;paranoia kirjastus esitleb Veneetsias raamatut "nothing" ({{commentsTotal}})

Kiwa raamatuesitlus
Kiwa raamatuesitlus Autor/allikas: Rene Suurkaev / ERR

1. juulil kell 19 toimub Veneetsias ametlikust kunstibiennaalist väljaspool ANTI_MINI_PRO_BIENNALE, kus toimub ;paranoia kirjastuse raamatu "nothing" esmaesitlus. Kirjastuse teatel avaldub raamatus nothingoloogiliste operatsioonide primaartasand, materiaalne miinimum eimillegi artikuleerimiseks.

"Tegu on omamoodi antoloogiaga, mis koosneb valitud filmikaadritest, mille subtiitrites esineb sõna "nothing"," öeldakse esitluse teates. Mantralaadne maagiline sõnakordus kaotab filmide sisupõhised narratiivid. Visuaal filmilindilt dekontekstualiseerub ja uueks mantraks saab eimiski, kaadritagune tähendusvaakum. Domineerivate ja hierarhiliste suhete hävitamine moodustab võõrandunud tühjuse. Teos osutab veenvalt sellele, et just film on normatiivseim kõikidest kunstidest, on see kunstiliik, millele toetudes me “pildi kokku paneme”.

Filmilummuses genereeritav Reaalse silmkude on hävitatud ja järele on jäänud ikooniliseks tõstetud kaadritest moodustuvate meelevaldset tähendust genereeriv koomiks. ;paranoiat esindab kirjastuse kuraator ja kunstnik Kiwa, kes lähtub kirjastuse põhimõttest esitleda raamatuid kui tooteid, mis järgivad tavapärase kapitalistliku tarbekaupade turule ja kliendile esitamise loogikat.

Ürituse ühtne teema on pimedus ning kõige selle seonduva pühitsemine igas kontekstis ning vormis. Sündmus leiab aset Veneetsia underground galeriis Il Forno ning kestab vaid ühe õhtu. Anti_Mini_Pro Biennale pakub Veneetsia Biennaalile alternatiivset versiooni. Ametliku biennaali ajal on linn tulvil kunstnikest, kuraatoritest ja teistest loomingulistest inimestest, kellel endil pole võimalik ürituse formaalses keskkonnas oma loomealast tegevust ellu viia.

Nagu ka suurimal rahvusvahelisel kunstifoorumil, saavad Anti_Pro_Biennalel kokku erinevast rahvusest kunstnikud ja kuraatorid, kes on õhtu sisustamiseks valmistanud ette mitu performance’it. Ürituse raames koostatakse ka tekstipõhine kataloog, mille tagakaanel on ühtlasi Tartu Kõrgema Kunstikooli fototudengi (ja Eesti paviljoni praktikandi) Carol Katkoffi foto “LEHMAD”. Kirjandusnurgas (“ little_dark_corner_of_literature”) müüakse lisaks kataloogidele ka ;paranoia kirjastuse raamatuid. 

Suuremat sorti kirjastuskorporatsioon ;paranoia väljastab eksperimentaalset ja mitteloomingulist kirjandust, mille fookuses on innovatsioon ja tekstipõhine kunst. www.paranoia.ee

Ürituse kuraatorid on Erica Petrillo, Gabriela la Deriva, Sarah Grice ja Francisca Gigante.

Toimetaja: Valner ValmeLeeloLeelo
Neidudekoor Leelo naasis Euroopa koorimängudelt kahe kuldmedaliga

Eile õhtul jõudis tagasi Eestisse üle-eestiline neidudekoor Leelo, kes pälvis 16. juulist kuni 23. juulini Riias toimunud 3. Euroopa koorimängudelt ning rahvaste grand prix’lt kaks kuldmedalit, Euroopa tšempionide tiitli ning rahvaste grand prix karika saatega folkloormuusika kategoorias.

Noored nutiseadmete käsitsejad.Noored nutiseadmete käsitsejad.
Keelesäuts. Käsitlema, käsitsema, käsitama

"Tänapäevane käsitlus kultuurist on meelelahutuslik." "Haridusteemade käsitus meedias on vildakas." "Vanemad inimesed ei oska nutivahendeid käsitleda."

