "Gogoli disko", mille lavastas Ott Aardam ning dramatiseeris ja muusikaliselt kujundas Ivar Põllu Tartu Uuest Teatrist. Asjaosalised arutavadki nüüd selle üle, mis disko käib, kas tsaaririik on ulme ja kas Viljandi on Eesti antikvariaat.

KIRJANDUS
Reet Hiiemäe
Folkloristika aastapreemia laureaat on Reet Hiiemäe

Eesti folkloristika aastapreemia 2016. aastal tehtud töö eest pälvis Reet Hiiemäe

KUNST
Merike Estna tutvustamas enda kunstnikupraktikat, istutakse Estna vaiba-installatsioonil.
Estna Merikese lendav vaip

Etüüd kunstnikust töö juures.

Arhitektuur
Johannes Tralla Veneetsia biennaalil.Johannes Tralla Veneetsia biennaalil.
ERR Veneetsias: biennaal uppuvas linnas on suur paradoks iseenesest

ERR-i korrespondent Johannes Tralla käis käesoleval nädalal kaasaegse kunsti ühel aasta tähtsündmusel ehk Veneetsia biennaalil.

Andrus VaarikAndrus Vaarik
Andrus Vaarik avastas veel avamata Balti jaama turuhoonet

"OP" andis Andrus Vaarikule valida arvustamiseks mõne teatrist erineva valdkonna. Vaarik valis arhitektuuri ja edastas saates oma muljed vastvalminud Balti jaama turuhoone kohta.

MUUSIKA
Arvo Pärt
Arvo Pärdile anti üle paavsti kultuurinõukogu tunnustus "Per artem ad Deum"

Poola Vabariigi suursaatkonnas Tallinnas toimus täna tseremoonia, mille käigus anti Arvo Pärdile üle paavsti kultuurinõukogu medal „Per artem ad Deum“ („Kunsti kaudu Jumala poole“). Medali saajaid tunnustatakse kultuurialaste saavutuste eest, mis on aidanud oluliselt kaasa dialoogi loomisele eri kultuuride vahel kaasaegses maailmas ning seeläbi innustanud inimesi arendama enda ainukordsust.

Arvamus
Tamur TohverTamur Tohver
Tamur Tohver: ei tohi. magama. jääda

Me kaotame selle sõja päris kindlasti. Selle sõja, mida veel ei ole. Mis peagi puhkeb. Kui me oma pisikese aru ja iibega ei taipa märgata midagi, mis meile antud kosmosest ammu enne kui 700 aastat, mida millegipärast eestluse vanuseks peetakse.

Urmas VadiUrmas Vadi
Urmas Vadi. Tänukõne

Kuidas läheb, Urmas Vadi? Lugege algselt värskes Vikerkaares ilmunud pihtimust ja saate hästi täpselt teada.

"Kirjandusministeerium", Kristiina Ehin"Kirjandusministeerium", Kristiina Ehin
Kristiina Ehin: hea luuletus on puhas jõud

Kas sina oled täna juba kohtunud? Kellega? Kohtumised võivad aset leida nii pereringis kui ka sõpradega, kohtuda saab kirjanduslike eelkäijate, emakeele või argipäevaga… Pille-Riin Larm kõneles mitmesugustest kohtumistest, aga ka emadest, sõprusest ja vaprusest Kristiina Ehiniga, kel ilmus äsja uus luulekogu "Kohtumised".

Damien Hirsti näitus "Treasures from the Wreck of the Unbelievable"Damien Hirsti näitus "Treasures from the Wreck of the Unbelievable"
Eha Komissarov: Damien Hirst tegi endast brändi

"OP" käis Veneetsia biennaalil, kuid külastas lisaks sellele ka maailma rikkaima kunstniku Damien Hirsti näitust "Treasures from the Wreck of the Unbelievable". Oma arvamuse nii sellest näitusest kui ka Hirsti fenomenist laiemalt andis Eha Komissarov.

Html Plokk
Html Plokk