Viinis elavast Katrin Targost on saanud hõivatuim Eesti laulja ({{commentsTotal}})

Katrin Targo
Katrin Targo Autor/allikas: katritargo.eu

Välismail elavate ja tegutsevate Eesti muusikute hulgast hakkab üha rohkem silma oma sagedaste, peamiselt Viinis toimuvate esinemistega sopran Katrin Targo.

Veel mõni aasta tagasi teadsime Katrin Targo solistiesinemistest Viinis üsna lünklikult (esimesed avatud sõnumid ilmusid meie ajakirjanduses alles 2014. aastal), kuigi ta tegutseb vabakutselisena sealmail juba alates 2008. aasta sügisest. Õnnestunud esinemisele järgnevad tagasikutsed, aasta-aastalt on neid meie lauljatarile lisandunud nii Viinist kui kaugemalt. Muusikametropol on talle solistitööd pakkunud oratooriumi- ja operetižanris, ta on üles astunud ka sooloõhtutega jne. Kutseid esinemisteks tuleb sagedasti ja peaaegu ei teki võimalust selle kõrval siduda end nädalateks mõne uuslavastuse ettevalmistamisega ning järgnevate etendustega muusikateatris. Aga ka teatrikogemust on Katrin Targol ikkagi küllalt olnud ja tulemas edaspidigi.

Ainuüksi selle aastanumbri sees tehtud ja ees olevaid ülesastumisi jälgides võib kinnitada, et Katrin Targo on praegu meie hõivatuim vokaalsolist – tal on ühes kuus kümmekond ja rohkemgi esinemist. Aprillikuul oli tal näiteks 12 esinemist kontsertidel ning üks teatrietendus Tšehhimaal Plzeňis, maikuul olid vastavad arvud 15 kontserti ja 2 ooperiõhtut.

Viinis pole kollektiivi, kes pidevalt ei mängiks heliloojaid nagu Mozart, Haydn, Schubert või Straussid. Wolfgang Amadeus Mozarti loomingust on Katrin Targo viimasel ajal solistina osalenud "Orgelsolomesse", moteti "Exsultate, jubilate", "Missa solemnis in C", "Missa brevis" D-duur, "Krönungsmesse", "Vesperae solennes de confessore" jmt ettekannetel, samuti "Requiemi" sagedastel laupäevastel esitustel Viini Karlskirches, kus sel puhul mängib Orchester 1756 Salzburgist (see number on Mozarti sünniaasta, orkester asutati 2006. a). "Requiemi" koorid vahetuvad, nagu ka solistid, dirigent on seal olnud Martin-Jacques Garand.

Katrin Targo on oodatud solist Viennissimo Opera Show' ja Wiener Residenzorchesteri pidevates etendus- ja kontserdisarjades. Mõlemad vahetavad oma esinemispaiku, Residenzorchester on sellelgi hooajapoolel mänginud Auerspergi palees või ka Viini Kontserdimajas. Maikuul esines Katrin Viini Kontserdimajas kokku üheksal kontserdil Residenzorchesteriga, dirigendiks Pierre Pichler. Ta ütleb, et kavades selle orkestriga laulab ta alati Mozartit ja Johann Straussi, kas Paminat, Donna Annat või Susannat, duetis ka Zerlinat, Adelet või Rosalindet. Katrin Targo laulab sageli solistina ka Viini Augustinerkirches, seal on tal viimati repertuaaris olnud näiteks Joseph Haydni "Kleine Orgelsolomesse", Franz Schuberti Missa G-duur, lauldakse kiriku enda koori ja orkestriga Thomas Böttcheri dirigeerimisel.

Väga soliidne paik on Viini St. Stephani katedraal (Domkirche St. Stephan zu Wien), kust näiteks aprillis toimus raadio otseülekanne Mozarti "Orgelsolomesse" ja Händeli "I Know That My Redeemer Liveth" (oratooriumist "Messias") esitustest, Katrin üks solistidest. Tavaliselt tehakse kavad koos Domorchesteri ja Domchoriga, tol korral oli dirigendiks Markus Landerer. St. Stephani katedraalis ehk toomkirikus on Katrinil mais ja juulis olnud ka Johann Ernst Eberlini "Missa sexti toni" F-duur ettekanne koos orkestriga Junge Philharmonie Wien, dirigendiks Michael Lessky.