FILM
Christopher Nolan "Dunkirk"
Arvustus. "Dunkirk" - visuaalse loojutustamise meistriklass

Uus film kinolevis
"Dunkirk"
Režissöör: Christopher Nolan
Osades: Tom Hardy, Mark Rylance, Kenneth Branagh, Fionn Whitehead, Cillian Murphy, Harry Styles, Barry Keoghan
8,5/10

TEATER
R.A.A.A.M "Vanapagan"
Ivo Uukkivi kehastub Kernu mõisas vanapaganaks

Juulis kehastub Ivo Uukkivi vaid seitsmel korral taas vanapaganaks. Kernu mõisas mängitakse sel ja järgmisel nädalal Jakuutia lavastaja Sergei Potapovi lavastust "Vanapagan".

KIRJANDUS
E-raamatud.
E-raamatut teenusena käsitlev seadus pidurdab e-raamatukogude arengut

Eesti e-raamatukogude arengut pidurdab ajale jalgu jäänud seadusandlus, mis käsitleb e-raamatut kui teenust, mitte raamatut - autorid ei saa laenutamise eest hüvitist ning e-raamatutele ei kehti paberraamatute käibemaksusoodustus. Kultuuriväärtuste asekantsler Tarvi Sits loodab laenutushüvitistele lähemale jõuda järgmisel aastal.

KUNST
17. Kohila sümpoosion
Arvustus. Kohila sümpoosion ja Karin Kalmani isikunäitus

17. Kohila sümpoosion
Tohisoo mõisas 29.06–16.07.

ja

Karin Kalmani isikunäitus "Ideaalmaastik. Maa, puu, tuli, vesi"
HOP galeriis 17.07–1.08.

Arhitektuur
Ackermanni loomingut uuritakse ka Karuse kirikus.Ackermanni loomingut uuritakse ka Karuse kirikus.
Christian Ackermanni loomingut uuriv projekt jõudis Karusele

Mullu Tallinna toomkirikus alguse saanud Christian Ackermanni loomingut uuriv projekt on jõudnud sellesse etappi, et on alanud tööd maakirikutes. Mõne nädala eest uuriti Martna kirikut ja nüüd on tähelepanu all Karuse kantsel ja altariskulptuurid. Lisaks toodi Karusele analüüsideks ka Lihula kirikust pärinevad Ackermanni puuskulptuurid.

JaamahooneJaamahoone
Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuurimälestiseks

Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuuriministri käskkirjaga ehitismälestiseks. 1870. aastal ehitatud raudteejaam on Eesti üks vanemaid.

MUUSIKA
Mägede Hääl
Arvustus. Mägede Hääl muutis festivaliplatsi jaburate sümbolite keeriseks

Festival Mägede Hääl
15. juulil Eesti kaevandusmuuseumis

Arvamus
öööööööö
Tamur Tohver. Suveöö unenägu

Ennegi olen viidanud, et eesti keel on lisaks kaunidusele ka ülitabav. "Vaimustama" tähendab kedagi või midagi vaimuga täitma. "Vaimustuma" tähendab toredat seisundit: vaim tuli peale. Oled ju kuulnud küll, et no ei tule vaimu peale... või vastupidi, minu vaim on küll valmis!

Jim Ashilevi lugemismaratonilJim Ashilevi lugemismaratonil
Jim Ashilevi: eesti keeles ei saa filosofeerida

Essee alternatiivmuusika keskel üles kasvamisest, mis avaldati esmakordselt TÜ Viljandi kultuuriakadeemia 65. aastapäeva esseekogumikus "Omakultuurist ja oma kultuurist".

Keelesäuts. Pole vaja arvust numbrit teha

„Eesti eurolaulu poolfinaalil olid suured vaatajanumbrid.“ „Elektriautode müüginumbrid on kahanenud.“ Miks tuleks nendes lausetes „numbri“ asemel „arvu“ kasutada? Mis vahe ikkagi on arvul ja numbril?

Riigikogu hoone.Riigikogu hoone.
Jaak Valge. Tee teise rahvahääletuseni: ekslike otsuste paraad

13.-15. augustil 1932. aastal toimus Eesti rahvahääletus põhiseaduse muutmise küsimuses. Riigikogus välja töötatud eelnõu kukkus referendumil ülinapilt läbi. Lugege ajalooartikli kokkuvõtet, täismaterjal ilmus värskes Tunas number 75.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.