Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: ERR

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

Järg raamatule „Algaja ajaränduri seiklused”. Mis tuleks ka läbi tudeerida, kui te seda veel teinud ei ole. Muidu ehk jääb natuke midagi segaseks. Aga võibolla ei jää ka.

Kuigi nentida tuleb, pärast tolle esimese lugemist esinesin mina üleskutsega I. Tomusk kiiremas korras ühiskonnast isoleerida, soovitavalt tähtajatu hospitaliseerimise korras. No ei saa normaalsel inimesel fantaasia niimoodi lennata, ei saa. Selgelt on tegu mingi vaimutohtritele senitundmatu kompleksi või parallaksiga. Ja see H. Mets, see pange samasse kongi.

Muidugi tuleks eelnimetatud varustada kirjutamis- ja joonistamisvahendite ning muude elurõõmuks vajalike tarvikutega.

Et siis lugu seeriast „Ajarändurid” jätkub ning läheb aina pöörasemaks. Kuigi see ei tundunud võimalik.

Eelmise seeria lõpus siirdusid meie noored kangelased ajarännule hea mõttega ära hoida Euroopa üksmeelne ja kambaviisiline enesetapp. Mina muidugi vaimustuses, leides mõttekaaslase, kes selleks peab Esimest ilmasõda. Plaan lihtne, kui ertshertsog Franz Ferdinand Sarajevos mõrva ohvriks ei lange, sõda ka ei tule. Viu, vipsti, kohal!

Ainult et kõik räägivad ülikange ülahuulega inglise keelt hoopis. Ja kaebavad, et igasugu lihtrahvarämps ronib juba igale poole. Tänavasildid ka inglise keeles. Kohalik lihtrahvas kah paneb sellist inglist, et aru ei saa. Aga on natuke lahkem, kuigi küsib iga asja eest münti, sobivad ka 2016. aasta eurid.

Väga loodetavasti teil läks juba selle peale põnevaks.

Mispärast üleüldse ei tahaks ära jutustada, mis juhtuma hakkab. Oleks justkui inetu temp, mida kirjeldatakse W. Somerset Maughami „Elumõnudes”. Oeh, natuke ikka tuleb. Nimelt vuhisevad noorukid läbi alternatiivajalugude. Aasta on küll 1914, aga Sarajevo on New London. Sest William, kui ta juba Sohipoja asemel hüüdnimeks Vallutaja sai, otsustas jätkata. Tuli 1067. mandrile tagasi, vallutas terve Euroopa ära. Nagu mingi Aleksander. Nii et...

Kuigi, mis seal salata, William ise oli rohkem Guillaume. Aga mis siin norida. Niikuinii aina paremaks ehk põrunumaks läheb. Otsustavad lapsukesed reisida koduaega tagasi, aga seal, island, kui kaunis lause, on tribüünil „vanamees, kes kohe oma ordenite raskuse all näoli kukub”.

Ei, ma ei tohi edasi ümber jutustada. Lugege läbi. Lõbus on, mõelda annab, targemaks teeb ka, sest möödaminnes seletatakse isegi füüsikat – mulle täiesti tundmatu teadus, muide. Siis sundige oma noor huligaan, st laps, läbi lugema. Ja tehke pärast tunnikontroll lühiessee vormis!

 

Toimetaja: Valner ValmeLeeloLeelo
Neidudekoor Leelo naasis Euroopa koorimängudelt kahe kuldmedaliga

Eile õhtul jõudis tagasi Eestisse üle-eestiline neidudekoor Leelo, kes pälvis 16. juulist kuni 23. juulini Riias toimunud 3. Euroopa koorimängudelt ning rahvaste grand prix’lt kaks kuldmedalit, Euroopa tšempionide tiitli ning rahvaste grand prix karika saatega folkloormuusika kategoorias.

Noored nutiseadmete käsitsejad.Noored nutiseadmete käsitsejad.
Keelesäuts. Käsitlema, käsitsema, käsitama

"Tänapäevane käsitlus kultuurist on meelelahutuslik." "Haridusteemade käsitus meedias on vildakas." "Vanemad inimesed ei oska nutivahendeid käsitleda."

