Urmas Vadi: kui kiiresti hakkab europarlamendi tool sammalduma? ({{commentsTotal}})

Euroopa Parlament Strasbourg'is.
Euroopa Parlament Strasbourg'is. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Eks meil kõigil on vahest tühi tunne. Ja mõnikord, et oled lausa petta saanud, saatus on ülekohtune jne. Ilmselt võis tunda midagi sarnast ka Jüri Ratas eile Euroopa Parlamendis – sa tuled kohale, sa oled ilusti kõik ette valmistanud, aga saal on peaaegu tühi. Hea, et vähemasti Marju Lauristin oli kohal ja plaksutas.

Paar päeva tagasi ei suutnud Jean-Claude Juncker end oma raevus tagasi hoida ja ütles, et Euroopa parlament on naeruväärne! Põhjuseks see sama saalitühjus. Eriliselt paradoksaalne on, et seda kogu, kelle ees Ratas eile esines, nimetatakse Euroopa Parlamendi täiskoguks. Meie muidugi teame selliseid tarkuseterasid, et tühi kott ei püsi püsti. Nendest vanasõnadest saame teada, et tühjus on midagi, mis on halb, seotud vaesusega ja näljaga: Parem aganane leib kui tühi kõht!

Aga ju kõik europarlamendis seda ei tea. Paratamatult tekib küsimus, kus need parlamendi-inimesed siis kõik on? Ilmselt kusagil mujal ja teevad midagi muud. Muidugi tahaks täpsemalt teada, kus ja mida nad teevad. Vanasti pidi koolis kirjutama seletuskirju, kui tunnist puudusid, oli vaja üksikasjalikult lahti seletama, kus olid, kellega, mis põhjusel. Sellised seletuskirjakesed võiksid nüüd ka Junckeri lauale maabuda.

Võtame siia juurde lisaks ka selle meie vanasõna – loodus ei salli tühja kohta, ja kasutame seda europarlamendi näitel. Meie vanasõna ütleb meile, et kui koht on tühi, siis tuleb sinna loodus ja täidab selle. Me kõik oleme näinud neid vanu talukohti, kus veel vaid aimamisi võib aru saada, et siin on kunagi olnud eluasemed, siin-seal on alles mõni metsistunud õunapuu, lagunenud vundament, eterniidiplaaditükk. Niisamuti võiks lasta olla ka europarlamendi saalil ja vaadata, kui kiiresti kellegi tool hakkab sammalduma, kelle laua alt ajab end välja lepavõsa?

Muidugi võib seda vanasõna võtta nii, et tulevad teised inimesed, kes täidavad kohad. Meil on rändekriis, probleem on selles, et inimesi on liiga palju, Euroopa ei jõua neid vastu võtta. Miks mitte neid europarlamenti istuma panna, neil hea soe olla ja istuda ning meil telekast parem vaadata. Sest muidu meenutab see europarlamendi saal tihti teleülekannet jalgpallimatšilt, kus kohtuvad Nõmme Kalju ja Tartu Tammeka.

Muidugi võib seda tühja koha vanasõna vaadata ka selliselt, et kui koht on tähi, siis pole seda kohta ka vaja. Üks mu sõber käis mõni aeg tagasi ühe linna linnavalitsuses, ja leidis eest mitmeid suletuid uksi või tühje kabinette, ja kui kusagil oli keegi, suunati ta edasi sinna, kus kedagi parajasti polnud. Peale pikemat ootamist mu sõber väsis.

Küll aga tekkis tal mõte, et võiks selle linnavalitsuse uksed üldse sulgeda. Paneks välisukse ette taba ja siis vaataks, kes kui kiiresti avaldaks soovi oma kabinetti minna. Ja need, kes kahe nädala jooksul ilma seletuskirja või puhkusetõendiga pole välja ilmunud, nende töökohti pole vaja, ning kabinett suletakse.

Sama metoodikat võib kasutada ka europarlamendi saalis. Kaks nädalat pole käinud kedagi kuulamas, siis su tool kaob. Väikeste saalidega teatritele heidetakse tihti ette, miks teil on nii vähe kohti, miks te ei räägi massidega. Aga siis oleks huvitav vaadata, kui kammerlikuks muutuks europarlamendi saal ja kui palju ja kellega räägib poliitika.

Kõiki Vikerraadio päevakommentaare on võimalik kuulata Vikerraadio päevakommentaaride lehelt.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: Vikerraadio päevakommentaarÜlev Aaloe (17.12.1944 - 23.07.2017)Ülev Aaloe (17.12.1944 - 23.07.2017)
Suri tõlkija ja teatritegelane Ülev Aaloe

Pühapäeval suri 72-aastasena tuntud tõlkija ja teatritegelane Ülev Aaloe.

