Tamur Tohver. Davai davai davai! ({{commentsTotal}})

Liiklusummik.
Liiklusummik. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Imelik on.

Ma näen, et inimesed ei näe enam. Kummaline on jälgida täiskasvanuid, kes kobavad ettevaatlikult, et mitte komistada. Või trambivad jõuliselt, et hämar lõik kiirelt läbida.

Lühinägelikkus surub peale.

Valgus puudub.

Me ei näe tavaliselt objekte või nende olemust, kui nad on liiga lähedal. Me näeme, kuid näeme moonutatult, sest nad on liiga lähedal. Nii füüsiliselt kui vaimses plaanis.

ÕS-i ja Wiki järgi: perspektiiv on ruumilise vaate kujutamine tasapinnal nii, et näiliselt säilib ruumilisus. Perspektiivi iseloomustab põhimõte: mida kaugemal on objekt vaatlejast, seda väiksemana on ta kujutatud pildil, ning mida lähemal on objekt vaatlejale, seda suuremana on ta kujutatud pildil. Või siis vaade kaugusesse ehk ka tulevikuväljavaade.

See vastab suhtemaailmale. Mida vähem meid miski puudutab, seda vähem nähtusele või isikule tähelepanu pöörame. Loogiline.

Aga kas tead, et oli aeg, mil perspektiivset kujutist ei tunnistatud. Mitte ei tuntud, vaid ei tunnistatud. Tähtsamad isikud kujutati suurematena, kaugemad esemed olid väiksed ja asusid teiste peal.

Perspektiiv nõuab tunnetust ja loogikat. See on... keeruline ja tülikas. Kuidas sa lühinägelik seda ruumilisust oma mõttemaailmas ikka säilitad, kui öeldakse, et maa on lapik ja see tekitab sinus lühise. Ilma, et sa korrakski mõtleks: miks nad nii väidavad? Mis on selle taga? Kas sa tõesti usud, et nad nii naiivsed on? Ja kõik lähevad pöördesse, esmapilgu eetika kutsub esile nördimuse: nad valetavad.

Nooruke kolumnist kirjutab vihkamist täis artikli veganluse vastu. Kuidas lapsed peavad ise valida saama. Kuidas viie aasta pärast on veganlik maailmaparandamine otsas. Aga kõik ei pea selleks ju missioonile minema või kuude kaupa viina jooma või ületoitumise pärast magu väiksemaks lõikama, et teada saada, kuidas see mõjub? Et siis ise otsustada. Pane tähele: päris palju sellest ise otsustamisest on juba mõtteviisi teha ja oled sa kindel, et see juba kallutatud pole? Võibolla on kolumnist ise viie aasta pärast sunnitud lihast loobuma, et ellu jääda. Kas pole siis ennatlik täna seda taunida?

Nooruke eksperdina esitletu kirjutab kriitikuna artikli tema meelest valesti lavastatud lavastusest, mis ometi publikule meeldib. Mõtlemata, et pühendunud teatritegijat see mitte ainult ei haava, vaid et kirjutatu on ka tegelikult pealiskaudne ja ebaõiglane. Ükski kultuurilooja ei lähe teadlikult kirjutama ebaõnnestunud muusikateost, igas loomeprotsessis ja resultaadis on päris mitu vaatenurka. Selline kirjutis aga tõmbab võib-olla järgnevaks kolmeks aastaks publikulootusele või riigitoetusele kriipsu peale. Võibolla igaveseks?

Neid näiteid leiab täna igalt elualalt.

See ei ole hetkes elamine. See ei ole "täna siin ja praegu." See on "kohe kohe" ja "mulle mulle".  See on perspektiivitus. Tulevase tunnetamatus. Võimetu pakkuma väljavaadet. Selliselt unustatakse, et homme on täna. Et homne eilne sünnib täna. Loob tuleviku.

Tihti pole küsimus isegi mitte lühinägeliku seisukoha pealesurumises, vaid survestamises omada seisukohta. See on sama tulemuseta kui ükskõik milline kohustuslik ettevõtmine. Kui ei mõisteta olemuslikult enda vaatenurka paika panna, siis ei saa seda ostukeskusest või võrgust. Täna kohtab liiga sageli eri valdkondades kohustuslikku radikaalsust. Meenuta korraks:

Ojasoo, Võrno, Oja Pets sõitis bensukas pasunasse, Kender, ükskõik milline hiljutistest ministritest, eelmine president... Või sinu naaber. Või sa ise.

