Suri "Voonakeste vaikimise" lavastaja Jonathan Demme ({{commentsTotal}})

Jonathan Demme
Jonathan Demme Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Pärast võitlust südameprobleemide ja söögitoruvähiga lahkus meie seast 73-aastasena režissöör Jonathan Demme (22.04.1944-26.04.2017).

Robert Jonathan Demme sündis 1944. aastal New Yorgis ja õppis Flordia ülikoolis, vahendas Variety. Ta alustas oma filmikarjääri Roger Cormani abiga, nende koostööst valmisid "Caged Heat" (1974), "Crazy Mama" (1975) ja "Fighting Mad" (1976). Hollywoodi huviorbiiti sattus Demme 1980. aasta filmiga "Melvin ja Howard", pälvides kolm Oscari nominatsiooni ja võites neist kaks (naiskõrvalosa Oscar Mary Steenburgenile ja parima stsenaariumi Oscar Bo Goldmanile).

Üheks Demme'i tugevuseks peetakse oskust leida näitlejaid, kes ei ole veel nime teinud. Üheks näiteks on 1988. aasta film "Married to the Mob", kus astus üles Michelle Pfeiffer, samuti jäid tugevate kõrvalosadega silma Mercedes Ruehlilt ja Dean Stockwellilt, kellest viimane pälvis näitlejatöö eest isegi Oscari nominatsiooni. 2008. aastal valmis ka film "Rachel Getting Married", millega pälvis oma esimese Oscari nominatsiooni Anne Hathaway. 

Lavastaja tuntuim film on "Voonakeste vaikimine" ("The Silence of the Lambs"), mis tutvustas 1991. aastal kinokülastajatele Anthony Hopkinsi kehastatud Hannibal Lecterit. Film võitis viis Oscarit ning pälvis suure tunnustuse kriitikutelt.

Pärast edukat "Voonakeste vaikimist" valmis Demme'i käe all "Philadelphia", olles üks esimesi filme, mis uuris lähemalt AIDSi kriisi. Filmiga võitis enda esimese Oscari näitleja Tom Hanks.

Mängufilmide kõrval oli Jonathan Demme aktiivne ka dokumentaalfilmide vallas, tema käe all valmis Talking Headsist rääkiv dokumentaal "Stop Making Sense", mida peetakse kontsertfilmide teerajajaks. Demme'i tehtud on ka dokumentaalid The Pretendersist, Bruce Springsteenist ja Neil Youngist. Ta on ka paljude muusikavideote lavastaja, pälvides 1987. aastal Grammy nominatsiooni Artists United Against Apartheid loo "Sun City" video eest.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: VarietyVince Staples lõkke ääres uues videos.Vince Staples lõkke ääres uues videos.
Päeva video: Vince Staples - "Rain Come Down"

Täna ilmus räppar Vince Staples´i uus album "Big Fish Theory" ning juba varem, koostöös Ty Dolla $ign´iga avaldatud lugu "Rain Come Down" sai värske video.

Leelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Klaudia Tiitsmaa
Ugala publik valis lemmikud

Ugala teatris etendus eile, 21. juunil viimast korda suvelavastus „Gogoli disko“. Lõpuaplausi järel kuulutati Ugala suurel laval välja publikupreemia Kuldõun 2017 laureaadid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Arvo Pärt kuulsa vannitoariiuli juures oma teose partituuri uurimas
Maria Mölder. Sissevaade Arvo Pärdi ülikooli argipäeva

19. juunil asetatakse Arvo Pärdi keskusele pidulikult nurgakivi. Uus hoone avatakse juba vähem kui pooleteise aasta pärast, 2018. aasta hilissügisel. Millised ettevalmistustööd keskuses praegu käsil on, selgus vestluses, kus osalesid Arvo Pärdi Keskuse nõukogu liige Nora Pärt, tegevjuht Anu Kivilo, toimetaja ja muusikateadlane Kristina Kõrver ning arhivaar Anneli Kivisiv.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.