David Oistrahhi festival osaleb vanalinna päevadel ({{commentsTotal}})

Tšellist Allar Kaasik
Tšellist Allar Kaasik Autor/allikas: Pärnu Postimees/Scanpix

Tallinna vanalinna päevad kutsuvad kuulama David Oistrahhi festivali kontserti, mis on segakoor Latvija kingitus Eestile reformatsiooni 500. ja Eesti Vabariigi 100. aastapäeva puhul. Esitus kuulub kontserdisarja "Musica hymnis".

Kontsert toimub laupäeval 3. juunil kell 20 Tallinna Issanda Muutmise kirikus (Suur-Kloostri 14). 4. juunil esitatakse sama kava kell 17 Sillamäe kultuurikeskuses.

Oistrahhi festivali kunstiline juht tšellist Allar Kaasik ning Läti riiklik akadeemiline koor Latvija Valdis Tomsonsi juhatusel toovad kuulajateni Eesti esiettekandes Galina Grigorjeva "Palve" ning Aleksandr Gretšaninovi suurteose "Kannatusnädal".

Nelipühade eel toimuva kontserdiga tähistatakse saja aasta möödumist päevast, mil Eestimaa sai esimese eesti soost piiskopi, 1919. aastal punase terrori ohvrina Tartus hukkunud ja pühakuks kanoniseeritud Platoni (kodanikunimega Paul Kulbusch).

Allar Kaasiku kommentaar:

"Piiskop oli rahvuselt eestlane, kelle elu ja tegevuse suurem osa möödus Venemaal. Ta õppis Riias ja oli samas ka piiskopi kohustetäitja. Nii on piiskopmärter ühendavaks lüliks meie rahvaste ja kirikute vahel. Ka muusika on rahvaid ühendav keel, kus ei ole erinevaid rahvusi ega usutunnistusi. Soovime, et praeguses lõhkirebitud maailmas toimiks pühade inimeste mälestus ja muusika meid ühendava jõuna. Ideest, mille algatas Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku kirikuvalitsuse liige ja Kõpu koguduse vanem Enn Rand, väärtustada muusika läbi piiskopmärter Platoni elu ja tegevust, on nüüdseks arenenud rahvusvaheline muusikafestival "Musica hymnis", mille kontserdid toimuvad nii Eestis, Lätis kui ka Venemaal. Pärnumaalt pärit esimese eesti soost piiskop Platoni väärtushinnangud ja ajaloo arengu mõistmine inspireerivad meid tänini."

Galina Grigorjeva "Molitva" ("Palve") on esialgselt loodud saksofonisolistile koos segakooriga 2005. aastal. Uues versioonis (2016) on solistiks tšello ning selle esiettekande Eestis teeb nüüd Allar Kaasik. Tšellist hindab oma senist koostööd heliloojaga:

"Galina Grigorjevaga seob mind aastatepikkune loominguline koostöö. Mind inspireerib tema eriline oskus siduda üheks tervikuks rahvuslik alge ja kristlik maailmatunnetus, arhailine slaavi rahvamuusika ja vaimuliku muusika traditsioonid."

Valdis Tomsons on kodumail Latvija koosseisuline dirigent ja laulja, samas veel Läti Ülikooli noortekoori Juventus kunstiline juht.

Kontserdi peateosena on kavas õigeusumuusika üks tippteoseid, mis nõukogude okupatsiooni ajal oli keelatud ja seetõttu ei ole ka Eestis seda varem esitatud. Aleksandr Gretšaninovi (1864–1956) "Strastnaja sedmitsa" ("Kannatusnädal", 1911–1912) op. 58 on mahukas, enam kui tund aega kestev 13 osast koosnev kirikuslaavikeelsele tekstile loodud suurtsükkel segakoorile a cappella.

Toimetaja: Madis JärvekülgEline SelgisEline Selgis
Teatraalne kaamera. Eline Selgis, "We will figure it out"

ERR kultuuriportaal jätkab sarjaga, milles Tartu Ülikooli teatriteaduse magistrandid arvustavad lavastusi videoformaadis, filmijaks UTTV, projekti algatajaks õppejõud Ott Karulin.

Vince Staples lõkke ääres uues videos.Vince Staples lõkke ääres uues videos.
Päeva video: Vince Staples - "Rain Come Down"

Täna ilmus räppar Vince Staples´i uus album "Big Fish Theory" ning juba varem, koostöös Ty Dolla $ign´iga avaldatud lugu "Rain Come Down" sai värske video.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Klaudia Tiitsmaa
Ugala publik valis lemmikud

Ugala teatris etendus eile, 21. juunil viimast korda suvelavastus „Gogoli disko“. Lõpuaplausi järel kuulutati Ugala suurel laval välja publikupreemia Kuldõun 2017 laureaadid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Arvo Pärt kuulsa vannitoariiuli juures oma teose partituuri uurimas
Maria Mölder. Sissevaade Arvo Pärdi ülikooli argipäeva

19. juunil asetatakse Arvo Pärdi keskusele pidulikult nurgakivi. Uus hoone avatakse juba vähem kui pooleteise aasta pärast, 2018. aasta hilissügisel. Millised ettevalmistustööd keskuses praegu käsil on, selgus vestluses, kus osalesid Arvo Pärdi Keskuse nõukogu liige Nora Pärt, tegevjuht Anu Kivilo, toimetaja ja muusikateadlane Kristina Kõrver ning arhivaar Anneli Kivisiv.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.