90 raamatut 90 päevaga. Kalju Kruusa "tühhja" ({{commentsTotal}})

Kalju Kruusa
Kalju Kruusa Autor/allikas: Maike Tubin

90 aasta jooksul, mis lahutavad meid regulaarsete raadiosaadete algusest Eestis, on ilmunud maailmas palju põnevat kirjandust. Need raamatud on kõik oma ajastu lapsed ja ühtlasi selle kujundajad, peegeldades erinevaid tehnilisi, kultuurilisi ja poliitilisi olusid. Vikerraadio toimetajad Urmas Vadi ja Peeter Helme valisid välja 90 teost ajavahemikust 1926 kuni 2016, mida tutvustatakse iga päev alates 5. septembrist. Teksti kujul saab neid lugeda ERR kultuuriportaalist.

Aasta on 2010.

Sel aastal väriseb maa nii Haitil, Uus-Meremaal kui Tšiilis. Aprillis hakkab Islandil purskama vulkaan Eyjafjallajökulli ja teeb seda nädal otsa järjest. Atmosfääri sattunud tuhk tekitab lennuliikluses korraliku segaduse. Prantsusmaa senat kinnitab seaduse, mis keelab moslemitel nägu varjavate rõivaste kandmise. Aprillis kukub Smolenskis alla lennuk Poola presidendi ja tema 85-liikmelise Poola delegatsiooniga, kõik reisijad. New Yorgis müüakse oktsionil Pablo Picasso maal "Akt, rohelised lehed ja büst" 106,5 miljoni dollariga. Hetkel on see maailma kõige kallimalt ostetud maal.

Aasta 2010 on Eestis lugemisaasta. Kalju Kruusa fännid rõõmustavad, ilmub luulekogu "tühhja". Ma kahtlustan, et Kruusa on lühinägelik. Kui mõtlema hakata, siis ta on tõesti, tal on prillid, aga ma mõtlen, et lühinägelik ka oma luules. Ta on justkui seeneline võimsa luubiga ja suurendab mingid detailid hästi tugevalt välja ja see on äärmiselt võluv. Samas võib öelda ka seda, et Kruusa ei näe laiemat pilti, maailma tema terviklikkuses, ta nagu ei elagi tänases Eestis! Ei tea, mis on elu!

Kruusal on oma elu. Luulekogu on üles ehitatud päevikuna. Kruusa dateerib iga oma luuletuse ja luuletõlke, alustab aastast 2008, sealt edasi 2009 ja 2010. See annab hea ülevaate, mida Kruusa teeb. Mis see siis on? Kruusa luuletab ja tõlgib luuletusi. Ka paljud luuletused räägivad luulest, ka tõlkimisest. Teate küll ju neid lendlauseid, etteheiteid: "Tänapäeva luule ei räägi inimesega, sulgutakse endasse, võta labidas ja mine tööle!" Kõike seda saab Kruusa kogu puhul öelda ja seda ütleb ka Kruusa ise. Ta küsib hamletlikult:

"kaevata või mitte kaevata?
see on küsimus
mida luuletajatel
enesele tihti esitada tuleb -
isegi lihtne tükitöö
kuulub ju keerukamasse tervikusse

oma isikliku mätta otsast
paistab et
kraavikaevamine toob
elevandiluust maale lähemale
ja kehaline töö
ei lase hingel ega ihul känguda"

Samas jääb Kruusal üles ikkagi küsimus, millise üldisema hüvangu huvides kaevata?

"tekkib kahtlus et sellisele
vabariigile
mis kraavikaevamisel
paistab tippnevat
pole ju vaja
isegi auku kaevata"

Ühelt poolt on Kalju Kruusa oma raamatus "tühhja" väga sissepoole pööratud, ta viibib hoopis teises ruumis, tõlgib idamaa kirjanike luulet, samas on ta oma introvertsuses sotsiaalne, nagu näitab ka eelnev luuletus. Ta küsib läbivalt, kas ja kellele on vaja luulet? Või siis meile ongi vaja ainult luulet ja mitte midagi muud?

See luulekogu on kindlasti Kruusa süngeim. Ju tal oli nende tekstide kirjutamise ajal lihtsalt kõht tühi. Kruusa töö on luuletamine, mis ilmselgelt ei toida, samas ta ei lähe ka kaevama, luuletab edasi. Näljast tekivad juba hallutsinatsioonid. Kruusa hakkab luuletusi võrdlema toiduga, mitmel korral seentega. Lõpuks kumab ka siit otsast läbi küsimus, kas luulega saab end toita. See oleks võimalik juhul, kui tema luuletused oleksid seened, siis saaks luulet süüa. Võiks olla küll nii, et mõnedest luuletustest saavad seened ja osast seentest metsas luuletused.

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: VikerraadioVince Staples lõkke ääres uues videos.Vince Staples lõkke ääres uues videos.
Päeva video: Vince Staples - "Rain Come Down"

Täna ilmus räppar Vince Staples´i uus album "Big Fish Theory" ning juba varem, koostöös Ty Dolla $ign´iga avaldatud lugu "Rain Come Down" sai värske video.

Leelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Klaudia Tiitsmaa
Ugala publik valis lemmikud

Ugala teatris etendus eile, 21. juunil viimast korda suvelavastus „Gogoli disko“. Lõpuaplausi järel kuulutati Ugala suurel laval välja publikupreemia Kuldõun 2017 laureaadid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Arvo Pärt kuulsa vannitoariiuli juures oma teose partituuri uurimas
Maria Mölder. Sissevaade Arvo Pärdi ülikooli argipäeva

19. juunil asetatakse Arvo Pärdi keskusele pidulikult nurgakivi. Uus hoone avatakse juba vähem kui pooleteise aasta pärast, 2018. aasta hilissügisel. Millised ettevalmistustööd keskuses praegu käsil on, selgus vestluses, kus osalesid Arvo Pärdi Keskuse nõukogu liige Nora Pärt, tegevjuht Anu Kivilo, toimetaja ja muusikateadlane Kristina Kõrver ning arhivaar Anneli Kivisiv.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.