Peeter Volkonski: meie ikka noortena mässasime, praegu mässavad pensionärid ({{commentsTotal}})

7. novembril esietendub Tartus Vilde lokaalis Musta Kasti ja Peeter Volkonski uuslavastus "Kangelased". Lavastaja rääkis kultuurisaates "OP" uuest etendusest.

"Ma hakkasin korrastama oma Loomingu Raamatukogusid ja vaatasin, mis mul sealt puudu on. 1957. aastal, kui see hakkas ilmuma, oli seal sellist punast värki ka. Näiteks üks raamatukene, mis rääkis Hans Heidemannist. Mul tuli siis meelde, et oli jah Heidemanni tänav, oli Pälsoni tänav, aga kui küsida inimese käest, kes see Pälson oli, siis ega keegi tea," jutustas Peeter Volkonski.

"Võimul, kes üritas nendest meie põlvkonna jaoks kangelasi teha, see ei õnnestunud. Mul tekkis nüüd niisugune huvi, et kuidas on praeguse põlvkonnaga, kellel ei ole üldse mingisuguseid kangelasi, eeskujusid. Meie ikka noortena mässasime, aga praegu on kõik kuidagi tagurpidi. Mässamas ja demonstratsioonidel käivad pensionärid," sõnas ta. Volkonski lisas, et huvitav on see, milline mulje võib kirjanduse põhjal jääda tema nooruspõlve aegadest praegustele noortele.

Volkonski selgitas ka etenduse "Kangelased" vormi: Vilde lokaalis on kuus laudkonda, iga juures üks näitleja, kes räägib laudkonnale oma loo. "Väike heeringas on pileti sees. Väike viinusk ei ole pileti sees, aga kui küsitakse, siis tuuakse."

Teatriteadlane Riina Oruaas ütles, et teatri Must Kast inimesed alustasid Viljandist üliõpilastöödega ja liikusid siis tasapisi Tartusse.

"Tartu teatripildis juhtub praegu huvitavaid asju. Must Kast on selles pildis hästi ärgas, aktiivne tegutseja, kes väga jõuliselt ja sihikindlalt tekitab siia linna omaenda nägu. Nad nimetavad ennast kogukonnateatriks, mille kõige selgem väljund on see, et pärast iga etendust on arutelu. See on teatrile väga suur väljakutse. On väga suur pinge publiku vahetud reaktsioonid vastu võtta ja nendega tegeleda," täheldas Oruaas.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Allikas: "OP"Kadri VoorandKadri Voorand
Kadri Voorand kirjutas noorte laulupeoks kooridele kaks uudisteost

2. juulil kõlavad noorte laulu- ja tantsupeol esmakordselt Kadri Voorandi lood "Elu on lootus ja loomine" (sõnad Doris Kareva) segakooride ning "Aga tule" (sõnad Liisa Lotta Tomp neidudekooride esituses.

ThundercatThundercat
Valner Valme plaadisoovitused: 2017 esimene poolaasta

Mis jääb sõelale? Mis jääb meelde? Mis jääb füüsilisse riiulisse? Mis võiks poole aasta pärast traditsioonilisse aastalõpuküsitlusse mahtuda? Aeg on sirvida läbi ligi kuus kuud plaadisaaki. Järgnev pole pingerida, aga 15 väljapaistvat albumit käesolevast aastast koos kommentaaride ja kuulamisvõimalusega.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Klaudia Tiitsmaa
Ugala publik valis lemmikud

Ugala teatris etendus eile, 21. juunil viimast korda suvelavastus „Gogoli disko“. Lõpuaplausi järel kuulutati Ugala suurel laval välja publikupreemia Kuldõun 2017 laureaadid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Arvo Pärt kuulsa vannitoariiuli juures oma teose partituuri uurimas
Maria Mölder. Sissevaade Arvo Pärdi ülikooli argipäeva

19. juunil asetatakse Arvo Pärdi keskusele pidulikult nurgakivi. Uus hoone avatakse juba vähem kui pooleteise aasta pärast, 2018. aasta hilissügisel. Millised ettevalmistustööd keskuses praegu käsil on, selgus vestluses, kus osalesid Arvo Pärdi Keskuse nõukogu liige Nora Pärt, tegevjuht Anu Kivilo, toimetaja ja muusikateadlane Kristina Kõrver ning arhivaar Anneli Kivisiv.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.