Kadrioru kunstimuuseumi värske näitus tõestab, et natüürmort ei ole surnud ({{commentsTotal}})

21. jaanuaril avatakse Kadrioru kunstimuuseumis näitus "Küllus ja kaduvus", mis kõrvutab natüürmordi kuldajastul valminud teoseid nüüdiskunstiga. Näitusel eksponeeritud tööd on pärit Soome ja Baltimaade muuseumidest ning erakogudest. Kõige vanemad tööd on 17. sajandist, kõige uuemad valmisid vahetult enne näituse avamist.

17. sajandist pärit Madonna puuviljapärjas on paigutatud eesti kunstniku Kamille Saabre Tikri ja Mustsõstra vahele, vahendas "Aktuaalne kaamera". Kuraator Kerttu Männiste kinnitas, et kooslus uuest ja vanas on tema lemmik. "See, kuidas kaasaegse kunstniku teosed panevad särama ja annavad palju elusust juurde vanade meistrite hulka kuuluvale teosele, on väga võluv ja rikastab nii vana kui ka kaasaegset kunsti."

Natüürmordižanri kuldajastu oli 17. ja 18. sajandil Madalmaades, Itaalias ja Prantsusmaal. Tänaseni on natüürmort kunstiõppe möödapääsmatu osa. Žanri põhuolemus on jäänud läbi aegade samaks. Männiste tõi välja mõned märksõnad, mis seda žanri kirjeldavad. "Küllus ja kaduvus, aeg, ajalisus, inimelu lühidus, mis on ühtviisi aktuaalsed olnud kunstnike ja vaatajate jaoks viis sajandit tagasi ja ka tänasel päeval."

Näituse kõige haruldasemaks teoseks peab kuraator Kadrioru Kunstimuuseumi enda kogusse kuuluvat Hans van Esseni vaikelu homaariga. "Sellelt autorilt on teada väga vähe teosed," sõnas Kerttu Männiste ja nentis, et tema signeeritud töid umbes viis tükki ning üks neist kuulub Eesti Kunstimuuseumile."

Eesti kaasaegsetest kunstnikest on näitusel esindatud Lauri Sillak, Aarne Maasik, Tõnis Saadoja, Peeter Laurits ja teised.

Näitus "Küllus ja kaduvus" jääb avatuks 14. maini.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Aktuaalne kaamera"Vince Staples lõkke ääres uues videos.Vince Staples lõkke ääres uues videos.
Päeva video: Vince Staples - "Rain Come Down"

Täna ilmus räppar Vince Staples´i uus album "Big Fish Theory" ning juba varem, koostöös Ty Dolla $ign´iga avaldatud lugu "Rain Come Down" sai värske video.

Leelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Klaudia Tiitsmaa
Ugala publik valis lemmikud

Ugala teatris etendus eile, 21. juunil viimast korda suvelavastus „Gogoli disko“. Lõpuaplausi järel kuulutati Ugala suurel laval välja publikupreemia Kuldõun 2017 laureaadid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Arvo Pärt kuulsa vannitoariiuli juures oma teose partituuri uurimas
Maria Mölder. Sissevaade Arvo Pärdi ülikooli argipäeva

19. juunil asetatakse Arvo Pärdi keskusele pidulikult nurgakivi. Uus hoone avatakse juba vähem kui pooleteise aasta pärast, 2018. aasta hilissügisel. Millised ettevalmistustööd keskuses praegu käsil on, selgus vestluses, kus osalesid Arvo Pärdi Keskuse nõukogu liige Nora Pärt, tegevjuht Anu Kivilo, toimetaja ja muusikateadlane Kristina Kõrver ning arhivaar Anneli Kivisiv.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.