FILM
Christopher Nolan "Dunkirk"
Arvustus. "Dunkirk" - visuaalse loojutustamise meistriklass

Uus film kinolevis
"Dunkirk"
Režissöör: Christopher Nolan
Osades: Tom Hardy, Mark Rylance, Kenneth Branagh, Fionn Whitehead, Cillian Murphy, Harry Styles, Barry Keoghan
8,5/10

TEATER
R.A.A.A.M "Vanapagan"
Ivo Uukkivi kehastub Kernu mõisas vanapaganaks

Juulis kehastub Ivo Uukkivi vaid seitsmel korral taas vanapaganaks. Kernu mõisas mängitakse sel ja järgmisel nädalal Jakuutia lavastaja Sergei Potapovi lavastust "Vanapagan".

KIRJANDUS
E-raamatud.
E-raamatut teenusena käsitlev seadus pidurdab e-raamatukogude arengut

Eesti e-raamatukogude arengut pidurdab ajale jalgu jäänud seadusandlus, mis käsitleb e-raamatut kui teenust, mitte raamatut - autorid ei saa laenutamise eest hüvitist ning e-raamatutele ei kehti paberraamatute käibemaksusoodustus. Kultuuriväärtuste asekantsler Tarvi Sits loodab laenutushüvitistele lähemale jõuda järgmisel aastal.

KUNST
17. Kohila sümpoosion
Arvustus. Kohila sümpoosion ja Karin Kalmani isikunäitus

17. Kohila sümpoosion
Tohisoo mõisas 29.06–16.07.

ja

Karin Kalmani isikunäitus "Ideaalmaastik. Maa, puu, tuli, vesi"
HOP galeriis 17.07–1.08.

Arhitektuur
Ackermanni loomingut uuritakse ka Karuse kirikus.Ackermanni loomingut uuritakse ka Karuse kirikus.
Christian Ackermanni loomingut uuriv projekt jõudis Karusele

Mullu Tallinna toomkirikus alguse saanud Christian Ackermanni loomingut uuriv projekt on jõudnud sellesse etappi, et on alanud tööd maakirikutes. Mõne nädala eest uuriti Martna kirikut ja nüüd on tähelepanu all Karuse kantsel ja altariskulptuurid. Lisaks toodi Karusele analüüsideks ka Lihula kirikust pärinevad Ackermanni puuskulptuurid.

JaamahooneJaamahoone
Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuurimälestiseks

Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuuriministri käskkirjaga ehitismälestiseks. 1870. aastal ehitatud raudteejaam on Eesti üks vanemaid.

MUUSIKA
Mägede Hääl
Arvustus. Mägede Hääl muutis festivaliplatsi jaburate sümbolite keeriseks

Festival Mägede Hääl
15. juulil Eesti kaevandusmuuseumis

Arvamus
öööööööö
Tamur Tohver. Suveöö unenägu

Ennegi olen viidanud, et eesti keel on lisaks kaunidusele ka ülitabav. "Vaimustama" tähendab kedagi või midagi vaimuga täitma. "Vaimustuma" tähendab toredat seisundit: vaim tuli peale. Oled ju kuulnud küll, et no ei tule vaimu peale... või vastupidi, minu vaim on küll valmis!

Jim Ashilevi lugemismaratonilJim Ashilevi lugemismaratonil
Jim Ashilevi: eesti keeles ei saa filosofeerida

Essee alternatiivmuusika keskel üles kasvamisest, mis avaldati esmakordselt TÜ Viljandi kultuuriakadeemia 65. aastapäeva esseekogumikus "Omakultuurist ja oma kultuurist".

Keelesäuts. Pole vaja arvust numbrit teha

„Eesti eurolaulu poolfinaalil olid suured vaatajanumbrid.“ „Elektriautode müüginumbrid on kahanenud.“ Miks tuleks nendes lausetes „numbri“ asemel „arvu“ kasutada? Mis vahe ikkagi on arvul ja numbril?

Riigikogu hoone.Riigikogu hoone.
Jaak Valge. Tee teise rahvahääletuseni: ekslike otsuste paraad

13.-15. augustil 1932. aastal toimus Eesti rahvahääletus põhiseaduse muutmise küsimuses. Riigikogus välja töötatud eelnõu kukkus referendumil ülinapilt läbi. Lugege ajalooartikli kokkuvõtet, täismaterjal ilmus värskes Tunas number 75.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.