Maria Faust salvestas uue plaadi Ilmjärve kirikus ({{commentsTotal}})

Eestist väljapoole on jõudnud mitmed kohalikud jazzmuusikud, nende seas näiteks Kristjan Randalu ja Mai Jõgi, kuid eriti hästi on läinud Saaremaalt pärit Maria Faustil, kes on valitud ka 2014. aasta Taani parimaks jazzheliloojaks. Enda uue albumi salvestas ta aga Ilmjärve õigeusukirikus koos maailmakuulsa produtsendiga.

143 aastat tagasi ehitatud Ilmjärve õigeusukirik on Pühajärve lähistel aastaid tühjalt seisnud, vahendas "Pealtnägija". Sel sügisel seadsid end seal nädalaks ajaks sisse maailmakuulsad muusikud ja produtsendid, et salvestada üks väga eriline projekt. Noore saksofonisti ja helilooja Maria Fausti muusika on niigi tähelepanuväärne, aga lisaks jäädvustati album teadaolevalt esimest korda Eestis 360 kraadise virtuaalreaalsusena.

37-aastane Maria kasvas üles Saaremaal ning juba 4-aastasena teadis ta, et tahab saada muusikuks, 7-aastaselt hakkas ta õppima klaverit ja hiljem lisandus saksofon. "Kui ma esimest korda läksin oma klaveritundi, siis ei saanud ma aru, kus on mu orkester,” ütles Maria Faust ja kinnitas, et tal tekkis juba siis see tohutu pettumus, et ta ei saa iseenda muusikat hakata muusikakoolis mängima. "Seda ei olnud mulle mitte keegi öelnud.”

Olles lõpetanud Georg Otsa nimelise muusikakooli, astus Maria orkestrijuhtimise erialale Eesti Muusikaakadeemiasse. Seal püsis ta aga vaid ühe aasta ning läks edasi õppima juba Taanis asuvasse Esbjergi konservatooriumisse.

Tänaseks on Maria tegutsenud Taanis juba 14 aastat. Tema pillikastis on magistrikraad jazzsaksofoni erialal ning doktorikraad komponeerimises – mis tähendab, et Maria on ühtaegu nii osav instrumentalist kui ka paberitega helilooja. Maria edu ja tuntus sai hoo sisse kolm aastat tagasi, kui ta nomineeriti Taani omalaadsel Grammy galal aasta heliloojaks. 2014. aastal valiti Maria Faust aasta jazziheliloojaks ja tema album parimaks erinevaid muusikastiilide ühendavaks Taani albumiks. Pärast seda on ta noppinud veel mitmeid auhindu erinevates riikides.

"Pealtnägija” silme all salvestab Maria oma seitsmendat plaati. Album nimega "In The Beginning” ehk eesti keelde tõlgituna "Alguses” sündis kahe naise - Maria Fausti ja Taani poplaulja Kira Skovi - umbes aastatagusest mõttest, et nad võtavad kätte ja teevad koos muusikat.

Maria Faust nentis, et tegelikult ei ole ta kunagi varem teinud ühegi lauljaga koostööd ega ole isegi selle peale mõelnud, et ta üldse peaks midagi tegema vokaalmuusikaga. "Ma ei oska teha ilusaid sõnu nagu Vaiko Eplik ja Jaan Pehk. Mul tuleb kolm sõna ja sellest saab pealkiri,” ütles ta.

Uuel plaadil kaasa lööv Kira Skov selgitas, et ta kuulis Maria Fausti eelmist plaati "Sacrum Facere”, mis oli tema arvates tõeline meistriteos ning ta oli täiesti rabatud. "Nii palusin tal kirjutada seadeid minu uuele plaadile. Ta tegigi mõnele laulule puhkpilliseaded. Sai selgeks, et meie vahel on eriline klapp, meie energia ja muusikamõistmine saavad koos töötada," tõdes Skov.

Naised lõid meloodiaid plaadi tarbeks umbes võrdselt, arranžeeringu tegi kõigile üheksale loole Maria ja sõnad kirjutas Kira. Plaadi tervikmõte tuli eestlannalt. See on järg tema eelmisele stuudioalbumile, mis jutustas eesti folkloorist. Selle plaadi tarvis on ta läinud oma hinges sammu veel sügavamale ja jõudnud religioonini. "Vaid kaks generatsiooni lahutab mind sügavast usklikust inimesest,” ütles Faust.

