Suure-Jaani muusikafestival paelub ka nooremat publikut ({{commentsTotal}})

Suure-Jaani muusikafestival
Suure-Jaani muusikafestival Autor/allikas: Jaanus Siim

Suure-Jaani festival (17.- 23. juunil) on maalähedasemaid ja eestimeelsemaid meil korraldatavatest. Festival väikelinnas ning selle ümbruskonnas on kogu Eestis harukordne – see on ühe valla sisukas muusikapidu, mis hoiab tähelepanu all heliloojate Kappide loomingut, samuti kõlab siin alati helilooja-klassiku Mart Saare looming. Nad kõik on pärit Suure-Jaani mailt.

Muusikapeo ürituste peakorraldaja on kuuendat aastat kultuurimaja direktorina Anneli Kundla, temaga koos kultuurimaja kunstiline juht Aire Levand. Vallavanem Tõnu Aavasalu toetab muusikapäevi igal võimalusel, üritusse on kaasatud teabejuhi ja filmikroonikuna Suure-Jaani vallavalitsusest ka ajalehe Leole peatoimetaja Leili Kuusk ning festivali iga-aastane fotograaf Jaanus Siim. Korraldamisel on abiks paljud kohalikud kultuurilembesed ja ettevõtlikud inimesed. Omanäoline muusikapidu pakub kodumaist igale maitsele ja eale ning on märgatavalt osanud endaga kaasa tuua ka nooremat huviliste ringi ja kuulajaskonda.

Festivali kunstiline juht ja selle üks asutajaid on muusikaakadeemia (EMTA) oreliprofessor Andres Uibo. Kogemustega muusikategelase ning interpreedina on ta Suure-Jaani festivali esinejate meeskonda kutsunud meie silmapaistvamad interpreedid, aatelised kaasamõtlejad meie rahvuskultuuri parima käekäigu nimel. Festival toimub otse Eestimaa südames, aga eestimeelseks ei tee seda ainult eesti muusika rohkus kavades, vaid mitmed palju sügavamal olevad asjad, milledest mõned on vaid aimatavad. Juba nüüd, neljapäeval 25. mai pärastlõunal kell 15 korraldab Suure-Jaani vallavalitsus heliloojate Kappide majamuuseumis oma festivali juubeli puhul ilmunud raamatu esitluse, raamat kannab pealkirja „Helisev vaikus. Suure-Jaani muusikafestival aastast 1998“.

Tänavu on muusikafestival taas enda hõlma alla võtnud ülemaalise vaimuliku laulupäeva, mis kannab nimetust „Üks kindel linn ja varjupaik“ ja leiab aset laupäeval 17. juunil. Enne seda, 16. juunil on festivali lipp heisatud vallavalitsuse lipuväljakul ning naabruses asuvas heliloojate Kappide majamuuseumis toimunud sissejuhatav kontsert „Isad ja pojad“ Artur Kapi ja Eugen Kapi ning Wolfgang Amadeus Mozarti ja Franz Xaver Mozarti muusikaga. Mängivad EMTA professorid Urmas Vulp ja Marje Lohuaru. Laupäeval avatakse Suure-Jaani kiriku rõdul ka Jaanus Siimu fotonäitus ning toimub festivaliprogrammi saatev aiakohvikute päev. Pärastlõunal esinevad kirikus kammerkoor Collegium Musicale ja kammerorkester Concerto BachFest, juhatab Endrik Üksvärav. Suure-Jaani laululaval toimub kell 18 vaimuliku laulupäeva pidulik kontsert, pühendatud reformatsiooni 500. aastapäevale, ja õhtul kell 22 kirikus veel muusikaline õhtupalvus, kus kõlab eesti vaimulik muusika.

Pühapäeva, 18. juuni pärastlõunal on sündmuseks Mati Turi ja Martti Raide duokontsert Kondase majas. Selles kavas kõlab kogunisti kolmteist Mart Saare soololaulu, samas veel Veljo Tormise ja Ester Mägi laululoomingut. Energia talu teemajas mängib kell 17 oma hispaania kava kitarrikunstnik Kirill Ogorodnikov. Õhtul laulab Suure-Jaani kirikus Eesti Rahvusmeeskoor Mikk Üleoja juhatusel, kavas Tõnu Kõrvits, Andres Uibo ja Andres Lemba.

