Priit Kuusk soovitab: Suure-Jaani muusikafestival ({{commentsTotal}})

Suure-Jaani muusikafestivali päikesetõusukontsert eelmisel aastal.
Suure-Jaani muusikafestivali päikesetõusukontsert eelmisel aastal. Autor/allikas: Jaanus Siim

Juba kaks aastakümmet korraldatakse Suure-Jaani vallas nädal enne jaanipäeva muusikafestivali. Seal on üles astunud palju kohalikke ning ka kaugemalt tulnud tuntud muusikud, tavaliselt on esinemas ka üks väliskollektiiv ning kavades on palju eesti heliloojate loomingut.

16.juunist kuni 23. juunini toimuva festivali kunstiline juht on meie muusikategelane, pedagoog ja organist Andres Uibo. Mis on Suure-Jaani muusikafestivalil erilist, et sinna sõidetakse ka kaugemalt, pealinnast Tallinnastki, rääkimata oma valla ja naabervaldade rahvast?

Leili Kuusk, vallavalitsuse avalike suhete spetsialist, valla ajalehe Leole toimetaja:

"Meie festivalil on ikka neid 'väikeses kohas toimuvaid suuri asju', mis on kõige olulisemad just ümberkaudsetele inimestele. Tänavugi tuuakse sellisel tasemel kultuur lausa koju kätte: sümfooniaorkestrid, silmatorkava elulooga noor dirigent, ainult ühe kontserdi Eestis andev kloostrikoor ja rabasaarel toimuv päikesetõusukontsert. Ning veel aastast aastasse avanev võimalus kohtuda lõunatundides inimestega, keda on mõtet kuulata..."

Andres Uibo on suure missioonitundega organist, pedagoog ja muusikategelane, kes peab silmas ja tutvustab eesti muusikat igal võimalikul juhul. Alles äsja, 11. juunil oli tal järjekordsel sooloõhtul Helsingi toomkirikus suure klassika kõrval kavas Erkki-Sven Tüüri pala "Spectrum I" ning samas mängis Uibo ka enda "Apokalüptilist sümfooniat" suurele orelile.

Pidunädal Suure-Jaanis pühendub heliloojatele Kappidele ja sealt pärit teistele klassikutele, aga ka teistele eesti heliloojatele ja muusikutele. Samas hoitakse kontakti uuema muusikaga, tellitakse uusloomingut esiettekandeks. Festivalitegevuste hulka kuuluvad kontsertide kõrval kohtumised-lõunatunnid kohvikus Arturi Juures, aiakohvikute traditsioon, laulupidude korraldamine, noorte lauljate ja loomingu konkursid, näitused jm, tänavugi taas kokku ligi 30 üritust.

Suure-Jaani valla esindusürituseks saanud festival sündis enne, kui seal oli asutatud rahvusvaheline Artur Kapi ühing (2001), mis on üks pidustuste ideelisi tugisambaid. Festivali korraldab Suure-Jaani vald, peakorraldajaks on juba aastaid kultuurimaja direktor Anneli Kundla.

Paljudel valdadel pole niisuguseid sügavaid kultuurikihte nagu on Suure-Jaanil – nende peale on võimalik uut, kaasaegsemat ehitada, sest rahvuslik vundament on tugev ja ajahambale vastu pidanud. Vallal on kaks kultuurimaja, Suure-Jaanis ja Sürgaveres ning kaks rahvamaja, Reegoldi külas ja Vastemõisas. Vallas on kolm muuseumi, heliloojate Kappide majamuuseum Suure-Jaanis, Hüpassaare majamuuseum helilooja-klassiku Mart Saare elupaigas, kuulsa kunstniku Johann Köleri talumuuseum Lubjassaares. Vallas tegutsevad mitmed kodanikuühendused ja seltsid, kes on abiks ka kultuuriürituste korraldamisel.

Neljapäeval, 25. mai pärastlõunal esitles Suure-Jaani vallavalitsus heliloojate Kappide majamuuseumis festivali juubeli puhul ilmunud väga kaunist väljaannet. Raamat kannab pealkirja "Helisev vaikus. Suure-Jaani muusikafestival aastast 1998" ja selles on peamiselt festivali fotograafi Jaanus Siimu tehtud fotod, albumi koostajaks Leili Kuusk. Uus Jaanus Siimu näitus pannakse taas Suure-Jaani kiriku rõdule ning selle avamine leiab aset 17. juunil kell 11. See pole festivali esimene album, kultuuripärandi säilitamine on olnud tegijatele väga oluline.

Mis kavas:

Juba reedel, 16. juunil leiab aset festivali "Auftakt" (muusikute seas hästi tuntud terminiga 'eellöök-eelmäng-algus'). Kell 16.45 heisatakse valla lipuväljakul Kappide majamuuseumi naabruses pidulikult festivalilipp. Festival avatakse muuseumis kell 17, millele järgneb teemakohane sissejuhatav kontsert "Isad ja pojad" Artur Kapi ja Eugen Kapi ning Wolfgang Amadeus Mozarti ja Franz Xaver Mozarti muusikaga. Mängivad EMTA professorid Urmas Vulp viiulil ja Marje Lohuaru klaveril. Eesti muusikast on kavas Artur Kapi (1878 – 1952) "Andante religioso" ja Eugen Kapi (1908 – 1996) "Nokturn", Mozartitelt isa W. A. Mozarti (1756 – 1791) Sonaat Es-duur KV 302 ning F. X. Mozarti (1791 – 1844) Sonaat F-duur op. 15.

