Arvustus. Krimkandus neli miinusele ({{commentsTotal}})

Täiskuu ja reede 13.
Täiskuu ja reede 13. Autor/allikas: Reuters/ Scanpix

Uus raamat
Elme Väljaste
"Täiskuu, reede 13."
Tammerraamat (315 lk)

Aegamisi ja vastu tahtmist, nagu Pat Hobby päevi näinud kere, hakkab eesti krimikirjandus liikuma. Nagu siin maal kombeks, on raske töö naiste kaela jäetud, kes, nagu neile kombeks, selle kohusetundlikult ära teevad.

Proua Väljaste teose kohta võib kõigepealt öelda head. Et üldse ette on võetud. Meil ei ole korralikku roimajuttude rodu ette näidata. Kuigi vist ikka õpitakse varase Vilde surematut: "Raske käsi pandi tema õla pääle, madal hääl ütles: "Teie olete mõrtsukas!"". Mis edasi sai, ei mäleta. Nii et kuskile toetuda oleks. Aga mitte väga. Ju peab kõigepealt läbima maavillase ajastu, enne kui asjad peenemaks saab ajada.

Kõik on iseenesest korras. Tegevus läheb molutamata käima. On eradetektiiv, kes on väga ilus ja mehelik noormees ka veel. On mõnus vanamoeline mürgitamine. Eh, tahaks kohe öelda, juba mürgitamise eest tuleb plusspunkte anda. Kes selle peale ikka nii väga enam tuleks. Kuigi veel sada aastat tagasi oleks iga enam-vähem oma nimetust vääriv naisterahvas vabalt tüütule mehele keeduse teinud, mida keskmine joodijüri naljalt kahtlustadagi ei oskakski. Hakkas halb ja kööks.

On moodsamat ja vägivaldsemat. Kahtlasi uppunuid ja sissepõletamisi. On ikka põnevust ka ja kõik otsad saavad kokku sõlmitud.

Kolm pluss. Püüdlikkuse eest. Hea küll, neli miinus. Pealkiri vaimustas mõnda meest. Irvitage, skeptikud, täiskuu on olemas. Reede ja 13. on küll vaid sotsiaalne konstruktsioon, nagu suguliste uuringute magistrid ütleks. Aga täiskuu paiku elavnevad segased ja isegi muidu enam-vähem inimestega võib juhtuda. Kes ei usu, küsigu hullumajadest ja lõbumajadest järele.

Vapra eradetektiivi selgeltnägijavõimetega ema on ka raju. Siia on juba ette niisugune krutskite ja naljade võimalus sisse pandud, et ise tulevad. No aga nüüd noriks.

Omadussõnadest võinuks ükskõikse julmusega üle käia. Kohv, kui see pole just eiteamis, on niigi aromaatne. Kui see pole loo seisukohast tähtis, võib värvi või lõhna ülepea mainimata jätta. Silm jääb omadussõnade taha kinni.

Noortepärasuse – muud seletust otsida ei viitsi – pärast lisatud kiimasus tüütab. Võib-olla on asi vanuses, tahaks vahele jätta, aga siis kaob loo järg käest, mine tagasi kellegi alukatesse. Jällegi, kui ei ole tähtis, võib ära jätta.

Omaette lugu, kuidas tegelased räägivad. Nutt ja hala. Inimesed ei räägi nii. Või ehk ei ole ma tükk aega inimesi näinud ja lihtsalt ei tea, kuidas kõnepruuk vahepeal muutunud.

Pole ma veel kuulnud väljendit: "Astuge palun edasi minu kabinetti." Ega ma pole eriti kuskil büroos kunde olnud ka, võib-olla nendega räägitakse nii, et... Oh, ma ei hakka näiteid tooma. Venitaks oigamise liiga pikaks.

Kõnelused olnuks koht, kus igasugu roppused, nohid, ähid, muud parasiitsõnad omal kohal. Inimesed räägivad nii, vähe on neid, kes loengut peavad. Või Riigi Teatajat ette loevad. Mida siin kõik, seisusest sõltumata, üksteisele teevad. Ajab naerma seal, kus vist nii mõeldud ei olnud. Ülepea leiab ses kuhjatuses, üleseletamises, püüdlikkuses natuke seda, mis pole minu, vaid varemlugenu välja öeldud: proualt prouale.

Eesti krimkandusel on veel pikk tee minna, olgu või lätlasteni. Teekond algab ikka esimestest kobavatest sammudest. Ei tohiks maha karjuda, palun andeks.

Toimetaja: Madis JärvekülgArvo Kukumäe ärasaatmineArvo Kukumäe ärasaatmine
Galerii ja video: Arvo Kukumägi saadeti viimsele teekonnale

Laupäeva pärastlõunal saadeti näitleja Arvo Kukumägi Sõpruse kinos leinatalitusel meie seast ära.

