Priit Kuusk soovitab: Suure-Jaani muusikafestival ({{commentsTotal}})

Suure-Jaani muusikafestivali päikesetõusukontsert eelmisel aastal.
Suure-Jaani muusikafestivali päikesetõusukontsert eelmisel aastal. Autor/allikas: Jaanus Siim

Juba kaks aastakümmet korraldatakse Suure-Jaani vallas nädal enne jaanipäeva muusikafestivali. Seal on üles astunud palju kohalikke ning ka kaugemalt tulnud tuntud muusikud, tavaliselt on esinemas ka üks väliskollektiiv ning kavades on palju eesti heliloojate loomingut.

16.juunist kuni 23. juunini toimuva festivali kunstiline juht on meie muusikategelane, pedagoog ja organist Andres Uibo. Mis on Suure-Jaani muusikafestivalil erilist, et sinna sõidetakse ka kaugemalt, pealinnast Tallinnastki, rääkimata oma valla ja naabervaldade rahvast?

Leili Kuusk, vallavalitsuse avalike suhete spetsialist, valla ajalehe Leole toimetaja:

"Meie festivalil on ikka neid 'väikeses kohas toimuvaid suuri asju', mis on kõige olulisemad just ümberkaudsetele inimestele. Tänavugi tuuakse sellisel tasemel kultuur lausa koju kätte: sümfooniaorkestrid, silmatorkava elulooga noor dirigent, ainult ühe kontserdi Eestis andev kloostrikoor ja rabasaarel toimuv päikesetõusukontsert. Ning veel aastast aastasse avanev võimalus kohtuda lõunatundides inimestega, keda on mõtet kuulata..."

Andres Uibo on suure missioonitundega organist, pedagoog ja muusikategelane, kes peab silmas ja tutvustab eesti muusikat igal võimalikul juhul. Alles äsja, 11. juunil oli tal järjekordsel sooloõhtul Helsingi toomkirikus suure klassika kõrval kavas Erkki-Sven Tüüri pala "Spectrum I" ning samas mängis Uibo ka enda "Apokalüptilist sümfooniat" suurele orelile.

Pidunädal Suure-Jaanis pühendub heliloojatele Kappidele ja sealt pärit teistele klassikutele, aga ka teistele eesti heliloojatele ja muusikutele. Samas hoitakse kontakti uuema muusikaga, tellitakse uusloomingut esiettekandeks. Festivalitegevuste hulka kuuluvad kontsertide kõrval kohtumised-lõunatunnid kohvikus Arturi Juures, aiakohvikute traditsioon, laulupidude korraldamine, noorte lauljate ja loomingu konkursid, näitused jm, tänavugi taas kokku ligi 30 üritust.

Suure-Jaani valla esindusürituseks saanud festival sündis enne, kui seal oli asutatud rahvusvaheline Artur Kapi ühing (2001), mis on üks pidustuste ideelisi tugisambaid. Festivali korraldab Suure-Jaani vald, peakorraldajaks on juba aastaid kultuurimaja direktor Anneli Kundla.

Paljudel valdadel pole niisuguseid sügavaid kultuurikihte nagu on Suure-Jaanil – nende peale on võimalik uut, kaasaegsemat ehitada, sest rahvuslik vundament on tugev ja ajahambale vastu pidanud. Vallal on kaks kultuurimaja, Suure-Jaanis ja Sürgaveres ning kaks rahvamaja, Reegoldi külas ja Vastemõisas. Vallas on kolm muuseumi, heliloojate Kappide majamuuseum Suure-Jaanis, Hüpassaare majamuuseum helilooja-klassiku Mart Saare elupaigas, kuulsa kunstniku Johann Köleri talumuuseum Lubjassaares. Vallas tegutsevad mitmed kodanikuühendused ja seltsid, kes on abiks ka kultuuriürituste korraldamisel.

Neljapäeval, 25. mai pärastlõunal esitles Suure-Jaani vallavalitsus heliloojate Kappide majamuuseumis festivali juubeli puhul ilmunud väga kaunist väljaannet. Raamat kannab pealkirja "Helisev vaikus. Suure-Jaani muusikafestival aastast 1998" ja selles on peamiselt festivali fotograafi Jaanus Siimu tehtud fotod, albumi koostajaks Leili Kuusk. Uus Jaanus Siimu näitus pannakse taas Suure-Jaani kiriku rõdule ning selle avamine leiab aset 17. juunil kell 11. See pole festivali esimene album, kultuuripärandi säilitamine on olnud tegijatele väga oluline.

Mis kavas:

Juba reedel, 16. juunil leiab aset festivali "Auftakt" (muusikute seas hästi tuntud terminiga 'eellöök-eelmäng-algus'). Kell 16.45 heisatakse valla lipuväljakul Kappide majamuuseumi naabruses pidulikult festivalilipp. Festival avatakse muuseumis kell 17, millele järgneb teemakohane sissejuhatav kontsert "Isad ja pojad" Artur Kapi ja Eugen Kapi ning Wolfgang Amadeus Mozarti ja Franz Xaver Mozarti muusikaga. Mängivad EMTA professorid Urmas Vulp viiulil ja Marje Lohuaru klaveril. Eesti muusikast on kavas Artur Kapi (1878 – 1952) "Andante religioso" ja Eugen Kapi (1908 – 1996) "Nokturn", Mozartitelt isa W. A. Mozarti (1756 – 1791) Sonaat Es-duur KV 302 ning F. X. Mozarti (1791 – 1844) Sonaat F-duur op. 15.

