90 raamatut 90 päevaga. Kalju Kruusa "tühhja" ({{commentsTotal}})

Kalju Kruusa Autor: Maike Tubin

90 aasta jooksul, mis lahutavad meid regulaarsete raadiosaadete algusest Eestis, on ilmunud maailmas palju põnevat kirjandust. Need raamatud on kõik oma ajastu lapsed ja ühtlasi selle kujundajad, peegeldades erinevaid tehnilisi, kultuurilisi ja poliitilisi olusid. Vikerraadio toimetajad Urmas Vadi ja Peeter Helme valisid välja 90 teost ajavahemikust 1926 kuni 2016, mida tutvustatakse iga päev alates 5. septembrist. Teksti kujul saab neid lugeda ERR kultuuriportaalist.

Aasta on 2010.

Sel aastal väriseb maa nii Haitil, Uus-Meremaal kui Tšiilis. Aprillis hakkab Islandil purskama vulkaan Eyjafjallajökulli ja teeb seda nädal otsa järjest. Atmosfääri sattunud tuhk tekitab lennuliikluses korraliku segaduse. Prantsusmaa senat kinnitab seaduse, mis keelab moslemitel nägu varjavate rõivaste kandmise. Aprillis kukub Smolenskis alla lennuk Poola presidendi ja tema 85-liikmelise Poola delegatsiooniga, kõik reisijad. New Yorgis müüakse oktsionil Pablo Picasso maal "Akt, rohelised lehed ja büst" 106,5 miljoni dollariga. Hetkel on see maailma kõige kallimalt ostetud maal.

Aasta 2010 on Eestis lugemisaasta. Kalju Kruusa fännid rõõmustavad, ilmub luulekogu "tühhja". Ma kahtlustan, et Kruusa on lühinägelik. Kui mõtlema hakata, siis ta on tõesti, tal on prillid, aga ma mõtlen, et lühinägelik ka oma luules. Ta on justkui seeneline võimsa luubiga ja suurendab mingid detailid hästi tugevalt välja ja see on äärmiselt võluv. Samas võib öelda ka seda, et Kruusa ei näe laiemat pilti, maailma tema terviklikkuses, ta nagu ei elagi tänases Eestis! Ei tea, mis on elu!

Kruusal on oma elu. Luulekogu on üles ehitatud päevikuna. Kruusa dateerib iga oma luuletuse ja luuletõlke, alustab aastast 2008, sealt edasi 2009 ja 2010. See annab hea ülevaate, mida Kruusa teeb. Mis see siis on? Kruusa luuletab ja tõlgib luuletusi. Ka paljud luuletused räägivad luulest, ka tõlkimisest. Teate küll ju neid lendlauseid, etteheiteid: "Tänapäeva luule ei räägi inimesega, sulgutakse endasse, võta labidas ja mine tööle!" Kõike seda saab Kruusa kogu puhul öelda ja seda ütleb ka Kruusa ise. Ta küsib hamletlikult:

"kaevata või mitte kaevata?
see on küsimus
mida luuletajatel
enesele tihti esitada tuleb -
isegi lihtne tükitöö
kuulub ju keerukamasse tervikusse

oma isikliku mätta otsast
paistab et
kraavikaevamine toob
elevandiluust maale lähemale
ja kehaline töö
ei lase hingel ega ihul känguda"

Samas jääb Kruusal üles ikkagi küsimus, millise üldisema hüvangu huvides kaevata?

"tekkib kahtlus et sellisele
vabariigile
mis kraavikaevamisel
paistab tippnevat
pole ju vaja
isegi auku kaevata"

Ühelt poolt on Kalju Kruusa oma raamatus "tühhja" väga sissepoole pööratud, ta viibib hoopis teises ruumis, tõlgib idamaa kirjanike luulet, samas on ta oma introvertsuses sotsiaalne, nagu näitab ka eelnev luuletus. Ta küsib läbivalt, kas ja kellele on vaja luulet? Või siis meile ongi vaja ainult luulet ja mitte midagi muud?

See luulekogu on kindlasti Kruusa süngeim. Ju tal oli nende tekstide kirjutamise ajal lihtsalt kõht tühi. Kruusa töö on luuletamine, mis ilmselgelt ei toida, samas ta ei lähe ka kaevama, luuletab edasi. Näljast tekivad juba hallutsinatsioonid. Kruusa hakkab luuletusi võrdlema toiduga, mitmel korral seentega. Lõpuks kumab ka siit otsast läbi küsimus, kas luulega saab end toita. See oleks võimalik juhul, kui tema luuletused oleksid seened, siis saaks luulet süüa. Võiks olla küll nii, et mõnedest luuletustest saavad seened ja osast seentest metsas luuletused.

