Toomas F. Aru Hannes Võrnole: Eesti eest!? ({{commentsTotal}})

Toomas F. Aru
Toomas F. Aru Autor/allikas: selfi

Toomas F. Aru tähistab kirjanik Mihhail Bulgakovi 126. sünniaastapäeva väikse vestega kirjaniku ja Eesti kaasaja ainetel.

"See on kaos (tõejärgne maailm), Toomas F. Aru."

"Ei," väitsin ma täiesti kindlalt vastu, "ei. Te peaksite esimesena, kallis Hannes Võrno, hoiduma juba selle sõnagi kasutamisest. See on miraaž, udu, fiktsioon." Ajasin oma lühikesed sõrmed hästi harali, mispeale laudlinal hakkasid nihelema kaks kilpkonna moodi varju. "Mida kujutab endast tegelikult see teie kaos? On see kepiga vanamutt? Nõiamoor, kes kõik klaasid puruks peksnud ja kõik lambid kustutanud? Aga teda ei ole ju üldse olemaski. Mida te selle sõnaga öelda tahate?! küsisin ma raevukalt ja vastasin tema eest ise: "Teate mis see on: kui mina hakkan selle asemel, et iga päev kultuuri korraldada, oma korteris koorilaulu harrastama, siis on mul kaos käes. Kui ma lähen klosetti ja hakkan seal, vabandage mind, potist mööda urineerima ja seda sama teeb ka mu elukaaslane, algab klosetis kaos. Järelikult ei ole see kaos klosettides, vaid meie peades. Ja see tähendab, et kui need baritonid miitingutel karjuvad "peksame kaost!" – siis ma naeran. Ma vannun teile, see ajab mind naerma. See tähendab, et nemad kõik, viimne kui üks, peaks ise endale vastu kukalt taguma. Ja nüüd, kui ta peksab endast välja kõik võimalikud hallutsinatsioonid ja asub kuure puhtaks rookima – oma otsest tööd tegema -, kaob kaos iseenesest! Ei saa kahte jumalat teenida! Ei ole võimalik ühel ja samal ajal trammiteid pühkida ja mingite hispaania kaltsakate saatust korraldada! See ei õnnestu kellelgi, Hannes, ja veel vähem inimestel, kes on arengus eurooplastest 50 aastat maha jäänud ja usuvad, et maa on lame või siis MMS on avalikuse eest varjatud imeravim…"

Mihhail Bulgakovi sünnipäevaks ja tema "Koera südame" ainetel.

Vaadake ka: Hannes Võrno postitust.

Toimetaja: Valner ValmeArvustus. Pliidi manu, seltsimehed!

Uus raamat

Olga ja Pavel Sjutkin
"Nõukogude kokakunst"
Inglise (!) keelest Eve Rütel
Tammerraamat
205 lk.

operett "Linnukaupleja"operett "Linnukaupleja"
Estonias esietendub Carl Zelleri operett "Linnukaupleja"

Rahvusooper Estonias esietendub homme Carl Zelleri operett "Linnukaupleja".

FILM
Terje Toomistu
Terje Toomistu: praegu on just õige aeg rääkida patsifismi ideest

Esimesel juunil esilinastub Sõpruse kinos Eesti-Saksa-Soome koostööfilm "Nõukogude hipid". "Ringvaate" stuudios käisid külas filmi režissöör ja stsenarist Terje Toomistu ning hipi Aksel Lampmann.

TEATER
Ivar Põllu
Ivar Põllu: disko võib tulla ka ilma tsaaririigita

2. juunil esietendub Ugalas Paavo Matsini samanimelise romaani järgi "Gogoli disko", mille lavastas Ott Aardam ning dramatiseeris ja muusikaliselt kujundas Ivar Põllu Tartu Uuest Teatrist. Asjaosalised arutavadki nüüd selle üle, mis disko käib, kas tsaaririik on ulme ja kas Viljandi on Eesti antikvariaat.

KIRJANDUS
Reet Hiiemäe
Folkloristika aastapreemia laureaat on Reet Hiiemäe

Eesti folkloristika aastapreemia 2016. aastal tehtud töö eest pälvis Reet Hiiemäe

KUNST
Merike Estna tutvustamas enda kunstnikupraktikat, istutakse Estna vaiba-installatsioonil.
Estna Merikese lendav vaip

Etüüd kunstnikust töö juures.

Arhitektuur
Johannes Tralla Veneetsia biennaalil.Johannes Tralla Veneetsia biennaalil.
ERR Veneetsias: biennaal uppuvas linnas on suur paradoks iseenesest

ERR-i korrespondent Johannes Tralla käis käesoleval nädalal kaasaegse kunsti ühel aasta tähtsündmusel ehk Veneetsia biennaalil.

Andrus VaarikAndrus Vaarik
Andrus Vaarik avastas veel avamata Balti jaama turuhoonet

"OP" andis Andrus Vaarikule valida arvustamiseks mõne teatrist erineva valdkonna. Vaarik valis arhitektuuri ja edastas saates oma muljed vastvalminud Balti jaama turuhoone kohta.

MUUSIKA
Arvo Pärt
Arvo Pärdile anti üle paavsti kultuurinõukogu tunnustus "Per artem ad Deum"

Poola Vabariigi suursaatkonnas Tallinnas toimus täna tseremoonia, mille käigus anti Arvo Pärdile üle paavsti kultuurinõukogu medal „Per artem ad Deum“ („Kunsti kaudu Jumala poole“). Medali saajaid tunnustatakse kultuurialaste saavutuste eest, mis on aidanud oluliselt kaasa dialoogi loomisele eri kultuuride vahel kaasaegses maailmas ning seeläbi innustanud inimesi arendama enda ainukordsust.

Arvamus
Tamur TohverTamur Tohver
Tamur Tohver: ei tohi. magama. jääda

Me kaotame selle sõja päris kindlasti. Selle sõja, mida veel ei ole. Mis peagi puhkeb. Kui me oma pisikese aru ja iibega ei taipa märgata midagi, mis meile antud kosmosest ammu enne kui 700 aastat, mida millegipärast eestluse vanuseks peetakse.

Urmas VadiUrmas Vadi
Urmas Vadi. Tänukõne

Kuidas läheb, Urmas Vadi? Lugege algselt värskes Vikerkaares ilmunud pihtimust ja saate hästi täpselt teada.

"Kirjandusministeerium", Kristiina Ehin"Kirjandusministeerium", Kristiina Ehin
Kristiina Ehin: hea luuletus on puhas jõud

Kas sina oled täna juba kohtunud? Kellega? Kohtumised võivad aset leida nii pereringis kui ka sõpradega, kohtuda saab kirjanduslike eelkäijate, emakeele või argipäevaga… Pille-Riin Larm kõneles mitmesugustest kohtumistest, aga ka emadest, sõprusest ja vaprusest Kristiina Ehiniga, kel ilmus äsja uus luulekogu "Kohtumised".

Damien Hirsti näitus "Treasures from the Wreck of the Unbelievable"Damien Hirsti näitus "Treasures from the Wreck of the Unbelievable"
Eha Komissarov: Damien Hirst tegi endast brändi

"OP" käis Veneetsia biennaalil, kuid külastas lisaks sellele ka maailma rikkaima kunstniku Damien Hirsti näitust "Treasures from the Wreck of the Unbelievable". Oma arvamuse nii sellest näitusest kui ka Hirsti fenomenist laiemalt andis Eha Komissarov.

Html Plokk
Html Plokk