Jah, kunagi sai ka nii, et Kristus löödi risti. Giordano Bruno põletati. Aga mõlemad olid ekstremistid, kellele oli antud näha kaugemale. Kel oli "tulevikuväljavaade". Ja samal ajal kõigest tavalised kodanikud.

Asi ei ole korrelatsioonis ja selle vahendite valikus. Asi on siiski skaalas, mis ei suuda vahet teha. Ja see on tulevase tunnetamatus. Päris palju tänaseid seisukohti on kümne aasta pärast prügikastis. Ja jätkub ka vaateid, mis on igavesed. 

Sest sa ei ole homme enam see, kes täna. Ei ole vaja Briti Columbia ülikooli tõestust, et kinnitada joogide või budistide kogemust: sind ei ole olemas. Mõtlemine muudab ajustruktuuri füüsiliselt. Igapäevaotsused kujunevad järelikult teisiti ja kujunevad ümber. Päris palju tööd ja aega läheb, et end tegelikult üles leida, selmet uskuda end olevatki oma mõtete ja emotsioonide kogum.

Loe raamatut, mida lugesid viis või kümme aastat tagasi ja vaata, kas leiad midagi uut. Loe enda aasta tagasi kirjutatut. Vaata oma toidueelistusi. Rõivaeelistusi. Vaata, kas see kõik on enam sulle vajalik või päevakohane. Tegelikkus ja kujutlus endast. Hirm seda märgata ja ehmatus, kui taipad, mis tegelikult on. See on täna nii levinud "karmavõlg"-väljendi vääritimõistmine. Karma pole minevikutegude kogum. Karmat lood sa ise igal hetkel.

Mõtle siis hetke, enne kui sa järgmise isiku ette võtad või naabri kassi trepikotta ei lase.

Mulle räägiti kord kellestki Friedebert Tuglasest kui kommunistide sabarakust ja siis kui väärikast nõukogude kirjanikust. Seega Tuglas, kes olla olnud teistele liiga punane ja nõukogudele piisavalt punane ("Meri"). Tead, et Tuglas oli tulekummardaja. Tuli, mis hävitab ja tuli, mis puhastab. Sama Tuglas kirjutas "Popi ja Huhuu".  Karm lugu koerast ja ahvist, mis lõppes mõlema surmaga. Aga ma ei ole ammu midagi nii inimlikku, sallivat ja mittevastandavat või mitte hukkamõistvat lugenud. Ootus, alistumine, alandlikkus, lootus, mõistmine, hoidmine. Loe ükskõik millist endisaegset teatrimeest... ja sa mõistad, et ta on teadlik millestki enamast kui silmale nähtav.

Igatsus jääb alati. Siis kui materdamine lõpeb, tolm hajub ja näeme, et seal ei ole kedagi teistsugust, ikka samasugused meile.

Akna taga staadionil röögib jalkatreener laste peale "Davai, davai, davai!"

Karma? 

Toimetaja: Valner ValmeFlow festival 2017Flow festival 2017
Arvustus. Flow festival ei tee ühestki küljest allahindlust

Kontsert
Flow festival
Helsingi
11. kuni 13. august

Virtuaalreaalsus võiks asendada kõiki nutitelefoni funktsioone.Virtuaalreaalsus võiks asendada kõiki nutitelefoni funktsioone.
Suve lõpuni saab kandideerida kultuurikiirendi kavva

Pimedate Ööde filmifestivali ja Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse toetusel hakkab Tallinnas tegutsema uus loometööstuse ja idufirmade kiirendi Storytek, mille eesmärk on ulatada abikäsi neile, kes soovivad ühendada loovideed moodsa digitaalse tehnoloogia ja uute platvormidega.

Skaneeritud inimaju.Skaneeritud inimaju.
Arvustus. Inimene kui masin?

Uus raamat

Julien Offray de la Mettrie

„Inimene kui masin“

Tõlkinud Katre Talviste

Avatud Eesti Raamat

Ilmamaa

FILM
"Wind River"
Kaarel Kuurmaa: Lumi ja vaikus

Mängufilm "Wind River" (USA 2017, 111 min). Režissöör ja stsenarist Taylor Sheridan, operaator Ben Richardson, heliloojad Nick Cave ja Warren Ellis. Mängivad Jeremy Renner, Elizabeth Olsen, Jon Bernthal, Kelsey Chow, Martin Sensmeier jt.

TEATER
Suvelavastus "Lembitu"
Galerii ja video: Suve mastaapseim vabaõhuetendus hargneb Lõhavere linnamäel

Loominguline ühendus TEMUFI hakkab Viljandimaal Lõhavere linnamäel mängima Urmas Lennuki suvelavastust"Lembitu - kuningas ilma kuningriigita".

