Anna-Stina Treumund võtab kokku normid, mida meestekeskne ühiskond naisele seab ({{commentsTotal}})

Anna-Stina Treumundi isikunäitusel on keskmes naise keha ja selle loomulik funktsioneerimine. Näitus Tartu kunstimuuseumis uurib ka piire ja norme, mida meestekeskne ühiskond naise kehale seab.

Anna-Stina Treumundi "M-i märg unenägu" uurib ühiskondlikke, naise füsioloogilisele toimimisele ja seksuaalsusele kehtestatud norme ning visualiseerib nende murdmist. Kunstniku sõnul näeb näitusel õnnelikku, mänglevat, sarkastilist ja enesekindlat naist, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Minu jaoks on selle näituse üks põhitöid töö "Juga", kus on siis püsti pissiv naine, mis on ma ise, vorm on minult võetud, millel on väga palju tsitaate. Ta on mõeldud just Tartus näitamiseks, see on tehtud selle muuseumi jaoks. See sõnum ei ole mitte see, et, naised, lähme välja pissima ja rögastama, vaid et miks on mehele lubatud ühed asjad ja naised peavad olema hästi viisakad," lausus kunstnik.

Anna-Stina Treumundi sõnul soovib ta näitusega alustada diskussiooni maailmapildi üle, mis seab piire naiste eneseteadvusele ja käitumisele avalikus ruumis. "Isegi, kui keegi näitusest ei kirjuta, et see ei jõua igasse kodusse või internetti, siis ta jääb ajalukku. Pluss siis külastajad, kui neil jääb ainult üks töö meelde, siis ma arvan, et see on piisav," tõdes Treumund.
Kuraator Rael Artel ütleb, et näitus on vastulause naiste suhtes üleolevale ja objektistavale käitumisele.

Kuraator Rael Artel lisas, et näitus jõuab publikuni õigel ajal "Tänapäeva maailmas, mis eriti sellel aastal on väga-väga palju muutunud. Ma pean silmas näiteks Ameerika presidendivalimisi, kus presidendiks sai inimene, kes on rääkinud, et kui sa naist näed, siis lihtsalt tee, mis sul pähe tuleb. Ma arvan, et see näitus tuleb väga õigel ajal oma temaatikaga. Kõik need küsimused on ju väga-väga õhus," ütles Artel.

Anna-Stina Treumundi näitus jääb Tartu kunstimuuseumis avatuks 26. veebruarini.

Toimetaja: Rutt ErnitsVince Staples lõkke ääres uues videos.Vince Staples lõkke ääres uues videos.
Päeva video: Vince Staples - "Rain Come Down"

Täna ilmus räppar Vince Staples´i uus album "Big Fish Theory" ning juba varem, koostöös Ty Dolla $ign´iga avaldatud lugu "Rain Come Down" sai värske video.

Leelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Klaudia Tiitsmaa
Ugala publik valis lemmikud

Ugala teatris etendus eile, 21. juunil viimast korda suvelavastus „Gogoli disko“. Lõpuaplausi järel kuulutati Ugala suurel laval välja publikupreemia Kuldõun 2017 laureaadid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Arvo Pärt kuulsa vannitoariiuli juures oma teose partituuri uurimas
Maria Mölder. Sissevaade Arvo Pärdi ülikooli argipäeva

19. juunil asetatakse Arvo Pärdi keskusele pidulikult nurgakivi. Uus hoone avatakse juba vähem kui pooleteise aasta pärast, 2018. aasta hilissügisel. Millised ettevalmistustööd keskuses praegu käsil on, selgus vestluses, kus osalesid Arvo Pärdi Keskuse nõukogu liige Nora Pärt, tegevjuht Anu Kivilo, toimetaja ja muusikateadlane Kristina Kõrver ning arhivaar Anneli Kivisiv.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.