Kārlis Vērdiņš tuleb Contraga kohtuma ({{commentsTotal}})

Kārlis Vērdiņš
Kārlis Vērdiņš Autor/allikas: satori.lv

Läti kaasaegse kirjandus- ja kultuurielu üks põnevamaid luuletajaid, kriitikuid ja kirjandusteoreetikuid Kārlis Vērdiņš kohtub 13. mail kell 17 kirjandusfestivali Prima Vista raames Tartu Kirjanduse Majas vestlusringis hea tuttava Contraga. Juttu tuleb kindlasti luulest, aga ka eestlaste ja lätlaste kultuurisuhetest üldisemalt.

Üritus on inglise keeles, järeltõlkega eesti keelde.

Kārlis Vērdiņši proosaluulet võib iseloomustada kui õrna, intiimset ja elavat, mis sageli paljastab ebamugavaid tõdesid. Teda on nimetatud oma aja kõige ausamaks Läti luuletajaks. Avaldas oma esimese luuleraamatu üsna noores heas, mis tema sõnutsi on ainult hea. Seda seetõttu, et noore ea värsid tekitavad piinlikustunnet, mis innustab teda uusi värsse kirjutades rohkem pingutama. Vērdiņšit iseloomustab ka tema pidev kohalolu rahvusvahelisel tasandil.

Tema viimane luulekogu „Pieaugušie“ („Täiskasvanud“) (2015) pälvis 2016. aastal Läti kirjanduse aastaauhinna. Kirjanduskriitik Anda Baklāne on öelnud, et Vērdiņš reflekteerib oma värssides hasartselt oma kaasaega – inimeste mõttelaadi, harjumusi, traditsioone ning institutsioone. Tema intonatsioon on väljendusrikas ja uuriv. Ta on korraga südamlik, pilkav, häbitu.

Vērdiņš on lisaks kirjanikuteele valinud ka kriitiku, tõlkija ja kirjandusteoreetiku rolli, olles avaldnud mitmeid artikleid nii läti kui ka võõrkeeltes. Ta on sõnanud, et asus kriitikat kirjutama nördimusest, kuna märkas vähest huvipuudust luuleraamatute vastu. Tema eesmärk oli taasäratada inimeste tähelepanu ja näidata, kuivõrd palju head luulet ootab oma publikut. Lisaks tunneb ta aktiivselt muret nii Läti kultuuriajakirjanduse rahastamise kui ka debüütraamatute avaldisvõimaluste suhtes.

Üritus on osa kirjandusfestival Prima Vista programmist.

Toimetaja: Valner ValmeVince Staples lõkke ääres uues videos.Vince Staples lõkke ääres uues videos.
Päeva video: Vince Staples - "Rain Come Down"

Täna ilmus räppar Vince Staples´i uus album "Big Fish Theory" ning juba varem, koostöös Ty Dolla $ign´iga avaldatud lugu "Rain Come Down" sai värske video.

Leelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Klaudia Tiitsmaa
Ugala publik valis lemmikud

Ugala teatris etendus eile, 21. juunil viimast korda suvelavastus „Gogoli disko“. Lõpuaplausi järel kuulutati Ugala suurel laval välja publikupreemia Kuldõun 2017 laureaadid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Arvo Pärt kuulsa vannitoariiuli juures oma teose partituuri uurimas
Maria Mölder. Sissevaade Arvo Pärdi ülikooli argipäeva

19. juunil asetatakse Arvo Pärdi keskusele pidulikult nurgakivi. Uus hoone avatakse juba vähem kui pooleteise aasta pärast, 2018. aasta hilissügisel. Millised ettevalmistustööd keskuses praegu käsil on, selgus vestluses, kus osalesid Arvo Pärdi Keskuse nõukogu liige Nora Pärt, tegevjuht Anu Kivilo, toimetaja ja muusikateadlane Kristina Kõrver ning arhivaar Anneli Kivisiv.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.