Kristjan Järvi dirigeerib Itaalia Raadio orkestrit Torinos ({{commentsTotal}})

Kristjan Järvi
Kristjan Järvi Autor: Peter Adamik

Pärast tähelepanu äratavaid ülesastumisi Eestis Tallinn Music Week'i programmis ja mujalgi käis Kristjan Järvi juhatamas Komische Operi orkestrit Berliinis, sel nädalal dirigeerib ta uut kava aga Itaalia rahvusraadio orkestri ees Torinos.

Berliini Komische Operis avas 7. aprillil kava Kristjani aatekaaslase, ameerika muusiku Charles Colemani süit filmimuusikast „The Keys“, seejärel kõlas Erich Wolfgang Korngoldi Viiulikontsert D-duur op. 35. Õhtu teise poole täitis Richard Straussi kuueosaline „Symphonia Domestica“ op. 53 („Kodusümfoonia“, 1903). Korngoldi kontserdi viiulisolistiks oli brittide kuulus Daniel Hope, kes on ka dirigendina tuntud.

Berliini järel dirigeerib Kristjan Järvi Itaaalias Torinos, kus tema käe all mängib 11. ja 12. aprillil Itaalia rahvusraadio (RAI) ainus sümfooniaorkester Orchestra Sinfonica Nazionale della Rai. Nende kodusaal kannab legendaarse itaalia dirigendi Arturo Toscanini nime – Auditorium RAI Arturo Toscanini. Itaalia esindusorkestri peadirigendiks on alates 2016. aasta oktoobrist nimekas ameerika maestro James Conlon.

Kristjan Järvi Torino kava on seekord puhtalt klassikaline, koosnedes vaid kahest suurvormist. Kava esipooles on ettekandel Sergei Rahmaninovi Klaverikontsert nr 4 g-moll op. 40, solistiks noor hiina pianist Ran Jia. See on Ran Jia debüüt Torino orkestri ees. Ran Jia on saanud tuntuks eelkõige Franz Schuberti klaverimuusika interpretatsioonidega. Õhtu teise poolde valis Kristjan siingi R. Straussi „Symphonia Domestica“. 11. aprilli kontsert kanti otse üle raadioprogrammis Radio 3 RAI.

Torinost lendab Kristjan Järvi Argentinasse, kus ta 16. aprillil rahvusvahelisel multimeediakontserdil „I eat the sun and drink the rain“ juhatab saksa helilooja Sven Helbigi samanimelist teost helilooja kaastegevusel, koos heliloojaga esineb Ensamble Vocal Contemporáneo del Damus ja visuaalide autor on Máni M. Sigfusson. Kontsert toimub Buenos Aireses CABA (Ciudad Autonoma de Buenos Aires) linnaosas UNSAMi kunstidekeskuses.

Taas nädal hiljem dirigeerib Järvi 22. aprillil juba Stuttgarti Raadio Sümfooniorkestrit, kellega astub üles mainekal Heidelbergi kevadfestivalil Heidelbergi Linnahallis. Siin on kavas Ludwig van Beethoveni Keelpillikvartett nr 11 f-moll op. 95 (Gustav Mahleri orkestriseades) „Quartetto serioso“, ameerika helilooja Uri Caine'i uusteos, vokaaltsükkel „Poisi võlusarve“ tekstidele ning Igor Stravinski Süit nr 3 balletimuusikast „Tulilind“. Sopranisolistina teeb kavas kaasa Claudia Barainsky.

Maikuu esimesel nädalal, 5., 7. ja 9. mail, jõuab Kristjan omaasutatud Baltimaade Noortefilharmoonia (Baltic Sea Philharmonic) orkestri ette, esimeste kontsertidega Saksamaal Hattingenis ning seejärel Taanis Kopenhaagenis ja Aarhusis.

Nagu kõik dirigendid Järvid, tegutseb ka Kristjan aktiivselt stuudios. Siin on huvitavat peaaegu igal sammul. Viimati väljaantud plaadistuste hulgas on Philip Glassi „Aguas da Amazonia“ (MDR SO-ga, ilmus veebruaris, Ch. Colemani seade, see teos on nüüd ka Baltimaade Noortefilharmoonia uues kavas), Tšaikovski balletimuusika „Luikede järvele“ (Kristjan Järvi seade, Gstaadi Festivali orkester), Tšaikovski ooper „Lumivalguke“ (MDR orkester ja koor, üks soliste ka Annely Peebo, 2017). Samast teatrimuusika sarjast on ilmumas veel Tšaikovski „Uinuv kaunitar“ ja „Pähklipureja“. Seda sarja annab välja firma Sony Classical.

Toimetaja: Madis JärvekülgRidley Scott "Tulnukas" ("Alien")Ridley Scott "Tulnukas" ("Alien")
Kultuuriportaali kümme soovitust HÕFFiks

28. aprillil algab taas Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival ning kultuuriportaal jagab selleks õõvast, koletistest ja eelkõige omalaadsetest elamustest tulvil nädalavahetuseks mõned soovitused.

Motor Tension EnsembleMotor Tension Ensemble
Arvustus. Motor Tension Ensemble lööb pehme rusikaga

Uus kassett
"We Are All Prisoners"
Motor Tension Ensemble
6/10

Kaader videostKaader videost
Merle Jääger kehastub meheks

Mais esietendub Tartus vanas anatoomikumis lavastus "Vaim masinas. G.F. Parrot", mille lavastaja on Tiit Palu ja meespeaosaline Merle Jääger.

