90 raamatut 90 päevaga. Mihkel Mutt, "Kooparahvas läheb ajalukku" ({{commentsTotal}})

Tähelaev: Mihkel Mutt (ETV 2013)
Tähelaev: Mihkel Mutt (ETV 2013)

90 aasta jooksul, mis lahutavad meid regulaarsete raadiosaadete algusest Eestis, on ilmunud maailmas palju põnevat kirjandust. Need raamatud on kõik oma ajastu lapsed ja ühtlasi selle kujundajad, peegeldades erinevaid tehnilisi, kultuurilisi ja poliitilisi olusid. Vikerraadio toimetajad Urmas Vadi ja Peeter Helme valisid välja 90 teost ajavahemikust 1926 kuni 2016, mida tutvustatakse iga päev alates 5. septembrist. Teksti kujul saab neid lugeda ERR kultuuriportaalist.

Aasta on 2013.

Rahvusvahelisel areenil algab aasta Prantsuse vägede sekkumisega Mali konflikti, mille peaosatäitjatest islamiterroristid on püsinud uudistes terve eelmise aasta seoses selle riigi vanades kultuurikeskustes toime pandud barbaarsustega. Ohtralt tähelepanu võidab ka mõneti traagiline kurioosum, kui 15. veebruaril plahvatab Lääne-Siberis Tšeljabinski kohal õhus meteoriit. Sündmust filmivad mitu pealtvaatajat mobiiltelefonidega. Üle 4000 maja saab kannatada ning pea 1500 inimest vigastada. Tegu on suurima meteoriidiga, mis tabab Maad viimase saja aasta jooksul.

Veel kurioossem on aga 28. veebruaril Vatikanist saabuv uudis: nimelt teatab paavst Benedictus XVI tagasiastumisest. Enne teda on paavst vabatahtlikult ametist taandunud vaid üksikutel kordadel, viimati kuuesaja aasta eest.

1. juulil leiab aset ka seni viimane Euroopa Liidu laienemisvoor: meiega ühineb Horvaatia vabariik, millest saab liidu 28. liikmesriik.

Eesti jaoks on aasta äraütlemata tähtis. Nimelt lennutab 2013. aasta 7. mail Prantsuse Guajaanast startiv Vega kanderakett kosmosesse Eesti satelliidi EstCube-1.

Kõik see on aga liiga moodne värk Mihkel Muti jaoks, kes on küll toimetanud Eesti kirjanduses alates 1980. aastast, kirjeldades pea alati oma kaasaega ja selle veidrusi. Kuid 2013. aastal ilmub sama aasta 18. veebruaril 60. sünnipäeva tähistavalt vanameistrilt tagasivaateline romaan "Kooparahvas läheb ajalukku".

Kuigi pealkirjas troonivad iidsusele viitavad sõnad, pole kirjanik Mihkel Mutt siiski asunud uurima paleoliitikumi. Või kui, siis ainult ülekantud tähenduses. Tegelikult räägib tema 464 lehekülje pikkune romaan kirjaniku enda põlvkonnast. Ja mainitud koobas on muidugi Tallinna Vabaduse platsi serva alla kaevatud Kuku klubi, kus 70ndatel ja 80ndatel käisid koos kõik, kes olid Eesti kultuurielus midagi väärt või kujutasid endale ette, et nad on midagi väärt.

Kuku rahvast Mutt jutustabki. Ning nagu algsele kooparahvale, neandertaallastele, saab Muti nukker-naljakas raamatus 80ndate kooparahvale saatuslikuks sama asi: ideaalne kohastumus kehtivate tingimustega. Kuid lõbus elu pimedas koopas saab otsa, uue tegelikkusega suudavad aga kohaneda vaid vähesed Muti tegelased, kelle pseudonüümide taga pole raske ära tunda oma aja kultuuriheeroseid. Kokkuvõttes on "Kooparahvas" üks magus-valus lugu ühest järjekordsest ajalukku sammuvast põlvkonnast.

Sari "90 raamatut 90 päevaga" on eetris iga päev alates 5. septembrist "Vikerhommikus" kell 8.50. 

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: VikerraadioVince Staples lõkke ääres uues videos.Vince Staples lõkke ääres uues videos.
Päeva video: Vince Staples - "Rain Come Down"

Täna ilmus räppar Vince Staples´i uus album "Big Fish Theory" ning juba varem, koostöös Ty Dolla $ign´iga avaldatud lugu "Rain Come Down" sai värske video.

Leelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Klaudia Tiitsmaa
Ugala publik valis lemmikud

Ugala teatris etendus eile, 21. juunil viimast korda suvelavastus „Gogoli disko“. Lõpuaplausi järel kuulutati Ugala suurel laval välja publikupreemia Kuldõun 2017 laureaadid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Arvo Pärt kuulsa vannitoariiuli juures oma teose partituuri uurimas
Maria Mölder. Sissevaade Arvo Pärdi ülikooli argipäeva

19. juunil asetatakse Arvo Pärdi keskusele pidulikult nurgakivi. Uus hoone avatakse juba vähem kui pooleteise aasta pärast, 2018. aasta hilissügisel. Millised ettevalmistustööd keskuses praegu käsil on, selgus vestluses, kus osalesid Arvo Pärdi Keskuse nõukogu liige Nora Pärt, tegevjuht Anu Kivilo, toimetaja ja muusikateadlane Kristina Kõrver ning arhivaar Anneli Kivisiv.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.