Lugege katkendit: Hanif Kureishi, "Eimiski" ({{commentsTotal}})

Hanif Kureishi
Hanif Kureishi Autor/allikas: Twitter

Kirjastus Varrak ilmutas Hanif Kureishi "Eimiski" (The Nothing) Triin Taela tõlkes. Toimetas Kirsti Sinissaar, kujundas Britt Urbla Keller.

Hanif Kureishi musta huumoriga vürtsitatud uue romaani „Eimiski” peategelaseks on oma Londoni korteri seinte vahel päevi mööda saatev filmitegija Waldo, keda vaevab nii kehv tervis kui suutmatus leppida vananemisega. Tema eest hoolitseb abikaasa, mehest märksa noorem Zee. Ajapikku süveneb Waldos veendumus, et ta naisel on kõrvalsuhe, ja tema kinnismõtteks saab Zee ja tema kallima afäär paljastada ning nad selle eest maksma panna.

 

KATKEND

Nartsissism on meie religioon. Endlikepp on meie rist ja me peame seda kõikjal kaasas kandma. Haaran aeglaselt enda oma ja kergitan seda.
Filmin jalalaba ja muud materjali. Olen läbematu, tunnen sellest langusest himurasse masohhismi peaaegu peapööritust. Valu on säärane nauding ja nauding säärane valu. Kannan hoolt, et oleksin iseäranis vaikne ja jõuetu. Mitte et nad seda märkaksid.
Palun, et mind voodisse pandaks. Võtan tableti, mille sülitan salamisi välja. Sellest pole nagunii mingit tolku: targem oleks juba elevandile aspiriinitablett anda.
Eddie toimetab mu oma tuppa ja aitab mind madratsile tõsta.
Padjad teevad haiget. Ta sätib nad mulle meelepäraseks. Tema sõrmed on kärmed ja pehmed, kui mõmisen: „Miks on nii, et kui sa filmis mõnd santi näed, saad aru, et ta tapetakse? Kas selle­pärast, et ta ongi juba rusu?”
„Ma mõtlen selle üle järele,” ütleb Eddie ja kustutab tule. „Siis on mul pärastpoole mingit tegemist.”
Zee ei tule tuppa ega anna mulle musi, mis on tavatu.
Laman ja olen valmis kuulatama. Tänane öö peaks tapvalt meeleolukaks kujunema. Võimalik, et piinavad leegid õgivad mu aju, kuid eeldan, et armastajapaar on minu olemasoleku unustanud. Muutun tähtsusetumaks. Nemad on tulevalgel, mina aga hääbumas. Olen statist omaenese filmis.
Zee on alati mulle pühendunud olnud. Tahtsin just tema­sugust naist. Ta loobus minu nimel oma kodumaast, sugulastest, abikaasast. Kord ütles ta, et armastaks mind isegi siis, kui mul sugutit poleks. Uskusin ma seda hetkekski? Kellele ei meeldiks munn?
Zee elus pole elu ja ta pole vähemalt seitse aastat seksinud. Ma ei suuda teda mitte mingil moel rahuldada. Kahtlustan, et ta masturbeeris teleka ees romantiliste stseenide saatel. Loodetavasti oli tegu Jane Austeniga. Ehk meeldiks Zeele, kui minu keel tema sees oleks. Suudan seda endiselt veidi võngutada. Kehval päeval sarnaneb juba ainuüksi käsivarre tõstmine Zenoni paradoksiga. Võimatu missioon, võimatu liikumine: lõputu hulk liigutusi, mida ei saa eales lõpule viia. Olen suuteline joogiklaasi käes hoidma, telefoni kasutama ja ratastele hoogu lükkama, aga pidžaamanööbid saan hädavaevu kinni. Mis õigust on mul olla ahne või takistav?
Ma ei tohi ihnuskoi olla; olin noor kuuekümnendatel aastatel. Seitsmekümnendad olid veelgi metsikumad ja küllap ka kõlbeliselt laostunumad. Tol totakal ajal, mil meil oli keelatud keelata, kui kõik kõlbas ja me uskusime, et orgasm on imerohi, oli mul enam kui lõbus, elasin oma mootorrattaga California kommuunis lesbidega ühe katuse all ja jagasin armastust. Oh neid maagilisi nusse, mil kõik muu haihtub.
Olin vägagi nussitav: alt laienevate pükste ja helmekeedega jumalik mees, õlad laiad, mustad õlgadeni juuksed ja tagumik, mille ampsamise eest oleksite valmis peale maksma. Kui oled kunagi olnud ligitõmbav, ihaldusväärne ja karismaatiline, ilusa kehaga, siis ei unusta sa seda iial. Intelligentsus ja pingutamine ei saa inetust mitte kuidagi kompenseerida. Ilu on ainus, osta seda ei saa, ja ilusatele inimestele on kõik lubatud. Mis saatus sind ka ei tabaks, elad terve oma elu eksklusiivse klubi liikmena. Sa ei lakka eales haletsemast neid, keda on vähem õnnistatud. Eddie-sugust kõntsa.
Olen taibanud, et normaalsuse suhtes tasub ettevaatlik olla ja et voorus on jabur mõttekujutus. Olen püüelnud selle poole, et mitte eales tunnistada lihtlabaseid truuduskombeid ja kivistunud tavade vanglaid. Eetilisus on patoloogiline vägivald ja head inimesed ainult risuks jalus. Olin sensualist, kel oli kalduvus pidada oma moraalseks teejuhiks markii de Sade’i, ja loodetavasti ka jään selleks. Jään vaatamata kiusatuslikele keeldudele sellele kreedole truuks.
Kuid olen mõistnud sedagi, et patustamine kinnitab neidsamu reegleid, mida ta kavatseb pilgata. Miski ei toeta normi nii nagu kõrvalekalle.
Tahan öelda: see on vaid seks. Ja: ära võta seda eales isiklikult. Ole salliv; las teised lustivad. Progress tähendab tabude ületamist. Aga kui palju vaeva sa ka ei näeks, ei saa seksist tähendust välja juurida. Naised armastavad endiselt rohkem kui mehed. Ja mind ei häiri mitte seks, vaid armastus. Olen, taipasin viimaks, seda sorti narr, kes tahab, et armastataks ainuüksi teda.
Alati pole see nii olnud. Juhatasin end ise eksiteele: võltsid mehelikkuse ideaalid – kust kohast hangitud, liiga ohtrast vesternite vaatamisest? – viisid mind mõttele, et pean keppima kõiki naisi, isegi neid, keda ma ei taha, ning kui ma sellega hakkama ei saanud, siis noomisin end. Põlgus nende naiste vastu, kes mind ei tahtnud. Ja arvamus, et kõik naised on asendatavad, et vabalt võib järgmise ette võtta. Ja kui ma olin õnnetu, siis arusaam, et seks päästab mu.

