Jaan Tooming. Isevalitseja ({{commentsTotal}})

Viinapood
Viinapood Autor/allikas: RIA Novosti/Scanpix

Mõningaid arenguid.

Aastal 20** ostis ei-tea-kust-tulnud Iiris Amoratis Eesti riigi endale. Kui eesti rahvas sellest teada sai, siis kohkusid kõik. Enam polnud Eesti Vabariiki, oli alanud uus aeg, Iiris Amoratise aeg. Ja kohe algasid ka suured muutused. Valitsus ja Riigikogu saadeti laiali. Televisioon lõpetas kõik programmid v. a. Iiris Amoratise programm, milles loeti ette korraldusi ja näidati ainult dokumentaalfilme soomeugri rahvastest, indiaanidest, polüneeslastest ja teistest väikerahvastest. Raadiosaated katkesid, sealt tuli ainult pärimusmuusika ja vahele lühiteated uutest korraldustest Eestis, mida nüüd nimetati Maarahva Vallaks. Amoratis kuulutas Valla tuumariigiks ning kutsus tagasi suursaadikud, esindused jäid ainult Soome, Ungarisse ja Boliiviasse.

Piir suleti ning alkoholi- ja tubakamüük riigistati. Kadusid kaubandusketid, jäid vaid väikesed poekesed, kus sai oma maa toiduaineid ja esmatarbekaupa. Suured soodustused olid kohalikule põllumajandusele, töötus kadus, sest töötud ruttasid elama maale, kus oli mugavam elu kui linnas. Igale uuele taluomanikule ehitati tasuta maja ning anti põllutöömasinad ja kogu põllumajandus läks üle mahepõllundusele. Raha kaotati, igaüks võis võtta oma tarbeks toitu, riideid ja hügieenitarbeid, nii palju kui soovis, kuid peeti siiski ka arvet, et pidurdada liigset ahnitsemist. Maarahva Vallas oli valuuta kulla alusel, sellega osteti Maldiividelt ja teistelt eksootilistelt väikeriikidelt, kellega sõlmiti sõbralikud suhted (näit. Tonga, Samoa, Cooki saared, Costa Rica jt.), vürtse ja puuvilju, mida jagati rahvale samuti tasuta. Nõuti ainult tööd igal alal. Raamatupoed suleti, jäid raamatukogud, kust korjati ära kõik vägivalda ja perverssusi kujutav kirjandus, suurriikide kirjandusest jäid ainult üksikud klassikud, nt. Tolstoi, Cervantese “Don Quijote”, Meyrinck, S. Lem, Aldous Huxley “Saar” ja veel mõned.

Eesti kirjanikest olid valikud Mändmetsalt, arbujatelt, Liivilt, Tammsaarelt, Ristikivilt, Traadilt, Vallikivilt, Baturinilt. Kirjanikele enam honorari ei makstud, kes tahtis, kirjutas, kuid Iiris Amoratise isiklikul loal lubati teosel ilmuda. Haridus korraldati täielikult ümber. Põhirõhk pandi soome-ugri ja väikerahvaste keeltele, selleks saadeti noori neid keeli õppima. Olid vaid üksikud eriti andekad keelteoskajad, kes omandasid ka indoeuroopa keeli ning nemad suhtlesid siis ka vastavate rahvastega. Inglisekeelne laul kadus raadiost ja TV-st, samuti filmid. Muusikast mängiti eesti heliteoseid ja klassikat, eriti Mozarti ja Händelit.

Kuna Maarahva Vald oli nüüd suure arvu tuumapeadega tuumariik, siis astus ta NATO-st välja ja samuti Euroopa Liidust, kuid ÜRO liikmeks jäi, samuti tehti koostööd UNESCO-ga kultuurivallas.

