Tamur Tohver. Suveöö unenägu ({{commentsTotal}})

öööö
öööö Autor/allikas: Chenspec/Wikimedia Commons

Ennegi olen viidanud, et eesti keel on lisaks kaunidusele ka ülitabav. "Vaimustama" tähendab kedagi või midagi vaimuga täitma. "Vaimustuma" tähendab toredat seisundit: vaim tuli peale. Oled ju kuulnud küll, et no ei tule vaimu peale... või vastupidi, minu vaim on küll valmis!

Täna õpime nullpunkti praktikat. See on kordades raskem ja igavam kui vaimustumine. See on... tegelikult sama, mis Marguse raamatus. Ainult vastupidi. Sest romaanile saabus punkt alles nüüd, aastaid hiljem. Täna vaatame korraks, mis on vaimustumise nõrgad küljed. Umbes kolm-neli aastat tagasi nimetati seda halvustavalt õhinapõhisuseks, loe teadmiste pinnapealsusele vaatamata valdkonnas tegutsemine. Tavaliselt raskuste ilmnedes sellised tegevused raugevad. Või saavad hoogu juurde, diletantism tuleb tihti rumalusest, õigemini selle mittemärkamisest. Usust, et tegutsen õigesti. Kahtluse ilmnedes korvan selle emotsiooniga.

Kui vaja, taganen religioossusse või poliitikasse või mõnda muusse abstraktsesse väljundisse.

Sada aastat on pikk aeg. Hiljuti leidis teaduslikult kinnitust fakt, mida joogid ammu teadsid. Et keha mälu on kõikehõlmavam ja pikem kui mentaalsus, mõistus. Oma isa ja ema sa pigem tajud, kui mäletad. Meenuta korraks: puu ringid, DNA kihid juustes, lihtsad füüsilised puudutused. Kõik salvestub. Laulud, tekstid, mantrad, ennustused. Ja samal ajal: prognoosid sageli mitte. Targad sõiduplaanid korrigeerivad end peatustes ise, vastavalt liikuri tegelikule edenemisele.

Sada aastat on väärikas. Kui palju on üks keskmine saja-aastane suitsusaun jõudnud näha ja kaasa elada! Saja-aastaseid riike on maailmas vähe.

Ainult suveööl juhtuvad asjad, mida päevavalgus ei kannata. Ilmnevad vaimud, haldjad ja deemonid nagu Shakespeare'il. Ilmnevad poolt ja vastu, toimib lummus, pooled vastanduvad ja põrkuvad... Ainult, et hommikuks on kõik läbi. Valitseb tasakaal.

Rootsi tähistab riiklikult ramadani. Helsingis likvideeriti maidan. Slaavi pärg või Laulupeo kava? Demograafiline raport, getostumine... Läbi aegade on öeldud: relva olemasolu kutsub esile vägivalla. Ma ei tunne neid plahvatuslikke teisest rahvusest äärmuslasi. Ma ei taju äärelinnades vihapilve. Ma tunnen hoopis hoopis teistsuguseid eesti venelasi näiteks. Ja vähe sellest: olen neid tundnud ka eelmise Eesti ajal. Praktiliselt iga teise asja kohta on tänaseks püstitatud pigem vinguv küsimus: oleks 90ndate alguls seda teadnud! Mis siis olnuks, oleksite tanke pärgadega vastu võtnud nagu 40ndatel?

Kui helis on kõik pikka aega olnud kõrgkunstiline klassika või buustitud bassiga, muutub kõik ühtlaseks tapeediks. Sotsiaalmeedia pakub otse- buusti oma uudist. Pisitasa sigineb nüristus. Suveöö unenäo lummusest jääb pohmell.

Vaheküsimus: mis sai maadehangeldajast poliitikust, kes süüdi mõisteti? Selline vahva väike ümmargune sõbralik ja ohutu mees oli. Kas keegi mäletab teda, teab, kuidas tal läheb? Aga kultuurirahastu juhist, kes miljonid kasiinosse tassis ja nüüd pisitasa tagastab, kuni elab? Ee- mul on ausalt öeldes küsimus: tuleb siis balti raudtee või ei tule? Kesse vastaks? Vingeim vandenõuteooria on laboris kasvatatud lihasööjabakteriga endise poliitiku nakatamine. Nagu 80ndatel hoiatati inimesi ameerika agentide eest, kes võisid sind rinnamärgi nõelaga katku torgata.

Laps märkab õhupalli, kerge puutega hoiab seda õhus, see lendleb muinasjutuliselt... kuni laps tüdib ja pall langeb. Lebab ja lõtvub ja tõmbub kortsu.

Venemaal pandi tuntud teatrilavastaja vangi, sest väidetavalt 2012. aastal toimuma pidanud "Suveöö unenäo" lavastust ei toimunud, raha omastati. Lihtsalt tuldi koju järgi ja viidi otse vangi. Seda levitas nii sotsiaalmeedia kui sain ka näitkes otse kirjakasti Venemaa teatrikriitikute ühiskirja.

Võimule ei loe, et lavastus toimus, oli nomineeritud, et seda käis vaatamas palju inimesi ja et on säilinud plakatid, videod jms. Seda kõike saab väidetavalt fabritseerida. Isegi see ei loe, et seda on 2012. aastast järjepidevalt mängitud Gogoli keskuses ja välismaal. Et seda plaanitakse uuesti mängida juulis. Natuke meenutab Kenderit juhtumit, mis? Natuke meenutab natüürmorti "Paju, vana mees ja politseinik"?

Inetumalt ei oleks enam saanud. Väikses kogukonnas levivad kõik head uuendused kähku ja efektiivselt. Kahjuks ka kõik halvad käitumismallid. Sallimatus, klammerdumine, hirm ja eelkõige teadmatus homse ees.