Suure-Jaani festivali programmi kuuluvad juba aastaid keskpäevased kohtumised, lõunatunnid kohvikus Arturi Juures meie nimekate kultuuritegelastega. Seekord on huviliste ees teoloog ja rännumees Arne Hiob (erandina Kondase maja saalis), saksofonist Lembit Saarsalu, ansambel Kukerpillid, ooperiasjatundja Arne Mikk ja kunstiteadlane Harry Liivrand.

Esmaspäev, 19. juuni on festivalil rahvalik päev. Tääksi vesiveskis annab õhtul kontserdi ansambel Kukerpillid, pärastlõunal toimub VIII Mart Saare nime kandva lauljate konkursi I voor. 20. juunil on EMTA päev, mil toimub ka lauljate konkursi II voor. Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia sümfooniaorkester korraldab selle aasta lõpetajate galakontserdi siinse kooli suures saalis, seda juhatab Paul Mägi. Hilisõhtul esitab EMTA ooperistuudio Henry Purcelli ooperi, „Dido ja Aeneas“ Olustvere lossis. Suvealguse päeval 21. juunil annab Vanaõue puhkekeskuses kontserdi kammerorkester Concerto BachFest, siin kaastegev tänavuse festivali kuulsamaid soliste, viiuldaja Daniel Kogan Moskvast, soleerivad ka meie flötist Oksana Sinkova ja oma seadetega eesti rahvaviisidele Lembit Saarsalu. Hilisõhtul esineb festivali ainus väliskollektiiv Püha Danilovi kloostri meeskoor Moskvast, kontsert Suure-Jaani õigeusu kirikus.

Neljapäev, 22. juuni on festivalil Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri päev. Ka kontserdil Suure-Jaani kooli suures saalis on solistiks Daniel Kogan, dirigendiks kunagine briti imelaps, heliloojanagi tuntud Alexander Prior. Kõlab ka Eugen Kapi „Väike pidulik avamäng“ ja Artur Kapi „B-A-C-H“ viiulile ja orkestrile. Reedel 23. juunil tuleb festivali atraktiivne sookontserdiöö, päikesetõusukontserdil mängib soosaarel värskelt debüteerinud Eesti Sinfonietta. Siin kavas kõlab Antonio Vivaldi teoseid, Artur Kapi „Fugato ja andante cantabile“, Villem Kapi „Eleegia“ ning kava lõpetuseks Edvard Griegi „Hommikumeeleolu“. Keskpäeval esineb Suure-Jaani kirikus vokaalansambel Maneo ning õhtul kell 21 süttib lauluväljakul muusika saatel jaanituli.

Toimetaja: Valner Valme"Tempo" proovist."Tempo" proovist.
"Tempo" tegijad: pea on ka keha

19. augustil esietendub Noblessneri Sadamalinnakus tantsulavastus "Tempo". Selle tegijad rääkisid ERR kultuuriportaalile, kuidas tempot hoida ja maha võtta. Kokku mängitakse lavastust vaid viiel korral augustis. Järgmised etendused on 25., 26., 27. ja 28. augustil.

Kino ja Viktor Tsoi lauludKino ja Viktor Tsoi laulud
Elamus. Mama Anarhia

Kontsert

Tsoi laulud

Vennaskond, Like & Share, Огни большого города, DND, Идеальные люди

Tallinn, Harjumägi

15. august

"Plahvatuslik blond""Plahvatuslik blond"
Arvustus. Plahvatuslik, aga õnneks mitte blond film

Uus film kinos

“Plahvatuslik blond”

Lavastaja David Leitch

Osades Charlize Theron, James McAvoy, John Goodman

7/10

FILM
Carlotta (Marion Cotillard) tuleb pärast Indias New Dehlis veedetud aastaid tagasi Prantsusmaale nagu eksootiline lind, kes lendab aknast sisse, paneb plaadimängijasse esimese ettejuhtuva vinüüli ja tantsib oma endise mehe uuele naisele võidukat sõjatants
Tõnu Karjatse filmikomm. "Ismaeli vaimud" tungivad vaataja pähe

Prantsuse filmilooja Henry Clouzot on öelnud, et filmi jaoks pole vaja mingit kindlat tehnikat peale jätkuva avastamise, režissöör leiutab ise viisi ja tehnika, mis just talle kõige paremini sobib. Clouzot ütles seda küll Jean Cocteau filmi “Orpheus” (1945) kohta, kuid mõnes mõttes on see sobitatav ka universaalse loomevalemina, sest igal kunstnikul tekib tihti probleem just sobiva vormi leidmisega. Arnaud Desplechin on “Ismaeli vaimude” juures läinud isegi mitut teed, raamides ja lavastades ühte fiktsiooni ka teistlaadi, žanrilt ja stiililt erinevalt.

