VAT Teatri uuslavastus avab koolisüsteemi tagamaad ({{commentsTotal}})

VAT Teatri uuslavastus "Müller peab lahkuma" jutustab lapsevanemate heitlustest haridusmaastikul.

Saksa dramaturgi Lutz Hübneri näidendi sündmustiku käivitab ühe põhikooli klassi lapsevanemate otsus avaldada umbusaldust klassijuhataja Müllerile. Õpetaja aga ei kavatse võitluseta taanduda, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kool on see keskkond, kus me peame kõik rõõmsalt läbi saama - lapsed, õpetajad lapsevanemad. See on selline väike või isegi suur ühiskond, kool on ju hirmus koht, seal võib kõike juhtuda, mina lapsevanemana kardan alati, et äkki õpetaja teeb liiga, teised klassikaaslased teevad liiga, õudselt kole koht," kirjeldas lavastaja Margo Teder.

Saksa koolisüsteemis otsustatakse pärast neljandat klassi, kas laps liigub edasi ülikooli ja teaduskraadi poole või päädib tema haridustee mõne kutsehariduskooliga.

"Ja nüüd ongi see, et kui õpetaja paneb õiglasi hindeid enda arvates, siis lapsevanem tahab, et ta lapsel oleks võimalus lennata nii kõrgelt kui võimalik ja olla edukad, siis õpetaja on see, kes lõikab lastel selle võimaluse läbi," ütles õpetaja Mülleri osatäitja Elina Reinold.

Näitlejad tunnistavad, et on siiani koolieluga kursis peamiselt lapsevanema või lapse pilgu läbi ning lavastus annab võimaluse mõista paremini ka vastaspoolt.

"Nüüd ma sain vaadata ja sügavalt läbi mõelda õpetajapoolse mõttemaailma, et kuivõrd on võimalik igat last igal hetkel mõista ja kui palju peab tegema õpetaja või kool ja kui palju saavad või peaksid tegema lapsevanemad," lausus Reinold.

Töötu lapsevanema osatäitja Tanel Saar lisas, et õpetaja teab kõike, mis kodus toimub. "See on veidi hirmutav, et lapsed teatud vanuseni on väga siirad ja räägivad kõik ära, ema ütles niimoodi, isa niimoodi, meil on niimoodi ja nüüd ma saan aru, miks õpetaja mõnikord sellise näo teeb või naeratab - sest ta teab kõike," tõdes näitleja.

Näidendi "Müller peab lahkuma" tõlkis Mihkel Seeder ja lavastuse kujundas Pille Jänes. Osades Maria Avdjushko, Liisa Pulk, Elina Reinold, Meelis Põdersoo, Ago Soots ja Tanel Saar.

Toimetaja: Rutt ErnitsNite JewelNite Jewel
Kaspar Viilupi plaadisoovitused: 2017 esimene poolaasta

2017. aasta hakkab vaikselt poole peale jõudma ja uut muusikat lendab ustest ja akendest kogu aeg juurde. Kõigega ei ole seejuures võimalik kursis olla, see on paratamatus, millega tuleb leppida. Pärast halbade ja veel halvemate plaatide vahelt põiklemist jäid silma aga 20 albumit ja 5 EP-d, mis aitavad loodetavasti kodu- ja välismaises muusikameres paremini orienteeruda.

Jim Ashilevi lugemismaratonilJim Ashilevi lugemismaratonil
Jim Ashilevi: eesti keeles ei saa filosofeerida

Essee alternatiivmuusika keskel üles kasvamisest, mis avaldati esmakordselt TÜ Viljandi kultuuriakadeemia 65. aastapäeva esseekogumikus "Omakultuurist ja oma kultuurist".

FILM
"Rannavalve" ("Baywatch")
Arvustus. "Baywatch" on näide laisast kassahitist

Uus film kinodes
"Rannavalve" ("Baywatch")
Režissöör: Seth Gordon
Osades: Dwayne "The Rock" Johnson, Zac Efron, Priyanka Chopra, Alexandra Daddario, Kelly Rohrbach, Ilfenesh Hadera, Jon Bass, Yahya Abdul-Mateen II
Kinodes alates 16. juunist
2/10

TEATER
"Mees, kes ei teinud mitte midagi”
Aare Toikka: keevitasin Heinsaare dramaatilised motiivid lavanarratiiviks

2. juulil esietendub NUKU teatris 65. hooaja viimane uuslavastus, muusikaline müsteerium "Mees, kes ei teinud mitte midagi" – maagilise realismi sugemetega lugu Mehis Heinsaare teoste ainetel. Lavastab Aare Toikka.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal: minu lugu on minu lugu

Juubilar Leelo Tungal vestleb Ilona Martsoniga juuni Loomingus. Lugege tervet intervjuud ka ERR kultuuriportaalist.

KUNST
Eesti kunstnik Katja Novitskova.
New Yorgis avati Eesti kunstniku Katja Novitskova skulptuuride näitus

New Yorgis Manhattani lõunaosas Linnavalitsuse pargis avati eelmisel nädalal Eesti kunstniku Katja Novitskova skulptuuride näitus - "Maa potentsiaal".

Arhitektuur
Arvo PärtArvo Pärt
Arvo Pärdi Keskuse uus hoone sai nurgakivi

Arvo Pärdi Keskuse uus hoone Laulasmaal sai täna nurgakivi. Pidulik tseremoonia toimus tulevases kammersaalis ning nurgakivi asetati saali põrandapinnas alale, kus hakkab paiknema lava.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Laulupidu.
Noorte laulu- ja tantsupeo nädal toob Tallinna 37 000 peolist

Esmaspäeval saab alguse XII noorte laulu- ja tantsupeo nädal, mis toob Tallinnasse kokku ligi 37 000 peolist ja kümneid tuhandeid pealtvaatajaid. Enam kui 19 000 noort majutatakse peonädalal koolimajadesse üle Tallinna.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Linnar Priimägi. Eesti luule vaskvanaema

Ütelgu feministid mis tahes, eesti naisluule jaguneb perioodideks teisiti kui meeste luuletatu: kuldajastu (Marie Under), hõbeajastu (Betti Alver, Kersti Merilaas), vahepealne vaskajastu ja nüüdne raudaeg: „Raud, see hukkav metall, ning rauast hukkavam kuldki / ilmusid nii... Voorus on võidetult maas...”

Keelesäuts. Pole vaja arvust numbrit teha

„Eesti eurolaulu poolfinaalil olid suured vaatajanumbrid.“ „Elektriautode müüginumbrid on kahanenud.“ Miks tuleks nendes lausetes „numbri“ asemel „arvu“ kasutada? Mis vahe ikkagi on arvul ja numbril?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.