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: VikerraadioSelgusid teatri aastaauhindade laureaadid

Ugala teatris toimus teatri aastaauhindade pidulik auhinnatseremoonia, kus jagati kätte preemiad möödunud aasta silmapaistvamatele teatritegijatele. Lavastaja preemia pälvis Hendrik Toompere jr, kes pühendas auhinna Lembit Ulfsakile.

Mikk Pärnits. Keele nõiduslik mõju

Sõnumise ja algkeele otsinguil.

Andres Levald. Linnamets pole vaid loodusand

Tallinna linna metsade omandisuhted ei soodusta nende sihipärast arendamist linlaste elukeskkonna parandamise nimel.

Keelesäuts. Kas 101 sõjasaadikut?

Kui küsida otse, kes on parlamentäär, siis usun, et kõik teavad, et see on ühe sõdiva poole volitatud läbirääkija teise sõdiva poolega ehk parlamentäär on sõjasaadik, vastasega läbi rääkima saadetud isik.

Arvustus. Bing ja Ruthi klaveriminimalism + ambient-nüansid

Uus plaat
Bing & Ruth
"No Home of the Mind" (4AD)
7/10

FILM
Arvustus. Lollid kosmoses ehk rumalus hävitab maailma

Uus film kinos

“Elu”

lavastaja Daniel Espinosa

osades Jake Gyllenhaal, Rebecca Ferguson, Ryan Reynolds, Ariyon Bakare, Olga Dihovichnaya, Hiroyuki Sanada

Hinne: 4/10

Kinodes alates 24. märtsist

TEATER
Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

KIRJANDUS
Mudlum. Qiaotou nööp

Mida saab inimene, kes on kõikidest maailma asjadest juba kirjutanud, veel lisaks öelda? On ju nii, et kui igasuguseid asju on juba lehekülgede viisi kirjeldatud ja nimepidi üles loetud, sukatrippidest sulgpallideni, peale selle veel kõvasti pead murtud nende filosoofilise tähenduse üle, et misasi üks asi ülepea on ja muud sellist loba, siis nagu ei jäägi peaaegu mitte midagi enam järele?

KUNST
Rebeka Põldsam: Anu Põder lõi ainult konkreetsesse hetke

Anu Põder oli Eesti skulptor, kes töötas vaid orgaaniliste ja kaduvate materjalidega. Tema teosed vananevad ja lagunevad põrmuks sarnaselt inimesega. Kumus on alates tänasest üleval Anu Põdra retrospektiivnäitus "Haprus on vaprus".

Arhitektuur
Arvo Pärdi keskuse arenduseks eraldatakse täiendavalt 2,2 miljonit eurot

Valitsus otsustas eraldada täiendavalt kuni 2,2 miljonit eurot Laulasmaal asuva Arvo Pärdi keskuse uue hoone ehitamiseks. Ehitusleping sõlmitakse riigihankel soodsaima pakkumise teinud aktsiaseltsiga Ehitustrust, keskus peaks valmima Eesti 100. sünnipäevaks, mil helilooja tähistab 83. sünnipäeva.

Renoveeritud Ugala teatrimaja avas külastajatele taas uksed

Laupäeval avas publikule taas uksed Ugala renoveeritud teatrimaja.

MUUSIKA
"MI" otsib muusikat autovaruosadest ja elektroonikast

Veebruari lõpul andis ERSO kontserdi "Alternatiivne energia", kus põimiti orkestrimuusikaga kokku elektroonika ja live-videolahendused. Märtsis esitles alternatiivseid musitseerimisviise Tallinnas saksa DJ Henrik Schwartz. Noppeid nendest nägi neljapäevases muusikasaates "MI", toimetaja Hele-Maria Taimla kirjutas kohtumisest Schwartziga ka artikli.

Arvamus
Linda Kaljundi, Ulrike Plath. Eesti ajalookirjutus põimitud perspektiivist

Veel Vabadussõja ajal, 1919. aastal ilmus trükist algkoolidele mõeldud õpik „Eesti ajalugu“, mille oli „piltide kujul kokku seadnud“ Mihkel Kampmann (Kampmaa), kes oli ajaloolasena küll asjaarmastaja, ent omas ajas mõjukas ja menukas õpperaamatute autor.[1]

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.