90 raamatut 90 päevaga. Mihkel Mutt, "Kooparahvas läheb ajalukku" ({{commentsTotal}})

Tähelaev: Mihkel Mutt (ETV 2013)

90 aasta jooksul, mis lahutavad meid regulaarsete raadiosaadete algusest Eestis, on ilmunud maailmas palju põnevat kirjandust. Need raamatud on kõik oma ajastu lapsed ja ühtlasi selle kujundajad, peegeldades erinevaid tehnilisi, kultuurilisi ja poliitilisi olusid. Vikerraadio toimetajad Urmas Vadi ja Peeter Helme valisid välja 90 teost ajavahemikust 1926 kuni 2016, mida tutvustatakse iga päev alates 5. septembrist. Teksti kujul saab neid lugeda ERR kultuuriportaalist.

Aasta on 2013.

Rahvusvahelisel areenil algab aasta Prantsuse vägede sekkumisega Mali konflikti, mille peaosatäitjatest islamiterroristid on püsinud uudistes terve eelmise aasta seoses selle riigi vanades kultuurikeskustes toime pandud barbaarsustega. Ohtralt tähelepanu võidab ka mõneti traagiline kurioosum, kui 15. veebruaril plahvatab Lääne-Siberis Tšeljabinski kohal õhus meteoriit. Sündmust filmivad mitu pealtvaatajat mobiiltelefonidega. Üle 4000 maja saab kannatada ning pea 1500 inimest vigastada. Tegu on suurima meteoriidiga, mis tabab Maad viimase saja aasta jooksul.

Veel kurioossem on aga 28. veebruaril Vatikanist saabuv uudis: nimelt teatab paavst Benedictus XVI tagasiastumisest. Enne teda on paavst vabatahtlikult ametist taandunud vaid üksikutel kordadel, viimati kuuesaja aasta eest.

1. juulil leiab aset ka seni viimane Euroopa Liidu laienemisvoor: meiega ühineb Horvaatia vabariik, millest saab liidu 28. liikmesriik.

Eesti jaoks on aasta äraütlemata tähtis. Nimelt lennutab 2013. aasta 7. mail Prantsuse Guajaanast startiv Vega kanderakett kosmosesse Eesti satelliidi EstCube-1.

Kõik see on aga liiga moodne värk Mihkel Muti jaoks, kes on küll toimetanud Eesti kirjanduses alates 1980. aastast, kirjeldades pea alati oma kaasaega ja selle veidrusi. Kuid 2013. aastal ilmub sama aasta 18. veebruaril 60. sünnipäeva tähistavalt vanameistrilt tagasivaateline romaan "Kooparahvas läheb ajalukku".

Kuigi pealkirjas troonivad iidsusele viitavad sõnad, pole kirjanik Mihkel Mutt siiski asunud uurima paleoliitikumi. Või kui, siis ainult ülekantud tähenduses. Tegelikult räägib tema 464 lehekülje pikkune romaan kirjaniku enda põlvkonnast. Ja mainitud koobas on muidugi Tallinna Vabaduse platsi serva alla kaevatud Kuku klubi, kus 70ndatel ja 80ndatel käisid koos kõik, kes olid Eesti kultuurielus midagi väärt või kujutasid endale ette, et nad on midagi väärt.

Kuku rahvast Mutt jutustabki. Ning nagu algsele kooparahvale, neandertaallastele, saab Muti nukker-naljakas raamatus 80ndate kooparahvale saatuslikuks sama asi: ideaalne kohastumus kehtivate tingimustega. Kuid lõbus elu pimedas koopas saab otsa, uue tegelikkusega suudavad aga kohaneda vaid vähesed Muti tegelased, kelle pseudonüümide taga pole raske ära tunda oma aja kultuuriheeroseid. Kokkuvõttes on "Kooparahvas" üks magus-valus lugu ühest järjekordsest ajalukku sammuvast põlvkonnast.

Sari "90 raamatut 90 päevaga" on eetris iga päev alates 5. septembrist "Vikerhommikus" kell 8.50. 

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: VikerraadioSelgusid teatri aastaauhindade laureaadid

Ugala teatris toimus teatri aastaauhindade pidulik auhinnatseremoonia, kus jagati kätte preemiad möödunud aasta silmapaistvamatele teatritegijatele. Lavastaja preemia pälvis Hendrik Toompere jr, kes pühendas auhinna Lembit Ulfsakile.

Mikk Pärnits. Keele nõiduslik mõju

Sõnumise ja algkeele otsinguil.

Andres Levald. Linnamets pole vaid loodusand

Tallinna linna metsade omandisuhted ei soodusta nende sihipärast arendamist linlaste elukeskkonna parandamise nimel.

Keelesäuts. Kas 101 sõjasaadikut?

Kui küsida otse, kes on parlamentäär, siis usun, et kõik teavad, et see on ühe sõdiva poole volitatud läbirääkija teise sõdiva poolega ehk parlamentäär on sõjasaadik, vastasega läbi rääkima saadetud isik.

Arvustus. Bing ja Ruthi klaveriminimalism + ambient-nüansid

Uus plaat
Bing & Ruth
"No Home of the Mind" (4AD)
7/10

FILM
Arvustus. Lollid kosmoses ehk rumalus hävitab maailma

Uus film kinos

“Elu”

lavastaja Daniel Espinosa

osades Jake Gyllenhaal, Rebecca Ferguson, Ryan Reynolds, Ariyon Bakare, Olga Dihovichnaya, Hiroyuki Sanada

Hinne: 4/10

Kinodes alates 24. märtsist

TEATER
Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

KIRJANDUS
Mudlum. Qiaotou nööp

Mida saab inimene, kes on kõikidest maailma asjadest juba kirjutanud, veel lisaks öelda? On ju nii, et kui igasuguseid asju on juba lehekülgede viisi kirjeldatud ja nimepidi üles loetud, sukatrippidest sulgpallideni, peale selle veel kõvasti pead murtud nende filosoofilise tähenduse üle, et misasi üks asi ülepea on ja muud sellist loba, siis nagu ei jäägi peaaegu mitte midagi enam järele?

KUNST
Rebeka Põldsam: Anu Põder lõi ainult konkreetsesse hetke

Anu Põder oli Eesti skulptor, kes töötas vaid orgaaniliste ja kaduvate materjalidega. Tema teosed vananevad ja lagunevad põrmuks sarnaselt inimesega. Kumus on alates tänasest üleval Anu Põdra retrospektiivnäitus "Haprus on vaprus".

Arhitektuur
Arvo Pärdi keskuse arenduseks eraldatakse täiendavalt 2,2 miljonit eurot

Valitsus otsustas eraldada täiendavalt kuni 2,2 miljonit eurot Laulasmaal asuva Arvo Pärdi keskuse uue hoone ehitamiseks. Ehitusleping sõlmitakse riigihankel soodsaima pakkumise teinud aktsiaseltsiga Ehitustrust, keskus peaks valmima Eesti 100. sünnipäevaks, mil helilooja tähistab 83. sünnipäeva.

Renoveeritud Ugala teatrimaja avas külastajatele taas uksed

Laupäeval avas publikule taas uksed Ugala renoveeritud teatrimaja.

MUUSIKA
"MI" otsib muusikat autovaruosadest ja elektroonikast

Veebruari lõpul andis ERSO kontserdi "Alternatiivne energia", kus põimiti orkestrimuusikaga kokku elektroonika ja live-videolahendused. Märtsis esitles alternatiivseid musitseerimisviise Tallinnas saksa DJ Henrik Schwartz. Noppeid nendest nägi neljapäevases muusikasaates "MI", toimetaja Hele-Maria Taimla kirjutas kohtumisest Schwartziga ka artikli.

Arvamus
Linda Kaljundi, Ulrike Plath. Eesti ajalookirjutus põimitud perspektiivist

Veel Vabadussõja ajal, 1919. aastal ilmus trükist algkoolidele mõeldud õpik „Eesti ajalugu“, mille oli „piltide kujul kokku seadnud“ Mihkel Kampmann (Kampmaa), kes oli ajaloolasena küll asjaarmastaja, ent omas ajas mõjukas ja menukas õpperaamatute autor.[1]

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.