VAT Teatri uuslavastus avab koolisüsteemi tagamaad ({{commentsTotal}})

VAT Teatri uuslavastus "Müller peab lahkuma" jutustab lapsevanemate heitlustest haridusmaastikul.

Saksa dramaturgi Lutz Hübneri näidendi sündmustiku käivitab ühe põhikooli klassi lapsevanemate otsus avaldada umbusaldust klassijuhataja Müllerile. Õpetaja aga ei kavatse võitluseta taanduda, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kool on see keskkond, kus me peame kõik rõõmsalt läbi saama - lapsed, õpetajad lapsevanemad. See on selline väike või isegi suur ühiskond, kool on ju hirmus koht, seal võib kõike juhtuda, mina lapsevanemana kardan alati, et äkki õpetaja teeb liiga, teised klassikaaslased teevad liiga, õudselt kole koht," kirjeldas lavastaja Margo Teder.

Saksa koolisüsteemis otsustatakse pärast neljandat klassi, kas laps liigub edasi ülikooli ja teaduskraadi poole või päädib tema haridustee mõne kutsehariduskooliga.

"Ja nüüd ongi see, et kui õpetaja paneb õiglasi hindeid enda arvates, siis lapsevanem tahab, et ta lapsel oleks võimalus lennata nii kõrgelt kui võimalik ja olla edukad, siis õpetaja on see, kes lõikab lastel selle võimaluse läbi," ütles õpetaja Mülleri osatäitja Elina Reinold.

Näitlejad tunnistavad, et on siiani koolieluga kursis peamiselt lapsevanema või lapse pilgu läbi ning lavastus annab võimaluse mõista paremini ka vastaspoolt.

"Nüüd ma sain vaadata ja sügavalt läbi mõelda õpetajapoolse mõttemaailma, et kuivõrd on võimalik igat last igal hetkel mõista ja kui palju peab tegema õpetaja või kool ja kui palju saavad või peaksid tegema lapsevanemad," lausus Reinold.

Töötu lapsevanema osatäitja Tanel Saar lisas, et õpetaja teab kõike, mis kodus toimub. "See on veidi hirmutav, et lapsed teatud vanuseni on väga siirad ja räägivad kõik ära, ema ütles niimoodi, isa niimoodi, meil on niimoodi ja nüüd ma saan aru, miks õpetaja mõnikord sellise näo teeb või naeratab - sest ta teab kõike," tõdes näitleja.

Näidendi "Müller peab lahkuma" tõlkis Mihkel Seeder ja lavastuse kujundas Pille Jänes. Osades Maria Avdjushko, Liisa Pulk, Elina Reinold, Meelis Põdersoo, Ago Soots ja Tanel Saar.

Toimetaja: Rutt ErnitsPrima Vista 2017 külaline: Hans Platzgumer

Tänavu on kirjandusfestivali Prima Vista külaliste seas austria kirjanik, muusik ja helilooja Hans Platzgumer, kelle viimase romaani "Serval" ("Am Rand", Zsolnay/Hanser, 2016) annab Piret Pääsukese tõlkes välja Tartu kirjastus Toledo. Platzgumer esineb Prima Vista raames 9. mail. Tutvustame kõnealust kirjanikku.

Kristjan Järvi: TMW-l on fantastiline valik

Täna õhtul toimub Kultuurikatlas Tallinn Music Weeki ametlik avakontsert pealkirjaga "Radio Head Rewritten". AK kultuuriuudised olid otse-eetris sündmuspiagal ja sõna sai avakontserdi juht Kristjan Järvi.

Otseülekanne kell 17: TMW jutt "Who killed genre?"

Linnafestivali Tallinn Music Week (TMW) vestlussarjas "Jutud" räägitakse sellest, mis on tänaseks saanud muusikažanridest. Kultuuriportaal teeb kell 17.00 algavast vestlusest ka otseülekande.

Marko Matvere: see seltskond otsustas surra pigem meres kui Siberis

"Kirjandusministeeriumis" soovitas näitleja ja meremees Marko Matvere raamatut "Purjetamine vabadusse", mille autoriteks Voldemar Veedam ja Carl B Wall ning mis on üks eestlaste kuulsamaid mereseiklusi.