Aprillis laulis ta ka Jesuitenkirches Carl Maria von Weberi "Jubelmesse" solistina, maikuul solistina Mozarti viimaseks jäänud lõpetatud missas "Missa solemnis C-duur". Orkestriks on olnud ka Consortium Musicum Alte Universität, kelle dirigendiks on Christian Birnbaum.

20. juuniks oli Katrin Targo kutsutud solistiks Budapesti Budavári Bachi festivalile Budavári evangeelse kiriku uue oreli sisseõnnistamise kontserdile, ettekandel Bachi kaunid kantaadid BWV 146 ja BWV 149, orelil Peter Kövari, partneriteks Johanna Krokovay, Jan Petryka ja Marcell Krokovay, dirigeeris István Bán. 

Lauljatari on väga rõõmustanud Pjotr Tšaikovski "Jevgeni Onegini" etendused Tšehhimaal Plzeňi Teatris, kus Katrin laulab Tatjana osas. 17. oktoobri esietendus oli laval kuni k.a juunikuuni, ka järgmisel hooajal tuleb see mängukavasse. Katrin Targot kutsuti uuslavastusse kui Karlovy Vary Dvořáki-nimelise konkursi laureaati 2014. aastast. Katrin ütleb, et see on harukordselt hea ja haarav etendus, mida tasuks kindlasti meilgi sinna vaatama sõita. Katrin Targo on lavastuses ainus välissolist.

Juulikuus on Katrin Targol taas 15 esinemist – Mozarti "Requiemi" ettekandeil Viini Karlskirches (1. ja 22. juulil), kus mängib Orchester 1756 ja laulab Heinrich-Biber-Chor ning dirigeerib Martin-Jacques Garand. 3.-16. juulil esineb ta seitsmel eksklusiivsel privaatkontserdil (privaatkontserte toimub igal kuul). 5. juulil astus Katrin üles koos eesti ansambliga Curly Strings nende kavas Viini Kuurordisalongis laulu "Üle ilma" ettekandel, see oli kontsert Eesti EL eesistumise alguse puhul Eesti saatkonna vastuvõtul. Väga põnev oli olnud laulda 8. ja 9. juulil Austrias Grazi linnahallis (otseülekanne TV-s) ja Linzis TipArena'l Andrea Bocelli viimatise CD "Cinema" esitluste maailmatuuri saatekooris, kus astusid üles Ambassade Orchester Wien ja Chorale Ambassade. 19. juulil leiab Millstattis aset solistiesinemine Schuberti lauluga "Karjus kalju peal" ning Mozarti motetiga "Exsultate, jubilate" koos orkestriga Junge Philharmonie Wien, dirigendiks Michael Lessky.

Katrin Targo on Viinis end tutvustanud ka Franz Schuberti interpreedina ning ta on valitud 22 noore laulja hulka eeskätt Kesk-Euroopa maadelt, keda soovitab manageridele Kurt Deutschi algatatud ja organiseeritav ühendus Junge Schubertiade Wien.

Muusikute suguvõsast pärit sopran Katrin Targo õppis kõigepealt Tallinna Muusikakeskkoolis klaverit, jätkas sellega ka Eesti Muusika-ja Teatriakadeemias, aga läks peatselt üle akadeemia lauluklassi. Ta lõpetas õpingud meie muusikaakadeemias laulja magistridiplomiga 2008. aastal. Selle kõrval ja järel õppis ta 2005-2006, 2008-2009 ning 2010-2012 erinevate professorite juures Viini Muusika-ja Etenduskunstide ülikoolis, saades ka siit magistrikraadi kiitusega 2012. aastal. Ta on täiendanud end paljudel meistrikursustel nimekate lauljate käe all.

Viimastel aastatel on Katrin Targo leidnud rohkem võimalusi esinemisteks ka Eestis, ja temast rohkem teada saades on teda siia ka sagedamini kutsutud. Tavaliselt on tal palju esinemisi solistina kontsertkorras ja tal ei jää aega teatris ooperiuuslavastuste proovide jaoks. Siiski rõõmustab ta ühe eelseisva teatritöö ootel: tuleva aasta märtsis jõuab Viinis lavale trupi Neue Oper Wien uuslavastus Leonard Bernsteini harvamängitud ooperist "A Quiet Place", kus Katrin Targo on naispeategelase Dede osas.