Laupäeva, 17. juuni hommikul avavad oma uksed kaheksa ühepäeva-aiakohvikut, millest neli asuvad Suure-Jaani linnas ning neli ümberkaudsetes külades. Kuues kohvikus toimub ka kontsert, korraldatakse huvitavaid loenguid. Kohvikud on omapärane koostöövõimalus muusikafestivaliga, mis lisab alati pidunädalale oma värvi ja aroomi.

Laupäeval toimub festivali tiiva all ka üle-eestiline vaimulik laulupäev "Üks kindel linn ja varjupaik", mille patroonideks on peapiiskop Urmas Viilma ja Saksamaa LV suursaadik Eestis Christoph Eichhorn. Osavõtjaid arvatakse tulevat rohkem kui 1200 lauljat ja umbes 150 mängijat. Toimuvad ekskursioonid Suure-Jaani kirikus, kell 15 mälestushetk heliloojate ja kultuuritegelaste kalmudel, reformatsiooniaasta õunapuu istutamine.

Kell 17 toimub kammerkoor Collegium Musicale kontsert kirikus koos instrumentalistidega Concerto BachFest. Juhatab Endrik Üksvärav, kavas Johann Sebastian Bachi reformatsioonikantaat "Ein feste Burg ist unser Gott" BWV 80. Pool tundi hiljem süüdatakse kirikus laulupeotuli ning piduliste rongkäik läheb kiriku juurest laululavale. Laulupäeva kava on pühendatud reformatsiooni 500. aastapäevale. Õhtul toimub kirikus veel muusikaline õhtupalvus, kus kõlab eesti vaimulik muusika. Päeval kell 13 leiab Kondase majas aga aset esimene lõunatund teoloogi ja rännumehe Arne Hiobiga.

Pühapäevased 18. juuni festivaliüritused lähevad nime all "Mõttepäev". Kell 11 on kirikus kontsert-jumalateenistus, kell 13 kohvikus Arturi Juures lõunatund saksofonist Lembit Saarsaluga. Väga põnev kontsert "Ussisõnad" on tulemas Kondase majas kell 15, kus esineb suurepärane kammerduo Mati Turi (tenor) ja Martti Raide (klaver). Nende kavas on Mart Saare, Veljo Tormise ja Ester Mägi soololaule, sealhulgas Mart Saarelt koguni 13 laulu. Paar tundi hiljem esitab hispaania muusikat kitarrist Kirill Ogorodnikov, tema kontsert toimub Energia talu teemajas. Solist on Eesti noorema põlvkonna silmapaistavamaid kitarriste, kes oma diplomid saanud EMTA-s Tallinnas ning Saksamaal Kölnis. Õhtul kell 20 laulab kirikus Eesti Rahvusmeeskoor, harukordses kavas vaid eesti muusika – Tõnu Kõrvitsa 7-osaline tsükkel "Laulud Dolorese lauluvihikust" (2016), Andres Uibo "Antifoonid" (kahe psalmi tekstil) ning Andres Lemba neljaosaline "Missa" (2015), peadirigent Mikk Üleoja.

Palju põnevat on veel tulekul pidunädala järgmistelgi päevadel, aga üks tore uudis lõpetuseks: sel aastal ootab rabasaare päikesetõusu kontserdi kuulajaid esmakordselt uus riigimetsa majandamise keskuse ehitatud puidust puhkeplats, kuhu mahuvad ka esinejad.

Esmaspäeval, 19. juunil tuleb Suure-Jaanis aga juba "Rahvalik päev".

 

Toimetaja: Madis JärvekülgFlow festival 2017Flow festival 2017
Arvustus. Flow festival ei tee ühestki küljest allahindlust

Kontsert
Flow festival
Helsingi
11. kuni 13. august

Virtuaalreaalsus võiks asendada kõiki nutitelefoni funktsioone.Virtuaalreaalsus võiks asendada kõiki nutitelefoni funktsioone.
Suve lõpuni saab kandideerida kultuurikiirendi kavva

Pimedate Ööde filmifestivali ja Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse toetusel hakkab Tallinnas tegutsema uus loometööstuse ja idufirmade kiirendi Storytek, mille eesmärk on ulatada abikäsi neile, kes soovivad ühendada loovideed moodsa digitaalse tehnoloogia ja uute platvormidega.

Skaneeritud inimaju.Skaneeritud inimaju.
Arvustus. Inimene kui masin?