Mari Niitra: Kangur ja Liiv, illusioonideta idealistid

Liivi muuseumi juhataja Mari Niitra analüüsis "Kirjandusministeeriumis" Mart Kanguri värsket luulekogu "Liivini lahti".

FILM
Tõnu Karjatse filmikomm. "Kao ära" toimib omamoodi peeglina

Kui Forum Cinemas saalis tuled kustuvad, ilmub ekraanile kiri "Believe your Eyes" ehk "usu oma silmi", mis on Dolby Digital Cinema reklaamlause. Jordan Peele'i debüüdis "Kao ära" ("Get Out") peab vaataja lähtuma vastupidisest – ära usu seda, mida sa näed, vaid looda oma vaistu, sest tegelikkus võib osutuda hoopis teistsuguseks.

TEATER
Teatripäeva kohtumisõhtul tutvustatakse valgustajate tööd

Täna toimub Eesti teatri- ja muusikamuuseumis teatripäeva kohtumisõhtu valgustajate ja valguskunstnikega. Avatud vestlusringis tuleb juttu teatrivalguse teemadel. 

KIRJANDUS
Mart Juur soovitab ja lasteaiakasvataja kirjutab

Mart Juur soovitas "Kirjandusministeeriumis" taas oma viimase kuu lemmikraamatuid.

KUNST
Renoveeriti Evald Okase suurteos "Rahvaste sõprus"

Eesti maalikunsti klassikasse kuuluv Evald Okase suurteos "Rahvaste sõprus" on restaureeritud. Näha saab seda aga alles tuleva aasta kevadel, kui ajaloomuuseumi alla kuuluva Maarjamäe lossi renoveerimistööd lõppevad.

Arhitektuur
Arhitektuuriprofessor räägib, kuidas hooneid loodusega ühendada

30. märtsil kell 18 esineb Kanuti Gildi SAALis EKA arhitektuuriteaduskonna kutsel avatud loengute sarja raames Newcastle’i ülikooli eksperimentaalse arhitektuuri professor Rachel Armstrong.

Arvo Pärdi keskuse arenduseks eraldatakse täiendavalt 2,2 miljonit eurot

Valitsus otsustas eraldada täiendavalt kuni 2,2 miljonit eurot Laulasmaal asuva Arvo Pärdi keskuse uue hoone ehitamiseks. Ehitusleping sõlmitakse riigihankel soodsaima pakkumise teinud aktsiaseltsiga Ehitustrust, keskus peaks valmima Eesti 100. sünnipäevaks, mil helilooja tähistab 83. sünnipäeva.

MUUSIKA
Otseülekanne neljapäeval: TMW avaõhtu

Tallinn Music Weeki (TMW) avaõhtult Kultuurikatlast 30. märtsil jõuavad otseülekandes kultuuriportaali jälgijateni Maarja Nuudi ja Hendrik Kaljujärve, Mart Avi etteasted ning Kristjan Järvi kureeritud elektrooniline kava BellaTrixi ja Di. J. NoizePunki osalusel.

Arvamus
Linda Kaljundi, Ulrike Plath. Eesti ajalookirjutus põimitud perspektiivist

Veel Vabadussõja ajal, 1919. aastal ilmus trükist algkoolidele mõeldud õpik „Eesti ajalugu“, mille oli „piltide kujul kokku seadnud“ Mihkel Kampmann (Kampmaa), kes oli ajaloolasena küll asjaarmastaja, ent omas ajas mõjukas ja menukas õpperaamatute autor.[1]

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Vestlusring. Muidu kena inimene, aga kriitik

Mõnigi kriitik viskab pärast debüüti sule igaveseks nurka, sest isegi mõõtmatu au ja kuulsus ning tohutu honorar ei kaalu üles sildistamist ja pimedat viha.

Janeck Uibo: ülekaalulisus, tarbimishullus ja klikimeedia

Globaliseerumine ja võimaluste paljusus on teinud inimeste elutempo kiireks ja ühiskonna üsna närviliseks. Selle nähtuse ilminguks on ülekaalulisus, tarbimishullus ja nn klikimeedia. Seda nii maailmas kui Eestis. Mida teha?