Algusest peale oli selge, et seda plaati poleks õige salvestada umbses stuudios nelja seina vahel, vaid tuleb leida paik, mis tekitaks pühaliku ja ajatu meeleolu. Veebruaris sõitsid naised Eestisse, et see õige koht üles leida. Kira Skov selgitas, et nad otsisid midagi unustatut, mida ei saanud enam mujalt leida.

Nii toodigi gaasilambid kohale ning Ilmjärve kirikust, mis seni oli koduks vaid sinna pesa teinud linnukestele, sai Maria uue albumi stuudio. Enda plaanidest kirjutas Maria Faust ka Metropoliit Stefanusele, kes andis projektile õnnistuse. Kira tõi projekti ka hinnatud produtsendi Mark Howardi, kes on koostööd teinud selliste maailmastaaridega nagu Bob Dylan, Willie Nelson, U2 ja R.E.M.

Produtsent Mark Howard kinnitas, et tema edu on tulnud vaid läbi töö. "Inimestele meeldib, mida teen, ja nii satun töötama järgmise artistiga.” Kira Skov kinnitas, et Howard sobis neile ideaalselt.

Marki sõnul pole jääkülm, elektri ja veeta mahajäetud Ilmjärve kirik sugugi kõige kummalisem paik, kus ta on salvestanud – selleks peab ta Mehhikos asuvat koobast. Siiski ka Ilmjärvel tuli kõik nullist üles ehitada. Kohale toodi suur generaatorbuss, tugevad prožektorid, helitehnika, gaasilambid, bändibuss ja lõpuks ka seitsmeliikmeline rahvusvaheline bänd ja kuueliikmeline Eesti koor. Kuna Inglismaal sündinud produtsendi eripäraks ongi muusika salvestamine keerulistes kohtades, siis on tal kaasaskantav helistuudio. 167 kilo tehnikat lendas koos temaga Los Angelesest Eestisse. "See mahub nelja kohvrisse ja saan reisida kõikjale. Ma ei tööta nagu teised, see siin on tuleviku mikserpult,” ütles produtsent.

Marki arvates käib salvestusprotsess kiiresti, sest kogu kollektiiv kõlab hästi kokku ja paari katse järel on lugu salvestatud. Kuueliikmelisse koori kuuluva Joosep Sanga arvates on nende lindistusprotsess positiivne hullus ja segadus. "Loodetavasti toob see segadus ja teatud anarhia aga hea tulemuse."

Maria sõnul on nädalase salvestusperioodi jooksul peetud maha lahingud ka Markiga. "Konflikt võib tulla lihtsalt sellepärast, et tema sõidab sisse absoluutselt teadmata, mis meie mõte on, ja kui ta hakkab reegleid kehtestama, siis on see minu jaoks probleem," kinnitas muusik.

Eesti muusika seisukohalt tehakse selle plaadiga ka ajalugu, kuna terve plaadi salvestus ja selle juurde kuuluvad protsessid filmitakse üles 12 kaameraga nii, et sellest tehakse pärast virtuaalreaalsuse muusikavideod. "Inimesed saavad olla kirikus meiega koos," kinnitas Maria Faust.

"In The Beginning” albumist saab tulevikus virtuaalreaalsusena nautida kahte lugu ja erinevaid lühemaid klippe projekti valmimisest. Viimase loo filmimise ajal oli kirikus kohal ka "Pealtnägija" tiim, kes sai seeläbi samuti muusikavideosse.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Pealtnägija"Flow festival 2017Flow festival 2017
Arvustus. Flow festival ei tee ühestki küljest allahindlust

Kontsert
Flow festival
Helsingi
11. kuni 13. august

ASIA BAŚ, KADRI NOORMETS, GABRIEL DA LUZ AIR WITH CONTENT 10 degree something. Saal biennaal.ASIA BAŚ, KADRI NOORMETS, GABRIEL DA LUZ AIR WITH CONTENT 10 degree something. Saal biennaal.
Galerii: Kanutis vormusid sõnad ühisloomeks

Kanuti Gildi SAAL-i ees sai teoks Kadri Noormetsa, Asia Baśi ja Gabriel da Luzi sõnadesse vormuv ühisruumi loome "AIR WITH CONTENT 10 degree something".

Telgikontsertid. PLMF. Tallinn.Telgikontsertid. PLMF. Tallinn.
Galerii: Muusika viidi telkidesse

Tallinnas Vabaduse väljakul toimusid eile XIII Tallinna kammermuusika festivali eeltutvustus ning Eestimaa muusikaõppeasutuste õpilaste ja mitmete ansamblite esinemised.