Kirjanik Indrek Hargla, 2013Kirjanik Indrek Hargla, 2013
Selgusid aasta parimad ulmeteosed

Eesti ulmeühing jagas 20. korda ulme aastaauhindu Stalker.

FILM
Christopher Nolan "Dunkirk"
Arvustus. "Dunkirk" - visuaalse loojutustamise meistriklass

Uus film kinolevis
"Dunkirk"
Režissöör: Christopher Nolan
Osades: Tom Hardy, Mark Rylance, Kenneth Branagh, Fionn Whitehead, Cillian Murphy, Harry Styles, Barry Keoghan
8,5/10

TEATER
R.A.A.A.M "Vanapagan"
Ivo Uukkivi kehastub Kernu mõisas vanapaganaks

Juulis kehastub Ivo Uukkivi vaid seitsmel korral taas vanapaganaks. Kernu mõisas mängitakse sel ja järgmisel nädalal Jakuutia lavastaja Sergei Potapovi lavastust "Vanapagan".

KIRJANDUS
E-raamatud.
E-raamatut teenusena käsitlev seadus pidurdab e-raamatukogude arengut

Eesti e-raamatukogude arengut pidurdab ajale jalgu jäänud seadusandlus, mis käsitleb e-raamatut kui teenust, mitte raamatut - autorid ei saa laenutamise eest hüvitist ning e-raamatutele ei kehti paberraamatute käibemaksusoodustus. Kultuuriväärtuste asekantsler Tarvi Sits loodab laenutushüvitistele lähemale jõuda järgmisel aastal.

KUNST
17. Kohila sümpoosion
Arvustus. Kohila sümpoosion ja Karin Kalmani isikunäitus

17. Kohila sümpoosion
Tohisoo mõisas 29.06–16.07.

ja

Karin Kalmani isikunäitus "Ideaalmaastik. Maa, puu, tuli, vesi"
HOP galeriis 17.07–1.08.

Arhitektuur
Ackermanni loomingut uuritakse ka Karuse kirikus.Ackermanni loomingut uuritakse ka Karuse kirikus.
Christian Ackermanni loomingut uuriv projekt jõudis Karusele

Mullu Tallinna toomkirikus alguse saanud Christian Ackermanni loomingut uuriv projekt on jõudnud sellesse etappi, et on alanud tööd maakirikutes. Mõne nädala eest uuriti Martna kirikut ja nüüd on tähelepanu all Karuse kantsel ja altariskulptuurid. Lisaks toodi Karusele analüüsideks ka Lihula kirikust pärinevad Ackermanni puuskulptuurid.

JaamahooneJaamahoone
Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuurimälestiseks

Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuuriministri käskkirjaga ehitismälestiseks. 1870. aastal ehitatud raudteejaam on Eesti üks vanemaid.

MUUSIKA
Mägede Hääl
Arvustus. Mägede Hääl muutis festivaliplatsi jaburate sümbolite keeriseks

Festival Mägede Hääl
15. juulil Eesti kaevandusmuuseumis

Arvamus
öööööööö
Tamur Tohver. Suveöö unenägu

Ennegi olen viidanud, et eesti keel on lisaks kaunidusele ka ülitabav. "Vaimustama" tähendab kedagi või midagi vaimuga täitma. "Vaimustuma" tähendab toredat seisundit: vaim tuli peale. Oled ju kuulnud küll, et no ei tule vaimu peale... või vastupidi, minu vaim on küll valmis!

Jim Ashilevi lugemismaratonilJim Ashilevi lugemismaratonil
Jim Ashilevi: eesti keeles ei saa filosofeerida

Essee alternatiivmuusika keskel üles kasvamisest, mis avaldati esmakordselt TÜ Viljandi kultuuriakadeemia 65. aastapäeva esseekogumikus "Omakultuurist ja oma kultuurist".

Keelesäuts. Pole vaja arvust numbrit teha

„Eesti eurolaulu poolfinaalil olid suured vaatajanumbrid.“ „Elektriautode müüginumbrid on kahanenud.“ Miks tuleks nendes lausetes „numbri“ asemel „arvu“ kasutada? Mis vahe ikkagi on arvul ja numbril?

Riigikogu hoone.Riigikogu hoone.
Jaak Valge. Tee teise rahvahääletuseni: ekslike otsuste paraad

13.-15. augustil 1932. aastal toimus Eesti rahvahääletus põhiseaduse muutmise küsimuses. Riigikogus välja töötatud eelnõu kukkus referendumil ülinapilt läbi. Lugege ajalooartikli kokkuvõtet, täismaterjal ilmus värskes Tunas number 75.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.