Arvustus. Ämblikmees koob suve soojaks ({{commentsTotal}})

"Spiderman: Homecoming" ("Ämblikmees: Kojutulek") Autor/allikas: outnow.ch

Uus film kinodes
"Ämblikmees: Kojutulek" ("Spiderman: Homecoming")
Režissöör: Jon Watts
Osades: Tom Holland, Robert Downey Jr, Marisa Tomei, Donald Glover, Michael Keaton, Jon Favreau
9/10

Uus Ämblikmehe film on õnnestunud kooslus komöödiast, noortefilmist ja märulist, õnneks ei panda siin romantilisele liinile erilist rõhku, see on küll olemas, kuid jääb sobivalt põgusaks.

Ämblikmees Tom Hollandi kehastuses on veel koolipoiss, ta on tüüpiline teismeline, kelle maailmapilt ei ole veel täiskasvanulikult vaoshoitud. Väga sümpaatselt on edasi antud teismelise poisi innustumine mingist vingest vidinast (näiteks uuest kostüümist), tema siirus ja naiivsus võtab vaataja relvituks ja võidab publiku kohe enda poole. Ämblikmehe tegelaskuju on siin õnnestunult terviklik, noor superkangelane õpib oma võimeid tundma, ta alles uurib elu, usaldab ja usub headusesse. Kuigi võitleb ka pahadega, on noor Ämblikmees siiski veel tõepoolest usutavalt noor, mitte mingi varaküps täiskasvanu, keda lihtsalt markeeritakse mingisse teismeikka. Selles filmis on Ämblikmees tõesti normaalne teismeline, mis siis, et mõningaste supervõimetega.

Filmi on põimitud ka omalaadne Romeo ja Julia lugu, Ämblikmees on salaja sisse võetud ühest kooliõest, neil nagu natuke susiseb ka, kuid õnneks on see kõik jäetud pigem kohmakaks käehoidmiseks kui arendatud kirglikeks suudlusteks paduvihmas. Romantikat siin on, kuid täpselt õiges mõõdus. Kui seda üldse poleks, tekiks ka kahtlus, et mis teismeline see selline on.

Ämblikmees ei ole koolis kuigi popp, tal on vaid üks parim sõber, kuid ta pole ka mingi kõrvaletõrjutu. Tal on ka üks kiusaja, kes teda mõnitada püüab, kuid õnneks jääb seegi usutavatesse raamidesse, superkangelasest pole maalitud mingit täiesti kahte erinevat elu elavat tegelast, keda koolis kiusatakse, kuid kes salaja teeb kangelastegusid. Kui supervõimed välja jätta, siis on Ämblikmehe tegelane ja teda ümbritsevad kaaslased loodud hästi loomulikult ja tõesti usutavalt. Noorte omavahelisi suhteid ei ole liiga üle paisutatud või ühte äärmusesse aetud.

Parima sõbraga mängib Ämblikmees legodega, arutab maailma asju, kuni sõber Ned (Jacob Batalon) kogemata teada saab, et Peter on Ämblikmees. See on omamoodi koomiline situatsioon ja sarnaseid mõnusa heasüdamliku huumoriga stseene on filmis veelgi.

Kogu filmi saabki iseloomustada ühe sõnaga: soe. Siin on küll muljetavaldavaid märulistseene, ahastamapanevaid katastroofihirmus karjeid, korralikku tümitamist kurjade poolt, kuid lõpuks on isegi kurjad tegelased siin esindatud nii, et nad ei ole tegelikult päris nullist sündinud pahad. Ka seekordne Ämblikmehe kuri vastane Vulture (Michael Keaton) saab portreteeritud nii, et tal on ka positiivne pool või vähemalt põhjendatakse ära, mis sündmusest tema kurjale teele asumine alguse sai. Talle ei loeta moraali ja teda ei mõisteta hukka. See jääb vaataja enda mõelda ja arutada.

Omaette isa-poja sarnaste suhete liin on Ämblikmehe ja Raudmehe vahel. Nimelt filmi alguses saab Ämblikmees Raudmehelt kingituseks uue vinge kostüümi ja sellega saab ta osaliseks Tasujate treeningprogrammis. Midagi erilist nagu toimuma ei hakka, Peter Parker muudkui igavleb ja näib, et ta on omapäi ja unustatud. Ta püüab võita Raudmehe tähelepanu, mingil hetkel ta seda ka saab, ta saab nii mõnegi isaliku manitsuse ja on üldiselt ikkagi oma murega üksi ning peab ise raskused ületama.