FILM
"Wind River"
Kaarel Kuurmaa: Lumi ja vaikus

Mängufilm "Wind River" (USA 2017, 111 min). Režissöör ja stsenarist Taylor Sheridan, operaator Ben Richardson, heliloojad Nick Cave ja Warren Ellis. Mängivad Jeremy Renner, Elizabeth Olsen, Jon Bernthal, Kelsey Chow, Martin Sensmeier jt.

TEATER
Suvelavastus "Lembitu"
Galerii ja video: Suve mastaapseim vabaõhuetendus hargneb Lõhavere linnamäel

Loominguline ühendus TEMUFI hakkab Viljandimaal Lõhavere linnamäel mängima Urmas Lennuki suvelavastust"Lembitu - kuningas ilma kuningriigita".

Uuendatud: 16:57 
KIRJANDUS
New Yorgi naine hommikuhämuses pargis tervisejooksul.
Peeter Sauter. Tere hommikust ja head õhtut...

Miniessee miniprobleemist tervituseks Lindepuu Hendrikule, kelle saeveskist laudu tuleb mühinal. Pane voodriks või põrandalaudadeks, igale poole sobivad ühtviisi hästi. Hiljuti tulid Bronka Nowicka ja Sławomir Mrożeki tõlked.

KUNST
20 kaasaegset kunstnikku teevad Eesti 100. sünnipäevaks ühiskingituse
Galerii: 20 kaasaegset kunstnikku teevad EV100 puhul ühiskingituse

20 kaasaegset Eesti kunstnikku esitlesid Kumu kunstimuuseumis Kadriorus suurprojekti, mille käigus valmib 20 vabadusest inspireeritud teost.

Arhitektuur
VJ SuaveVJ Suave
Tartus tutvustatakse atraktiivsel moel varju jäävaid linnaosi

Tartus toimub juba viiendat korda linnafestival UIT, mille eesmärk on suunata inimesi märkama neid linnaosi, mis muidu varju jäävad ning pakkuda võimalust vaadelda linna teisest perspektiivist, kasutades selleks heli-, valgus- ja videoinstallatsioone.

Jõhvi haridusmaastikJõhvi haridusmaastik
Arhitektide liit tutvustab omavalitsuste projekte

10. - 27. augustini saab Eesti Arhitektuurimuuseumis tutvuda viie Eesti Arhitektide Liidu ja kohalike omavalitsute koostöös läbi viidud arhitektuurivõistluse materjalidega. Näitusel on väljas Narva ja Jõhvi uute linnakeskuste ideekavandid, Türi spordihoone ja Türi põhikooli õppehoone ideekavandid, Valga koolihoone ja spordihoone ning Saue uue vallamaja arhitektuurivõistluse tulemused. 

MUUSIKA
Ruja filmi esilinastus. Kino Artis.
Galerii: Esilinastus dokumentaalfilm Rujast

Täna esitleti Artises dokumentaalfilmi "Ruja – Keelatud!".

Arvamus
Uuringute teostamine Hermann Ride kappaltarilUuringute teostamine Hermann Ride kappaltaril
Keelesäuts. Teostada või mitte?

Võib juhtuda, et mööda suvise pealinna tänavat kõndides komistame otsa sildile, millele on kirjutatud: „Ettevaatust! Teostatakse parandustöid!“ Sama tõenäoline on lugeda ajalehest ametniku kinnitust, et „praamidega teostatakse Saaremaale reisijate vedamist“.

Üks tubadest, mis ootab Paides Arvamusfestivali ajaks taaselustamist.Üks tubadest, mis ootab Paides Arvamusfestivali ajaks taaselustamist.
ERR.ee video. Paides nihestati ruumi

Paide Arvamusfestivali ajal võis näha põnevat ajutist näitust, millest jäädvustasime video. "Ruuminihe" on näitus, mis lõi eeskuju mahajäetud kohtade ellu äratamiseks ja püüdis elustada Paide tühje ruume ja linnapilti. Näitus hõlmas nelja Tallinna tänaval asuvat hoonet.

"Deadpool""Deadpool"
Ära usalda filmikriitikuid (vähemalt mitte ülemäära)

Filmikriitika allakäigus on ennekõike süüdi kriitikud ise, kes ei süvene ega viitsi tööd teha.

Enne kui masin ületab inimest

Tehisintellekti üle mõtlemine ja arutlemine on viimaste aastatega plahvatuslikult kasvanud. Osalt on selle põhjuseks palju meediakära tekitanud arengud, kus arvutiprogrammid on mõnel kitsal alal näidanud inimvõimetega võrdväärseid või paremaid oskusi.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.