Kuressaares peeti üle aastakümnete taas vaimulikku laulupidu ({{commentsTotal}})

Saarte praostkonna kirikupäevade raames peeti Kuressaares üle aastakümnete taas vaimulikku laulupidu.

Küünal, millest laupäeval Kuressaare Laurentiuse kiriku ukse ees süüdati laulupeo tuli, oli varasemalt omakorda süüdatud laulupidude traditsioonile alguse pannud Martin Körberi haual, kelle sünnist möödub tänavu 200 aastat ja kes juba 1863. aastal korraldas kirikuõpetajana Saaremaal Sõrves esimese laulupeo, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kui eestlaste kohta on öeldud, et me laulsime end nõukogude okupatsioonist vabaks, siis ka kirikute ja usu püsimisel oli just laulul eriline roll nõukogude perioodil.

"Vene ajal olid keelatud igasugused tegevused. Ei tohtinud teha diakooniatööd ja lastetööd, aga jumalateenistusi võis pidada. Ilmselt see oli õigeusukiriku mõju, sest õigeusukirikus orelit ei ole ja seal peab laulma ning laulukoor on õigeusukirikus vajalik ja seda ei saanud ära keelata. Seepärast siis kogu kirikuaktiiv kogunes alati kiriku laulukooridesse. Laulukoore edendati ja see oli teatud mõttes salajane kooskäimise viis," selgitas EELK piiskop Joel Luhamets.

Vaimulik laulupidu oli kulminatsiooniks kolmele tähtsale tänavusele aastapäevale, mida Saarte praostkonna kirikupäevadega tähistati.

"Reformatsiooni 500. juubel ja Eesti rahvakiriku 100. juubel langevad ühele aastale. Lisaks neile on ka Martin Körberi 200. sünniaastapäev, kes on ju tegelikult nii ilmaliku kui ka vaimuliku koorilaulu pioneer," rääkis EELK Saarte praostkonna praost Anti Toplaan.

Pärast 21 aastat Saaremaal taas toimunud vaimulikul laulupeol osalenud 22 koorist olid siiski ainult umbes pooled kirikukoorid.

"Koorid olid väga innukalt kaasa tulema. Tõesti, peale kirikukooride oli siin ju maakonnast üsna palju koore, kes muidu kiriku juures ei tegutse," märkis laulupeo kunstiline juht Ester Soe.

Toimetaja: Merili NaelEline SelgisEline Selgis
Teatraalne kaamera. Eline Selgis, "We will figure it out"

ERR kultuuriportaal jätkab sarjaga, milles Tartu Ülikooli teatriteaduse magistrandid arvustavad lavastusi videoformaadis, filmijaks UTTV, projekti algatajaks õppejõud Ott Karulin.

Vince Staples lõkke ääres uues videos.Vince Staples lõkke ääres uues videos.
Päeva video: Vince Staples - "Rain Come Down"

Täna ilmus räppar Vince Staples´i uus album "Big Fish Theory" ning juba varem, koostöös Ty Dolla $ign´iga avaldatud lugu "Rain Come Down" sai värske video.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Klaudia Tiitsmaa
Ugala publik valis lemmikud

Ugala teatris etendus eile, 21. juunil viimast korda suvelavastus „Gogoli disko“. Lõpuaplausi järel kuulutati Ugala suurel laval välja publikupreemia Kuldõun 2017 laureaadid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Arvo Pärt kuulsa vannitoariiuli juures oma teose partituuri uurimas
Maria Mölder. Sissevaade Arvo Pärdi ülikooli argipäeva

19. juunil asetatakse Arvo Pärdi keskusele pidulikult nurgakivi. Uus hoone avatakse juba vähem kui pooleteise aasta pärast, 2018. aasta hilissügisel. Millised ettevalmistustööd keskuses praegu käsil on, selgus vestluses, kus osalesid Arvo Pärdi Keskuse nõukogu liige Nora Pärt, tegevjuht Anu Kivilo, toimetaja ja muusikateadlane Kristina Kõrver ning arhivaar Anneli Kivisiv.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.