Arvustus. Blondie ei pea vaikselt taanduma ({{commentsTotal}})

Blondie
Blondie Autor/allikas: AP/Scanpix

Uus plaat
Blondie
"Pollinator" (BMG)
7/10

Kuna mulle rahvusringhäälingus kord juba sõna on antud, kasutaksin alustuseks võimalust pöörduda ettepanekuga kõigevägevama poole, kes kindlasti ka kultuuriportaali loeb.

Hea kõigevägevam, oleks ääretult armas, kui Sa peataksid sellise inimkonnale omase groteskse nähtuse nagu vananemine. Sinu lahkel loal võiksime kohe, siin ja praegu kokku leppida, et tänasest alates jäävad kõik naised peatuma kolmekümnendatesse ja mehed neljakümnendatesse. Usu: nii oleks märksa vähem kadedust, kurbust ja valusaid hetki ning maailm oleks meie eksistentsiks parem paik. Ent enne lepingu jõustumist peatuks viivuks muusikal.

Kui ma eelmisel aastal tänavu kuu aega tagasi 76-aastaseks saanud Bob Dylani "Fallen Angelsit" kuulasin, tekkis küll hinge mingi seletamatu kurbus. Võib-olla oli asi selles, et mullu nii palju muusikalegende taevastesse stuudiotesse siirdusid, ent "Fallen Angelsis" kõneles minuga keegi väga väsinud härra, kes justkui teaks, et need on tema viimased laulud. Hääles ja kogu üldvaibis oli küll midagi ääretult maagilist, mis tõi silme ette mõne Fellini filmi ja kaadrid trööstitust mahajäetud tivolist, aga see kõik oli nii neetult nukker.

Blondie laujatar Debbie Harry on üks neid sümboleid, keda iga varateismeline vinnimagnet on mingil hetkel enda tüdruksõbraks pidanud, iga veidi vanem härra mingis eluetapis ihaldanud ja iga naisolevus kadestanud. Või samuti ihaldanud.

Et see sama tüdruk, kes "Call Me" videos merevahus möllates iga meeshinge pea sassi ajas, on nüüd 71-aastane, tekitas segaseid tundeid. Isegi mulle, kes ma "Call Me" (1980) ajal polnud veel sündinudki polnud. Kuigi Blondie andis albumi välja ka kolm aastat tagasi ("Ghosts Of Download"), mis ju polegi ammu, suhtusin "Pollinatorisse" nagu mingisse tontlikku muusikajeekimisse. Äkki see kõik saab olema nii kuramuse melanhoolne. Teeb ju Blondie energiatasemelt Dylanist hoopis ambitsioonikamat muusikat. Võibolla on kuulen seksisümboli asemel 71aastast ideetut masinat, kes lihtsalt teenib nimega elatist. Ja siis vajutasin play…

Esimestest taktidest pöörati kõik eelarvamused pea peale. Kindlasti võib "Pollinatori" puhul mõne kandi pealt vigiseda, ent mitte energia puudumise kohalt. Tempokas "Doom Or Destiny" mõjub kui kõige energilisem Blondie 70ndate lõpust, "Long Time" (vaadake alt videot) aga meenutab ehk isegi veidi liialt "Heart Of Glassi". "Already Naked" ja daftpunkilik "Fun" jätkavad head seeriat, milles vana Blondie ja kaasajastatud biidid moodustavad mõnusa sümbioosi. "My Monster" ja "Best Day Ever" on fookuse mõttes veidi kaootilisemad ja aeg-ajalt seikleb sünt liiga futuristlikul piiril, ent Blondie jääb enda nägu.

Enne, kui "Pollinatori" viimased neli lugu minevikku ja tänapäeva miksival veidi sogasemal alal ekslema hakkavad, kõlab minu hinnangul plaadi mõnusaim lugu, eelmainitud "Fun'i" kõrval. "Gravity" on parim näide sellest, et vanakooli bändil on võimalik instrumente - ja vaat et, et žanrigi - pea täielikult muuta, samal ajal äratuntavaks jäädes.

Blondie on muusikaajalukku söövitanud nii palju superhitte ja "Pollinatoril" pole 70ndate teise poole ja 80ndate alguse legendaarsete singlite kõrvale midagi sama võimsat vastu panna, aga Blonide on ikka suurepärane. Nemad pole üks neid bände, kel soovitaks tungivalt vaikselt ja (veel) väärikalt taanduda. Blondie võiks edasi kütta.

Ah jaa, kõigevägevam, unusta see vananemise jutt - olin meeltesegaduses ega kontrollinud oma sõnu. Tee parem nii, et üha rohkem inimesi mõistaks, et oluline pole vanus, vaid vananemise viis. Palun rohkem Debbie Harrysid. 

Toimetaja: Valner ValmeKadri VoorandKadri Voorand
Kadri Voorand kirjutas noorte laulupeoks kooridele kaks uudisteost

2. juulil kõlavad noorte laulu- ja tantsupeol esmakordselt Kadri Voorandi lood "Elu on lootus ja loomine" (sõnad Doris Kareva) segakooride ning "Aga tule" (sõnad Liisa Lotta Tomp neidudekooride esituses.

ThundercatThundercat
Valner Valme plaadisoovitused: 2017 esimene poolaasta

Mis jääb sõelale? Mis jääb meelde? Mis jääb füüsilisse riiulisse? Mis võiks poole aasta pärast traditsioonilisse aastalõpuküsitlusse mahtuda? Aeg on sirvida läbi ligi kuus kuud plaadisaaki. Järgnev pole pingerida, aga 15 väljapaistvat albumit käesolevast aastast koos kommentaaride ja kuulamisvõimalusega.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Klaudia Tiitsmaa
Ugala publik valis lemmikud

Ugala teatris etendus eile, 21. juunil viimast korda suvelavastus „Gogoli disko“. Lõpuaplausi järel kuulutati Ugala suurel laval välja publikupreemia Kuldõun 2017 laureaadid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Arvo Pärt kuulsa vannitoariiuli juures oma teose partituuri uurimas
Maria Mölder. Sissevaade Arvo Pärdi ülikooli argipäeva

19. juunil asetatakse Arvo Pärdi keskusele pidulikult nurgakivi. Uus hoone avatakse juba vähem kui pooleteise aasta pärast, 2018. aasta hilissügisel. Millised ettevalmistustööd keskuses praegu käsil on, selgus vestluses, kus osalesid Arvo Pärdi Keskuse nõukogu liige Nora Pärt, tegevjuht Anu Kivilo, toimetaja ja muusikateadlane Kristina Kõrver ning arhivaar Anneli Kivisiv.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.