Sa lood ise oma maailma. Oma kirjutiste, oma raportite, oma ülespuhutud teadjaliku hoiakuga.

Sa põhjustad ohtralt kannatusi, endale ja teistele, ise seda märkamata. Olles kommentaator ja teadjamees, uudislooja või sotsiaalmeedia ilukirjanik. End sõltumatuks nimetades plähmid tegelikult lihtsalt ringi, olles võimetu protsesse muutma või julgemata neisse isegi sekkuda. Kõige spetsialist riigikogus või ringkonnakohtus. Aga ka vaimses või vaimulikus kogukonnas, seksuaalvähemuste hulgas.

Aga see salvestub. Keti lõpp, see mõisa köis, kes lohiseb, on see vana mees, see paju ja see politseinik. Isiklikult, igaveseks. Nemad seda kõike aga ei alustanud. Nii et sotsmeedia ilukirjanikud, kas ei oleks ehk selle tunni võrgus kommimise asemel võinud veeta seal sündmuskohal? Veel parem ja veel varem- teha iga päev endast oleneva, et selline hoiak-mõtteviis elujõuliseks ei muutuks?

Nullpunkti praktika on laiemalt öeldes kaotatud järje. Vaataja saalis ei tea, et näitleja tegelikult ei mäleta teksti. Ta ei märka auku ses reas ja loogikas. Näitleja aga puhkab hetke, kogub end ja korjab tekstijärje üles. Vahel ei märka seda isegi partner. See on omaette kunst, kuid õpitav.

Sa ei pea kogu aeg midagi tegema.

Ei pea olema alati käsi elu pulsil.

Vahelduseks oota.

Parim viis lasta asjadel korralduda on oodata, kuni vaenlase laip mööda ujub. Ja ta ujub.

Targad sõiduplaanid korrigeerivad end peatustes ise, vastavalt tegelikule edenemisele.

Akna taga on karjuv jalgpallitreener asendunud tantsupeo harjutusega.

Mis sind tegelikult takistab?

Toimetaja: Valner Valmejuhised pöffil orienteerumiseks
Vaid vapratele

Arvustus. Sihikindel tõsieluline draama

Uus film: "Vaid vapratele"

Režissöör: Joseph Kosinski

Osades: Josh Brolin, Jennifer Connelly, Taylor Kitsch, Miles Teller, Jeff Bridges, Andie MacDowell, Ben Hardy, James Badge Dale, Alex Russell

7/10

Tallinn

Tallinn ei tohi olla suvaline linn

Siiri Vallneri ja Indrek Peili meelest määrab kunagi mõneti põnevagi aukliku ja kaootilise Tallinna linnaehituse visiooni asemel kollektiivne lollus.

Igor Uibo

Igor Uibo: ma tunnen end eestlasena

Igor Uibo peab end nii eestlaseks kui ka prantslaseks — elanud suure osa oma elust Prantsusmaal, on ta viimase viieteistkümne aasta jooksul veetnud igal aastal neli-viis kuud Eestis, jagades siin oma mitmekülgseid kogemusi teatri, tantsukunsti ja muusika vallas. Ta on pidanud loenguid prantsuse teatrist ning tantsu, eriti nüüdis- ja moderntantsu ajaloost TÜ Viljandi kultuuriakadeemia, Tartu Ülikooli prantsuse keele osakonna ja Tallinna Ülikooli koreograafia eriala üliõpilastele. Igor Uibo lavastab ka ise ning on vahendanud teatri- ja muusikategevust Eesti ja Prantsusmaa vahel

FILM
TEATER
"Kaks vaest rumeenlast"

Arvustus. "Trainspotting" Poola kastmes

Uuslavastus

Dorota Masłowska

“Kaks vaest rumeenlast”

Linnateater

Lavastaja Hendrik Toompere jr

Dramaturg Triin Sinissaar

Tõlkinud Margus Alver

Osades Hele Kõrve, Argo Aadli, Kalju Orro, Anne Reemann, Margus Tabor ja Epp Eespäev

Esietendus 11. novembril

KIRJANDUS
Žürii esimees Peeter Olesk

Peeter Olesk. Jaak Põldmäe võrdlevalt vaatekohalt

Ühel varakevadisel päeval aastal 1976 pidi Jaak Põldmäe (1942–1979) viima kirjastusse Eesti Raamat oma raamatu „Eesti värsiõpetus” (1978) käsikirja. Eellepingu põhjal oli talle makstud välja 60 %, kuid kirjastus küsis, kuhu jääb käsikiri.

KUNST
Arhitektuur
MUUSIKA
Arvamus
Mikk Pärnits

Mikk Pärnits: #HeToo ehk naistevastane vägivald võitluseta ei lõpe

Naistevastane vägivald on inimestevastane vägivald ja seda saab lõpetada vaid nähtust tunnistades ning ohvritel karistust kartmata kõneleda lastes. Ja nagu Nõukogude Liidu alt vabanemisegagi, ei tule vabadus ülalt, isandate kingitusena, vaid pika võitluse, teavitustöö ja organiseerimise kaudu, kirjutab Mikk Pärnits.

Hasartmängusõltlased eitavad kaotust ja mängivad maha suurema summa raha, kui algselt plaanitud.

Urmas Vadi. Elu mõttetusest

Pettunud inimeste hääled. Linna kõige vanem inimene võtab oma kodus vastu külalisi, lapsed on laua katnud, on kohvi, küpsiseid, vaasis on lilled. Hommikul käis koguduse õpetaja, siis astus linnapea isiklikult läbi, nüüd teeb kohalik ajalehereporter intervjuud ja ütleb alustuseks tunnustavalt, et te olete ikka väga pika elu ära elanud!

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: