Joel Tammik ja Taavi Tulev teevad klubis 9/11 technopidu ({{commentsTotal}})

Taavi Tulev salvestamas Autor: Katrina Tulev / Facebook

2. detsembril on klubi 9/11 laval kontsertidega Joel Tammik (Rajaleidja) ja Taavi Tulev (HAPE), samuti teevad DJ-seti Exit Safe Mode ja Mark Slavin. Uus peosari kannab nime WOMB.

Rajaleidja on eesti veteranmuusik Joel Tammiku atmosfääriline ja rütmikas dub-techno sooloprojekt, millel on ilmunud kaks albumit. Lisaks soololoomingule mäletatakse Joeli minevikus omanäolistest kooslustest, mida omas ajastus nähti Eestimaa pinnal novaatorlikena. Myrakaru eksperimenteeris uue aastatuhande algul IDM-iga, LU:K saavutas aga juba 1990. aastate keskel omapärase jungle-rütmide käsitlusega uskumatult laia populaarsuse. Tammik on lisaks Eesti plaadifirmadele andnud muusikat välja ka Belgia ja Briti plaadifirmade alt. 2010. aastal asutas ta aga oma plaadifirma Väli, mille alt levitab muusikat nii kodu- kui välismaale – nimelt on piiritagune ambient-publik arvukam, kui kodumaine. Lugude pealkirjad on Joelil aga siiski eestikeelsed, sest „eesti keel on lihtsalt nii ilus keel.“

HAPE on Taavi Tulevi ilmselt kõige rajum projekt. Taavi Tulev tegeleb muusikaga, millele ühte tabavat silti külge kleepida oleks lootusetu. Mitmekülgses ja kohati veidras kõlapildis on oluline roll analoogtehnikal ja loodussalvestustel. Tulev on tegelenud kõiksugu muusikaga akustilistest lugudest tumeda ambient'i ning elektroonika ja techno'ni. Lisaks oma nimele ja HAPPELE on Taavi kasutanud näiteks pseudonüüme Wochtzchée, Laulan Sinule ja 3He. Inseneriharidusega Taavi Tulev alustas 2009. aastal elektronmuusikaõpinguid Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Ta on avaldanud muusikat mitmetel albumitel ja kogumikel, samuti piiri taga. 

 

Exit Safe Mode taga on seni nimede L-OW ja 1DERL& all opereerinud eesti dubstep'i- ja techno-meister Margus Löve, kes on keeranud oma seniselt loomesuunalt kurvikamatele aladele ja laob tõestuseks letti peohigise uudisrolli ESM. Jahe ja tume õõv on endiselt kannul ja kurjakuulutavad betoonkõminad viivad skeletaalse techno uuele elujõulisele pinnasele. Näiline külmus peidab endas kuumaverelist pulssi ja salakavalalt äraviivat psühhedeeliat. Ohtlik ja peibutav seiklus on alanud ja kutsub väljuma tuimestavast turvatsoonist.

Mark Slavin on Eesti muusikamaastikul tegutsenud juba 1997. aastast ja läbinud mitmeid erinevaid loomingulisi etappe. Kõige rohkem aega on ta pühendanud drum&bass'ile, aga vähesed teavad, et mees alustas oma tegevust hoopiski techno'ga. Tänu laiale muusikamaitsele ja heale tunnetusele on Slavini eripäraks olnud võime mängida erinevates kontekstides erinevat muusikat, kuid hüpnotiseerivad ja atmosfäärilised helid on tema isikliku maitse lahutamatu osa.

VJ toolis istub Aleksander Sprohgis (Spectromatic Visuals), kes on koostööd teinud paljude Eesti muusikutega. Ööklubi 9/11 asub aadressil Tulika 9/11.

Toimetaja: Kaspar ViilupSelgusid teatri aastaauhindade laureaadid

Ugala teatris toimus teatri aastaauhindade pidulik auhinnatseremoonia, kus jagati kätte preemiad möödunud aasta silmapaistvamatele teatritegijatele. Lavastaja preemia pälvis Hendrik Toompere jr, kes pühendas auhinna Lembit Ulfsakile.