Kaader videostKaader videost
Aleksander Suumani peidetud maalid jõudsid avalikkuse ette

Kuressaare linnateatris avati kunstnik ja luuletaja Aleksander Suumani 90. sünniaastapäeva puhul üks erilise taustaga näitus.

FILM
"Kõrboja peremees"
ERR.ee video: vestlus Kaie Mihkelsoniga "Kõrboja peremehe" teemal

25. aprillil toimus Eesti Kinoliidus saalis järjekordne linastus sarjast "Viva la Diva!", kus sel korral sai näha filmi "Kõrboja peremees".

TEATER
Märt-Matis Lill
Vanemuise lavale jõuab Eesti algupärane ooper "Tulleminek"

22. aprillil kell 19 esietendub Sadamateatris ooper "Tulleminek", mille helilooja on Märt-Matis Lill, libreto autor Jan Kaus, muusikajuht Paul Mägi ja lavastaja Taago Tubin.

KIRJANDUS
Lauri Sommer
Lauri Sommer: räpist on kohati kõrgpoeesia saanud

Kirjandusfestivali Prima Vista patroon on sel aastal kirjanik ja muusik Lauri Sommer. 8.–13. maini peetava festivali tänavune teema "Seitsme maa ja mere taga" viitab rännakutele nii ruumis, ajas kui iseenda sees.

KUNST
Voronja galerii esimese suvenäituse, Kiwa kureeritud väljapaneku „Ajutine valitsus. Nelikend aastat punki“ avamine.
Kas vasakpoolne neoliberalism või solidaarsus?

Kultuuriministeerium korrastas kunsti rahastussüsteemi, kunstnikud ja väikeste omaalgatuslike galeriide juhid ei ole rahul, vahendab Sirp.

Arhitektuur
Näituse reklaamfotoNäituse reklaamfoto
Arhitektuurimuuseum kutsub ringkäigule Tartus

Möödunud aasta sügisel esmakordselt Tartmusis esitletud näitus "Kes loob linna?" uurib, kes, milliste eesmärkide, vahendite ja tulemustega kujundavad linnaruumi. 22. aprillil kell 16 oodatakse huvilisi aga arhitektuurimuuseumisse sellekohasele ringkäigule kuraator Kaja Paega.

"Narvainen""Narvainen"
Selgus Narva vanalinna südame arhitektuuriline ideekavand

Narva vanalinna südame arhitektuurikonkursi võitjaks kuulutati ideekavand märgusõnaga „Narvainen“, mille autoriteks on Andrus Kõresaar, Raivo Kotov, Eleriin Tekko, Liis Uustal, Lisete Kivimägi, Lilian Männikust, Sirkka Siimso ja Tõnis Malkov büroost KOKO arhitektid OÜ. Arhitektuurivõistlus hõlmas Narva kesklinnas asuva Stockholmi platsi ja Raekoja platsi piirkonda. Lahendust pakuti ka Raekoja pargi arendamiseks, mille ehitus jääb esialgu kaugemale tulevikku.

Uuendatud: 19:27 
MUUSIKA
Dianne Reeves
Täna Jazzkaarel: Dianne Reeves, Yemen Blues, Erki Pärnoja

Mitmekordne Grammy võitja Dianne Reeves esineb täna kell 19 Nordea kontserdimajas. Telliskivi Loomelinnaku kontsertidel köidavad tähelepanu Iisraeli klubibänd Yemen Blues ja Erki Pärnoja uue albumiga "Efterglow".

Arvamus
Tamur Tohver. Perpleks!

Polygon Teatris esietendub 27. aprillil "Perplex". Lavastaja ja teatrijuht Tamur Tohver kirjutas kultuuriportaalile, kust need mõtted moodsa aja absurdikomöödiaks tulid.

Meelis Oidsalu.Meelis Oidsalu.
Meelis Oidsalu: konflikt on iga loomingulise protsessi loomulik osa

"Ringvaates" oli külas kultuurikriitik Meelis Oidsalu, kelle 20. aprillil avaldatud Vikerraadio päevakommentaarist selgus, et Henrik Kalmet on esitanud lahkumisavalduse Tallinna Linnateatrisse. Stuudios selgitas ta selle konflikti tagamaid.

EMTA rektorikandidaadid "MI-s".EMTA rektorikandidaadid "MI-s".
"MI": Veerandsada aastat ülikooli juhtinud rektor saab mantlipärija

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiat ootab ees ajalooline verstapost – 25-aastase ametiaja järel annab Peep Lassmann teatepulga üle uuele rektorile. Enne veel kui rektorikandidaadid kogunevad 25. aprillil avalikuks väitluseks, korraldas muusikasaade "MI" nendega teledebati.
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia rektoriteks kandideerivad pianist Marje Lohuaru, muusikateadlane Kerri Kotta, pianist Ivari Ilja ning klarnetist ja dirigent Toomas Vavilov.

Arvustus. Kadastiku karma

Mart Kadastik. Nüüd ma siis kirjutan. Elutööraamat. Tallinn: Varrak, 2016. 400 lk. 26.75 €; Paradokside puntras: Mart Kadastik kirjutab. Koost. Juku-Kalle Raid. Tallinn: Ema & Isa, 2016. 102 lk. 1.00 €.

Html Plokk