90 raamatut 90 päevaga. Hasso Krull, "Loomise kiri ja mõnu" ({{commentsTotal}})

Nominent Hasso Krull
Nominent Hasso Krull Autor/allikas: PM/Scanpix

90 aasta jooksul, mis lahutavad meid regulaarsete raadiosaadete algusest Eestis, on ilmunud maailmas palju põnevat kirjandust. Need raamatud on kõik oma ajastu lapsed ja ühtlasi selle kujundajad, peegeldades erinevaid tehnilisi, kultuurilisi ja poliitilisi olusid. Vikerraadio toimetajad Urmas Vadi ja Peeter Helme valisid välja 90 teost ajavahemikust 1926 kuni 2016, mida tutvustatakse iga päev alates 5. septembrist. Teksti kujul saab neid lugeda ERR kultuuriportaalist.

Aasta on 2006.

Kohe aasta algul lahvatab Vene-Ukraina gaasitüli, Venemaa soovib gaasi eest rohkem raha, Ukraina ei taha maksta. Gasprom lubab 1. jaanuaril peatada gaasitarned Ukrainasse. Alustatakse tööd internetikeskkonnaga nimega Twitter. Üks Twitteri loojatest, Dorsey, teeb 21. märtsil esimese postituse ja kirjutab: "just setting up my twttr". Juulis toimub õhtusel tipptunnil terve rida pommiplahvatusi Mumbai rongides. Eestis on asjad rahulikumad, aga siiski, lahvatab skandaal. "Pealtnägija" saates tuleb ilmsiks, et president Arnold Rüütli järeltulijad on Kadrioru lossis korraldanud orgia. Tavaliselt tehakse sellised asju vanemate suvilates, aga kui olla presidendi järglane, siis on suvilaks Kadrioru loss. Koguva külas taasavatakse Juhan Smuuli monument. Tuul sasib Smuulil juukseid, ta pilk on suunatud merele, nägu kurb, nagu oleks kast viina koos Pobedaga merre jäänud.

Sügiseks vaibub ka Kardioru orgiaskandaal. Sest uueks presidendiks saab Toomas Hendrik Ilves. Nüüd on uued teemad, kas Ilves ikka on õige eestlane, mõnele ei meeldi tema kikilips, kolmas ei saa aru, miks ta kogu aeg peab nätsu närima?

Kel on tellitud Loomingu Raamatukogu, sellele kolksatab postkasti Hasso Krulli raamat "Loomise mõnu ja kiri", teised peavad poodi või leheputkasse minema. Kogu see raamat on üks pikk essee loomisest ja mõnust ja kirjast. Võimalik, et Krullile ei meeldi tänapäeva Eesti elu ja sellepärast pöördub ta iidamasse-aadamasse eesti vanarahva kosmoloogia poole. Tegelikult ega seal kah midagi teistmoodi pole. Kui Kadriorus on orgiad, siis ka Krullil on seal tekstis selline tegelane nagu trikster. Triksteriga võis tutvust teha juba siis, kui Krull tõlkis raamatujagu Winnebagode lugusid. See Trikster on kiimaline elukas, alatu ja saama peal väljas. Samas on ta tihti ka maailma loomisega seotud. Krull leiab, et eesti trikster on Vanapagan.

Aga mis see Krulli loomine ja kiri ja mõnu on? Ajalehes Sirp võtab oma arvustuses Tõnu Viik selle kokku:

"Kosmoloogilise mõõtme tõttu kattub lugulaulu rütm maailma loomise rütmiga, ning “mõnu” tähistabki seda suure loomise rütmiga kaasaminekut, sünkroniseerimist maailma loomise ja lugulaulu esitamise protsesside vahel... “Kiri” on Hasso Krullil kõik see, mis esitab ennemuistse algkuju silmaga nähtavate märkidena. Enne sõnade ja tähtede kirja kujutati arhetüüpe sümbolite ja tähendusmärkidega – näiteks nende mustritega, mida võib näha meie arheoloogilistel leidudel, kirveskirjadel ja ka õllekannudel."

Paljud arvavad, et Krulli on keeruline lugeda, tegelikult ei ole, ta võib ka päris lihtsalt öelda selle loomise ja mõnu kohta: "Kõik, mida tehakse mõnuga, sujub võrratult kergemini ega nõua liigset pingutust, sest loomise vägi on mõnu poolel."

Sari "90 raamatut 90 päevaga" on eetris iga päev alates 5. septembrist "Vikerhommikus" kell 8.50.

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: VikerraadioVince Staples lõkke ääres uues videos.Vince Staples lõkke ääres uues videos.
Päeva video: Vince Staples - "Rain Come Down"

Täna ilmus räppar Vince Staples´i uus album "Big Fish Theory" ning juba varem, koostöös Ty Dolla $ign´iga avaldatud lugu "Rain Come Down" sai värske video.

Leelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Klaudia Tiitsmaa
Ugala publik valis lemmikud

Ugala teatris etendus eile, 21. juunil viimast korda suvelavastus „Gogoli disko“. Lõpuaplausi järel kuulutati Ugala suurel laval välja publikupreemia Kuldõun 2017 laureaadid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Arvo Pärt kuulsa vannitoariiuli juures oma teose partituuri uurimas
Maria Mölder. Sissevaade Arvo Pärdi ülikooli argipäeva

19. juunil asetatakse Arvo Pärdi keskusele pidulikult nurgakivi. Uus hoone avatakse juba vähem kui pooleteise aasta pärast, 2018. aasta hilissügisel. Millised ettevalmistustööd keskuses praegu käsil on, selgus vestluses, kus osalesid Arvo Pärdi Keskuse nõukogu liige Nora Pärt, tegevjuht Anu Kivilo, toimetaja ja muusikateadlane Kristina Kõrver ning arhivaar Anneli Kivisiv.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.