Ka see tegevusliin on hoolimata suhtekonarustest oma tonaalsuselt hooliv ja soe, eelkõige tänu sellele, et Ämblikmees on siin tõestu üdini siiras ja positiivne tegelane, ta ei pea vimma ega kogu viha. Kui ta äpardub, siis proovib uuesti. Tal ei õnnestu kõik kohe esimesel katsel ja see kõik on serveeritud heasüdamliku pehme naljaga, mis siiski ei muuda superkangelast ennast kuidagi nõrgukesemaks, vaid pigem teeb temast suurema kangelase. See soojus ja heasüdamlikkus muudab märuli teistest eristuvaks, siin pole ainult kõva kärts ja pauk, puudub terav must huumor, kuid saab ka kärtsu ja pauku saab ning nali on naljakas.

Visuaalselt on uus Ämblikmees samuti õnnestunud, siin on suurepäraseid kunstilisi kaadreid, häid efekte, muljetavaldavad kostüümid, eriti äge on Vulture tiibkostüüm.

Marveli koomiksimaailm on üha enam hakanud üksteisega haakuma, otseselt pole küll oluline, et oleksite näinud Tasujate filme või Raudmehe saagat, kuid mingid algteadmised nendest võiksid olemas olla. No et lihtsalt aduksite matsu, miks Ämblikmees Raudmeest ja Tasujaid nii väga imetleb. Samas ei ole selle filmi puhul üldse oluline eelnevate Ämblikmehe filmidega kursis olemine. Need ei ole omavahel seotud. Uus Ämblikmees on uus tase, eraldiseisev film, mis on hästi õnnestunud nii sisult kui ka visuaalse poole pealt.

Toimetaja: Kaspar ViilupASIA BAŚ, KADRI NOORMETS, GABRIEL DA LUZ AIR WITH CONTENT 10 degree something. Saal biennaal.ASIA BAŚ, KADRI NOORMETS, GABRIEL DA LUZ AIR WITH CONTENT 10 degree something. Saal biennaal.
Galerii: Kanutis vormusid sõnad ühisloomeks

Kanuti Gildi SAAL-i ees sai teoks Kadri Noormetsa, Asia Baśi ja Gabriel da Luzi sõnadesse vormuv ühisruumi loome "AIR WITH CONTENT 10 degree something".

20 kaasaegset kunstnikku teevad Eesti 100. sünnipäevaks ühiskingituse20 kaasaegset kunstnikku teevad Eesti 100. sünnipäevaks ühiskingituse
Galerii: 20 kaasaegset kunstnikku teevad EV100 puhul ühiskingituse

20 kaasaegset Eesti kunstnikku esitlesid Kumu kunstimuuseumis Kadriorus suurprojekti, mille käigus valmib 20 vabadusest inspireeritud teost.

ERMi Jakob Hurda saali kaunistuseks välja valitud Eve Kase ja Anna Kaarma loodud teos algnimega "Käbid ja kännud".ERMi Jakob Hurda saali kaunistuseks välja valitud Eve Kase ja Anna Kaarma loodud teos algnimega "Käbid ja kännud".
Adamson-Ericu stipendiumi võitis Anna Kaarma

18. augustil, Adamson-Ericu 115. sünniaastapäeval kuulutati välja tänavune stipendiumi võitja, kelleks on Anna Kaarma.

FILM
Carlotta (Marion Cotillard) tuleb pärast Indias New Dehlis veedetud aastaid tagasi Prantsusmaale nagu eksootiline lind, kes lendab aknast sisse, paneb plaadimängijasse esimese ettejuhtuva vinüüli ja tantsib oma endise mehe uuele naisele võidukat sõjatants
Tõnu Karjatse filmikomm. "Ismaeli vaimud" tungivad vaataja pähe

Prantsuse filmilooja Henry Clouzot on öelnud, et filmi jaoks pole vaja mingit kindlat tehnikat peale jätkuva avastamise, režissöör leiutab ise viisi ja tehnika, mis just talle kõige paremini sobib. Clouzot ütles seda küll Jean Cocteau filmi “Orpheus” (1945) kohta, kuid mõnes mõttes on see sobitatav ka universaalse loomevalemina, sest igal kunstnikul tekib tihti probleem just sobiva vormi leidmisega. Arnaud Desplechin on “Ismaeli vaimude” juures läinud isegi mitut teed, raamides ja lavastades ühte fiktsiooni ka teistlaadi, žanrilt ja stiililt erinevalt.