 

Toimetaja: Valner ValmeKadri VoorandKadri Voorand
Kadri Voorand kirjutas noorte laulupeoks kooridele kaks uudisteost

2. juulil kõlavad noorte laulu- ja tantsupeol esmakordselt Kadri Voorandi lood "Elu on lootus ja loomine" (sõnad Doris Kareva) segakooride ning "Aga tule" (sõnad Liisa Lotta Tomp neidudekooride esituses.

ThundercatThundercat
Valner Valme plaadisoovitused: 2017 esimene poolaasta

Mis jääb sõelale? Mis jääb meelde? Mis jääb füüsilisse riiulisse? Mis võiks poole aasta pärast traditsioonilisse aastalõpuküsitlusse mahtuda? Aeg on sirvida läbi ligi kuus kuud plaadisaaki. Järgnev pole pingerida, aga 15 väljapaistvat albumit käesolevast aastast koos kommentaaride ja kuulamisvõimalusega.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Klaudia Tiitsmaa
Ugala publik valis lemmikud

Ugala teatris etendus eile, 21. juunil viimast korda suvelavastus „Gogoli disko“. Lõpuaplausi järel kuulutati Ugala suurel laval välja publikupreemia Kuldõun 2017 laureaadid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Arvo Pärt kuulsa vannitoariiuli juures oma teose partituuri uurimas
Maria Mölder. Sissevaade Arvo Pärdi ülikooli argipäeva

19. juunil asetatakse Arvo Pärdi keskusele pidulikult nurgakivi. Uus hoone avatakse juba vähem kui pooleteise aasta pärast, 2018. aasta hilissügisel. Millised ettevalmistustööd keskuses praegu käsil on, selgus vestluses, kus osalesid Arvo Pärdi Keskuse nõukogu liige Nora Pärt, tegevjuht Anu Kivilo, toimetaja ja muusikateadlane Kristina Kõrver ning arhivaar Anneli Kivisiv.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.