29. juulil on võimalus Katrin Targot kuulata taas Eestis, ta annab Maria Bachmanni klaverisaatel soolokontserdi Pärnu Eliisabeti kirikus Pärnu Ooperi suveprogrammis.

Toimetaja: Kaspar ViilupAlgas 21. PIMEDATE ÖÖDE FILMIFESTIVAL
juhised pöffil orienteerumiseks
Vaid vapratele

Arvustus. Sihikindel tõsieluline draama

Uus film: "Vaid vapratele"

Režissöör: Joseph Kosinski

Osades: Josh Brolin, Jennifer Connelly, Taylor Kitsch, Miles Teller, Jeff Bridges, Andie MacDowell, Ben Hardy, James Badge Dale, Alex Russell

7/10

Tallinn

Tallinn ei tohi olla suvaline linn

Siiri Vallneri ja Indrek Peili meelest määrab kunagi mõneti põnevagi aukliku ja kaootilise Tallinna linnaehituse visiooni asemel kollektiivne lollus.

Igor Uibo

Igor Uibo: ma tunnen end eestlasena

Igor Uibo peab end nii eestlaseks kui ka prantslaseks — elanud suure osa oma elust Prantsusmaal, on ta viimase viieteistkümne aasta jooksul veetnud igal aastal neli-viis kuud Eestis, jagades siin oma mitmekülgseid kogemusi teatri, tantsukunsti ja muusika vallas. Ta on pidanud loenguid prantsuse teatrist ning tantsu, eriti nüüdis- ja moderntantsu ajaloost TÜ Viljandi kultuuriakadeemia, Tartu Ülikooli prantsuse keele osakonna ja Tallinna Ülikooli koreograafia eriala üliõpilastele. Igor Uibo lavastab ka ise ning on vahendanud teatri- ja muusikategevust Eesti ja Prantsusmaa vahel

FILM
TEATER
Fotol stseen Rasmus Puuri ooperist "Pilvede värvid". Vasakult Juuli Lill, Mati Turi, Helen Lokuta, Jassi Zahharov. Foto: Harri Rospu.

Rahvusooper Estonia alustab Soome-tuuri

Täna, 17. novembri õhtul annab Eesti Rahvusballett esimese "Coppélia" etenduse Tampere-talos, mis on pidulikuks alguseks Eesti Vabariik 100 puhul toimuvale Rahvusooper Estonia kahenädalasele ringreisile Soomes.

KIRJANDUS
Žürii esimees Peeter Olesk

Peeter Olesk. Jaak Põldmäe võrdlevalt vaatekohalt

Ühel varakevadisel päeval aastal 1976 pidi Jaak Põldmäe (1942–1979) viima kirjastusse Eesti Raamat oma raamatu „Eesti värsiõpetus” (1978) käsikirja. Eellepingu põhjal oli talle makstud välja 60 %, kuid kirjastus küsis, kuhu jääb käsikiri.

KUNST
Arhitektuur
MUUSIKA
Arvamus
Tea Lemberpuu maalid kultuuritegelastest

Kalle Mälberg: väljakutsuv vanamoodsus

Tartust on palju laastavaid sõdu üle käinud. Iga kord selle ilusa linna tuleleegid peegeldusid Emavees, armid jäid parkidena linna näkku, mida kolearhitektid nüüd rüsinal rüvetama ruttavad. Ent iga häving möödub, jättes maha palju meheta naisi.

Hasartmängusõltlased eitavad kaotust ja mängivad maha suurema summa raha, kui algselt plaanitud.

Urmas Vadi. Elu mõttetusest

Pettunud inimeste hääled. Linna kõige vanem inimene võtab oma kodus vastu külalisi, lapsed on laua katnud, on kohvi, küpsiseid, vaasis on lilled. Hommikul käis koguduse õpetaja, siis astus linnapea isiklikult läbi, nüüd teeb kohalik ajalehereporter intervjuud ja ütleb alustuseks tunnustavalt, et te olete ikka väga pika elu ära elanud!

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: