Kirikupühade puhul kõlas Arvo Pärdi "Passio" mitmel pool maailmas ({{commentsTotal}})

Arvo Pärt
Arvo Pärt Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Arvo Pärdi mahukas suurteos "Passio" jõudis kirikupühade puhul esitusele paljudes maades. Priit Kuusk tegi Arvo Pärdi keskuse andmete põhjal kokkuvõtte.

Arvo Pärdi "Passio" on 75 minutit kestev oopus, mis valmis 1982. aastal, üsna pärast seda, kui helilooja oli koos perega lahkunud Nõukogude Eestist. "Passio" (ehk "Johannese passiooni") täispikk nimi on "Passio Domini nostri Jesu Christi secundum Joannem" ja see on loodud ladinakeelsel tekstil baritonisolistile (Jeesus), soolotenorile (Pilatus), soolovokaalkvartetile, koorile, viiulile, oboele, tšellole, fagotile ja orelile. Teose tellis Baieri ringhääling Saksamaal. Esiettekanne toimus Münchenis 1982. aasta novembris. "Passio" on kolmel korral plaadile jäädvustatud, plaadifirmadeks ECM New Series, Finlandia ja Naxos.

Esituste pikka rida alustab ettekanne 1. aprillil Hollandis Utrechti imekaunis XVI sajandist pärit Toomkirikus, kus teose esitajaiks olid Toomkiriku koor ning solistid. Toomkoor annab kuus umbes 4-5 kontserti, kandes ette peamiselt suurvormis teoseid. Koori juhatab Remco de Graas.

Järgnevad Pärdi ettekanded Ühendkuningriigis. 4. aprillil kõlas "Passio“ Oxfordis kirikus St. Michael at the North Gate solistide ja Façade Ensemble'i baasil, orelil Alex Goodwin, juhatas Benedict Collins Rice, kava kordus 6. IV Paddingtoni St. Jamesi kirikus, 7. IV Peterborough' kirikus St. John de Baptist ja 12. IV Ely katedraalis, mida peetakse maailma suurimaks keskaegseks sakraalehitiseks. Teine esitus leidis aset 4. aprillil Brightonis, seal oli kontserdipaigaks St. Bartholomew's Church, ettekanne kiriku koori ja solistide osalemisel, mida juhatas William K. Trafka.

Santiagos leidis 4. ja 5. aprillil aset "Passio“ Tšiili esmaettekanne, laulsid Concerto Vocale ja solistid, juhatas Víctor Alarcón, kelle repertuaaris on ka Pärdi "Te Deum“. kontserdipaikadeks olid Tšiili katoliku ülikooli (UC) Extensióni keskus ja UC Campus Oriente.

Taas "Passio'ga“ Hollandisse. 8. aprillil oli Pärdi teos ettekandel Tilbury Teatris, esitajaiks Gesualdo Consort ja Musica Poetica. 9. aprillil, Palmipuude pühal kõlas see Amersfoortis, St. Franciscus-Xaveriuse kirikus, ja Pärti laulis koor Vocaliber koos solistidega, juhatas Rob Holleman.

USAs Worcesteris (MA), tõid Trinity Choir ja St. John's Schola Cantorum palmipuude pühal 9. aprillil ettekandele Pärdi "Passio“, juhatas Mark Mummert. "Passio“ oli sel päeval kavas ka Saksamaal Gleesis Maria Laachi benediktiinikloostris, esines Cappella Lacensis, juhatas Philippe Meyer.

Kaks sedakorda viimast ettekannet: UK-s Lancashire'i Blackburni katedraalis esitasid Pärdi teose Samuel Hudsoni juhatusel The Renaissance Singers ja Lucerna Insieme (12. IV). "Passio“ kõlas Suurel Reedel veel Kanadas Edmontoni Winspear Centre'is, esitajaiks Pro Coro Canada, organist Jeremy Spurgeon ja solistid Michael Zauggi juhatusel. Jeesuse osas oli David McCune, Pilatuse partiid laulis Oliver Munar.

Maikuu algusnädalal. 2. mail esitas Berg Orchestra Arvo Pärdi "Sequentia“ Tšehhi esiettekandena Praha Püha Kirilluse ja Metodiuse kirikus, juhatas Pavel Šnajder. Pärdi teos kõlas kõrvuti Sofia Gubaidulina oopusega "Seitse sõna“. 3. mai silmapaistvaks sündmuseks kujunes New Yorkis taas, ka nüüd bütsantsi stiilis Holy Trinity Churchis ja sama kavaga kontsert "Sounding the Sacred“, mida esitati Arvo Pärdi rahvusvahelisel konverentsil kuu aega tagasi – "Stabat Mater“, "Trivium“, "De profundis“, "Saara oli 90-aastane“ ja "Stabat Mater“. Esinejaiks olid Antwerpeni Goeyvaerts Trio suurema koosseisuga, Yousif Sheronick löökpillidel ja Andrew Shenton orelil.

Brasiilias São Paulo Theatro Municipalis alustab Orchestra Sinfônica Municipal de São Paulo 5. ja 6. mail oma kava Arvo Pärdi "Cantusega Benjamin Britteni mälestuseks“, ettekandeid juhatab Roberto Minczuk, kes on praegu ka Kanadas Calgary Sümfooniaorkestri muusikadirektor.

