Arvustus. Üks kultuurisündmus oli viimane ({{commentsTotal}})

Siiri Jürise kaitsmisel vasakult Peeter Talvistu, Vano Allsalu, Mari Roosvalt, Anne Parmasto ja Jaan Elken.
Siiri Jürise kaitsmisel vasakult Peeter Talvistu, Vano Allsalu, Mari Roosvalt, Anne Parmasto ja Jaan Elken. Autor/allikas: Veiko Klemmer

Selleks oli Tartu Ülikooli maaliosakonna lõpetajate avalik kaitsmine Tartu Kunstimajas. Seekord 31. märtsil. Bakalauruse kraadi kaitsesid Jane Tiidelepp-Rähn, Paap Nõmm, Egon Erkmann, Anastasia Lember-Lvova, Anna Lumijõe, magistrikraadi Siiri Jüris, Martin Urb, Kaire Nurk.

Esimesena astus tulle Jane Tiidelepp-Rähn teemaga „Vastsündinu kunstis. Valguse kartus“. Sellega kaasnes uurimus sündimisega seotud meditsiinilistest ja filosoofilistest probleemidest ning vastsündinute kujutamisest kunstis. Paap Nõmm on oma seerias „Elu vormid“ portreteerinud ahve ja inimesi, visualiseerides humoorikas võtmes Darwini teooriat inimese kujunemisest. Semiootik Egon Erkmann seerias „M-E-T-S“ tegeleb nagu Valdur Mikitagi inimese, kui kultuurikandja ja metsa, kui kultuuritu ruumi suhetega. Ta on sõna „mets“ lahti harutanud eksistentsi põhipunktideks: M (mets/mina), E (elu/ego), T (tuli/tera), S (sünd/surm).

Teise korruse peasaal on täidetud Siiri Jürise 13 portreega teemal „Kahe vahel“. Pealkiri tähendab olekut ärevuse ja üksinduse vahel või mõlemat. Noore kunstniku kohta väga head näod (anonüümsed) ongi rohkem või vähem murelikud, veel õnnestunumad on lauale asetatud käed, mis pidavat väljendama sisemist pinget. Samas on laua sinakas toon ja eskiislik pintslitõmme põhjendamatus kontrastis ülejäänud lõuendi klassikaliselt tiheda läbimaalinguga.

Siiri Jürise maal.

Anastasia Lember-Lvova on portreteerinud koolikaaslast, näitlejaks õppivat Jan Teeveeri töös „Demonstrant“. Näitleja demonstreerib selliseid nägusid, mida ei sobi teha ja selliseid, mida ühiskond aktseptib. Autor kutsub üles siirusele, oma tundeid mitte häbenema. Noore autori hüperrealistlikku portreed on plakatlikult pinnalised ja samas emotsionaalsed ning Harry Liivrand võrdles neid ameeriklase Alex Katzi kunstiga.
Vastasruumis eksponeerib Anna Lumijõe viit eri tantsustiile kujutavat kompositsiooni („Tantsi minuga“). Tantsustiile tutvustades tantsis kunstnik ka ise ja lõpuks professor Jaan Elkeniga. Kuid tantsustiile kujutavas kunstis edasi anda on ääretult raske.

Väikse galerii täidab vaid üks maal, Martin Urbi vanaema „Õie“ ning sirmi taga täpselt samas miljöös intervjuu temaga. Magistrant kirjutab: „Siin istub 91-aasane naine, ta tikib loodust ja ootab surma“. Tegelikult me ei näe kurbust, vaid oma tikandite keskel istuvat rahulikku jõulist naist, kes teeb kokkuvõte oma töörohkest ja ilusast elust. See on õnnestunud pühendus vanaemale.

Kaire Nurga magistritöö „Protsessioon. Pühendus kõigile, kelle paletid jäid Toomele“ on luigelaul ülikooli maaliosakonnale. Ta oli Vanas Anatoomikus maaliosakonna prügikastist üles korjanud 34 paletti, naelutanud need põiklauale ja need lauad omakorda ümber anatoomikumi puudele kinnitanud. Nurk ütles, et paletid on puudel nii kaua, kuni maaliosakond taastatakse. Ka Jeesus tõusis oma ristilt üles.

Kaitsmised algasid komisjoni esimehe Harry Liivranna kõnega, kus ta kahetses TÜ maaliosakonna sulgemist muuhulgas sellepärast, et erinevalt EKAst õpetati siin korralikult klassikalist maali. Mina lisan, et eriti hästi figuuri. Kaire Nurk aga esitas ainult kontseptualistliku installatsiooni, millega kaasnes protsessioon. See kõik oli väga vaimukas, kuid me ei saanud midagi teada tema erialastest oskustest, nendest, mille eest ta sai magistrikraadi.

Maaliõpe sai alguse 1988. Esimene lend lõpetas 1993: Peeter Allik, Katrin Vahimets, Maire Õnnepalu. Suurim arv lõpetanuid – 17 -- oli 2012 ja 2016. Tänavune lend on 25s.

Näitus Tartu Kunstimajas on avatud 18. juunini.

Vaadake lõpetajate videoid.

Toimetaja: Valner ValmeKadri VoorandKadri Voorand
Kadri Voorand kirjutas noorte laulupeoks kooridele kaks uudisteost

2. juulil kõlavad noorte laulu- ja tantsupeol esmakordselt Kadri Voorandi lood "Elu on lootus ja loomine" (sõnad Doris Kareva) segakooride ning "Aga tule" (sõnad Liisa Lotta Tomp neidudekooride esituses.

ThundercatThundercat
Valner Valme plaadisoovitused: 2017 esimene poolaasta

Mis jääb sõelale? Mis jääb meelde? Mis jääb füüsilisse riiulisse? Mis võiks poole aasta pärast traditsioonilisse aastalõpuküsitlusse mahtuda? Aeg on sirvida läbi ligi kuus kuud plaadisaaki. Järgnev pole pingerida, aga 15 väljapaistvat albumit käesolevast aastast koos kommentaaride ja kuulamisvõimalusega.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Klaudia Tiitsmaa
Ugala publik valis lemmikud

Ugala teatris etendus eile, 21. juunil viimast korda suvelavastus „Gogoli disko“. Lõpuaplausi järel kuulutati Ugala suurel laval välja publikupreemia Kuldõun 2017 laureaadid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Arvo Pärt kuulsa vannitoariiuli juures oma teose partituuri uurimas
Maria Mölder. Sissevaade Arvo Pärdi ülikooli argipäeva

19. juunil asetatakse Arvo Pärdi keskusele pidulikult nurgakivi. Uus hoone avatakse juba vähem kui pooleteise aasta pärast, 2018. aasta hilissügisel. Millised ettevalmistustööd keskuses praegu käsil on, selgus vestluses, kus osalesid Arvo Pärdi Keskuse nõukogu liige Nora Pärt, tegevjuht Anu Kivilo, toimetaja ja muusikateadlane Kristina Kõrver ning arhivaar Anneli Kivisiv.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.