Pärnu uue kunsti muuseumis on väljas kollektsionääride huvitavamad esemed ({{commentsTotal}})

Pärnu uue kunsti muuseumis avatud näitusel "Kogu, hoia, jaga" saab tutvuda kollektsionääride kogudest pärit huvitavate esemetega alates kokaraamatutest ja postkaartidest kuni jalgratasteni.

Näitusel püüabki tõenäoliselt enim pilke Toomas Pihti jalgrattakogu, mis on pärit ajavahemikust 1850 kuni 1930, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kõige erilisem ratas minu jaoks on puidust velgedega ratas, mille ma päästsin põhimõtteliselt vanarauast ära. Tegin selle korda - värvisin, lihvisin. Ja nüüd on see mul elutoas seina peal," kirjeldas Piht.

Tema rattakogust on näitusel esindatud kümme suurt ratast ning kolm lasteratast. Rattaid on ta nüüdseks kogunud pea kümme aastat ning neid leiab ta oma kogusse laatadelt, foorumitest ning ka vanarauast.

"Alguse sai see sellest, et tahtsin naisele ühte ilusat jalgratast sõitmiseks ja leidsin ühe vanaaegse jalgratta. Tegin selle korda, värvisin," rääkis Piht.

Mikko Savikko on näitusele viinud eestikeelsed kokaraamatud alates 1860. aastast. Tema sõnul võib nende raamatute põhjal väita, et juba toona räägiti kahest teemast, mis on väga aktuaalsed ka tänapäeval.

"On see alkoholiprobleem, mis praegusel hetkel tulise vestluse teema Eestis, ja teine on taimetoitlus. Taimetoitlus oli 80 aastat tagasi päris moeasi. Crème brûlée on juba 200 aastat olnud Eestis," selgitas Savikko.

Veterankoguja Henno Sepp on elu jooksul kõiksugu väiksemaid asju kogunud. Alustas ta seda juba aastal 1928. Näitusele on ta seekord viinud postkaardid teemal "Ema ja laps".

"Ma läksin suvel kirbuturule ja mul õnnestus sealt osta korraga 180 kunstipostkaarti. Ma hakkasin koguma kuueaastaselt. Esimene täditütar kinkis mulle 200 postmarki ja sellest hakkas kogumine. Lihtsam on ütelda, et ma kogusin kõike, mis vähegi väiksemad asjad olid. Ainult raudteevagunid jäid eemale," ütles Sepp.

Näitusel on veel palju teisigi kogusid ning näha saab neid 12. veebruarini.

Toimetaja: Merili NaelHendrik Toompere jr: lavastajapreemia on suurim tunnustus, mille olen saanud

27. märtsil võitis Hendrik Toompere jr teatri aastaauhindade jagamisel parima lavastaja preemia. Näitleja käis "Ringvaates" rääkimas, mida see tunnustus tema jaoks tähendab.

Kaido Veermäe filmist "Põrgu Indias": filmi tegemine katkes süüdimõistva kohtuotsusega

29. märtsi õhtul jõuab ETV eetrisse Kaido Veermäe dokumentaalfilm "Põrgu Indias", mis räägib loo laevakaitsjate traagilisest loost Indias. "Ringvaate" stuudios olid kohal nii režissöör kui ka laevakaitsja Lauri ema Maret Veikat.

Urmas Vadi uuest teosest: bändisärk ja lipendavad munad ehk saatan maa peal

"Kirjandusministeeriumis" käis Urmas Vadi, kes andis äsja välja uue romaani "Neverland" ning nüüd seda avalikkusele tutvustas. Muu hulgas kirjeldas autor üht põrgulikku seika raamatust.

Mart Juur soovitab ja lasteaiakasvataja kirjutab

Mart Juur soovitas "Kirjandusministeeriumis" taas oma viimase kuu lemmikraamatuid.

Marko Matvere: see seltskond otsustas surra pigem meres kui Siberis

"Kirjandusministeeriumis" soovitas näitleja ja meremees Marko Matvere raamatut "Purjetamine vabadusse", mille autoriteks Voldemar Veedam ja Carl B Wall ning mis on üks eestlaste kuulsamaid mereseiklusi.

Jaan Tooming. Kirikhärra

Lavastaja ja kirjanik Jaan Tooming alustab kultuuriportaalis sarjaga. Tulemas teisigi põnevaid tüpaaže.

FILM
Arvustus. Lollid kosmoses ehk rumalus hävitab maailma

Uus film kinos

“Elu”

lavastaja Daniel Espinosa

osades Jake Gyllenhaal, Rebecca Ferguson, Ryan Reynolds, Ariyon Bakare, Olga Dihovichnaya, Hiroyuki Sanada

Hinne: 4/10

Kinodes alates 24. märtsist

TEATER
Tanel Ingi: kuidas märgata olematut maailma ja seda mitte lõhkuda?

"OP-is" rääkis näitleja Tanel Ingi loo enda saami päritolu sõbrast, kellega nad kord kalale läksid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ohtlikud suhted

Uus raamat

Juri Felštinski
"NSV Liit-Saksamaa 1939-41"
Vene keelest Toomas Huik
Tammerraamat
288 lk.

KUNST
Galerii: Maret Sarapu paigaldab ERRi uudistemaja seinale treppi

Jaanuaris valis kuueliikmeline žürii valis välja kunstiteosed, mis hakkavad kaunistama ERRi renoveeritud uudistemaja aadressil Kreutzwaldi 14.

Arhitektuur
Arhitektuuriprofessor räägib, kuidas hooneid loodusega ühendada

30. märtsil kell 18 esineb Kanuti Gildi SAALis EKA arhitektuuriteaduskonna kutsel avatud loengute sarja raames Newcastle’i ülikooli eksperimentaalse arhitektuuri professor Rachel Armstrong.

Renoveeritud Ugala teatrimaja avas külastajatele taas uksed

Laupäeval avas publikule taas uksed Ugala renoveeritud teatrimaja.

MUUSIKA
Nädala video: Mart Avi, "Blind Wall"

Lugu pärineb albumilt "Rogue Wave", möödunud aasta kõrgeima kriitikaskooriga eesti artisti plaadilt, kui ERRi ja Areeni tabelid kokku panna.

Arvamus
Linda Kaljundi, Ulrike Plath. Eesti ajalookirjutus põimitud perspektiivist

Veel Vabadussõja ajal, 1919. aastal ilmus trükist algkoolidele mõeldud õpik „Eesti ajalugu“, mille oli „piltide kujul kokku seadnud“ Mihkel Kampmann (Kampmaa), kes oli ajaloolasena küll asjaarmastaja, ent omas ajas mõjukas ja menukas õpperaamatute autor.[1]

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Vestlusring. Muidu kena inimene, aga kriitik

Mõnigi kriitik viskab pärast debüüti sule igaveseks nurka, sest isegi mõõtmatu au ja kuulsus ning tohutu honorar ei kaalu üles sildistamist ja pimedat viha.

Janeck Uibo: ülekaalulisus, tarbimishullus ja klikimeedia

Globaliseerumine ja võimaluste paljusus on teinud inimeste elutempo kiireks ja ühiskonna üsna närviliseks. Selle nähtuse ilminguks on ülekaalulisus, tarbimishullus ja nn klikimeedia. Seda nii maailmas kui Eestis. Mida teha?