Uus raamat

Julien Offray de la Mettrie

„Inimene kui masin“

Tõlkinud Katre Talviste

Avatud Eesti Raamat

Ilmamaa

FILM
"Wind River"
Kaarel Kuurmaa: Lumi ja vaikus

Mängufilm "Wind River" (USA 2017, 111 min). Režissöör ja stsenarist Taylor Sheridan, operaator Ben Richardson, heliloojad Nick Cave ja Warren Ellis. Mängivad Jeremy Renner, Elizabeth Olsen, Jon Bernthal, Kelsey Chow, Martin Sensmeier jt.

TEATER
Suvelavastus "Lembitu"
Galerii ja video: Suve mastaapseim vabaõhuetendus hargneb Lõhavere linnamäel

Loominguline ühendus TEMUFI hakkab Viljandimaal Lõhavere linnamäel mängima Urmas Lennuki suvelavastust"Lembitu - kuningas ilma kuningriigita".

Uuendatud: 16:57 
KIRJANDUS
Aasta kirjanik Mihkel Mutt.
Aasta kirjaniku tiitli pälvis Mihkel Mutt

Alatskivil Liivi muuseumis toimunud nüüdiskirjandusfestivalil Eesti kirjanik 2017 pälvis aasta kirjaniku tiitli Mihkel Mutt oma romaaniga "Eesti ümberlõikaja".

KUNST
20 kaasaegset kunstnikku teevad Eesti 100. sünnipäevaks ühiskingituse
Galerii: 20 kaasaegset kunstnikku teevad EV100 puhul ühiskingituse

20 kaasaegset Eesti kunstnikku esitlesid Kumu kunstimuuseumis Kadriorus suurprojekti, mille käigus valmib 20 vabadusest inspireeritud teost.

Arhitektuur
VJ SuaveVJ Suave
Tartus tutvustatakse atraktiivsel moel varju jäävaid linnaosi

Tartus toimub juba viiendat korda linnafestival UIT, mille eesmärk on suunata inimesi märkama neid linnaosi, mis muidu varju jäävad ning pakkuda võimalust vaadelda linna teisest perspektiivist, kasutades selleks heli-, valgus- ja videoinstallatsioone.

Jõhvi haridusmaastikJõhvi haridusmaastik
Arhitektide liit tutvustab omavalitsuste projekte

10. - 27. augustini saab Eesti Arhitektuurimuuseumis tutvuda viie Eesti Arhitektide Liidu ja kohalike omavalitsute koostöös läbi viidud arhitektuurivõistluse materjalidega. Näitusel on väljas Narva ja Jõhvi uute linnakeskuste ideekavandid, Türi spordihoone ja Türi põhikooli õppehoone ideekavandid, Valga koolihoone ja spordihoone ning Saue uue vallamaja arhitektuurivõistluse tulemused. 

MUUSIKA
Ruja filmi esilinastus. Kino Artis.
Galerii: Esilinastus dokumentaalfilm Rujast

Täna esitleti Artises dokumentaalfilmi "Ruja – Keelatud!".

Arvamus
Uuringute teostamine Hermann Ride kappaltarilUuringute teostamine Hermann Ride kappaltaril
Keelesäuts. Teostada või mitte?

Võib juhtuda, et mööda suvise pealinna tänavat kõndides komistame otsa sildile, millele on kirjutatud: „Ettevaatust! Teostatakse parandustöid!“ Sama tõenäoline on lugeda ajalehest ametniku kinnitust, et „praamidega teostatakse Saaremaale reisijate vedamist“.

Üks tubadest, mis ootab Paides Arvamusfestivali ajaks taaselustamist.Üks tubadest, mis ootab Paides Arvamusfestivali ajaks taaselustamist.
ERR.ee video. Paides nihestati ruumi

Paide Arvamusfestivali ajal võis näha põnevat ajutist näitust, millest jäädvustasime video. "Ruuminihe" on näitus, mis lõi eeskuju mahajäetud kohtade ellu äratamiseks ja püüdis elustada Paide tühje ruume ja linnapilti. Näitus hõlmas nelja Tallinna tänaval asuvat hoonet.

Vaade Emajõeäärsele Tartu kesklinnale. Tulevane tselluloositehas jääks aga linnast välja.Vaade Emajõeäärsele Tartu kesklinnale. Tulevane tselluloositehas jääks aga linnast välja.
Irja Alakivi: Kas Tartu vaatab tulevikku?

Nüüdisaegset linna ei kavandata parke hävitades, vaid parke ja rohealasid funktsionaalsemaks ja kasutajasõbralikumaks kujundades ning uusi rajades.

Kehalise kasvatuse tund.Kehalise kasvatuse tund.
Kai Valtna. Kas keha ja vaim on siiski eraldi?

Suvisel Arvamusfestivalil leiab aset Sõltumatu tantsu lava korraldatav arutelu "Miks kirikus ei tantsita", mis keerleb religiooni ja kunsti ning nende kokkupuutepunktide ja erinevuste ümber. Arutelu on seotud ka ühe harukordse aktsiooniga - nimelt etendub Arvamusfestivali ajal Paide kirikus Kadri Sireli tantsulavastus. Koostöös Sõltumatu Tantsu Lavaga avaldab ERR kultuuriportaal arvamusartiklite sarja.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.