Arvustus. HÕFF 2017 – õudne, mis seal Haapsalus toimub ({{commentsTotal}})

Nabwana I.G.G
Nabwana I.G.G "Bad Black" Autor/allikas: Kaader filmist

Seekordne, 12. järjestikust aastat toimunud Haapsalu Õudus- ja Fantaasiafilmide Festival sai siiski toimuda, hoolimata kohalike jumalakartlike humoorikast vastasseisust, ning kultuurimaja saalid täitusid õõvaentusiastidega pea sama kiiresti kui jõuad öelda "verised köndid ja mulisev sisikond tekitavad meis selle kõige õndsama une".

Et lõpetada käesolev ülevaade positiivsel noodil, alustame n-ö põhjast ja kõnetame kõigepealt miinuspooli. Sarnaselt eelmisele aastale üllatas ka tänavune festival suure hulga keskpäraste trillerite ja õuduse asemel pigem lollusele kalduvate linateostega. Üsna ettearvatav ja ebausutavate karakteritega täidetud Hispaania krimidraama "Nähtamatu külaline", hea näitlejatööga, ent Austraalia survival-horrori klassiku "Wolf Creek" kandadest kaugele maha jääv "Tappev maa" ja loodetult naljakas, ent oodatult ebaintrigeeriv Jaapani kaijū-film "Koletis nimega Mono" – kõik filmid, mille teistkordne vaatamine oleks pigem piin.

Samas, kui antaks valida, kas vaadata veel kolm korda kõiki nimetatud filme või vaadata veel ühe korra väikeses saalis linastunud muusik-režissööri Flying Lotuse film-muusikavideot "Kuso", siis valiks siinkirjutaja kõhklematult esimese variandi. Siinkohal tuleb mainida, et kohutavaks ei osutunud mitte "Kuso" kurikuulsad mäda-, kasvaja-, peenise-, ekskremendi- ja pärakukrevetistseenid, vaid üleüldine seosetus ning nii stoori kui hea huumori absoluutne puudumine.

Keskmistele ja natukene ülalpoolsetele astmetele jäid avafilm "Väikesed kuritööd" (Evan Katzi eelmine täispikk film "Kallis lõbu" hiilgas oma originaalsusega väga palju enam), Prantsusmaa-Belgia "Toorelt" (kenasti lahti hargnev ja inimkarnivooridest tudengite värske lemmikfilm) ning 16 aastat kadunud olnud ja teleteatri kategooriasse kalduv "Džunglilõks" (mille kohta ütles keegi tabavalt "Twin Peaks on acid and in a jungle").

Festivali parimaks kogemuseks osutus mõnevõrra ootamatult Uganda kinokunst. 2016. aastal väidetavalt 65-dollarilise eelarvega valminud märulifilm näitas täiuslikult koha kätte kõikidele tänavusel HÕFFil publikuni jõudnud filmidele. Nähtud nn "Ugandan supa action!!" kujutas endast Subaru mudelautode, hirmkoleda arvutigraafika, professionaalse amatörismini lihvitud näitlejatööde, kõikvõimalike Hollywoodi märulikangelaste (ja Bill Murray) name-droppimis´e ning filmile laivis kaasaelava ja šedöövri geniaalse süžeega kurssi viiva jutustaja mesimagusat mikstuuri, mis pole mitte lihtsalt ennenägematu, vaid lausa revolutsiooniline. Kulla HÕFFi korraldustoimkond, kui õudusfilmižanrist viimaste aastate eeskujul kaugeneda, siis just SEE on film, millesuguseid peaks teie suurepärase festivali kavas rohkem olema.

Méliès´i lühifilmide võistlusprogrammil oli silmapaistvaid lühikaid kaks: "Tunnel" (kena düstoopiline nägemus tulevikuühiskonnast, aga üht konkreetset sõnumit kandev silt oleks võinud ilmuda filmi lõpus) ning soomlaste "Pagana jänesed" ("Soome-naljakas" satanismihuumor, mis on oivaliselt taevalik).

Ja läbi ta sai. Meelde jäi väide paljude HÕFFil kohatud inimeste pudrumulkudest: "Ma pole veel ühtegi õudset filmi näinud!", mis võib küll tunduda taevaliku sõnumina kõikidele pastoritele, aga võiks mõjuda pigem sõbralikult torkava utsitusena ilusa festivali väsimatutele veduritele. Carry on then!

Toimetaja: Madis JärvekülgKyle MacLachlan Dale Cooperina "Twin Peaksis".Kyle MacLachlan Dale Cooperina "Twin Peaksis".
"Twin Peaks" jõudis pärast 26-aastast pausi taas ekraanidele

Kultuslik teleseriaal "Twin Peaks" jõudis pärast veerandsajandi pikkust pausi jälle ekraanidele. Eile õhtul esilinastus David Lynchi ja Mark Frosti kultussarja kolmanda hooaja pilootosa.

Karl Saksa lavastus "Seisund ja disain".Karl Saksa lavastus "Seisund ja disain".
Etendujad täies lavaduses: eelmise aasta žanriülene hübriidteater Eestis

Teater. Muusika. Kino mainumbris: Marie Pullerits möödunud aasta nüüdistantsu- ja etenduskunstilavastustest.

