Maria Arusoo: NU keskendub kehale poliitilisest olukorrast lähtuvalt ({{commentsTotal}})

Rahvusvahelise NU Performance Festivali fookus on sel korral inimese kehal ja seksuaalsusel ning stereotüüpidel ja nende murdmisel. Festivali korraldaja Maria Arusoo ütles, et festivali tegema ajendas teda viimasel ajal radikaalselt konservatiivseks muutunud poliitiline kontekst ja keel.

"See keskendub kehale, aga mitte performance-kunsti ajaloost, vaid pigem praegusest poliitilisest kontekstist lähtuvalt. See keel – rääkides naistest, kehast, vähemustest – muutus ühel hetkel mu enda jaoks nii vastukäivalt, radikaalselt konservatiivseks ja välistavaks ja mulle tundus, et sellest tuleks rääkida," kommenteeris Maria Arusoo "Aktuaalse kaamera" kultuuriuudiste vahendusel.

Festivali peakülaline on legendaarne muusik, produtsent, performance-kunstnik ja aktivist Peaches.

Homne kontsert Punases Majas keskendub Peaches'e viimasele stuudioalbumile "Rub". Ülehomme linastub aga film tema electro-rockooperist, mis on poolautobiograafiline rännak tema kui muusiku ja isiksuse kujunemisest.

Kanadast pärit, Berliinis tegutsev Peaches on nihutanud piire elektroonilise muusika, hiphopi ja punk-rocki vahel, kuid mitte ainult. Ta seab küsimuse alla ka stereotüübid soorollidest ja seksuaalsusest. Oma lugudes on ta hüljanud traditsioonilised soonormid ja ta on tuntud oma ausate laulutekstide poolest.

"Pole oluline, milline sa välja näed, vaid see, kuidas sa end tunned. Oma loominguga ma aitan inimestel end oma kehas hästi tunda, ükskõik millised nad ka poleks. Paljud peavad mind võib-olla imelikuks, aga see ei häiri mind. Ma tahan öelda, et meis kõigis on nii palju erinevaid naisi ja mehi peidus ja me peaksime saama neil kõigil vabalt elada lasta," sõnas Peaches.

Lisaks Peaches'ele astub üles rahvusvaheline seltskond koreograafe, muusikuid ning visuaal- ja performance-kunstnikke, kes kõik tegelevad omal moel keha ja seksuaalsuse küsimustega.

NU Performance Festival toimub Tallinnas 29. oktoobrist 5. novembrini.

Videointervjuu Peaches´ega avaldame täispikkuses homme kultuuriportaalis.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Allikas: "Aktuaalne kaamera"Vince Staples lõkke ääres uues videos.Vince Staples lõkke ääres uues videos.
Päeva video: Vince Staples - "Rain Come Down"

Täna ilmus räppar Vince Staples´i uus album "Big Fish Theory" ning juba varem, koostöös Ty Dolla $ign´iga avaldatud lugu "Rain Come Down" sai värske video.

Leelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Klaudia Tiitsmaa
Ugala publik valis lemmikud

Ugala teatris etendus eile, 21. juunil viimast korda suvelavastus „Gogoli disko“. Lõpuaplausi järel kuulutati Ugala suurel laval välja publikupreemia Kuldõun 2017 laureaadid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Arvo Pärt kuulsa vannitoariiuli juures oma teose partituuri uurimas
Maria Mölder. Sissevaade Arvo Pärdi ülikooli argipäeva

19. juunil asetatakse Arvo Pärdi keskusele pidulikult nurgakivi. Uus hoone avatakse juba vähem kui pooleteise aasta pärast, 2018. aasta hilissügisel. Millised ettevalmistustööd keskuses praegu käsil on, selgus vestluses, kus osalesid Arvo Pärdi Keskuse nõukogu liige Nora Pärt, tegevjuht Anu Kivilo, toimetaja ja muusikateadlane Kristina Kõrver ning arhivaar Anneli Kivisiv.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.