TEATER
Itaalia trupp MOTUS
Algas etenduskunstide festival SAAL Biennaal 2017

Rahvusvaheline etenduskunstide festival SAAL Biennaal leiab aset 15. - 27. augustil Tallinna teatrites ja linnaruumis.

Uuendatud: 21:38 
KIRJANDUS
Hans Luik
Suri kirjanik Hans Luik

Hans Luik
26.03.1927 – 13.08.2017

KUNST
Üks tubadest, mis ootab Paides Arvamusfestivali ajaks taaselustamist.
ERR.ee video. Paides nihestati ruumi

Paide Arvamusfestivali ajal võis näha põnevat ajutist näitust, millest jäädvustasime video. "Ruuminihe" on näitus, mis lõi eeskuju mahajäetud kohtade ellu äratamiseks ja püüdis elustada Paide tühje ruume ja linnapilti. Näitus hõlmas nelja Tallinna tänaval asuvat hoonet.

Arhitektuur
lendlend
Fotovõistlus bioTallinn ootab töid ja küsib, kas loodus on olemas

TAB 2017 teema on sel korral bioTallinn, mis seab küsimuse alla arusaamad loodusliku ja tehisliku piiridest. Antud fotovõistlus on inspireeritud samast ideest - selmet käsitleda loodust tasakaalus süsteemina, mida inimtegevus häirib ja lõhub, oletab bioTallinn, et loodust kui sellist ei ole olemas.

Uuendatud: 12:22 
Jõhvi haridusmaastikJõhvi haridusmaastik
Arhitektide liit tutvustab omavalitsuste projekte

10. - 27. augustini saab Eesti Arhitektuurimuuseumis tutvuda viie Eesti Arhitektide Liidu ja kohalike omavalitsute koostöös läbi viidud arhitektuurivõistluse materjalidega. Näitusel on väljas Narva ja Jõhvi uute linnakeskuste ideekavandid, Türi spordihoone ja Türi põhikooli õppehoone ideekavandid, Valga koolihoone ja spordihoone ning Saue uue vallamaja arhitektuurivõistluse tulemused. 

MUUSIKA
Ruja filmi esilinastus. Kino Artis.
Galerii: Esilinastus dokumentaalfilm Rujast

Täna esitleti Artises dokumentaalfilmi "Ruja – Keelatud!".

Arvamus
Uuringute teostamine Hermann Ride kappaltarilUuringute teostamine Hermann Ride kappaltaril
Keelesäuts. Teostada või mitte?

Võib juhtuda, et mööda suvise pealinna tänavat kõndides komistame otsa sildile, millele on kirjutatud: „Ettevaatust! Teostatakse parandustöid!“ Sama tõenäoline on lugeda ajalehest ametniku kinnitust, et „praamidega teostatakse Saaremaale reisijate vedamist“.

Aet Annist saates "Globaalne eestlane"Aet Annist saates "Globaalne eestlane"
Aet Annist: kuidas toimib inimene ühiskonnaliikmena?

Rainer Sternfeldi külaline podcast´i "Globaalsed eestlased" 23. saates oli sotsiaalantropoloog Aet Annist, kes oli hiljuti Inglismaal asuva Bristoli ülikooli õppejõud ning ühtlasi ka Tartu Ülikooli etnoloogia osakonna vanemteadur. 

"Deadpool""Deadpool"
Ära usalda filmikriitikuid (vähemalt mitte ülemäära)

Filmikriitika allakäigus on ennekõike süüdi kriitikud ise, kes ei süvene ega viitsi tööd teha.

Väikelaps ei oska ohtu tajuda. Väikelaps ei oska ohtu tajuda.
Tallinnas ja Helsingis toimub konverents kunstilisest moderniseerumisest

Täna algab Tallinna Ülikoolis ja Helsingi Ülikoolis konverents "End Games and Emotions: The Sense of Ending in Modern Literature and Arts", mis keskendub küsimusele, kuidas mõjutab meie häälestatus (tajud, meeleolud, aistingud, emotsioonid) meie maailmakogemust ja meie tegutsemist erinevates tähendusstruktuurides.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.