Rein Veidemann: üks epohh on Muru lahkumisega ümber saanud ({{commentsTotal}})

Rein Veidemann
Rein Veidemann Autor/allikas: Siim Lõvi/ ERR

Teisipäeval lahkus meie seast kirjandusteadlane ja kriitik, emeriitprofessor Karl Muru. Tema õpilane ja järglane Tartu Ülikooli kirjanduprofessuuri hoidjana Rein Veidemann mälestas Muru kommentaariga.

Rein Veidemann ütles, et sadades, kui mitte tuhandetes kodudes jääb professor Muru meenutama tema koostatud neljaköiteline "Sõnarine", mis võtab kokku kogu Eesti luuleloo. Sellist antoloogilist ülevaadet pole Veidemanni sõnul ei enne ega pärast ilmunud ja selle teevad eriti väärtuslikuks põhjalikud kommentaarid. Teine Muru elutöö on Betti Alveri elu- ja loominguloo talletamine, mis on Veidemanni ütluse kohaselt samuti jääva väärtusega.

"Kui me luulet loeme, siis me muidugi saame osa seal olevast elamusest või sõnumist, aga Karl Muru oli üks neist suurtest luule asjatundjatest, kes oskas luulest kirjutada nii, et lugeja tunne sai avaramaks, lisaseletuse. Luules väljendatud ilu leidis tema kommentaari abil võimenduse."

Karl Muru koolitas aastakümneid uusi Eesti kirjandusuurijaid, eesti keele ja kirjanduse õpetajaid. Armastus kirjanduse vastu oli Muru kreedo, rääkis Veidemann.

"Ta oli õppejõuna autorite suhtes ääretult diskreetne, aga ka nõudlik. Ta oli kõige paremas mõttes kirjandusteadlane, kes ei mõelnud välja mingisugust kontseptsiooni või mustrit ega surunud seda loojale peale. Ta lähtus loomingust endast, autorist ja ajastust, mis on tihedalt seotud. Ta oli selle, mida me nimetame võrdlevaks kirjandusteaduseks, tõeline esindaja."

Muru kaliibriga luule asjatundjaid Veidemanni sõnul enam Eestis palju alles jäänud ei ole.

"Õnneks üks tema õpilasi Arne Merilai on nende hulgas, Liivi uurijana tuntud Jüri Talvet – nemad võiks nimetada esindamaks seda Muru luule uurimise koolkonda. Aga selliseid vana kooli humaniste, õpetlasi, peab tunnistama, juurde tulnud ei ole. Ilmselt on ajad ka niisugused, mis ei ole seda soodustanud. Aeg soodustab ülikitsast spetsialiseerumist, üliteoretiseerimist, pihustumist erinevate üksikute autorite juurde, aga tervikpildi valdajaid jääb üha vähemaks. Muru oli üks viimaseid õpetlasi, kes seesugust lähenemist esindas. Üks epohh on sellega ümber saanud."

Veidemann lisas, et inimesena oli Muru ääretult tagasihoidlik, muhe, siiski kindlaid seisukohti omav väga hea kaasvestleja, mõõdukas, leebe ja usaldusväärne.

"Ääretult kindel oli alati tema läheduses olla."LeeloLeelo
Neidudekoor Leelo naasis Euroopa koorimängudelt kahe kuldmedaliga

Eile õhtul jõudis tagasi Eestisse üle-eestiline neidudekoor Leelo, kes pälvis 16. juulist kuni 23. juulini Riias toimunud 3. Euroopa koorimängudelt ning rahvaste grand prix’lt kaks kuldmedalit, Euroopa tšempionide tiitli ning rahvaste grand prix karika saatega folkloormuusika kategoorias.

Noored nutiseadmete käsitsejad.Noored nutiseadmete käsitsejad.
Keelesäuts. Käsitlema, käsitsema, käsitama

"Tänapäevane käsitlus kultuurist on meelelahutuslik." "Haridusteemade käsitus meedias on vildakas." "Vanemad inimesed ei oska nutivahendeid käsitleda."

