Arvustus. HÕFF 2017 – õudne, mis seal Haapsalus toimub ({{commentsTotal}})

Nabwana I.G.G
Nabwana I.G.G "Bad Black" Autor/allikas: Kaader filmist

Seekordne, 12. järjestikust aastat toimunud Haapsalu Õudus- ja Fantaasiafilmide Festival sai siiski toimuda, hoolimata kohalike jumalakartlike humoorikast vastasseisust, ning kultuurimaja saalid täitusid õõvaentusiastidega pea sama kiiresti kui jõuad öelda "verised köndid ja mulisev sisikond tekitavad meis selle kõige õndsama une".

Et lõpetada käesolev ülevaade positiivsel noodil, alustame n-ö põhjast ja kõnetame kõigepealt miinuspooli. Sarnaselt eelmisele aastale üllatas ka tänavune festival suure hulga keskpäraste trillerite ja õuduse asemel pigem lollusele kalduvate linateostega. Üsna ettearvatav ja ebausutavate karakteritega täidetud Hispaania krimidraama "Nähtamatu külaline", hea näitlejatööga, ent Austraalia survival-horrori klassiku "Wolf Creek" kandadest kaugele maha jääv "Tappev maa" ja loodetult naljakas, ent oodatult ebaintrigeeriv Jaapani kaijū-film "Koletis nimega Mono" – kõik filmid, mille teistkordne vaatamine oleks pigem piin.

Samas, kui antaks valida, kas vaadata veel kolm korda kõiki nimetatud filme või vaadata veel ühe korra väikeses saalis linastunud muusik-režissööri Flying Lotuse film-muusikavideot "Kuso", siis valiks siinkirjutaja kõhklematult esimese variandi. Siinkohal tuleb mainida, et kohutavaks ei osutunud mitte "Kuso" kurikuulsad mäda-, kasvaja-, peenise-, ekskremendi- ja pärakukrevetistseenid, vaid üleüldine seosetus ning nii stoori kui hea huumori absoluutne puudumine.

Keskmistele ja natukene ülalpoolsetele astmetele jäid avafilm "Väikesed kuritööd" (Evan Katzi eelmine täispikk film "Kallis lõbu" hiilgas oma originaalsusega väga palju enam), Prantsusmaa-Belgia "Toorelt" (kenasti lahti hargnev ja inimkarnivooridest tudengite värske lemmikfilm) ning 16 aastat kadunud olnud ja teleteatri kategooriasse kalduv "Džunglilõks" (mille kohta ütles keegi tabavalt "Twin Peaks on acid and in a jungle").

Festivali parimaks kogemuseks osutus mõnevõrra ootamatult Uganda kinokunst. 2016. aastal väidetavalt 65-dollarilise eelarvega valminud märulifilm näitas täiuslikult koha kätte kõikidele tänavusel HÕFFil publikuni jõudnud filmidele. Nähtud nn "Ugandan supa action!!" kujutas endast Subaru mudelautode, hirmkoleda arvutigraafika, professionaalse amatörismini lihvitud näitlejatööde, kõikvõimalike Hollywoodi märulikangelaste (ja Bill Murray) name-droppimis´e ning filmile laivis kaasaelava ja šedöövri geniaalse süžeega kurssi viiva jutustaja mesimagusat mikstuuri, mis pole mitte lihtsalt ennenägematu, vaid lausa revolutsiooniline. Kulla HÕFFi korraldustoimkond, kui õudusfilmižanrist viimaste aastate eeskujul kaugeneda, siis just SEE on film, millesuguseid peaks teie suurepärase festivali kavas rohkem olema.

Méliès´i lühifilmide võistlusprogrammil oli silmapaistvaid lühikaid kaks: "Tunnel" (kena düstoopiline nägemus tulevikuühiskonnast, aga üht konkreetset sõnumit kandev silt oleks võinud ilmuda filmi lõpus) ning soomlaste "Pagana jänesed" ("Soome-naljakas" satanismihuumor, mis on oivaliselt taevalik).

Ja läbi ta sai. Meelde jäi väide paljude HÕFFil kohatud inimeste pudrumulkudest: "Ma pole veel ühtegi õudset filmi näinud!", mis võib küll tunduda taevaliku sõnumina kõikidele pastoritele, aga võiks mõjuda pigem sõbralikult torkava utsitusena ilusa festivali väsimatutele veduritele. Carry on then!

Toimetaja: Madis JärvekülgLeelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal: minu lugu on minu lugu

Juubilar Leelo Tungal vestleb Ilona Martsoniga juuni Loomingus. Lugege tervet intervjuud ka ERR kultuuriportaalist.

Anna ŠkodenkoAnna Škodenko
Selgusid Köler Prize´i nominendid

Näituse "Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum" avamisel selgusid järgmise aasta kevadel EKKMis toimuva "Köler Prize 2018" nominendid – EKKMi juhatus otsustas Köler Prize’i kaasaegse kunsti auhinnale nomineerida järgnevad kunstnikud: Anna Škodenko, Holger Loodus, Taavi Talve, Tanja Muravskaja ja Tarvo Hanno Varres.

FILM
Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

TEATER
Triinu Sikk
Teatraalne kaamera. Triinu Sikk, "Unistajad"

ERR kultuuriportaal jätkab sarjaga, milles Tartu Ülikooli teatriteaduse magistrandid arvustavad lavastusi videoformaadis, filmijaks UTTV, projekti algatajaks õppejõud Ott Karulin.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

KUNST
Banksy töö Calais´ põgenikelaagris.
Arvatakse, et Goldie paljastas tänavakunstnik Banksy identiteedi

Suurbritannia trummi ja bassi produtsent Goldie viitas interneti audio-vestlussaates "Distraction Pieces" poolkogemata Banksy kunstist rääkides kellelegi Robile. Nüüd arvatakse, et muusik pidas silmas oma head sõpra Robert Del Najat, keda on varasemaltki Banksy nime all tegutsevaks peetud.

Arhitektuur
JaamahooneJaamahoone
Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuurimälestiseks

Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuuriministri käskkirjaga ehitismälestiseks. 1870. aastal ehitatud raudteejaam on Eesti üks vanemaid.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Esimese Haapsalu Tšaikovski festivali väljakuulutamine Tšaikovski restoranis.
Haapsalus tuleb esimene Tšaikovski festival

Peatselt saab Haapsalus osa omal ajal selles kuurortlinnas suvitanud vene helilooja Pjotr Tšaikovskile pühendatud festivalist.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Linnar Priimägi. Eesti luule vaskvanaema

Ütelgu feministid mis tahes, eesti naisluule jaguneb perioodideks teisiti kui meeste luuletatu: kuldajastu (Marie Under), hõbeajastu (Betti Alver, Kersti Merilaas), vahepealne vaskajastu ja nüüdne raudaeg: „Raud, see hukkav metall, ning rauast hukkavam kuldki / ilmusid nii... Voorus on võidetult maas...”

Keelesäuts. Pole vaja arvust numbrit teha

„Eesti eurolaulu poolfinaalil olid suured vaatajanumbrid.“ „Elektriautode müüginumbrid on kahanenud.“ Miks tuleks nendes lausetes „numbri“ asemel „arvu“ kasutada? Mis vahe ikkagi on arvul ja numbril?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.