TEATER
Itaalia trupp MOTUS
Algas etenduskunstide festival SAAL Biennaal 2017

Rahvusvaheline etenduskunstide festival SAAL Biennaal leiab aset 15. - 27. augustil Tallinna teatrites ja linnaruumis.

Uuendatud: 21:38 
KIRJANDUS
Hans Luik
Suri kirjanik Hans Luik

Hans Luik
26.03.1927 – 13.08.2017

KUNST
Üks tubadest, mis ootab Paides Arvamusfestivali ajaks taaselustamist.
ERR.ee video. Paides nihestati ruumi

Paide Arvamusfestivali ajal võis näha põnevat ajutist näitust, millest jäädvustasime video. "Ruuminihe" on näitus, mis lõi eeskuju mahajäetud kohtade ellu äratamiseks ja püüdis elustada Paide tühje ruume ja linnapilti. Näitus hõlmas nelja Tallinna tänaval asuvat hoonet.

Arhitektuur
lendlend
Fotovõistlus bioTallinn ootab töid ja küsib, kas loodus on olemas

TAB 2017 teema on sel korral bioTallinn, mis seab küsimuse alla arusaamad loodusliku ja tehisliku piiridest. Antud fotovõistlus on inspireeritud samast ideest - selmet käsitleda loodust tasakaalus süsteemina, mida inimtegevus häirib ja lõhub, oletab bioTallinn, et loodust kui sellist ei ole olemas.

Uuendatud: 12:22 
Jõhvi haridusmaastikJõhvi haridusmaastik
Arhitektide liit tutvustab omavalitsuste projekte

10. - 27. augustini saab Eesti Arhitektuurimuuseumis tutvuda viie Eesti Arhitektide Liidu ja kohalike omavalitsute koostöös läbi viidud arhitektuurivõistluse materjalidega. Näitusel on väljas Narva ja Jõhvi uute linnakeskuste ideekavandid, Türi spordihoone ja Türi põhikooli õppehoone ideekavandid, Valga koolihoone ja spordihoone ning Saue uue vallamaja arhitektuurivõistluse tulemused. 

MUUSIKA
Ruja filmi esilinastus. Kino Artis.
Galerii: Esilinastus dokumentaalfilm Rujast

Täna esitleti Artises dokumentaalfilmi "Ruja – Keelatud!".

Arvamus
Uuringute teostamine Hermann Ride kappaltarilUuringute teostamine Hermann Ride kappaltaril
Keelesäuts. Teostada või mitte?

Võib juhtuda, et mööda suvise pealinna tänavat kõndides komistame otsa sildile, millele on kirjutatud: „Ettevaatust! Teostatakse parandustöid!“ Sama tõenäoline on lugeda ajalehest ametniku kinnitust, et „praamidega teostatakse Saaremaale reisijate vedamist“.

Aet Annist saates "Globaalne eestlane"Aet Annist saates "Globaalne eestlane"
Aet Annist: kuidas toimib inimene ühiskonnaliikmena?

Rainer Sternfeldi külaline podcast´i "Globaalsed eestlased" 23. saates oli sotsiaalantropoloog Aet Annist, kes oli hiljuti Inglismaal asuva Bristoli ülikooli õppejõud ning ühtlasi ka Tartu Ülikooli etnoloogia osakonna vanemteadur. 

"Deadpool""Deadpool"
Ära usalda filmikriitikuid (vähemalt mitte ülemäära)

Filmikriitika allakäigus on ennekõike süüdi kriitikud ise, kes ei süvene ega viitsi tööd teha.

Väikelaps ei oska ohtu tajuda. Väikelaps ei oska ohtu tajuda.
Tallinnas ja Helsingis toimub konverents kunstilisest moderniseerumisest

Täna algab Tallinna Ülikoolis ja Helsingi Ülikoolis konverents "End Games and Emotions: The Sense of Ending in Modern Literature and Arts", mis keskendub küsimusele, kuidas mõjutab meie häälestatus (tajud, meeleolud, aistingud, emotsioonid) meie maailmakogemust ja meie tegutsemist erinevates tähendusstruktuurides.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.