Uuendatud: 16:57 
KIRJANDUS
Aasta kirjanik Mihkel Mutt.
Aasta kirjaniku tiitli pälvis Mihkel Mutt

Alatskivil Liivi muuseumis toimunud nüüdiskirjandusfestivalil Eesti kirjanik 2017 pälvis aasta kirjaniku tiitli Mihkel Mutt oma romaaniga "Eesti ümberlõikaja".

KUNST
20 kaasaegset kunstnikku teevad Eesti 100. sünnipäevaks ühiskingituse
Galerii: 20 kaasaegset kunstnikku teevad EV100 puhul ühiskingituse

20 kaasaegset Eesti kunstnikku esitlesid Kumu kunstimuuseumis Kadriorus suurprojekti, mille käigus valmib 20 vabadusest inspireeritud teost.

Arhitektuur
VJ SuaveVJ Suave
Tartus tutvustatakse atraktiivsel moel varju jäävaid linnaosi

Tartus toimub juba viiendat korda linnafestival UIT, mille eesmärk on suunata inimesi märkama neid linnaosi, mis muidu varju jäävad ning pakkuda võimalust vaadelda linna teisest perspektiivist, kasutades selleks heli-, valgus- ja videoinstallatsioone.

Jõhvi haridusmaastikJõhvi haridusmaastik
Arhitektide liit tutvustab omavalitsuste projekte

10. - 27. augustini saab Eesti Arhitektuurimuuseumis tutvuda viie Eesti Arhitektide Liidu ja kohalike omavalitsute koostöös läbi viidud arhitektuurivõistluse materjalidega. Näitusel on väljas Narva ja Jõhvi uute linnakeskuste ideekavandid, Türi spordihoone ja Türi põhikooli õppehoone ideekavandid, Valga koolihoone ja spordihoone ning Saue uue vallamaja arhitektuurivõistluse tulemused. 

MUUSIKA
Ruja filmi esilinastus. Kino Artis.
Galerii: Esilinastus dokumentaalfilm Rujast

Täna esitleti Artises dokumentaalfilmi "Ruja – Keelatud!".

Arvamus
Uuringute teostamine Hermann Ride kappaltarilUuringute teostamine Hermann Ride kappaltaril
Keelesäuts. Teostada või mitte?

Võib juhtuda, et mööda suvise pealinna tänavat kõndides komistame otsa sildile, millele on kirjutatud: „Ettevaatust! Teostatakse parandustöid!“ Sama tõenäoline on lugeda ajalehest ametniku kinnitust, et „praamidega teostatakse Saaremaale reisijate vedamist“.

Üks tubadest, mis ootab Paides Arvamusfestivali ajaks taaselustamist.Üks tubadest, mis ootab Paides Arvamusfestivali ajaks taaselustamist.
ERR.ee video. Paides nihestati ruumi

Paide Arvamusfestivali ajal võis näha põnevat ajutist näitust, millest jäädvustasime video. "Ruuminihe" on näitus, mis lõi eeskuju mahajäetud kohtade ellu äratamiseks ja püüdis elustada Paide tühje ruume ja linnapilti. Näitus hõlmas nelja Tallinna tänaval asuvat hoonet.

Vaade Emajõeäärsele Tartu kesklinnale. Tulevane tselluloositehas jääks aga linnast välja.Vaade Emajõeäärsele Tartu kesklinnale. Tulevane tselluloositehas jääks aga linnast välja.
Irja Alakivi: Kas Tartu vaatab tulevikku?

Nüüdisaegset linna ei kavandata parke hävitades, vaid parke ja rohealasid funktsionaalsemaks ja kasutajasõbralikumaks kujundades ning uusi rajades.

Kehalise kasvatuse tund.Kehalise kasvatuse tund.
Kai Valtna. Kas keha ja vaim on siiski eraldi?

Suvisel Arvamusfestivalil leiab aset Sõltumatu tantsu lava korraldatav arutelu "Miks kirikus ei tantsita", mis keerleb religiooni ja kunsti ning nende kokkupuutepunktide ja erinevuste ümber. Arutelu on seotud ka ühe harukordse aktsiooniga - nimelt etendub Arvamusfestivali ajal Paide kirikus Kadri Sireli tantsulavastus. Koostöös Sõltumatu Tantsu Lavaga avaldab ERR kultuuriportaal arvamusartiklite sarja.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.