Keegi ei teadnud, kust tuli see jõukus, et kõik on tasuta. Kust tuli kuld valuuta aluseks? See jäi saladuseks. Räägiti kuulujutte, et Iiris Amoratis on tegelikult alkeemik, kellel on Tarkuse Kivi. Kust võttis ta tuumarelvad, kes olid need spetsialistid, kes hooldasid tuumarelvi ja neid tootsid? (Silmet oli riigistatud, seal toodeti uraani, seda teati.) Rajati oma ravimitööstus, elektriautotööstus, elektroonikatööstus, kus hakati tootma telekaid, raadioid, pleiereid, kuid vägivaldsed arvutimängud kaotati, loodi oma mängud, mille eesmärk oli lastes arendada sõprust, vendlust, koostööd. Kuna raha enam ei olnud ja tööpuudust ka, sest nõuti õppimist ja tööd, samuti ei olnud enam rikkaid ega vaeseid, siis ka kuritegevus lakkas. Üksikud hälvikud viidi Toompeale, kust Amoratis valitses, ja kui see hälvik kolme päeva pärast ühiskonda naasis, oli ta hoopis teine inimene, heasoovlik, sõbralik ja töövõimeline. Keegi ei teadnud, mis temaga seal tehti, kuid see pidurdas hälbeid, keegi ei tahtnud enam kellelegi kurja ja lõpuks vaimustuti Iirisest, keda hakati hüüdma Emaks, kuigi keegi polnud teda näinud, sest Toompealt ta ei väljunud, ainult raadios oli kuulda ta häält, kui ta luges ette luulevormis ümberkorraldustest, mida Vallas peab tegema. On liigne öelda, et kadusid narkootikumid, alkoholi toodeti piiratud koguses oma maa puuviljadest ja marjadest, kartuliviin kaotati, ja sigaretid olid nikotiinita. Ainult erandina olid lubatud Havanna sigarid, mida toodi Kuubast.

Nii lakkas olemast Eesti Vabariik, maarahvas sai vabaks seadustest, korruptsioonist, parteide kemplemisest, oli tulnud tõeline rahuriik, õnnelik lapsepõlv, Iiris Amoratise kui Ema lapsed olid rõõmsad, et polnud enam valet ja promomist, oli täielik vabadus tööd teha, kasulikku tööd, mis ei olnud enam tühine. 

Toimetaja: Valner ValmeASIA BAŚ, KADRI NOORMETS, GABRIEL DA LUZ AIR WITH CONTENT 10 degree something. Saal biennaal.ASIA BAŚ, KADRI NOORMETS, GABRIEL DA LUZ AIR WITH CONTENT 10 degree something. Saal biennaal.
Galerii: Kanutis vormusid sõnad ühisloomeks

Kanuti Gildi SAAL-i ees sai teoks Kadri Noormetsa, Asia Baśi ja Gabriel da Luzi sõnadesse vormuv ühisruumi loome "AIR WITH CONTENT 10 degree something".

Kino ja Viktor Tsoi lauludKino ja Viktor Tsoi laulud
Elamus. Mama Anarhia

Kontsert

Tsoi laulud

Vennaskond, Like & Share, Огни большого города, DND, Идеальные люди

Tallinn, Harjumägi

15. august

Filmilindifestival 2016Filmilindifestival 2016
Kinosõbrad peavad Järva-Jaanis unenäolist Filmilindifestivali

Homme, 19. augustil Järva-Jaanis toimuva Filmilindifestivali keskmes on unenäolised filmid ja seisundimuusika, projektorite vahelt jookseb läbi 20 kilomeetrit filmilinti.

FILM
Carlotta (Marion Cotillard) tuleb pärast Indias New Dehlis veedetud aastaid tagasi Prantsusmaale nagu eksootiline lind, kes lendab aknast sisse, paneb plaadimängijasse esimese ettejuhtuva vinüüli ja tantsib oma endise mehe uuele naisele võidukat sõjatants
Tõnu Karjatse filmikomm. "Ismaeli vaimud" tungivad vaataja pähe

Prantsuse filmilooja Henry Clouzot on öelnud, et filmi jaoks pole vaja mingit kindlat tehnikat peale jätkuva avastamise, režissöör leiutab ise viisi ja tehnika, mis just talle kõige paremini sobib. Clouzot ütles seda küll Jean Cocteau filmi “Orpheus” (1945) kohta, kuid mõnes mõttes on see sobitatav ka universaalse loomevalemina, sest igal kunstnikul tekib tihti probleem just sobiva vormi leidmisega. Arnaud Desplechin on “Ismaeli vaimude” juures läinud isegi mitut teed, raamides ja lavastades ühte fiktsiooni ka teistlaadi, žanrilt ja stiililt erinevalt.