FILM
Ridley Scott "Tulnukas"
Arvustus. Kollide kompanii

"Tulnuka"-saaga leiab õudse lõpu asemel lõputu õuduse.

TEATER
Ugala teater "Vai-vai vaene Vargamäe ehk "Tõde ja õigus" lastele"
Arvustus. Eluaegne töö ja kallistused

Uuslavastus
Ugala teater "Vai-vai vaene Vargamäe ehk "Tõde ja õigus" lastele"
Autor: A. H. Tammsaare
Dramatiseerija ja lavastaja: Urmas Lennuk
Kunstnik: Liina Tepand
Mängivad Rait Õunapuu, Tarvo Vridolin, Kata-Riina Luide, Adeele Sepp, Ringo Ramul, Andres Tabun, Vilma Luik ja Kaarel Kauts.
Esietendus 13. aprillil Ugala väikses saalis.

KIRJANDUS
Kaur Kender
Kaur Kender: palun vabandust, et ma ei palu vabandust

Raadio 2 saates "Agenda" käis külas kirjanik Kaur Kender, kes sai 16. mail Harju maakohtus õigeksmõistva kohtuotsuse. Saatejuht Eeva Essega tuli jutuks nii loomevabadus Eestis kui ka sõbrad, kes on selle kahe ja poole aasta jooksul Kenderit nii majanduslikult kui ka vaimselt toetanud.

KUNST
Kristjan Raua preemia 2017
Selgusid Kristjan Raua preemia võitjad

Täna hommikul andis kunstnike liit teada 2017. aasta Kristjan Raua nimelise preemia võitjad: neid on neli võrdväärset preemiat, mis antakse üle täna kell 16 Tallinna Raekojas. Võitjad valis kunstnike liidu volikogu ja Tallinna linna esindajaist koosnev žürii.

Uuendatud: 18:48 
Arhitektuur
Johannes Tralla Veneetsia biennaalil.Johannes Tralla Veneetsia biennaalil.
ERR Veneetsias: biennaal uppuvas linnas on suur paradoks iseenesest

ERR-i korrespondent Johannes Tralla käis käesoleval nädalal kaasaegse kunsti ühel aasta tähtsündmusel ehk Veneetsia biennaalil.

Andrus VaarikAndrus Vaarik
Andrus Vaarik avastas veel avamata Balti jaama turuhoonet

"OP" andis Andrus Vaarikule valida arvustamiseks mõne teatrist erineva valdkonna. Vaarik valis arhitektuuri ja edastas saates oma muljed vastvalminud Balti jaama turuhoone kohta.

MUUSIKA
Hirvo Surva
Hirvo Surva: minu jaoks on Eesti laulupidu oma kultuuri ja keele kandja

ETV saates "Suud puhtaks" pakkus Mihhail Kõlvart välja, et laulupeo repertuaaris võiks olla ka mõni venekeelne lugu. "Ringvaates" arutleti sel teemal laulupeo dirigendi Hirvo Survaga.

Arvamus
Mikk PärnitsMikk Pärnits
Mikk Pärnitsa vastus Berk Vaherile: kaitsekõne hipiplikale

Sain ka osaks suurest arutelust, kus Eestist minema tõmmanud neiu avaldas oma mõtteid Müürilehes. Sünkroonsusena veetsin just eile aega abielus ja majalaenuga maadleva naisterahvaga. Ka tema on palju rännanud ja mujal elanud (Soome, Inglismaa, Holland) ning ütles, kui sul on armastatu ja plaanid pulmi, siis ära tee seda. Ära raiska pulmadele seda raha, neile sugulastele, keda vaid kord elus näed. Võta see summa ja sõida armsamaga Eestist minema.

Urmas VadiUrmas Vadi
Urmas Vadi. Tänukõne

Kuidas läheb, Urmas Vadi? Lugege algselt värskes Vikerkaares ilmunud pihtimust ja saate hästi täpselt teada.

Mare Oja ja Elyna NevskiMare Oja ja Elyna Nevski
ERR.ee video: seminar "Interaktiivsus või infomüra muuseumis?", osa 2

15. mail toimus Tallinnas Okupatsioonide muuseumis kolmas kõigile Eesti muuseumidele mõeldud ICOM Eesti korraldatud seminar "Interaktiivsus või infomüra muuseumis?", mis tõi lavale Jaanus Kase, Linnar Viigi, samuti mitmed Eesti muuseumidele interaktiivseid lahendusi loonud disainerid, aga ka teadurid, kes uurisid info vastuvõtmise muutmist generatsioonide kaupa ning infomüra mõju õppeprotsessile. ERR kultuuriportaal kandis üle pärastlõunase osa, järgneb teine video sündmusest.

Damien Hirsti näitus "Treasures from the Wreck of the Unbelievable"Damien Hirsti näitus "Treasures from the Wreck of the Unbelievable"
Eha Komissarov: Damien Hirst tegi endast brändi

"OP" käis Veneetsia biennaalil, kuid külastas lisaks sellele ka maailma rikkaima kunstniku Damien Hirsti näitust "Treasures from the Wreck of the Unbelievable". Oma arvamuse nii sellest näitusest kui ka Hirsti fenomenist laiemalt andis Eha Komissarov.

Html Plokk
Html Plokk