Tõnu Kaljuste võrreldamatut missiooni Arvo Pärdi loomingu tutvustajana jätkab tema viiuldajast-dirigendist poeg Andres Kaljuste. Täna dirigeerib ta Soomes Korsholmi kirikus kevadkontserti, kus kava avab Pärdi "Orient & Occident“ ning lõpetab maestro värskeim orkestrioopus "Greater Antiphons“. Kaljuste käe all mängib Wegelius Kammarstråker. Tasuta kontserdi korraldab Martin Wegeliuse Instituut.

Toimetaja: Kaspar ViilupArvo Kukumäe ärasaatmineArvo Kukumäe ärasaatmine
Galerii ja video: Arvo Kukumägi saadeti viimsele teekonnale

Laupäeva pärastlõunal saadeti näitleja Arvo Kukumägi Sõpruse kinos leinatalitusel meie seast ära.

Gregg AllmanGregg Allman
Suri rockmuusik Gregg Allman

Ansambli The Allman Brothers Band asutajaliige Gregg Allman suri 69-aastaselt.

FILM
"Tschick"
Greta Varts andis uued filmisoovitused

"Terevisiooni" tuli külla filmikriitik Greta Varts, kes tõi esile, mida põnevat ka kinolinal neil päevil näidatakse.

TEATER
Ivar Põllu
Ivar Põllu: disko võib tulla ka ilma tsaaririigita

2. juunil esietendub Ugalas Paavo Matsini samanimelise romaani järgi "Gogoli disko", mille lavastas Ott Aardam ning dramatiseeris ja muusikaliselt kujundas Ivar Põllu Tartu Uuest Teatrist. Asjaosalised arutavadki nüüd selle üle, mis disko käib, kas tsaaririik on ulme ja kas Viljandi on Eesti antikvariaat.

KIRJANDUS
Reet Hiiemäe
Folkloristika aastapreemia laureaat on Reet Hiiemäe

Eesti folkloristika aastapreemia 2016. aastal tehtud töö eest pälvis Reet Hiiemäe

KUNST
Merike Estna tutvustamas enda kunstnikupraktikat, istutakse Estna vaiba-installatsioonil.
Estna Merikese lendav vaip

Etüüd kunstnikust töö juures.

Arhitektuur
Johannes Tralla Veneetsia biennaalil.Johannes Tralla Veneetsia biennaalil.
ERR Veneetsias: biennaal uppuvas linnas on suur paradoks iseenesest

ERR-i korrespondent Johannes Tralla käis käesoleval nädalal kaasaegse kunsti ühel aasta tähtsündmusel ehk Veneetsia biennaalil.

Andrus VaarikAndrus Vaarik
Andrus Vaarik avastas veel avamata Balti jaama turuhoonet

"OP" andis Andrus Vaarikule valida arvustamiseks mõne teatrist erineva valdkonna. Vaarik valis arhitektuuri ja edastas saates oma muljed vastvalminud Balti jaama turuhoone kohta.

MUUSIKA
Arvo Pärt
Arvo Pärdile anti üle paavsti kultuurinõukogu tunnustus "Per artem ad Deum"

Poola Vabariigi suursaatkonnas Tallinnas toimus täna tseremoonia, mille käigus anti Arvo Pärdile üle paavsti kultuurinõukogu medal „Per artem ad Deum“ („Kunsti kaudu Jumala poole“). Medali saajaid tunnustatakse kultuurialaste saavutuste eest, mis on aidanud oluliselt kaasa dialoogi loomisele eri kultuuride vahel kaasaegses maailmas ning seeläbi innustanud inimesi arendama enda ainukordsust.

Arvamus
Tamur TohverTamur Tohver
Tamur Tohver: ei tohi. magama. jääda

Me kaotame selle sõja päris kindlasti. Selle sõja, mida veel ei ole. Mis peagi puhkeb. Kui me oma pisikese aru ja iibega ei taipa märgata midagi, mis meile antud kosmosest ammu enne kui 700 aastat, mida millegipärast eestluse vanuseks peetakse.

Urmas VadiUrmas Vadi
Urmas Vadi. Tänukõne

Kuidas läheb, Urmas Vadi? Lugege algselt värskes Vikerkaares ilmunud pihtimust ja saate hästi täpselt teada.

"Kirjandusministeerium", Kristiina Ehin"Kirjandusministeerium", Kristiina Ehin
Kristiina Ehin: hea luuletus on puhas jõud

Kas sina oled täna juba kohtunud? Kellega? Kohtumised võivad aset leida nii pereringis kui ka sõpradega, kohtuda saab kirjanduslike eelkäijate, emakeele või argipäevaga… Pille-Riin Larm kõneles mitmesugustest kohtumistest, aga ka emadest, sõprusest ja vaprusest Kristiina Ehiniga, kel ilmus äsja uus luulekogu "Kohtumised".

Damien Hirsti näitus "Treasures from the Wreck of the Unbelievable"Damien Hirsti näitus "Treasures from the Wreck of the Unbelievable"
Eha Komissarov: Damien Hirst tegi endast brändi

"OP" käis Veneetsia biennaalil, kuid külastas lisaks sellele ka maailma rikkaima kunstniku Damien Hirsti näitust "Treasures from the Wreck of the Unbelievable". Oma arvamuse nii sellest näitusest kui ka Hirsti fenomenist laiemalt andis Eha Komissarov.

Html Plokk
Html Plokk