Arvustus. Krimkandus neli miinusele ({{commentsTotal}})

Täiskuu ja reede 13.
Täiskuu ja reede 13. Autor/allikas: Reuters/ Scanpix

Uus raamat
Elme Väljaste
"Täiskuu, reede 13."
Tammerraamat (315 lk)

Aegamisi ja vastu tahtmist, nagu Pat Hobby päevi näinud kere, hakkab eesti krimikirjandus liikuma. Nagu siin maal kombeks, on raske töö naiste kaela jäetud, kes, nagu neile kombeks, selle kohusetundlikult ära teevad.

Proua Väljaste teose kohta võib kõigepealt öelda head. Et üldse ette on võetud. Meil ei ole korralikku roimajuttude rodu ette näidata. Kuigi vist ikka õpitakse varase Vilde surematut: "Raske käsi pandi tema õla pääle, madal hääl ütles: "Teie olete mõrtsukas!"". Mis edasi sai, ei mäleta. Nii et kuskile toetuda oleks. Aga mitte väga. Ju peab kõigepealt läbima maavillase ajastu, enne kui asjad peenemaks saab ajada.

Kõik on iseenesest korras. Tegevus läheb molutamata käima. On eradetektiiv, kes on väga ilus ja mehelik noormees ka veel. On mõnus vanamoeline mürgitamine. Eh, tahaks kohe öelda, juba mürgitamise eest tuleb plusspunkte anda. Kes selle peale ikka nii väga enam tuleks. Kuigi veel sada aastat tagasi oleks iga enam-vähem oma nimetust vääriv naisterahvas vabalt tüütule mehele keeduse teinud, mida keskmine joodijüri naljalt kahtlustadagi ei oskakski. Hakkas halb ja kööks.

On moodsamat ja vägivaldsemat. Kahtlasi uppunuid ja sissepõletamisi. On ikka põnevust ka ja kõik otsad saavad kokku sõlmitud.

Kolm pluss. Püüdlikkuse eest. Hea küll, neli miinus. Pealkiri vaimustas mõnda meest. Irvitage, skeptikud, täiskuu on olemas. Reede ja 13. on küll vaid sotsiaalne konstruktsioon, nagu suguliste uuringute magistrid ütleks. Aga täiskuu paiku elavnevad segased ja isegi muidu enam-vähem inimestega võib juhtuda. Kes ei usu, küsigu hullumajadest ja lõbumajadest järele.

Vapra eradetektiivi selgeltnägijavõimetega ema on ka raju. Siia on juba ette niisugune krutskite ja naljade võimalus sisse pandud, et ise tulevad. No aga nüüd noriks.

Omadussõnadest võinuks ükskõikse julmusega üle käia. Kohv, kui see pole just eiteamis, on niigi aromaatne. Kui see pole loo seisukohast tähtis, võib värvi või lõhna ülepea mainimata jätta. Silm jääb omadussõnade taha kinni.

Noortepärasuse – muud seletust otsida ei viitsi – pärast lisatud kiimasus tüütab. Võib-olla on asi vanuses, tahaks vahele jätta, aga siis kaob loo järg käest, mine tagasi kellegi alukatesse. Jällegi, kui ei ole tähtis, võib ära jätta.

Omaette lugu, kuidas tegelased räägivad. Nutt ja hala. Inimesed ei räägi nii. Või ehk ei ole ma tükk aega inimesi näinud ja lihtsalt ei tea, kuidas kõnepruuk vahepeal muutunud.

Pole ma veel kuulnud väljendit: "Astuge palun edasi minu kabinetti." Ega ma pole eriti kuskil büroos kunde olnud ka, võib-olla nendega räägitakse nii, et... Oh, ma ei hakka näiteid tooma. Venitaks oigamise liiga pikaks.

Kõnelused olnuks koht, kus igasugu roppused, nohid, ähid, muud parasiitsõnad omal kohal. Inimesed räägivad nii, vähe on neid, kes loengut peavad. Või Riigi Teatajat ette loevad. Mida siin kõik, seisusest sõltumata, üksteisele teevad. Ajab naerma seal, kus vist nii mõeldud ei olnud. Ülepea leiab ses kuhjatuses, üleseletamises, püüdlikkuses natuke seda, mis pole minu, vaid varemlugenu välja öeldud: proualt prouale.

Eesti krimkandusel on veel pikk tee minna, olgu või lätlasteni. Teekond algab ikka esimestest kobavatest sammudest. Ei tohiks maha karjuda, palun andeks.

Toimetaja: Madis JärvekülgSergei Zavjalov Põhjamaade luulefestivalil aastal 2005.Sergei Zavjalov Põhjamaade luulefestivalil aastal 2005.
Mida ma ka ei ütleks, loodan minagi millelegi

Intervjuu ühe mõjukaima ulguvene poeedi Sergei Zavjaloviga juuni Vikerkaarest.

