Sauele kerkib Tauno Kangro skulptuur hiigelporgandi ja jäneseperega ({{commentsTotal}})

Tauno Kangro
Tauno Kangro "Suur saak" kavand Autor/allikas: Koduvald

Laagri maamärgilise skulptuuri ideekonkursile saadetud kaheksa kavandi hulgast sai enim žürii poolthääli "Suur saak". Porgandi ja jänesepesakonnaga kompositsiooni autoriks on skulptor Tauno Kangro ja taies saab tõenäoliselt Jõekääru parki püsti juba sel sügisel.

"Suur saak" on Jõekääru parki kelgumäe otsa kavandatav 3,4-meetrise täiskõrgusega skulptuur, kus 1,4 meetrise suure porgandi ümber ja peal sehkendab jänesepere, kirjutas Koduvald. Porgandi otsas möllab üks suurem isend, kelle poos on selline, et viitab loomakese pingutusele juurikat maast välja tõmmata. Alt toetab väiksem jänes, püüdes tagakäppadel seistes ja porgandile toetudes suuremat loomakest tema eesmärgis aidata. Materjaliks on valitud raudbetoon, mille peal on kahekomponentne polüuretaan. Porgandi osa tuleb autentselt oranž, jänesed hallikad.

Võidutöö osas leidis žüriiliige Gea Sibola Hansen, et skulptuuri mõttes on seal palju juhuslikku ning maamärgiks valitav skulptuur peaks olema kompaktsem, lihtsam ja vandaalikindlam.

Komisjoniliige ja kultuurinõunik Kaija selgitas aga, et mitteprofessionaali vaatest on hiiglasuure porgandi ümber sehkendav jänesepere mõnusalt mänguline ning võimaldab vaatajal oma peas lugusid juurde genereerda. "See on natuke absurdne, aga samal ajal pilkuköitev ja meeleolukas, ma olen kindel, et möödasõitjad tahaks skulptuuri nähes peatust teha ja tulla lähemalt uurima," sõnas ta.

"Skulptuuri püstitamise kuupäev on lahtine, aga arvatavasti juhtub see augustis-septembris,“ lubas maamärgi valimise protsessi juhtinud avaliku ruumi spetsialist Anete Tammeveski.

Žüriisse kuulusid: Arnold Õispuu, Saue vallavolikogu esindaja; Kard Männil, Saue valla kujunduskava autor; Kaija Velmet, Saue valla kultuurinõunik; Kätlin Vau, Saue vallavolikogu esindaja; Lilian Kold, Saue valla elanik; Eveli Kljujev, Saue valla elanik; Irja Kändler, keraamikakunstnik; Gea Sibola Hansen, Eesti Kujurite Ühenduse liige.

Esikolmikuks jäid "Suur saak", "Eluring" ja "Saue Teemant". Ideekonkursi tingimused nägid ette ka auhinnafondi: esimene koht 3000 eurot ja teine-kolmas kumbki 1000. Võidutöö teostamismaksumus on 35 000 eurot ilma käibemaksuta.

Ideekonkursi eesmärk oli leida Saue valda iseloomustav sümbol, mis oleks visuaalselt äratuntav ning seostatav Saue vallaga. Ideelahendus pidi kandma Saue vallale omast identiteeti, arvestades Saue valla arengukava, selles kajastatud visiooni ning väärtusi, samuti avaliku ruumi kujunduskava.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: KoduvaldÜlev Aaloe (17.12.1944 - 23.07.2017)Ülev Aaloe (17.12.1944 - 23.07.2017)
Suri tõlkija ja teatritegelane Ülev Aaloe

Pühapäeval suri 72-aastasena tuntud tõlkija ja teatritegelane Ülev Aaloe.

Kirjanik Indrek Hargla, 2013Kirjanik Indrek Hargla, 2013
Selgusid aasta parimad ulmeteosed

Eesti ulmeühing jagas 20. korda ulme aastaauhindu Stalker.

