Pärnu uue kunsti muuseumis on väljas kollektsionääride huvitavamad esemed ({{commentsTotal}})

Pärnu uue kunsti muuseumis avatud näitusel "Kogu, hoia, jaga" saab tutvuda kollektsionääride kogudest pärit huvitavate esemetega alates kokaraamatutest ja postkaartidest kuni jalgratasteni.

Näitusel püüabki tõenäoliselt enim pilke Toomas Pihti jalgrattakogu, mis on pärit ajavahemikust 1850 kuni 1930, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kõige erilisem ratas minu jaoks on puidust velgedega ratas, mille ma päästsin põhimõtteliselt vanarauast ära. Tegin selle korda - värvisin, lihvisin. Ja nüüd on see mul elutoas seina peal," kirjeldas Piht.

Tema rattakogust on näitusel esindatud kümme suurt ratast ning kolm lasteratast. Rattaid on ta nüüdseks kogunud pea kümme aastat ning neid leiab ta oma kogusse laatadelt, foorumitest ning ka vanarauast.

"Alguse sai see sellest, et tahtsin naisele ühte ilusat jalgratast sõitmiseks ja leidsin ühe vanaaegse jalgratta. Tegin selle korda, värvisin," rääkis Piht.

Mikko Savikko on näitusele viinud eestikeelsed kokaraamatud alates 1860. aastast. Tema sõnul võib nende raamatute põhjal väita, et juba toona räägiti kahest teemast, mis on väga aktuaalsed ka tänapäeval.

"On see alkoholiprobleem, mis praegusel hetkel tulise vestluse teema Eestis, ja teine on taimetoitlus. Taimetoitlus oli 80 aastat tagasi päris moeasi. Crème brûlée on juba 200 aastat olnud Eestis," selgitas Savikko.

Veterankoguja Henno Sepp on elu jooksul kõiksugu väiksemaid asju kogunud. Alustas ta seda juba aastal 1928. Näitusele on ta seekord viinud postkaardid teemal "Ema ja laps".

"Ma läksin suvel kirbuturule ja mul õnnestus sealt osta korraga 180 kunstipostkaarti. Ma hakkasin koguma kuueaastaselt. Esimene täditütar kinkis mulle 200 postmarki ja sellest hakkas kogumine. Lihtsam on ütelda, et ma kogusin kõike, mis vähegi väiksemad asjad olid. Ainult raudteevagunid jäid eemale," ütles Sepp.

Näitusel on veel palju teisigi kogusid ning näha saab neid 12. veebruarini.

Toimetaja: Merili NaelNite JewelNite Jewel
Kaspar Viilupi plaadisoovitused: 2017 esimene poolaasta

2017. aasta hakkab vaikselt poole peale jõudma ja uut muusikat lendab ustest ja akendest kogu aeg juurde. Kõigega ei ole seejuures võimalik kursis olla, see on paratamatus, millega tuleb leppida. Pärast halbade ja veel halvemate plaatide vahelt põiklemist jäid silma aga 20 albumit ja 5 EP-d, mis aitavad loodetavasti kodu- ja välismaises muusikameres paremini orienteeruda.

Jim Ashilevi lugemismaratonilJim Ashilevi lugemismaratonil
Jim Ashilevi: eesti keeles ei saa filosofeerida

Essee alternatiivmuusika keskel üles kasvamisest, mis avaldati esmakordselt TÜ Viljandi kultuuriakadeemia 65. aastapäeva esseekogumikus "Omakultuurist ja oma kultuurist".

FILM
Pääru Oja filmis "Viimased"
Veiko Õunpuu uus film sai Eurimages filmifondist 240 000 eurot toetust

Euroopa komisjoni filmifond Eurimages andis Bratislavas peetud kogunemisel toetused kahele Eesti filmile. Režissöör Veiko Õunpuu "Viimased" sai 240 000 eurot ja Vene-Eesti-Prantsuse koostööfilm "Mees, kes üllatas kõiki" 160 000 eurot.

TEATER
"Mees, kes ei teinud mitte midagi”
Aare Toikka: keevitasin Heinsaare dramaatilised motiivid lavanarratiiviks

2. juulil esietendub NUKU teatris 65. hooaja viimane uuslavastus, muusikaline müsteerium "Mees, kes ei teinud mitte midagi" – maagilise realismi sugemetega lugu Mehis Heinsaare teoste ainetel. Lavastab Aare Toikka.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal: minu lugu on minu lugu

Juubilar Leelo Tungal vestleb Ilona Martsoniga juuni Loomingus. Lugege tervet intervjuud ka ERR kultuuriportaalist.

KUNST
Tiina Sööt ja Dorothea Zeyringer
Arvustus. Tants siiruse ja naiivsuse vahel

SÖÖT/ZEYRINGER (Tiina Sööt ja Dorothea Zeyringer)
Näitus "On time" / "Õigeaegselt"
07.06.–03.07. Hobusepea galeriis

Arhitektuur
Ackermanni loomingut uuritakse ka Karuse kirikus.Ackermanni loomingut uuritakse ka Karuse kirikus.
Christian Ackermanni loomingut uuriv projekt jõudis Karusele

Mullu Tallinna toomkirikus alguse saanud Christian Ackermanni loomingut uuriv projekt on jõudnud sellesse etappi, et on alanud tööd maakirikutes. Mõne nädala eest uuriti Martna kirikut ja nüüd on tähelepanu all Karuse kantsel ja altariskulptuurid. Lisaks toodi Karusele analüüsideks ka Lihula kirikust pärinevad Ackermanni puuskulptuurid.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Laulupidu.
Noorte laulu- ja tantsupeo nädal toob Tallinna 37 000 peolist

Esmaspäeval saab alguse XII noorte laulu- ja tantsupeo nädal, mis toob Tallinnasse kokku ligi 37 000 peolist ja kümneid tuhandeid pealtvaatajaid. Enam kui 19 000 noort majutatakse peonädalal koolimajadesse üle Tallinna.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Linnar Priimägi. Eesti luule vaskvanaema

Ütelgu feministid mis tahes, eesti naisluule jaguneb perioodideks teisiti kui meeste luuletatu: kuldajastu (Marie Under), hõbeajastu (Betti Alver, Kersti Merilaas), vahepealne vaskajastu ja nüüdne raudaeg: „Raud, see hukkav metall, ning rauast hukkavam kuldki / ilmusid nii... Voorus on võidetult maas...”

Keelesäuts. Pole vaja arvust numbrit teha

„Eesti eurolaulu poolfinaalil olid suured vaatajanumbrid.“ „Elektriautode müüginumbrid on kahanenud.“ Miks tuleks nendes lausetes „numbri“ asemel „arvu“ kasutada? Mis vahe ikkagi on arvul ja numbril?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.