Gregg AllmanGregg Allman
Suri rockmuusik Gregg Allman

Ansambli The Allman Brothers Band asutajaliige Gregg Allman suri 69-aastaselt.

FILM
"Tschick"
Greta Varts andis uued filmisoovitused

"Terevisiooni" tuli külla filmikriitik Greta Varts, kes tõi esile, mida põnevat ka kinolinal neil päevil näidatakse.

TEATER
Ivar Põllu
Ivar Põllu: disko võib tulla ka ilma tsaaririigita

2. juunil esietendub Ugalas Paavo Matsini samanimelise romaani järgi "Gogoli disko", mille lavastas Ott Aardam ning dramatiseeris ja muusikaliselt kujundas Ivar Põllu Tartu Uuest Teatrist. Asjaosalised arutavadki nüüd selle üle, mis disko käib, kas tsaaririik on ulme ja kas Viljandi on Eesti antikvariaat.

KIRJANDUS
Reet Hiiemäe
Folkloristika aastapreemia laureaat on Reet Hiiemäe

Eesti folkloristika aastapreemia 2016. aastal tehtud töö eest pälvis Reet Hiiemäe

KUNST
Merike Estna tutvustamas enda kunstnikupraktikat, istutakse Estna vaiba-installatsioonil.
Estna Merikese lendav vaip

Etüüd kunstnikust töö juures.

Arhitektuur
Johannes Tralla Veneetsia biennaalil.Johannes Tralla Veneetsia biennaalil.
ERR Veneetsias: biennaal uppuvas linnas on suur paradoks iseenesest

ERR-i korrespondent Johannes Tralla käis käesoleval nädalal kaasaegse kunsti ühel aasta tähtsündmusel ehk Veneetsia biennaalil.

Andrus VaarikAndrus Vaarik
Andrus Vaarik avastas veel avamata Balti jaama turuhoonet

"OP" andis Andrus Vaarikule valida arvustamiseks mõne teatrist erineva valdkonna. Vaarik valis arhitektuuri ja edastas saates oma muljed vastvalminud Balti jaama turuhoone kohta.

MUUSIKA
Arvo Pärt
Arvo Pärdile anti üle paavsti kultuurinõukogu tunnustus "Per artem ad Deum"

Poola Vabariigi suursaatkonnas Tallinnas toimus täna tseremoonia, mille käigus anti Arvo Pärdile üle paavsti kultuurinõukogu medal „Per artem ad Deum“ („Kunsti kaudu Jumala poole“). Medali saajaid tunnustatakse kultuurialaste saavutuste eest, mis on aidanud oluliselt kaasa dialoogi loomisele eri kultuuride vahel kaasaegses maailmas ning seeläbi innustanud inimesi arendama enda ainukordsust.

Arvamus
Tamur TohverTamur Tohver
Tamur Tohver: ei tohi. magama. jääda

Me kaotame selle sõja päris kindlasti. Selle sõja, mida veel ei ole. Mis peagi puhkeb. Kui me oma pisikese aru ja iibega ei taipa märgata midagi, mis meile antud kosmosest ammu enne kui 700 aastat, mida millegipärast eestluse vanuseks peetakse.

Urmas VadiUrmas Vadi
Urmas Vadi. Tänukõne

Kuidas läheb, Urmas Vadi? Lugege algselt värskes Vikerkaares ilmunud pihtimust ja saate hästi täpselt teada.

"Kirjandusministeerium", Kristiina Ehin"Kirjandusministeerium", Kristiina Ehin
Kristiina Ehin: hea luuletus on puhas jõud

Kas sina oled täna juba kohtunud? Kellega? Kohtumised võivad aset leida nii pereringis kui ka sõpradega, kohtuda saab kirjanduslike eelkäijate, emakeele või argipäevaga… Pille-Riin Larm kõneles mitmesugustest kohtumistest, aga ka emadest, sõprusest ja vaprusest Kristiina Ehiniga, kel ilmus äsja uus luulekogu "Kohtumised".

Damien Hirsti näitus "Treasures from the Wreck of the Unbelievable"Damien Hirsti näitus "Treasures from the Wreck of the Unbelievable"
Eha Komissarov: Damien Hirst tegi endast brändi

"OP" käis Veneetsia biennaalil, kuid külastas lisaks sellele ka maailma rikkaima kunstniku Damien Hirsti näitust "Treasures from the Wreck of the Unbelievable". Oma arvamuse nii sellest näitusest kui ka Hirsti fenomenist laiemalt andis Eha Komissarov.

Html Plokk
Html Plokk