FILM
Christopher Nolan "Dunkirk"
Arvustus. "Dunkirk" - visuaalse loojutustamise meistriklass

Uus film kinolevis
"Dunkirk"
Režissöör: Christopher Nolan
Osades: Tom Hardy, Mark Rylance, Kenneth Branagh, Fionn Whitehead, Cillian Murphy, Harry Styles, Barry Keoghan
8,5/10

TEATER
R.A.A.A.M "Vanapagan"
Ivo Uukkivi kehastub Kernu mõisas vanapaganaks

Juulis kehastub Ivo Uukkivi vaid seitsmel korral taas vanapaganaks. Kernu mõisas mängitakse sel ja järgmisel nädalal Jakuutia lavastaja Sergei Potapovi lavastust "Vanapagan".

KIRJANDUS
E-raamatud.
E-raamatut teenusena käsitlev seadus pidurdab e-raamatukogude arengut

Eesti e-raamatukogude arengut pidurdab ajale jalgu jäänud seadusandlus, mis käsitleb e-raamatut kui teenust, mitte raamatut - autorid ei saa laenutamise eest hüvitist ning e-raamatutele ei kehti paberraamatute käibemaksusoodustus. Kultuuriväärtuste asekantsler Tarvi Sits loodab laenutushüvitistele lähemale jõuda järgmisel aastal.

KUNST
17. Kohila sümpoosion
Arvustus. Kohila sümpoosion ja Karin Kalmani isikunäitus

17. Kohila sümpoosion
Tohisoo mõisas 29.06–16.07.

ja

Karin Kalmani isikunäitus "Ideaalmaastik. Maa, puu, tuli, vesi"
HOP galeriis 17.07–1.08.

Arhitektuur
Ackermanni loomingut uuritakse ka Karuse kirikus.Ackermanni loomingut uuritakse ka Karuse kirikus.
Christian Ackermanni loomingut uuriv projekt jõudis Karusele

Mullu Tallinna toomkirikus alguse saanud Christian Ackermanni loomingut uuriv projekt on jõudnud sellesse etappi, et on alanud tööd maakirikutes. Mõne nädala eest uuriti Martna kirikut ja nüüd on tähelepanu all Karuse kantsel ja altariskulptuurid. Lisaks toodi Karusele analüüsideks ka Lihula kirikust pärinevad Ackermanni puuskulptuurid.

JaamahooneJaamahoone
Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuurimälestiseks

Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuuriministri käskkirjaga ehitismälestiseks. 1870. aastal ehitatud raudteejaam on Eesti üks vanemaid.

MUUSIKA
Mägede Hääl
Arvustus. Mägede Hääl muutis festivaliplatsi jaburate sümbolite keeriseks

Festival Mägede Hääl
15. juulil Eesti kaevandusmuuseumis

Arvamus
öööööööö
Tamur Tohver. Suveöö unenägu

Ennegi olen viidanud, et eesti keel on lisaks kaunidusele ka ülitabav. "Vaimustama" tähendab kedagi või midagi vaimuga täitma. "Vaimustuma" tähendab toredat seisundit: vaim tuli peale. Oled ju kuulnud küll, et no ei tule vaimu peale... või vastupidi, minu vaim on küll valmis!

Jim Ashilevi lugemismaratonilJim Ashilevi lugemismaratonil
Jim Ashilevi: eesti keeles ei saa filosofeerida

Essee alternatiivmuusika keskel üles kasvamisest, mis avaldati esmakordselt TÜ Viljandi kultuuriakadeemia 65. aastapäeva esseekogumikus "Omakultuurist ja oma kultuurist".

Keelesäuts. Pole vaja arvust numbrit teha

„Eesti eurolaulu poolfinaalil olid suured vaatajanumbrid.“ „Elektriautode müüginumbrid on kahanenud.“ Miks tuleks nendes lausetes „numbri“ asemel „arvu“ kasutada? Mis vahe ikkagi on arvul ja numbril?

Riigikogu hoone.Riigikogu hoone.
Jaak Valge. Tee teise rahvahääletuseni: ekslike otsuste paraad

13.-15. augustil 1932. aastal toimus Eesti rahvahääletus põhiseaduse muutmise küsimuses. Riigikogus välja töötatud eelnõu kukkus referendumil ülinapilt läbi. Lugege ajalooartikli kokkuvõtet, täismaterjal ilmus värskes Tunas number 75.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.