TEATER
Itaalia trupp MOTUS
Algas etenduskunstide festival SAAL Biennaal 2017

Rahvusvaheline etenduskunstide festival SAAL Biennaal leiab aset 15. - 27. augustil Tallinna teatrites ja linnaruumis.

Uuendatud: 21:38 
KIRJANDUS
Hans Luik
Suri kirjanik Hans Luik

Hans Luik
26.03.1927 – 13.08.2017

KUNST
Üks tubadest, mis ootab Paides Arvamusfestivali ajaks taaselustamist.
ERR.ee video. Paides nihestati ruumi

Paide Arvamusfestivali ajal võis näha põnevat ajutist näitust, millest jäädvustasime video. "Ruuminihe" on näitus, mis lõi eeskuju mahajäetud kohtade ellu äratamiseks ja püüdis elustada Paide tühje ruume ja linnapilti. Näitus hõlmas nelja Tallinna tänaval asuvat hoonet.

Arhitektuur
lendlend
Fotovõistlus bioTallinn ootab töid ja küsib, kas loodus on olemas

TAB 2017 teema on sel korral bioTallinn, mis seab küsimuse alla arusaamad loodusliku ja tehisliku piiridest. Antud fotovõistlus on inspireeritud samast ideest - selmet käsitleda loodust tasakaalus süsteemina, mida inimtegevus häirib ja lõhub, oletab bioTallinn, et loodust kui sellist ei ole olemas.

Uuendatud: 12:22 
Jõhvi haridusmaastikJõhvi haridusmaastik
Arhitektide liit tutvustab omavalitsuste projekte

10. - 27. augustini saab Eesti Arhitektuurimuuseumis tutvuda viie Eesti Arhitektide Liidu ja kohalike omavalitsute koostöös läbi viidud arhitektuurivõistluse materjalidega. Näitusel on väljas Narva ja Jõhvi uute linnakeskuste ideekavandid, Türi spordihoone ja Türi põhikooli õppehoone ideekavandid, Valga koolihoone ja spordihoone ning Saue uue vallamaja arhitektuurivõistluse tulemused. 

MUUSIKA
Ruja filmi esilinastus. Kino Artis.
Galerii: Esilinastus dokumentaalfilm Rujast

Täna esitleti Artises dokumentaalfilmi "Ruja – Keelatud!".

Arvamus
Uuringute teostamine Hermann Ride kappaltarilUuringute teostamine Hermann Ride kappaltaril
Keelesäuts. Teostada või mitte?

Võib juhtuda, et mööda suvise pealinna tänavat kõndides komistame otsa sildile, millele on kirjutatud: „Ettevaatust! Teostatakse parandustöid!“ Sama tõenäoline on lugeda ajalehest ametniku kinnitust, et „praamidega teostatakse Saaremaale reisijate vedamist“.

Aet Annist saates "Globaalne eestlane"Aet Annist saates "Globaalne eestlane"
Aet Annist: kuidas toimib inimene ühiskonnaliikmena?

Rainer Sternfeldi külaline podcast´i "Globaalsed eestlased" 23. saates oli sotsiaalantropoloog Aet Annist, kes oli hiljuti Inglismaal asuva Bristoli ülikooli õppejõud ning ühtlasi ka Tartu Ülikooli etnoloogia osakonna vanemteadur. 

"Deadpool""Deadpool"
Ära usalda filmikriitikuid (vähemalt mitte ülemäära)

Filmikriitika allakäigus on ennekõike süüdi kriitikud ise, kes ei süvene ega viitsi tööd teha.

Väikelaps ei oska ohtu tajuda. Väikelaps ei oska ohtu tajuda.
Tallinnas ja Helsingis toimub konverents kunstilisest moderniseerumisest

Täna algab Tallinna Ülikoolis ja Helsingi Ülikoolis konverents "End Games and Emotions: The Sense of Ending in Modern Literature and Arts", mis keskendub küsimusele, kuidas mõjutab meie häälestatus (tajud, meeleolud, aistingud, emotsioonid) meie maailmakogemust ja meie tegutsemist erinevates tähendusstruktuurides.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.