Neeme Järvi: ma ei tahaks olla ühekülgne ({{commentsTotal}})

Klassikaraadios algab täna armastatud dirigendi 80. sünnipäeva puhul erinädal, kus Neeme Järvi dirigeeritud muusika kõlab iga päev. Saates "Braavo, Neeme Järvi" rääkis dirigent, et püüab olla oma töös võimalikult mitmekülgne.

"Tegelikult on lugu nii, et minu elu kulgeb kogu aeg kontserditegevustega ja heliplaadistamisega paralleelselt. Mul on hea siht jäädvustada seda, mida ma olen kontsertidel teinud, et sellest jääks midagi järgi," selgitas Järvi Klassikaraadio eetris.

Järvi sõnul on see huvitav tegevus, sest nii saab suhelda mitmesuguste kantidega muusikapõllul. "On olemas publik, siis sa teed kontserti. Siis on olemas kontserdivõtted otse heliplaadistamise tarbeks, siis peab olema eriline suhtumine selles asjas. Siis on sellised teosed, mida sa ei mängi kunagi kontsertidel, aga sa mängid heliplaadi tarbeks," loetles Järvi.

Järvi on eesmärgiks võtnud, et tahab oma tegevusega maailmale midagi tutvustada, "Nendele inimestele, kes istuvad saalis ja midagi aru ei saa. Et natukenegi nad saaksid aru, mis ilus asi muusika on. See igav nägu seal saalis võib natukene muutuda ilusamaks, toredamaks ja naerusemaks, kui sa kuuled ettekannet mingisugusest teosest," kirjeldas Järvi.

Ta lisas, et ka plaadimängimine ei ole mingi formaalne tegevus. "See on täpselt sama muusika tegemine ja see peab olema hästi selge, ilus ja suure muusika moodi ette kantud. Et see kõik liiguks, et seal oleks elu sees ja et see oleks huvitav ka repertuaari mõttes," rõhutas dirigent.

Just seetõttu on Järvi plaatidel mitmekülgsem repertuaar kui nii mõnelgi teisel dirigendil. "Ma ei halvusta mitte kedagi teist, aga kui mõni mees teeb neli korda Beethoveni sümfooniaid üha uuesti ja uuesti, siis võib-olla on see natukene ühekülgne. Ma ei tahaks olla ühekülgne," tunnistas Järvi.

Üheksa-aastaselt peale on käinud Järvi ka ise muusikapoodides, et soetada endale maailmakuulsate heliloojate helikandjaid. Üks armastatumaid teoseid oli Järvi jaoks Gustav Mahleri Sümfoonia nr. 4. "Ega mul palju raha ei olnud, kui ma olin üliõpilane, aga ma sain rubla eest osta pea kõik Beethoveni sümfooniad," tõdes Järvi, lisades, et tänapäeval saaks ühe sellise helikandja 50 euro eest.

Tänasest 11. juunini on Klassikaraadio kavas suur valik helisalvestusi, saateid ja kontserdiülekandeid. Lisaks ERSO juubelikontsertide otseülekannetele 6. ja 7. juunil kell 19.00 on Klassikaraadio õhtukavas 8. ja 9. juunil kell 20.00 eetris Neeme Järvi dirigeeritud kontsertide salvestused lõppenud hooajast. Kuulsa muusikutepere lugu jutustab Kersti Inno koostatud saade "Dünastia" pühapäeval, 11. juuni hommikul.

Neeme Järvi kinkis Klassikaraadiole kõik oma heliplaadid, eetrijärjekorda on ootamas hulk hiljutisi ning ka vanemaid plaate ja lindistusi, valikut neist saab kuulata argipäeviti kell 14.00 koos maestro kommentaariga. Nende hulgas on uued salvestused riikliku sümfooniaorkestriga ning 1963. aastal ilmunud vinüülplaat eesti heliloojate tollaste uudisteostega.

Toimetaja: Rutt ErnitsEline SelgisEline Selgis
Teatraalne kaamera. Eline Selgis, "We will figure it out"

ERR kultuuriportaal jätkab sarjaga, milles Tartu Ülikooli teatriteaduse magistrandid arvustavad lavastusi videoformaadis, filmijaks UTTV, projekti algatajaks õppejõud Ott Karulin.

Vince Staples lõkke ääres uues videos.Vince Staples lõkke ääres uues videos.
Päeva video: Vince Staples - "Rain Come Down"

Täna ilmus räppar Vince Staples´i uus album "Big Fish Theory" ning juba varem, koostöös Ty Dolla $ign´iga avaldatud lugu "Rain Come Down" sai värske video.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Klaudia Tiitsmaa
Ugala publik valis lemmikud

Ugala teatris etendus eile, 21. juunil viimast korda suvelavastus „Gogoli disko“. Lõpuaplausi järel kuulutati Ugala suurel laval välja publikupreemia Kuldõun 2017 laureaadid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Arvo Pärt kuulsa vannitoariiuli juures oma teose partituuri uurimas
Maria Mölder. Sissevaade Arvo Pärdi ülikooli argipäeva

19. juunil asetatakse Arvo Pärdi keskusele pidulikult nurgakivi. Uus hoone avatakse juba vähem kui pooleteise aasta pärast, 2018. aasta hilissügisel. Millised ettevalmistustööd keskuses praegu käsil on, selgus vestluses, kus osalesid Arvo Pärdi Keskuse nõukogu liige Nora Pärt, tegevjuht Anu Kivilo, toimetaja ja muusikateadlane Kristina Kõrver ning arhivaar Anneli Kivisiv.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.