Laupäeva, 17. juuni hommikul avavad oma uksed kaheksa ühepäeva-aiakohvikut, millest neli asuvad Suure-Jaani linnas ning neli ümberkaudsetes külades. Kuues kohvikus toimub ka kontsert, korraldatakse huvitavaid loenguid. Kohvikud on omapärane koostöövõimalus muusikafestivaliga, mis lisab alati pidunädalale oma värvi ja aroomi.

Laupäeval toimub festivali tiiva all ka üle-eestiline vaimulik laulupäev "Üks kindel linn ja varjupaik", mille patroonideks on peapiiskop Urmas Viilma ja Saksamaa LV suursaadik Eestis Christoph Eichhorn. Osavõtjaid arvatakse tulevat rohkem kui 1200 lauljat ja umbes 150 mängijat. Toimuvad ekskursioonid Suure-Jaani kirikus, kell 15 mälestushetk heliloojate ja kultuuritegelaste kalmudel, reformatsiooniaasta õunapuu istutamine.

Kell 17 toimub kammerkoor Collegium Musicale kontsert kirikus koos instrumentalistidega Concerto BachFest. Juhatab Endrik Üksvärav, kavas Johann Sebastian Bachi reformatsioonikantaat "Ein feste Burg ist unser Gott" BWV 80. Pool tundi hiljem süüdatakse kirikus laulupeotuli ning piduliste rongkäik läheb kiriku juurest laululavale. Laulupäeva kava on pühendatud reformatsiooni 500. aastapäevale. Õhtul toimub kirikus veel muusikaline õhtupalvus, kus kõlab eesti vaimulik muusika. Päeval kell 13 leiab Kondase majas aga aset esimene lõunatund teoloogi ja rännumehe Arne Hiobiga.

Pühapäevased 18. juuni festivaliüritused lähevad nime all "Mõttepäev". Kell 11 on kirikus kontsert-jumalateenistus, kell 13 kohvikus Arturi Juures lõunatund saksofonist Lembit Saarsaluga. Väga põnev kontsert "Ussisõnad" on tulemas Kondase majas kell 15, kus esineb suurepärane kammerduo Mati Turi (tenor) ja Martti Raide (klaver). Nende kavas on Mart Saare, Veljo Tormise ja Ester Mägi soololaule, sealhulgas Mart Saarelt koguni 13 laulu. Paar tundi hiljem esitab hispaania muusikat kitarrist Kirill Ogorodnikov, tema kontsert toimub Energia talu teemajas. Solist on Eesti noorema põlvkonna silmapaistavamaid kitarriste, kes oma diplomid saanud EMTA-s Tallinnas ning Saksamaal Kölnis. Õhtul kell 20 laulab kirikus Eesti Rahvusmeeskoor, harukordses kavas vaid eesti muusika – Tõnu Kõrvitsa 7-osaline tsükkel "Laulud Dolorese lauluvihikust" (2016), Andres Uibo "Antifoonid" (kahe psalmi tekstil) ning Andres Lemba neljaosaline "Missa" (2015), peadirigent Mikk Üleoja.

Palju põnevat on veel tulekul pidunädala järgmistelgi päevadel, aga üks tore uudis lõpetuseks: sel aastal ootab rabasaare päikesetõusu kontserdi kuulajaid esmakordselt uus riigimetsa majandamise keskuse ehitatud puidust puhkeplats, kuhu mahuvad ka esinejad.

Esmaspäeval, 19. juunil tuleb Suure-Jaanis aga juba "Rahvalik päev".

 

Toimetaja: Madis JärvekülgKadri VoorandKadri Voorand
Kadri Voorand kirjutas noorte laulupeoks kooridele kaks uudisteost

2. juulil kõlavad noorte laulu- ja tantsupeol esmakordselt Kadri Voorandi lood "Elu on lootus ja loomine" (sõnad Doris Kareva) segakooride ning "Aga tule" (sõnad Liisa Lotta Tomp neidudekooride esituses.

ThundercatThundercat
Valner Valme plaadisoovitused: 2017 esimene poolaasta

Mis jääb sõelale? Mis jääb meelde? Mis jääb füüsilisse riiulisse? Mis võiks poole aasta pärast traditsioonilisse aastalõpuküsitlusse mahtuda? Aeg on sirvida läbi ligi kuus kuud plaadisaaki. Järgnev pole pingerida, aga 15 väljapaistvat albumit käesolevast aastast koos kommentaaride ja kuulamisvõimalusega.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Klaudia Tiitsmaa
Ugala publik valis lemmikud

Ugala teatris etendus eile, 21. juunil viimast korda suvelavastus „Gogoli disko“. Lõpuaplausi järel kuulutati Ugala suurel laval välja publikupreemia Kuldõun 2017 laureaadid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Arvo Pärt kuulsa vannitoariiuli juures oma teose partituuri uurimas
Maria Mölder. Sissevaade Arvo Pärdi ülikooli argipäeva

19. juunil asetatakse Arvo Pärdi keskusele pidulikult nurgakivi. Uus hoone avatakse juba vähem kui pooleteise aasta pärast, 2018. aasta hilissügisel. Millised ettevalmistustööd keskuses praegu käsil on, selgus vestluses, kus osalesid Arvo Pärdi Keskuse nõukogu liige Nora Pärt, tegevjuht Anu Kivilo, toimetaja ja muusikateadlane Kristina Kõrver ning arhivaar Anneli Kivisiv.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.