Banco De GaiaBanco De Gaia
Banco De Gaia: kipun käsitlema helisid nende kultuurilist konteksti silmas pidamata

Tänavuse Kukemuru Ambienti peaesineja, Inglismaa eksootilise ambient-techno pioneer Banco De Gaia räägib kultuuriportaalile oma loome printsiipidest, aga kiidab muu hulgas ka Meisterjaani uut albumit.

FILM
Christopher Nolan "Dunkirk"
Arvustus. "Dunkirk" - visuaalse loojutustamise meistriklass

Uus film kinolevis
"Dunkirk"
Režissöör: Christopher Nolan
Osades: Tom Hardy, Mark Rylance, Kenneth Branagh, Fionn Whitehead, Cillian Murphy, Harry Styles, Barry Keoghan
8,5/10

TEATER
R.A.A.A.M "Vanapagan"
Ivo Uukkivi kehastub Kernu mõisas vanapaganaks

Juulis kehastub Ivo Uukkivi vaid seitsmel korral taas vanapaganaks. Kernu mõisas mängitakse sel ja järgmisel nädalal Jakuutia lavastaja Sergei Potapovi lavastust "Vanapagan".

KIRJANDUS
E-raamatud.
E-raamatut teenusena käsitlev seadus pidurdab e-raamatukogude arengut

Eesti e-raamatukogude arengut pidurdab ajale jalgu jäänud seadusandlus, mis käsitleb e-raamatut kui teenust, mitte raamatut - autorid ei saa laenutamise eest hüvitist ning e-raamatutele ei kehti paberraamatute käibemaksusoodustus. Kultuuriväärtuste asekantsler Tarvi Sits loodab laenutushüvitistele lähemale jõuda järgmisel aastal.

KUNST
17. Kohila sümpoosion
Arvustus. Kohila sümpoosion ja Karin Kalmani isikunäitus

17. Kohila sümpoosion
Tohisoo mõisas 29.06–16.07.

ja

Karin Kalmani isikunäitus "Ideaalmaastik. Maa, puu, tuli, vesi"
HOP galeriis 17.07–1.08.

Arhitektuur
Ackermanni loomingut uuritakse ka Karuse kirikus.Ackermanni loomingut uuritakse ka Karuse kirikus.
Christian Ackermanni loomingut uuriv projekt jõudis Karusele

Mullu Tallinna toomkirikus alguse saanud Christian Ackermanni loomingut uuriv projekt on jõudnud sellesse etappi, et on alanud tööd maakirikutes. Mõne nädala eest uuriti Martna kirikut ja nüüd on tähelepanu all Karuse kantsel ja altariskulptuurid. Lisaks toodi Karusele analüüsideks ka Lihula kirikust pärinevad Ackermanni puuskulptuurid.

JaamahooneJaamahoone
Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuurimälestiseks

Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuuriministri käskkirjaga ehitismälestiseks. 1870. aastal ehitatud raudteejaam on Eesti üks vanemaid.

MUUSIKA
Mägede Hääl
Arvustus. Mägede Hääl muutis festivaliplatsi jaburate sümbolite keeriseks

Festival Mägede Hääl
15. juulil Eesti kaevandusmuuseumis

Arvamus
öööööööö
Tamur Tohver. Suveöö unenägu

Ennegi olen viidanud, et eesti keel on lisaks kaunidusele ka ülitabav. "Vaimustama" tähendab kedagi või midagi vaimuga täitma. "Vaimustuma" tähendab toredat seisundit: vaim tuli peale. Oled ju kuulnud küll, et no ei tule vaimu peale... või vastupidi, minu vaim on küll valmis!

Jim Ashilevi lugemismaratonilJim Ashilevi lugemismaratonil
Jim Ashilevi: eesti keeles ei saa filosofeerida

Essee alternatiivmuusika keskel üles kasvamisest, mis avaldati esmakordselt TÜ Viljandi kultuuriakadeemia 65. aastapäeva esseekogumikus "Omakultuurist ja oma kultuurist".

Keelesäuts. Pole vaja arvust numbrit teha

„Eesti eurolaulu poolfinaalil olid suured vaatajanumbrid.“ „Elektriautode müüginumbrid on kahanenud.“ Miks tuleks nendes lausetes „numbri“ asemel „arvu“ kasutada? Mis vahe ikkagi on arvul ja numbril?

Riigikogu hoone.Riigikogu hoone.
Jaak Valge. Tee teise rahvahääletuseni: ekslike otsuste paraad

13.-15. augustil 1932. aastal toimus Eesti rahvahääletus põhiseaduse muutmise küsimuses. Riigikogus välja töötatud eelnõu kukkus referendumil ülinapilt läbi. Lugege ajalooartikli kokkuvõtet, täismaterjal ilmus värskes Tunas number 75.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.