Mikk Pärnits. Keele nõiduslik mõju

Sõnumise ja algkeele otsinguil.

Andres Levald. Linnamets pole vaid loodusand

Tallinna linna metsade omandisuhted ei soodusta nende sihipärast arendamist linlaste elukeskkonna parandamise nimel.

Keelesäuts. Kas 101 sõjasaadikut?

Kui küsida otse, kes on parlamentäär, siis usun, et kõik teavad, et see on ühe sõdiva poole volitatud läbirääkija teise sõdiva poolega ehk parlamentäär on sõjasaadik, vastasega läbi rääkima saadetud isik.

Arvustus. Bing ja Ruthi klaveriminimalism + ambient-nüansid

Uus plaat
Bing & Ruth
"No Home of the Mind" (4AD)
7/10

FILM
Arvustus. Lollid kosmoses ehk rumalus hävitab maailma

Uus film kinos

“Elu”

lavastaja Daniel Espinosa

osades Jake Gyllenhaal, Rebecca Ferguson, Ryan Reynolds, Ariyon Bakare, Olga Dihovichnaya, Hiroyuki Sanada

Hinne: 4/10

Kinodes alates 24. märtsist

TEATER
Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

KIRJANDUS
Mudlum. Qiaotou nööp

Mida saab inimene, kes on kõikidest maailma asjadest juba kirjutanud, veel lisaks öelda? On ju nii, et kui igasuguseid asju on juba lehekülgede viisi kirjeldatud ja nimepidi üles loetud, sukatrippidest sulgpallideni, peale selle veel kõvasti pead murtud nende filosoofilise tähenduse üle, et misasi üks asi ülepea on ja muud sellist loba, siis nagu ei jäägi peaaegu mitte midagi enam järele?

KUNST
Rebeka Põldsam: Anu Põder lõi ainult konkreetsesse hetke

Anu Põder oli Eesti skulptor, kes töötas vaid orgaaniliste ja kaduvate materjalidega. Tema teosed vananevad ja lagunevad põrmuks sarnaselt inimesega. Kumus on alates tänasest üleval Anu Põdra retrospektiivnäitus "Haprus on vaprus".

Arhitektuur
Arvo Pärdi keskuse arenduseks eraldatakse täiendavalt 2,2 miljonit eurot

Valitsus otsustas eraldada täiendavalt kuni 2,2 miljonit eurot Laulasmaal asuva Arvo Pärdi keskuse uue hoone ehitamiseks. Ehitusleping sõlmitakse riigihankel soodsaima pakkumise teinud aktsiaseltsiga Ehitustrust, keskus peaks valmima Eesti 100. sünnipäevaks, mil helilooja tähistab 83. sünnipäeva.

Renoveeritud Ugala teatrimaja avas külastajatele taas uksed

Laupäeval avas publikule taas uksed Ugala renoveeritud teatrimaja.

MUUSIKA
"MI" otsib muusikat autovaruosadest ja elektroonikast

Veebruari lõpul andis ERSO kontserdi "Alternatiivne energia", kus põimiti orkestrimuusikaga kokku elektroonika ja live-videolahendused. Märtsis esitles alternatiivseid musitseerimisviise Tallinnas saksa DJ Henrik Schwartz. Noppeid nendest nägi neljapäevases muusikasaates "MI", toimetaja Hele-Maria Taimla kirjutas kohtumisest Schwartziga ka artikli.

Arvamus
Linda Kaljundi, Ulrike Plath. Eesti ajalookirjutus põimitud perspektiivist

Veel Vabadussõja ajal, 1919. aastal ilmus trükist algkoolidele mõeldud õpik „Eesti ajalugu“, mille oli „piltide kujul kokku seadnud“ Mihkel Kampmann (Kampmaa), kes oli ajaloolasena küll asjaarmastaja, ent omas ajas mõjukas ja menukas õpperaamatute autor.[1]

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.