FILM
Christopher Nolan "Dunkirk"
Arvustus. "Dunkirk" - visuaalse loojutustamise meistriklass

Uus film kinolevis
"Dunkirk"
Režissöör: Christopher Nolan
Osades: Tom Hardy, Mark Rylance, Kenneth Branagh, Fionn Whitehead, Cillian Murphy, Harry Styles, Barry Keoghan
8,5/10

TEATER
R.A.A.A.M "Vanapagan"
Ivo Uukkivi kehastub Kernu mõisas vanapaganaks

Juulis kehastub Ivo Uukkivi vaid seitsmel korral taas vanapaganaks. Kernu mõisas mängitakse sel ja järgmisel nädalal Jakuutia lavastaja Sergei Potapovi lavastust "Vanapagan".

KIRJANDUS
E-raamatud.
E-raamatut teenusena käsitlev seadus pidurdab e-raamatukogude arengut

Eesti e-raamatukogude arengut pidurdab ajale jalgu jäänud seadusandlus, mis käsitleb e-raamatut kui teenust, mitte raamatut - autorid ei saa laenutamise eest hüvitist ning e-raamatutele ei kehti paberraamatute käibemaksusoodustus. Kultuuriväärtuste asekantsler Tarvi Sits loodab laenutushüvitistele lähemale jõuda järgmisel aastal.

KUNST
17. Kohila sümpoosion
Arvustus. Kohila sümpoosion ja Karin Kalmani isikunäitus

17. Kohila sümpoosion
Tohisoo mõisas 29.06–16.07.

ja

Karin Kalmani isikunäitus "Ideaalmaastik. Maa, puu, tuli, vesi"
HOP galeriis 17.07–1.08.

Arhitektuur
Ackermanni loomingut uuritakse ka Karuse kirikus.Ackermanni loomingut uuritakse ka Karuse kirikus.
Christian Ackermanni loomingut uuriv projekt jõudis Karusele

Mullu Tallinna toomkirikus alguse saanud Christian Ackermanni loomingut uuriv projekt on jõudnud sellesse etappi, et on alanud tööd maakirikutes. Mõne nädala eest uuriti Martna kirikut ja nüüd on tähelepanu all Karuse kantsel ja altariskulptuurid. Lisaks toodi Karusele analüüsideks ka Lihula kirikust pärinevad Ackermanni puuskulptuurid.

JaamahooneJaamahoone
Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuurimälestiseks

Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuuriministri käskkirjaga ehitismälestiseks. 1870. aastal ehitatud raudteejaam on Eesti üks vanemaid.

MUUSIKA
Mägede Hääl
Arvustus. Mägede Hääl muutis festivaliplatsi jaburate sümbolite keeriseks

Festival Mägede Hääl
15. juulil Eesti kaevandusmuuseumis

Arvamus
öööööööö
Tamur Tohver. Suveöö unenägu

Ennegi olen viidanud, et eesti keel on lisaks kaunidusele ka ülitabav. "Vaimustama" tähendab kedagi või midagi vaimuga täitma. "Vaimustuma" tähendab toredat seisundit: vaim tuli peale. Oled ju kuulnud küll, et no ei tule vaimu peale... või vastupidi, minu vaim on küll valmis!

Jim Ashilevi lugemismaratonilJim Ashilevi lugemismaratonil
Jim Ashilevi: eesti keeles ei saa filosofeerida

Essee alternatiivmuusika keskel üles kasvamisest, mis avaldati esmakordselt TÜ Viljandi kultuuriakadeemia 65. aastapäeva esseekogumikus "Omakultuurist ja oma kultuurist".

Keelesäuts. Pole vaja arvust numbrit teha

„Eesti eurolaulu poolfinaalil olid suured vaatajanumbrid.“ „Elektriautode müüginumbrid on kahanenud.“ Miks tuleks nendes lausetes „numbri“ asemel „arvu“ kasutada? Mis vahe ikkagi on arvul ja numbril?

Riigikogu hoone.Riigikogu hoone.
Jaak Valge. Tee teise rahvahääletuseni: ekslike otsuste paraad

13.-15. augustil 1932. aastal toimus Eesti rahvahääletus põhiseaduse muutmise küsimuses. Riigikogus välja töötatud eelnõu kukkus referendumil ülinapilt läbi. Lugege ajalooartikli kokkuvõtet, täismaterjal ilmus värskes Tunas number 75.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.